Šta je novo?

Cene nekretnina

Zamislite jednog prosečnog Pericu koji se nada padu cena nekretnina i od 2020. (dakle sad će peta godina) čita ove postove o krizama i krahu tržišta. I sa svakim novim postom o nadolazećem krahu, njegove nade se pumpaju i pumpaju, kako bi na kraju pukle kao - balon.
A ovaj drugi balon, nekretninski, samo nastavlja da leti...
 
Hvala na odgovoru.
Medijalna zarada je tolika kao što kažeš izmedju 70-80k.
Prosecna plata je 1000eur
Ima tu i koverata uz platu i bakšiša itd...Al ok.

Ne bih rekao da je disbalans najgori u Srbiji, svakako je sličan ako se gleda sam centar grada(ili da kažem neki centralni deo) u odnosu na platu kao i u Beogradu.
Moji prijatelji i poznanici koji gledaju da se skuće, to jest uzmu prvi stan, gledaju predgrađa Novog Sada(Veternik, Alibegovac itd...) i ne predstavlja im toliki problem lokacija, kao ovde na forumu i Beograđanima, tako bih ja zaključio. Većina nema uslova za stambeni kredit i to im predstavlja problem za prvi stan i odvajanje od da kažem roditelja.
Mada velika većina rođenih Novosađana(u mom okruženju) i dalje živi sa svojima dok skuplja učešće za stan(naravno dosta njih ni ne skuplja za učešće nego eto tako malo bolje žive), retko ko se odvaja da bi bio podstanar, baš zbog ovih cena kako ti kažeš.
Periferija je jeftinija to se slažem ali gradske lokacije su maltene kao BG. Nema neke razlike. Zato je affordability najgora u Srbiji trenutno. I BG, KG, Niš su bolji. Tako je bilo i prošli put. Grbavica je otišla na 2k tamo 2010-2011 pa je pala na malo ispod 1000 2014. NS tradicionalno najviše raste ali i najviše pada kada krenu lošija vremena 🙂.
Ne smem ništa da pričam što se tiče NS i mojih obilazaka Sremske strane. Lagano se doxujem ako vam otkrijem neke planove.
 
Tako je bilo i u prošloj krizi. EU štuca, USA ok -> nema krize. USA problemi=svuda problemi.
Problem sa EU je ono, sto sada iz ove perspektive jasnije vidim - nedostatak inovacija i poteza/smelosti u privatnom sektoru. Na zalost, to blagostanje, koje je sada krenulo da se 'ljulja' malo je nekako napravilo drustvo da bude inertno.
Do juce nezamislivo, ali sada vec imas Azijate (Kina, Japan) koji su tehnoloski ispred Evrope po pitanju auto industrije (elektricna vozila i hibridni sistemi), i takodje Teslu.
Imas veliki zaostatak sto se tice tehnologija AI (Amerika i Kina su daleko ispred - po meni nema sanse da Evropa nesto promeni tu uskoro). Takodje veoma veoma je zavistna od tehnologija koje su ustvari dolaze iz USA, jer US korporacije ubiru ogroman deo profita

Ovde se ljudi dosta bore, radi se - i ma sta god mi mislili o njima - ima itekako kvalitetnih kadrova i pametnih ljudi. I ko moze, imaju izuzetno dobro skolstvo, naravno surovi kapitalizam ili mora da si nadprosecno pametan i inteligentan ili da si pametan i inteligentan sa $$$$ da dobijes to skolstvo :)
 
I izračunaj sada koliko je Perica izgubio para na kirije? Oni što govore o pucanju balona godinama su samo naškodili ljudima koji su ih slušali, a imali mogućnost i uslove da kupe stan.
 
Problem sa EU je ono, sto sada iz ove perspektive jasnije vidim - nedostatak inovacija i poteza/smelosti u privatnom sektoru. Na zalost, to blagostanje, koje je sada krenulo da se 'ljulja' malo je nekako napravilo drustvo da bude inertno.
Do juce nezamislivo, ali sada vec imas Azijate (Kina, Japan) koji su tehnoloski ispred Evrope po pitanju auto industrije (elektricna vozila i hibridni sistemi), i takodje Teslu.
Imas veliki zaostatak sto se tice tehnologija AI (Amerika i Kina su daleko ispred - po meni nema sanse da Evropa nesto promeni tu uskoro). Takodje veoma veoma je zavistna od tehnologija koje su ustvari dolaze iz USA, jer US korporacije ubiru ogroman deo profita

Ovde se ljudi dosta bore, radi se - i ma sta god mi mislili o njima - ima itekako kvalitetnih kadrova i pametnih ljudi. I ko moze, imaju izuzetno dobro skolstvo, naravno surovi kapitalizam ili mora da si nadprosecno pametan i inteligentan ili da si pametan i inteligentan sa $$$$ da dobijes to skolstvo :)
Pa upravo zbog tog surovog kapitalizma i napreduju ali cenim da imaju i najveći jaz izmedju bogatih i siromašnih, a tako i u obrazovanju. Tamo prava radnika nepostoje, moraš stalno da daješ sve od sebe i da se trudiš i napreduješ kako kao radnik tako i kao firma. Kad se previše opustiš drugi te preteknu.
 
Zanimljiv slučaj od stana na oglasima:


Čovek je napravio sobu od neke ostave? Možda i terase? Kuhinja izgubila prirodnu ventilaciju. Takođe izuzetno dugačka terasa.
 
Ne znam bas dal neko stavlja prozor i radijator u spajz? Niti da neko u stanu od 70ak kvadrata pravi spajz od 10ak m2.
 
Pa sigurno soba nije bila originalno da se u nju ulazi iz kuhinje, nešto je zbudžio da dobije sobu od nečeg drugog.

Video sam jedan stan takav da je zbudžio vlasnik od kuhinjske terase sobu sebi, uveo radijator i sve, verovatno je i ovo ista stvar.
 
Zapitaj se gde si bio pre 10 godina i šta ti se sve desilo u životu 😉. I lepo i ružno.
Dug je to period ali rekao bih između 2036-2050.
Otkud sad to, pa zar nisu projekcije da će populacija prepoloviti do 2050 i da će jedino još Dorćol, Vračar i BNV, BNV 2 i BNV3 (na NBG) biti naseljeni? Mirijevo će se nuditi po 500 eur kvadrat ako i to bude neko hteo da plati.
 
A ako se populacija prepolovi i svi se dosele u BG? Apsolutna centralizacija.
 
Pa sigurno soba nije bila originalno da se u nju ulazi iz kuhinje, nešto je zbudžio da dobije sobu od nečeg drugog.

Video sam jedan stan takav da je zbudžio vlasnik od kuhinjske terase sobu sebi, uveo radijator i sve, verovatno je i ovo ista stvar.
Verovatno je smanjio kuhinju da dobije polusobu, isto je uradio i moj brat, kuhinja je bila prevelika, malo krajcnuo i od dnevne i dobio sobu da bar moze da stane jedan bračni krevet ali se u sobu ulazi iz dnevne. Ovaj je mogao bar da zatvori taj prolaz iz kuhinje i da napravi ulaz iz dnevne. Ili je jednostavno to bila(ili još uvek jeste) ostava ili garderober koje on navodi kao "soba" jer deluje da ne može ni normalan krevet da stane. Možda kao soba za bebe i decu do 5 godina.

Još zanimljivije je da je npr stan prazan i da nije hteo ni da okreči da se ne vide one fleke. Ako gledamo primere iz Švecke koje kači Pera oni i očiste stan i još fotošopiraju da izgleda lepše. Naše kad gledaš slike ne želiš ni da odeš ako cena nije primamljiva.
 
A ako se populacija prepolovi i svi se dosele u BG? Apsolutna centralizacija.
Što je najtragičnije....... ja mislim da je BG tu gde jeste....imaće pad stanovništva to stoji.....po ovom odnosu plata i cena mnogo će teže ljudi iz unutrašnjosti da se opredele za BG u odnosu na inostranstvo. Ostaće desetak banja, turističkih mesta.
Unutrašnjost će se raseliti, izumreti i biti prekopano rudnicima gde će raditi Nepalci......
Eto, to nam nažalost nosi centralizacija 🤷.
I sam se razmišljam šta da radim.
 
Super je stan za tu cenu. Jedino ne znam za lokaciju.
I još je obezbedjeno parking mesto.
Beograd za 1600eur/m2, nije prizemlje, suteren ima lift zgrada i još novogradnja, piše i da je uknjižen.
EDIT: Delimični pogled na Dunav
 
Hoće ali para nema 🙂. Ko ima kuću od roditelja (dečko, muž, devojka, žena) sredjuje se višak prostora za život....sprat, potkrovlje....Improvizuje se svašta samo da ne plaćaju kiriju. To ranije nije bio slučaj. Svi su gledali da pobegnu od "matorih". Do prošle godine čak i po velikim cenama zakupa. Sada se već ljudi povlače.
Evo kod tebe u NS. Kirija 350+ depozit 350 + agencija 300. Ljudima je potrebno 1000evra samo da udju u garsonjeru/jednosoban stan.
To su oni ljudi koji rade za platu do 70-80k tj 2/3 Novog Sada 🤷.
A šta se sve izdaje za 200evra....tuga jedna....poremećeno tržište.
Kod tebe je još veći disbalans u standardu ljudi i cenama nekretnina. Rekao bih čak, najgori u Srbiji trenutno.
Upravo sam se vratio iz NS
Kolega, loše su ti informacije o platama u NS. Ogromna većina dobija dodatak u koverti. Da budem iskren, tako je i u većini Srbije i u BG.
Nikoga ne znam ko ima manju platu od 100.000 dinara i to na račun. Doprinosi plaćeni na tu sumu....
Agencijska provizija ide od 40 do 50 % prve zakupnine. A da je raspad u NS, evo sutra se odlučuje o rebalansu budžeta. Povećava se za samo 5 milijardi dinara....

 
A zanima ih da se vrate u Rusiju? Jel ti stvarno verujes u pricu da ce se neko ko je pobegao od rata iz Rusije vratiti u istu cisto da ne zivi u Srbiji?
Razumem da pricas za EU ali vracanje u Rusiju su price za malu decu koje cekaju pad kvadrata od 20%.

Ne bi radili plan da nece da ga grade, nije pitanje da li vec kada ce krenuti.

plus jos jedan arguemnt, rusi koji zive kod mene (znaci vise porodica), svi uce srpski, sto mi nije neki znak da planiraju beganje
 
plus jos jedan arguemnt, rusi koji zive kod mene (znaci vise porodica), svi uce srpski, sto mi nije neki znak da planiraju beganje
O kakvom beganju ti pričaš. Pa vidiš i sam da rat traje već 2,5 godine i još NIKO ne priča ni o primirju a kamoli miru. Znači trajaće još min do 2027 pošto su im to javno izneti budžeti do te godine. Vidi samo koliko je Zeleni sada opet dobio "pomoći i oružja" u Americi. Šta misliš za šta je ta "pomoć" da bi sirotinja raja bolje živela:))?
Ja sam rekao već, a ponoviću i tebi, poučen sopstvenim iskustvom, od tih max 10% će se vratiti! Max i to samo oni koji su preko 50 godina došli u Srbiju, ovi mlađi ili deca će ići u Rusiju da je posete, ali povratak stalni ne. Deca će ovde da odrastu, tu će ići u škole, fakultete, plus svi ih tretiraju kao braću. Svuda su dobrodošli. U EU bi se morali skrivati i bežati i svakom ljubiti ruke, a da ih oni gaze. Zašto? I čemu kad ima gde da budu i gde su super prihvaćeni. Isti jezik, isto pismo, religija, sve!
 
O kakvom beganju ti pričaš. Pa vidiš i sam da rat traje već 2,5 godine i još NIKO ne priča ni o primirju a kamoli miru. Znači trajaće još min do 2027 pošto su im to javno izneti budžeti do te godine. Vidi samo koliko je Zeleni sada opet dobio "pomoći i oružja" u Americi. Šta misliš za šta je ta "pomoć" da bi sirotinja raja bolje živela:))?
Ja sam rekao već, a ponoviću i tebi, poučen sopstvenim iskustvom, od tih max 10% će se vratiti! Max i to samo oni koji su preko 50 godina došli u Srbiju, ovi mlađi ili deca će ići u Rusiju da je posete, ali povratak stalni ne. Deca će ovde da odrastu, tu će ići u škole, fakultete, plus svi ih tretiraju kao braću. Svuda su dobrodošli. U EU bi se morali skrivati i bežati i svakom ljubiti ruke, a da ih oni gaze. Zašto? I čemu kad ima gde da budu i gde su super prihvaćeni. Isti jezik, isto pismo, religija, sve!

ne znam sto meni ponavljas, ja nisam rekao da ce da idu, nego da bih voleo da odu
 
Vrh