Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci sve pretvoriti u EUR :)
Ide savršena oluja, ko zna možda opet budemo u epicentru kao sad sa Borisom pa dobro prodjemo ..a možda nas zakači i obod pa ozbiljno na..bemo…


ako se ne varam slovenci, hrvati i bugari su imali po jednoroga u IT, za Rumune nisam siguran…znam da se sprema drugi kod bugara…kod nas ona igrica bila najveća tržišna vrednost…nisam čuo da neka firma ima potencijal da krene u tom pravcu, pri čemu nisam iz branše pa se izvinjavam ako nešto loše napišem ….
Zlato je vec godinama daleko bolje od bilo koje FIAT valute. Nema PDV-a, za razliku od nekretnine kupis/prodas kad hoces po trzisnoj ceni. Nije biznis ali cuva novac od inflacije. Evo ja sam 99% siguran da do kraja sledece godine unca probija 3000 USD, a i to je vrlo konzervativna procena.
 
Zlato ne donosi mesecnu 'rentu' dok si u investiciji. Genralno nekretnine imaju neku upotrebnu vrednust dok cekas da vrednost poraste mozes da je koristis, rentiras, koristis za office, storage, sadis nesto i slicno. Nisam protiv zlata (svakako bolje i to nego u gotovini na racunu) samo ne bi ulazio vise od 3-5%. Mada u odnosu na gotovinu na racunu i sljunak na gomili na nekom placu je bolje.

 
Ako zivis u raspaloj zemlji onda je dobra plata jedna od retkih stvari koja te moze zadrzati ovde. A kako to da se smatra da kad gastarbajter posalje pare ovde svojima ili kupi stan da bi izdavao sirotinji se smatra da unosi novac u zemlju, a kad neko unese novac u zemlju svojim radim i na to plati porez desetine hiljada evra godisnje onda je to lose?

Slazem se da odredjena nesrasmera postoji, ali sve je manja. I slazem se da postoji puno stresnih i odgovornih poslova. Ali IT je jedan od onih sa najcescim burnoutom (https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2020/07/08/3-career-paths-known-to-cause-burnout/). Ali, da li si cuo nekad za knjigovodju ili lekara da je doziveo burnout? Da li si je neki lekar ili knjigovodja napustio svoju profesiju kao sto to ljudi rade u IT-ju? Meni je ok da imam prosecnu programersku platu koju imaju programeri u Nemackoj, ali da zivim u Nemackoj, da imam 30+ dana odmora, bez stresa koji nosi sa sobom rad kao frilenser za strance ili u nekoj outsourcing firmi, gde imas kvalitetno zdravstvo, skolstvo, puteve,.... U Srbiji samo jako dobra plata moze da malo ublazi efekte svih losih stvari koje zivot u ovakvoj zemlji nosi.
Znam mnogo računovodja koji su promenili profesije zbog stresa. Knjigovodje nisu.
Ne pričam ja samo o top ekspertima. Pričam generalno o privatnom sektoru i normalno je poredjenje sa ostalim zaradama. Evo vam primer službenika u banci. I on je najčešće završio fax i radi posao za 70-85k tj 600-700e. Oni maltene nisu imali povećanja od 2020. Minimalac je ranije bio 300e, sada 420. Nameće se pitanje zašto bi neko uopšte završavao fax, cimao se itd kad na kraju ima nagradu za to 150e više od čistačice, isto ili manje od molera, manje od vozača itd. Ili inžinjeri koji rade za 800e.....a minimalac poraste na 600.....ili arhitekte za 700e itd itd.
Ja ne znam kako više da nacrtam da nam je inteligencija ugrožena. Obesmišljen je trud i ulaganje u sebe osim ako ne zavisiš od države. Umesto toga stvaramo armiju mediokriteta a teramo inteligenciju.
 
Poslednja izmena:
Zlato ne donosi mesecnu 'rentu' dok si u investiciji. Genralno nekretnine imaju neku upotrebnu vrednust dok cekas da vrednost poraste mozes da je koristis, rentiras, koristis za office, storage, sadis nesto i slicno. Nisam protiv zlata (svakako bolje i to nego u gotovini na racunu) samo ne bi ulazio vise od 3-5%. Mada u odnosu na gotovinu na racunu i sljunak na gomili na nekom placu je bolje.

Dakle cash is not king, totalno čovek da poludi 🤪
 
Znam mnogo računovodja koji su promenili profesije zbog stresa. Knjigovodje nisu.
Ne pričam ja samo o top ekspertima. Pričam generalno o privatnom sektoru i normalno je poredjenje sa ostalim zaradama. Evo vam primer službenika u banci. I on je najčešće završio fax i radi posao za 70-85k tj 600-700e. Oni maltene nisu imali povećanja od 2020. Minimalac je ranije bio 300e, sada 420. Nameće se pitanje zašto bi neko uopšte završavao fax, cimao se itd kad na kraju ima nagradu za to 150e više od čistačice, isto ili manje od molera, manje od vozača itd. Ili inžinjeri koji rade za 800e.....a minimalac poraste na 600.....ili arhitekte za 700e itd itd.
Ja ne znam kako više da nacrtam da nam je inteligencija ugrožena. Obesmišljen je trud i ulaganje u sebe osim ako ne zavisiš od države. Umesto toga stvaramo armiju mediokriteta a teramo inteligenciju.
Eeeh da su mediokriteti ova zemlja bi procvetala…
 
Screenshot 2024-09-18 at 10.37.02 PM.png
 
Pogodio sam ujutro!
@vradovic - ipak pticica nije dobro javila:)

Sada idemo do izbora PINK naocare i Slobin RTS u fullu:))
Veceru da te casti Vladica, kada i ako 1.9.2025. mu dete zapocne skolovanje u novoj skoli "Dzon Ficdzerald Kenedi" u Bnv... :)
Sad pratimo situaciju oko Kripta. Daj Boze da se tvoje prognoze obistine... :)
 
Šta nam znači to spuštanje kamatnih stopa -0.5 od FED-a za naše stambene kredite u Srbiji?
Neko može da se ponada 4.5% fiksnoj stambenoj kamati?
 
Pre neki dan me je kontaktirao drug, vlasnik vile u Crnoj Gori (oko milion i po vredi). Pitao me da mu pozajmim 1000 evra, jer je krenuo neki sajt da obradjuje, da plati programera (2000e). Dakle nisam mogao da verujem a covek dobrostojeci. I jos par ljudi (za manje iznose... do 50 ili 100e) koji rade za 500-600e a imaju dobre, sredjene kuce u Srbiji i nisu klosari. Moj je utisak cim se spustaju kamate krece sranje. I tesko vreme. Mada odavno je tesko. Kes je kralj, to se nekako vidi i oseca. Nece niko u banku, kazu da su nepovoljne kamate.
 
Šta nam znači to spuštanje kamatnih stopa -0.5 od FED-a za naše stambene kredite u Srbiji?
Neko može da se ponada 4.5% fiksnoj stambenoj kamati?
Ne znam da li to sad bas “toliko” utice na stambene kredite (verovatno u nekom procentu ljudima ipak znaci). Ono gde stvarno utice jesu krediti firmama. U Americi to zovemo SBA a u Evropi krediti od EBRD-ja (valjda). Firma se zaduzuje taj neki FED rate + jos malo na 30 godina. Kada je firmama taj kredit bio 3% (ukupno) fiksno na 30 god zaposljavanje je islo kao nenormalno. Na taj nacin se gura ekonomija i firme krecu da se sire kao lude. Mislim da je to glavni pokretac bulla. Naravno i stambeni krediti uticu ali po meni u Srb ne toliko.
 
Pre neki dan me je kontaktirao drug, vlasnik vile u Crnoj Gori (oko milion i po vredi). Pitao me da mu pozajmim 1000 evra, jer je krenuo neki sajt da obradjuje, da plati programera (2000e). Dakle nisam mogao da verujem a covek dobrostojeci. I jos par ljudi (za manje iznose... do 50 ili 100e) koji rade za 500-600e a imaju dobre, sredjene kuce u Srbiji i nisu klosari. Moj je utisak cim se spustaju kamate krece sranje. I tesko vreme. Mada odavno je tesko. Kes je kralj, to se nekako vidi i oseca. Nece niko u banku, kazu da su nepovoljne kamate.
Nadam se da im uzimaš dobru kamatu, a neka ti u polog daju te nekretnine 😉
EDIT: Šalim se, dovoljno je da boraviš u toj vili tokom leta ;)
 
Beskamatne su pozajmice, ali na kratak rok. :) moja zena je dizala kredit u banci u julu, vec smo videli kakva je situacija u narodu.
 
Šta nam znači to spuštanje kamatnih stopa -0.5 od FED-a za naše stambene kredite u Srbiji?
Neko može da se ponada 4.5% fiksnoj stambenoj kamati?

Вероватно ће доћи до смањења ЕУРИБОР-а последично, што ће довести до пада каматних стопа на кредите.

Пар страница иза је неко качио да Ерсте банка нуди 4.85% фиксно и коментари су били да се очекује пад каматних стопа, па да се банка обезбеди са већом каматом.
Претпостављам да ће и друге банке изаћи са сличним или мало бољим понудама.

Питање у вези стамбеног кредита које мене мучи у последње време, а тиче се отплате стамбеног кредита - имам нешто мало пара са стране које бих да искористим за превремену отплату кредита. И даље ми је учешће камате у рати велико (око 2/3). Имајући у виду дешавања на тржишту каматних стопа, да ли ми је паметније да идем на опцију скраћења периода отплате или да ми рата остане иста (плус минус који евро) а да идем на скраћење периода отплате?

Ближи сам другој опцији, јер банка покушава на све начине да ме навуче на прву опцију.
 
Вероватно ће доћи до смањења ЕУРИБОР-а последично, што ће довести до пада каматних стопа на кредите.

Пар страница иза је неко качио да Ерсте банка нуди 4.85% фиксно и коментари су били да се очекује пад каматних стопа, па да се банка обезбеди са већом каматом.
Претпостављам да ће и друге банке изаћи са сличним или мало бољим понудама.

Питање у вези стамбеног кредита које мене мучи у последње време, а тиче се отплате стамбеног кредита - имам нешто мало пара са стране које бих да искористим за превремену отплату кредита. И даље ми је учешће камате у рати велико (око 2/3). Имајући у виду дешавања на тржишту каматних стопа, да ли ми је паметније да идем на опцију скраћења периода отплате или да ми рата остане иста (плус минус који евро) а да идем на скраћење периода отплате?

Ближи сам другој опцији, јер банка покушава на све начине да ме навуче на прву опцију.
Ne razumem, i u jednom i u drugom slučaju je opisano da se ide na skraćenje perioda otplate, ne vidim razliku na osnovu ovog kako si opisao.
 
Грешка, опције су:
  1. Скраћење периода отплате (рата остаје иста)
  2. Смањење рате, уз исти период отплате
 
Ja licno nikada ne bi prevremeno otplacivao kredit ako je fiksna kamatna stopa. Razlog je taj sto ti je u pocetku kamata lupam 5% ali sto vise vreme prolazi sve niza i niza pa bude i 1-2%.

Jedino psihicki ako ne bi mogao da izdrzim ili sam mator pa hocu to da zatvorim da me ne smara.
 
Stvarno se ljudi toliko iseljavaju. Možda ne iz BGD(mada se i odatle iseljavaju ali novi dolaze pa popunjavaju njihovo mesto) ali Srbija se definitivno prazni.
Zahvaljujući hobiju kojim se bavim godišnje prođem 5-6000km uglavnom uveče i najčešće kroz seoske predele.
Situacija po unutrašnjosti Srbije je blago rečeno katastrofalna. Ako ima svetla svaka treća, četvrta kuća...to je super.

Iseljava se po 30k ljudi a ne milion godišnje pa da se primeti.
Poredeći sa tom 1000x pomenutom Holandijom u intervalu od 1992 do 2022god mi smo sa 7,65miliona pali na 6,66miliona( -1 milion) a Holandija je sa 15,2 miliona porasla na 17,7miliona( +2,5 miliona)
Uostalom ni tih 3-4 miliona nije tako daleko, eto za 20-tak godina. Spirala kojom se smanjuje broj stanovnika se ubrzava jer nas uglavnom napuštaju oni čija bi deca trebalo da održavaju populaciju.
Kada se gleda period od 1992, onda je svakako to slučaj.

Ja samo kažem da to slušam oduvek, ali cene nekretnina u Beogradu nisu ni u kakvoj direktnoj korelaciji sa iseljavanjem iz Srbije. Čak možda više i rastu što ima više gastosa.

Međutim, stalno se zaboravlja da se ljudi u Srbiju i doseljavaju.

Devedesetih smo imali plus od nekoliko stotina hiljada Srba iz ratom zahvaćenih područja, koji su ispeglali ogroman minus iz devedesetih koji se ne može meriti ni sa kakvim odivom u poslednjih 20 godina.

U poslednjih dvadeset godina imamo imigraciju iz susednih zemalja, mahom Srba, ali i ostalih. Ja znam Makedonce kojima je Beograd, kao što je nama nekad bio Pariz.

Postoji nezanemarljiv broj povratnika. Ja ih lično znam desetine, a neki su se vratili sa strankinjama suprugama/muževima i decom.

Mnogi koji danas odlaze u inostranstvo, za razliku od devedesetih, nemaju sigurnu odluku da će ostai tamo. Jednostavno idu da rade i studiraju neko vreme i vrate se ovde. Opet, lično znam desetine takvih. Devedesetih sam poznavao čitave porodice koje su otišle. Začudo, prošle godine je došla ćerka mog prijatelja koji se odselio devedesetih, da živi ovde. Rođena i odrasla u SAD. Bolje zna engleski od srpskog. I srećem povremeno ljude koji govore srpski sa teškim akcentom, a po imenu provalim da su Srbi i iz priče saznam da su došli ovde da žive iako su otišli kao deca ili su u inostranstvu rođeni. Ne verujem da ih ima desetine hiljada, ali je pre 15 godina to bilo nezamislivo.

Imamo ekonomsku migraciju iz siromašnijih zemalja. Iako Tursku, sa ne znam kakvom gimnastikom, predstavljaju da ima veći bdp po glavi od nas, znam za određenu ekonomsku imigraciju čak i iz Turske. O vozačima autobusa i ostalima iz Centralne Azije da ne govorimo.

Imamo expate i razne strance iz razvijenih zemalja koji dolaze ovde da žive jer im je bezbednije i iznajmljivanje nekretnina, kupovina nekretnina, kvalitetno privatno lečenje im je znatno jeftinije. Možda ih nema desetine hiljada, ali su hiljade u pitanju i trend postoji.

Imamo Ruse i Ukrajince, a stvari ne postaju bolje i sasvim je moguće da će mnogi od njih ostati i da će ih doći još.
 
Beograd je od 2002 dobio 100k ljudi. Novi Sad oko 40k + sad Ruse. To su unutrašnje migracije. Kao rezultat toga imate još par većih gradova koji su na nuli jer apsorbuju još manja mesta. To je rezultat poslednjih 20 godina. Sve manje ljudi može da priušti da se preseli u Beograd i odmah gledaju da idu van.
Ispod 6 miliona stanovnika imamo sada.
Radno intenzivne fabrike su u problemu. Ima jeftinijih mesta u okruženju (Makedonija i Albanija). Bilo koji porast minimalca nažalost će dovesti do toga da fabrike napuste zemlju pa ljudi neće moći ni za tu bedu da rade. Za Beograd ne mogu, preskup je u odnosu na zaradu.....ubrzaće se emigracija ponovo. To prognoziram.

Zanimljivo:
Čačkam Chatgpt i pitam ga da mi napiše broj stanovnika od 20 do 40 godina.....i dobijem jezive podatke. Gore je nego što sam mislio:

-2002. godini bilo je oko 2.38 miliona ljudi
-2011. godine, broj ljudi u ovoj starosnoj grupi pao je na oko 2.04 miliona zbog negativnog prirodnog priraštaja i migracija
-2022- starosna grupa između 22 i 40 godina čini oko 1,6 miliona ljudi

Auuuuu. Pa mi smo gotovi samo još to ne znamo. Ovaj deo društva vuče zemlju a ne 2 miliona penzionera danas.
Ovo je mnogo značajniji podatak jer pokazuje da se stvarni broj produktivnog stanovništva smanjio za 33%. Nije zamaskiran broj kao kad se gleda ukupna populacija sa 2 miliona penzionera.....
Pitaću ga sad za neke projekcije.... ali ovo je pokazatelj rapidnog gubitka domaćeg stanovništva u budućnosti.
Koliko ima kad se uračunaju Rusi, Ukrajinci, Turci, Pakistanci itd.

Ili Srbi povratnici bez državljanstva, expati i slično?

Pošto i oni privređuju i okupiraju stanove.
 
Ako zivis u raspaloj zemlji onda je dobra plata jedna od retkih stvari koja te moze zadrzati ovde. A kako to da se smatra da kad gastarbajter posalje pare ovde svojima ili kupi stan da bi izdavao sirotinji se smatra da unosi novac u zemlju, a kad neko unese novac u zemlju svojim radim i na to plati porez desetine hiljada evra godisnje onda je to lose?
Osim tebe ne vidim ko je uporedjivao gastarbajtere i radnike.

Slazem se da odredjena nesrasmera postoji, ali sve je manja. I slazem se da postoji puno stresnih i odgovornih poslova. Ali IT je jedan od onih sa najcescim burnoutom (https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2020/07/08/3-career-paths-known-to-cause-burnout/). Ali, da li si cuo nekad za knjigovodju ili lekara da je doziveo burnout? Da li si je neki lekar ili knjigovodja napustio svoju profesiju kao sto to ljudi rade u IT-ju? Meni je ok da imam prosecnu programersku platu koju imaju programeri u Nemackoj, ali da zivim u Nemackoj, da imam 30+ dana odmora, bez stresa koji nosi sa sobom rad kao frilenser za strance ili u nekoj outsourcing firmi, gde imas kvalitetno zdravstvo, skolstvo, puteve,.... U Srbiji samo jako dobra plata moze da malo ublazi efekte svih losih stvari koje zivot u ovakvoj zemlji nosi.

Opet patetisanje sa "nikom nije teško kao meni jer sam Ja najbitniji". Da, znam knjigovodju koji je napustio sve. Znam i lekara koji je prešao da se bavi poljoprivredom. Sa druge strane ako je IT po tebi jedan od najtežih poslova pa uzmi brate radi nešto drugo. Evo npr možeš da budeš moler/fasader, da visiš na skeli i na -10 i na +40. Dobra plata je dobra plata gde god se nalazio, a ovo što Vi zagovarate je u stvari "ja trebam da imam najveću platu, a svi ostali najnižu moguću, minimalac 200e fazon, da bih se Ja osećao bolje". Ili se zaposli u nekoj firmi ko ti brani.

Pričam generalno o privatnom sektoru i normalno je poredjenje sa ostalim zaradama. Evo vam primer službenika u banci. I on je najčešće završio fax i radi posao za 70-85k tj 600-700e. Oni maltene nisu imali povećanja od 2020. Minimalac je ranije bio 300e, sada 420. Nameće se pitanje zašto bi neko uopšte završavao fax, cimao se itd kad na kraju ima nagradu za to 150e više od čistačice, isto ili manje od molera, manje od vozača itd. Ili inžinjeri koji rade za 800e.....a minimalac poraste na 600.....ili arhitekte za 700e itd itd.
Ponuda/potražnja. Ko brani tim bankarima da budu moleri? Ko im brani da rade u maksiju za minimalac i pakuju rafove? Neka napuste svoje čiste poslove u foteljama u klimatizovanim prostorijama i nek iz revolta rade nešto drugo pa će banke povećati plate kada ne bude više imala radnike. Zašto bi moler ili električar rizikovali svoje živote kad tamo neki bankar ima više od njih, a sedi po ceo dan bez rizika? Ajde malo manje patetisanja.
 
Vrh