Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja licno nikada ne bi prevremeno otplacivao kredit ako je fiksna kamatna stopa. Razlog je taj sto ti je u pocetku kamata lupam 5% ali sto vise vreme prolazi sve niza i niza pa bude i 1-2%.

Jedino psihicki ako ne bi mogao da izdrzim ili sam mator pa hocu to da zatvorim da me ne smara.

Ма где фиксна, варијабилна је. 2.95% фиксно + 6м ЕУРИБОР.
Почео сам са 270 ЕУР, стигао до 420 ЕУР, па уз ову државну регулацију за 2024. спуштено на ~350 ЕУР.
 
Na jedan tas stavi 20 hiljada evra a na drugi 30 ili 0 evra manju ratu... Ja znam šta bih izabrao. Previše anksioznosti kod naših ljudi kad duguju banci. Pa nisu oni zelenaši.
 
Ja licno nikada ne bi prevremeno otplacivao kredit ako je fiksna kamatna stopa. Razlog je taj sto ti je u pocetku kamata lupam 5% ali sto vise vreme prolazi sve niza i niza pa bude i 1-2%.

Jedino psihicki ako ne bi mogao da izdrzim ili sam mator pa hocu to da zatvorim da me ne smara.
Mozda nesto propustam, ali ovo zvuci netacno.

Kamata je od pocetka do kraja 5%. Zbog nacina na koji se racunaju anutiteti u startu ti mnogo veci deo rate ide na kamatu, a manji na glavnicu, a na kraju veci deo ide na glavnicu, a manji na kamatu, ali procentualno je 5% na duzinu celog kredita.

Zbog ovoga ima smisla prevremeno otplacivati kredit ranije ukoliko si u ranijoj fazi otplate kredita, a i nema bas smisla ako si pri kraju. Ovo je bez obzira da li je fiksna ili variabilna rata.
 
Na jedan tas stavi 20 hiljada evra a na drugi 30 ili 0 evra manju ratu... Ja znam šta bih izabrao. Previše anksioznosti kod naših ljudi kad duguju banci. Pa nisu oni zelenaši.

Обзиром да на период од 30г кредита од 70к узимају 90к само на камату, мало јесу зеленаши. :)
 
Mozda nesto propustam, ali ovo zvuci netacno.

Kamata je od pocetka do kraja 5%. Zbog nacina na koji se racunaju anutiteti u startu ti mnogo veci deo rate ide na kamatu, a manji na glavnicu, a na kraju veci deo ide na glavnicu, a manji na kamatu, ali procentualno je 5% na duzinu celog kredita.

Zbog ovoga ima smisla prevremeno otplacivati kredit ranije ukoliko si u ranijoj fazi otplate kredita, a i nema bas smisla ako si pri kraju. Ovo je bez obzira da li je fiksna ili variabilna rata.
u pravu si lose sam se izrazio. Ako je 3% fiksna na 30 god.

Kada otplacujem kredit prema anuitetnom planu, na pocetku otplacujem vecu kolicinu kamate, dok je na kraju kamatni deo manji, jer dug smanjujem vremenom. Mesecna rata sastoji od dva dela (kamate i glavnice), sama kamatna stopa ostaje ista tokom celog trajanja kredita (u mom primeru 3%).

Dakle, kamata u procentima nije niza. Ono sto se smanjuje je ukupan iznos kamate koju placam, jer se kamata obracunava na preostali dug koji opada tokom vremena.

Kamata se ne smanjuje direktno u procentima, ali se deo rate koji ide na kamatu smanjuje s vremenom, jer preostali dug postaje manji.
 
Ма где фиксна, варијабилна је. 2.95% фиксно + 6м ЕУРИБОР.
Почео сам са 270 ЕУР, стигао до 420 ЕУР, па уз ову државну регулацију за 2024. спуштено на ~350 ЕУР.

Prevremena otplata uvek ide na glavnicu, tako da sve dok nisi u poslednjih 1/3 kredita kada se otplacuje vecina glavnice a ne kamate se isplati.

Mozes lako da izracunas sta ti je bolje, sa obzirom na inflaciju po meni je uvek bolje smanjenje rate nego perioda otplate.

Ako si digao kredit od 100k i npr u 5oj godini si kredita od 30, ako im das 10k prevremeno radi se rebalansiranje kredita tako da kao da si uzeo 90k kredit na 30 godina.

I dalje se prvih 20 od 30 godina otplacuje pretezno kamata na glavnicu, ali posto si smanjio glavnicu i kamata je smanjena.
 
Veceru da te casti Vladica, kada i ako 1.9.2025. mu dete zapocne skolovanje u novoj skoli "Dzon Ficdzerald Kenedi" u Bnv... :)
Sad pratimo situaciju oko Kripta. Daj Boze da se tvoje prognoze obistine... :)
Ja se nadam do kraja godine najkasnije a mislim iskreno do kraja novembra bitcoin da ide do 115k US$. A posle ogroman pad. Eto za par meseci ćemo znati:)) Fingers crossed pa da platimo državi porez na kapitalnu dobit!
 
Ne. Programiranje je kod nas dobro plaćeno jer je sve ostalo potplaćeno. Lepo si rekao da je to u Evropi još samo jedan posao. Ništa to nije strsnije od nekog ko radi u knjigovodstvu, zdravstvu, školstvu, na skeli, u prodavnici... većini radnih mesta. Opet si prešao na ono "nikom nije lako ali meni je najteže".
Eh, sad. Za programiranje je potrebna i neka inteligencija i ozbiljnije učenje od većine poslova.

Ja znam neke koji su probali da uče pa su odustali.

Plaćeno je jer se traži.
 
Ja se nadam do kraja godine najkasnije a mislim iskreno do kraja novembra bitcoin da ide do 115k US$. A posle ogroman pad. Eto za par meseci ćemo znati:)) Fingers crossed pa da platimo državi porez na kapitalnu dobit!
slicno i ja mislim samo mozda ovog puta bude drugacije jer su upumpali dosta novca u fiat.
 
Eh, sad. Za programiranje je potrebna i neka inteligencija i ozbiljnije učenje od većine poslova.

Ja znam neke koji su probali da uče pa su odustali.

Plaćeno je jer se traži.
Slažem se da je potrebno učenje, ne slažem se da je ozbiljnije od većine poslova. Ali da ne dužimo, "svakom svoja muka najgora".
 
Evo malo činjenica za "treći milenijum" u stranicama...
Činjenice 2024.jpg
 
Znam mnogo računovodja koji su promenili profesije zbog stresa. Knjigovodje nisu.
Ne pričam ja samo o top ekspertima. Pričam generalno o privatnom sektoru i normalno je poredjenje sa ostalim zaradama. Evo vam primer službenika u banci. I on je najčešće završio fax i radi posao za 70-85k tj 600-700e. Oni maltene nisu imali povećanja od 2020. Minimalac je ranije bio 300e, sada 420. Nameće se pitanje zašto bi neko uopšte završavao fax, cimao se itd kad na kraju ima nagradu za to 150e više od čistačice, isto ili manje od molera, manje od vozača itd. Ili inžinjeri koji rade za 800e.....a minimalac poraste na 600.....ili arhitekte za 700e itd itd.
Ja ne znam kako više da nacrtam da nam je inteligencija ugrožena. Obesmišljen je trud i ulaganje u sebe osim ako ne zavisiš od države. Umesto toga stvaramo armiju mediokriteta a teramo inteligenciju.
Ne znam da li bih službenike u bankama nazivao "intaligencijom" per se, ali svakako su važni na tržištu rada. Sa druge strane, ne vidim da je bankarski sektor u Srbiji pogođen nekom krizom pa da im treba pomoć države: https://www.politika.rs/sr/clanak/607018/Profit-banaka-u-2023-godini-milijardu-evra
Kada bi srpske IT firme pravile ovakve profite, gde bi nam bio kraj, medjutim nismo ni blizu. Medjutim, plate u IT sektoru su daleko veće nego u bankarskom zbog specifičnosti posla, valjda je pretpostavka da službenik u banci može da bude svako. Ako taj ne želi da radi za tu platu, dovešće čoveka iz kioska koji će biti srećan da radi u prostoriji gde postoji mokri čvor i toalet. Dakle, tržište diktiru uslove u privatnom sektoru, nisam siguran šta je tačno tvoja zamerka i šta država treba da uradi po pitanju plata službenika u PRIVATNOM sektoru. Na kraju krajeva, ima 20 banaka u Srbiji pa nek ljudi prelaze iz jedne banke u drugu ako mogu da dobiju bolje uslove.

Sa druge strane, kada treba da se operiše mozak ili srce, tu nema puno izbora i veoma je mali broj stručnih ljudi koji su kvalifikovani to obavljaju takve zahvate i oni svi rade u DRŽAVNOM sektoru. E, tu je uloga države značajna, jer ako takvi odu negde van crno nam se piše.
 
Znači rast od 100%. Neka bude da si u pravu!
Nije baš skroz 100% ali skoro. Pazi ono je po meni maximum. Ali ja lično računam na 90 do 100k US$ i bio bih presrećan. Ali eto ako se ostvari biću presrećan i još malo napunim državnu kasu. I eto svima koji ovde misle da je bolje izbegavati porez, NE pada mi na pamet za 15% da se zezam. Ako bude ovako kako sam napisao s velikim osmehom ću platiti porez na kapitalnu dobit.
 
Poslednja izmena:
Ja se nadam do kraja godine najkasnije a mislim iskreno do kraja novembra bitcoin da ide do 115k US$. A posle ogroman pad. Eto za par meseci ćemo znati:)) Fingers crossed pa da platimo državi porez na kapitalnu dobit!
Istorijski gledano, kada pocne prvi rate cut, S&P 500 dobije svoj top u roku od 2 meseca i onda crash i onda cemo videti kakva nas atmosfera ceka. Pricamo o ovome godinu dana vec :D
 
Istorijski gledano, kada pocne prvi rate cut, S&P 500 dobije svoj top u roku od 2 meseca i onda crash i onda cemo videti kakva nas atmosfera ceka. Pricamo o ovome godinu dana vec :D
Pričali jesmo ALI sada su spustili zapravo. Slažem se s tobom skroz. S-P 500 ide na 6300-6400 po meni otprilike. to je oko 10-15% više od sadašnjeg nivoa, dok bitcoin ima da odleti skoro 100%.
Posle nas čeka VELIKI pad akcija prvo 40% pa onda malo stabilizacija pa onda još 20-30%. S-P 500 ima da dođe negde na nivo 2000 ili 2300 na kraju ciklusa. Znači prvo pad na negde 3500-3800 pa onda stabilizacija pa onda pad na 2000-2300. Ali neće to ići preko noći.
Biće zanimljiv period i što bi Dinkić rekao "kriza je naša šansa":)
 
Mene taj deo najvise interesuje, kada bude kriza, kakva ce prica biti onda, kako ce nas hype-ovati da je sve u redu, to me jako jako interesuje ali sumnjam kada vidim Kinu koja je u deflaciji jako dugo i da se to nigde ne export-uje, prosto mi je neverovatno.
 
Mene taj deo najvise interesuje, kada bude kriza, kakva ce prica biti onda, kako ce nas hype-ovati da je sve u redu, to me jako jako interesuje ali sumnjam kada vidim Kinu koja je u deflaciji jako dugo i da se to nigde ne export-uje, prosto mi je neverovatno.
Eksportuje se samo se ćuti u medijima dok ne prođu izbori. Pogledaj sve američke pokazatelje pa ćeš videti kako se vidi. Vidi cenu nafte pada li pada. Šta misliš zašto. Jer nema potražnje. Samo sada još par meseci mogu da pričaju sve je u redu i da na mišiće izguraju do izbora.
 
Vrh