Šta je novo?

Cene nekretnina

Kod nas je već kuknjava kako se ništa ne prodaje, ako budu nastavile dalje da rastu cene, građevinski sektor može da pakuje kofere i da moli Vučića da im nađe neki projekat u Africi.
E pa uposliće ih oko expa. Čujem da mnogo firmi pakuje kofere i ide tamo. Po manjim mestima je sve stalo zbog toga. Spašava drugare a zauzvrat nema snižavanja cena dok se ne proda BNV. Sad prodaju 2028. Valjda još godinu dana da rasprodaju i to je to. Imaju posla do 2030 tamo. Pa širenje malo kasnije.
 
Velika mana nas Srbalja... Ne stremimo da svima bude dobro, nego da je meni dobro a ostali mogu da pocrkaju.
Pre bih potpisao da 200k ljudi po opštinama bude otpušteno sutra jer ne rade ništa a sačuvao bih 2000 top eksperta krem de la krem Srbije od kojih zavisi ova zemlja.
 
Ne nisu rizični. Pogotova za nas je EUR glavna valuta za stanove. Jednostavno oni odlučuju oko kamata a mi moramo da se samo prilagodimo kretanjima. Ne treba nigde bežati već znati živeti s onim što imamo. Mi smo 99% vezani za euro i šta god se dešava u zoni eura dešava se i kod nas. Pa čak se ugovori za stan potpisuju u EURima, ne u dinarima ne u "bodovima" kako je bilo kod Slobe, već u EURima.
Znaci sve pretvoriti u EUR :)
Ide savršena oluja, ko zna možda opet budemo u epicentru kao sad sa Borisom pa dobro prodjemo ..a možda nas zakači i obod pa ozbiljno na..bemo…

Ti imaš potpuno iskrivljenu sliku o IT sektoru i čini mi se da nas jako, jako precenjuješ. Naše IT tržište je toliko malo i beznačajno da ne znam kako da ti to dočaram. Govoriš o projektima sa kojima si ti upoznat (nemam razlog da ti ne verujem) u iznosima od 20-40 milion EUR, evo mogu ti odmah reći da ja nisam ni prismrdeo projektu te vrednosti u firmi gde radim. Rusko IT tržište je mnogo razvijenije, ali ljudi koji su radili u Googlu i drugim svetskim kompanijama su dobili vize i otišli u USA. Rusi koji nisu programeri, a imaju lovu su otišli u Dubai ili makar Istanbul. Ne bih da zvučim potcenjivački, ali ovi što su došli su BG su realno treća liga, a ispada da su oni uticali ne znam kako na tržište nekretnina.

Mi kao društvo volimo all or nothing approach, sve je crno ili belo, a tebi je očigledno sve crno. Kao što ne može svaki fudbaler da igra u Liverpoolu, ne može ni svako ko radi u tech sektoru da radi u Apple-u, ja bih prvi otišao da me zovu. Čovek je samo naveo da mogu da se rade i neki poslovi u Srbiji i da se ovde može pristojno živeti. Lakše je kupiti novogradnju u Beogradu za 3500 EUR nego u Amsterdamu za 17.000 EUR. Sve ima svoje prednosti i mane, nemoj biti tako isključiv i rigidan.
ako se ne varam slovenci, hrvati i bugari su imali po jednoroga u IT, za Rumune nisam siguran…znam da se sprema drugi kod bugara…kod nas ona igrica bila najveća tržišna vrednost…nisam čuo da neka firma ima potencijal da krene u tom pravcu, pri čemu nisam iz branše pa se izvinjavam ako nešto loše napišem ….
 
Sa 1000rsd možeš samo što ne može svaka struka da zaradjuje od inostranstva ili od države. Ok, mahom smo svi ovde iznadprosečni eksperti u svojoj grani. Ja samo gledam izvore prihoda i ko kaze kako je kod nas super. Vlasnik IT firme, IT-jevac, gastarbajter, kripto milioner i čovek koji nešto radi pri gradjevini sa investitorima, tj glavnoj državnoj grani od 2015 (finansiranoj od strane masivnih kredita (makar 50% novog spoljnog duga od 2015 je otišlo na gradjevinu) i gasterbajtera&sive zone&delom poštenih ljudi).
I svi oni, sem Extroniksa, imaju nekretnine koje izdaju :) Zato im i jeste u interesu da pričaju kako nam nije dobro koliko nam je dobro.
 
Pre bih potpisao da 200k ljudi po opštinama bude otpušteno sutra jer ne rade ništa a sačuvao bih 2000 top eksperta krem de la krem Srbije od kojih zavisi ova zemlja.
Slažem se za 200k, ne slažem se za 2000 fiktivnih ljudi koji bi iz revolta napustili Srbiju jer sada ne mogu toliko da pišaju po sirotinji. Umesto da si napisao sada mogu da kupe 50% manje pavlake ti napisa sada umesto 5 imaju 3 profesorske plate. Evo baš mi je žao, neka idu u Bangladeš. Srbija ima dosta know-what, know-how pitanje da li je imala tj ima, da ima ne bi dovodili razne stručnjake iz inostranstva. Što se tiče ovih državnh poslova, danas se toliko traže radnici da bi svako od njih lako našao posao umesto da radi u državnoj službi, prima platu neradeći ništa, a nemali broj i ne dolazi na posao. ALi jbg to glasamo i to je ono što će se teško promeniti, što pričasmo pre neku stranu.

Uglavnom 0,5 poena, ekonomija je u lošijem stanju nego što se prikazuje, biće zanimljivo u narednom periodu.
 
Pre bih potpisao da 200k ljudi po opštinama bude otpušteno sutra jer ne rade ništa a sačuvao bih 2000 top eksperta krem de la krem Srbije od kojih zavisi ova zemlja.
Naravno da ovi što ne rade da treba da bude otpušteno i treba realno da se priča kako ništa ne rade, ali ne brini se za korporacije neće oni dopustiti da zbog odlaska top eksperta oni nastradaju.
Znaju oni do koje mere mogu da daju zarade ili daju limite za zarade, sigurno i ako krenu da odlaze ljudi da bi promenili nešto ili doveli nekog.
Svako je zamenjiv u tom svetu i gledaju oni par koraka unapred i ispituju granice.
 
Slažem se za 200k, ne slažem se za 2000 fiktivnih ljudi koji bi iz revolta napustili Srbiju jer sada ne mogu toliko da pišaju po sirotinji. Umesto da si napisao sada mogu da kupe 50% manje pavlake ti napisa sada umesto 5 imaju 3 profesorske plate. Evo baš mi je žao, neka idu u Bangladeš. Srbija ima dosta know-what, know-how pitanje da li je imala tj ima, da ima ne bi dovodili razne stručnjake iz inostranstva. Što se tiče ovih državnh poslova, danas se toliko traže radnici da bi svako od njih lako našao posao umesto da radi u državnoj službi, prima platu neradeći ništa, a nemali broj i ne dolazi na posao. ALi jbg to glasamo i to je ono što će se teško promeniti, što pričasmo pre neku stranu.

Uglavnom 0,5 poena, ekonomija je u lošijem stanju nego što se prikazuje, biće zanimljivo u narednom periodu.
Jbg. Svi su oni normalni i pristupačni ljudi ali svima je zajedničko da vole da budu iznad ostalih.....ne mislim samo na korporacije nego generalno.....svako može da donese zaključak kakav želi. Ne sudim. Ali da su bitni za zemlju....jesu itekako.

Ja očekujem sada pump pa onda dump. Ukoliko potraje dump onda..... recesija. Ako ne potraje dump jedan black swan je da Trump ne dobije. Suprotna strana je najavila porez na nerealizovanu dobit. U strahu, biće rasprodaje svega. Ono što realno očekujem je da bude stabilna inflacija, poslovi blagi porast, padaju kamate, sve super......usa rasprodaje obveznice (buy low sell high) i onda iznenada rast inflacije..... štampa ne može idemo u hiperinflaciju.....diži kamate opet na uštrb zaposlenosti.....i tad kreće prava recesija sa otpuštanjima. Kladio bih se na Q1-Q2. Do tada maksimalna kontrola troškova u svim firmama. 12 meseci kasnije se to oseća kod nas. Eto 🤷. Taman će se rasprodati sve što treba kod nas.
 
Joe ti sa tolikom sigurnošću izjavljuješ ovu procenu, da mi dođe da stavim jedno 20% u kripto i prodam pred izbore. Ali neću, ne verujem ti :D :D
Mislim da je vreme da daš Džou

download.jpeg

što imaš da uloži u šta hoće, vidiš da je čovek tatko na finansije. :D
 
Jbg. Svi su oni normalni i pristupačni ljudi ali svima je zajedničko da vole da budu iznad ostalih.....ne mislim samo na korporacije nego generalno.....svako može da donese zaključak kakav želi. Ne sudim. Ali da su bitni za zemlju....jesu itekako.
Svi su bitni, ne bih nikada mogao da kazem nek 300k crkne od gladi da bi 2k pisalo po sirotinji, drzava, a i pricatnici svakako profitiraju i od jednih i od drugih. No da ne duzimo bespotrebno temu “ciji je veci”.
 
Zanimljivo je kad neko ima veliku platu koja mu zbog inflacije bude obezvredjena i zali se na to, to je onda "pisanje po sirotinji". A kad neko nasledi stanove od roditelja (koji su ih dobili dzabe ili za 100 DEM) i izdaje ih sirotinji i istera ih iz stana ako Rusi daju vise, to nije pisanje po sirotinji.

Poenta ove diskusije je bila ta da su pre ove nenormalne inflacije i nenormalnog zaduzivanja odredjeni ljudi zahvaljujuci svom znanju i trudu (a ne zahvaljujuci nasledjenom stanu) mogli da u Srbiji zaradjuju evropske plate i da imaju dovoljno pristojan zivot da mogu da zazmure na lose obrazovanje, zdravstvo, infrastrukturu, sudstvo,... i da odluce da ne odu u inostranstvo. Zbog ove inflacije i krize njihova plata je stagnirala i sada je obezvredjena, tako da su motivi za odlazak sve jaci. I to je uglavnom rec o ljudima koji zaradjuju novac na belo jer je prakticno nemoguce izbeci placanje poreza i placaju poreze (ima i preduzetnika koji placaju manji porez, ali opet i to sto oni placaju manji porez je mnogo vise od onih koji rade na crno, pricam o globalu).

Ovde imamo neki narativ kao da se sad zivi ne znam kao bolje nego u odnosu na ne znam koji period. Realno, sad jeste bolje nego 90-tih i u odnosu na period nakon krize 2008. Ali realno, standard se nije nimalo popravio poslednjih nekoliko godina za vecinu ljudi koji sad imaju nominalno vece plate, ali i nominalno vece troskove, pa je sada standard manje vise isti kao tipa 2017-2018. Mi smo napredovali samo zato sto smo bili na dnu, sve nakon toga je samo pumpanje kroz inflaciju. Prosecan lekar sada ne zivi nista bolje nego tipa 2017-2018 (ne pricam o privatnicima). Prosecan inzenjer ne zivi nista bolje sada nego 2017-2018. Isto vazi i za prosecnog ekonomistu, pravnika (advokati su druga prica), ali i prosecnog radnika fizikalca u fabrici.

Jedini kojima je bolje su:
  • Oni na drzavnim jaslima koji za isti trud, tj. isti nerad zaradjuju vise
  • Oni koji preko namestenih tendera izvlace vise iz budzeta
  • Oni koji imaju stanove i bez ikakvog truda su u poziciji da ih izdaju za vise para
  • Oni koji se bave privatno aktivnostima koje drzava pumpa, kao sto su recimo advokati koje recimo danas moras da angazujes da bi poslao zahtev katastru, vlasnici tehnickih pregleda kojima je drzava pre nekoliko godina povecala iznos naknade koji mogu da naplacuju,...
  • Oni koji rade privatno i bave se razlicitim poslovima gde obicno i ne izdaju racune i ne placaju poreze, ukljucujuci vlasnike kafica i restorana, majstore
Kad pogledas ovako stvari, ispada da si glup ako ulazes u sebe i placas poreze. Mnogo se vise isplati uvaliti se preko stranke u drzavna jasla i namestati sebi poslove preko javnih nabavki ili odraditi u drzavnom preduzecu samo par sati, a ostatak rediti privatno neki posao i ne placati poreze. I kad zaradis pare, onda kupis stanove koje izdajes i na koje takodje ne placas poreze. Drzava ti otvoreno kaze da se rad i trud ne ceni. Mislim da je jako mali broj ljudi koji zaradjuju od sopstvenog rada i placa poreze imao korist od ove inflacije, veci broj njih je imao stetu. Evo npr. sad je plata lekara verovatno mnogo veca nego pre X godina, ali mislim da lekarima nije nista bolje i da ih to i dalje nece zadrzati da ostanu u zemlji, pricam o onim kvalitetnim. Bolje je samo mozda onima koji rade privatno ili rade (i) drzavno, ali to koriste za uzimanje mita i "usmeravanje" pacijenata u svoju sopstvenu privatnu kliniku.
 
Zanimljivo je kad neko ima veliku platu koja mu zbog inflacije bude obezvredjena i zali se na to, to je onda "pisanje po sirotinji". A kad neko nasledi stanove od roditelja (koji su ih dobili dzabe ili za 100 DEM) i izdaje ih sirotinji i istera ih iz stana ako Rusi daju vise, to nije pisanje po sirotinji.

Poenta ove diskusije je bila ta da su pre ove nenormalne inflacije i nenormalnog zaduzivanja odredjeni ljudi zahvaljujuci svom znanju i trudu (a ne zahvaljujuci nasledjenom stanu) mogli da u Srbiji zaradjuju evropske plate i da imaju dovoljno pristojan zivot da mogu da zazmure na lose obrazovanje, zdravstvo, infrastrukturu, sudstvo,... i da odluce da ne odu u inostranstvo. Zbog ove inflacije i krize njihova plata je stagnirala i sada je obezvredjena, tako da su motivi za odlazak sve jaci. I to je uglavnom rec o ljudima koji zaradjuju novac na belo jer je prakticno nemoguce izbeci placanje poreza i placaju poreze (ima i preduzetnika koji placaju manji porez, ali opet i to sto oni placaju manji porez je mnogo vise od onih koji rade na crno, pricam o globalu).

Ovde imamo neki narativ kao da se sad zivi ne znam kao bolje nego u odnosu na ne znam koji period. Realno, sad jeste bolje nego 90-tih i u odnosu na period nakon krize 2008. Ali realno, standard se nije nimalo popravio poslednjih nekoliko godina za vecinu ljudi koji sad imaju nominalno vece plate, ali i nominalno vece troskove, pa je sada standard manje vise isti kao tipa 2017-2018. Mi smo napredovali samo zato sto smo bili na dnu, sve nakon toga je samo pumpanje kroz inflaciju. Prosecan lekar sada ne zivi nista bolje nego tipa 2017-2018 (ne pricam o privatnicima). Prosecan inzenjer ne zivi nista bolje sada nego 2017-2018. Isto vazi i za prosecnog ekonomistu, pravnika (advokati su druga prica), ali i prosecnog radnika fizikalca u fabrici.

Jedini kojima je bolje su:
  • Oni na drzavnim jaslima koji za isti trud, tj. isti nerad zaradjuju vise
  • Oni koji preko namestenih tendera izvlace vise iz budzeta
  • Oni koji imaju stanove i bez ikakvog truda su u poziciji da ih izdaju za vise para
  • Oni koji se bave privatno aktivnostima koje drzava pumpa, kao sto su recimo advokati koje recimo danas moras da angazujes da bi poslao zahtev katastru, vlasnici tehnickih pregleda kojima je drzava pre nekoliko godina povecala iznos naknade koji mogu da naplacuju,...
  • Oni koji rade privatno i bave se razlicitim poslovima gde obicno i ne izdaju racune i ne placaju poreze, ukljucujuci vlasnike kafica i restorana, majstore
Kad pogledas ovako stvari, ispada da si glup ako ulazes u sebe i placas poreze. Mnogo se vise isplati uvaliti se preko stranke u drzavna jasla i namestati sebi poslove preko javnih nabavki ili odraditi u drzavnom preduzecu samo par sati, a ostatak rediti privatno neki posao i ne placati poreze. I kad zaradis pare, onda kupis stanove koje izdajes i na koje takodje ne placas poreze. Drzava ti otvoreno kaze da se rad i trud ne ceni. Mislim da je jako mali broj ljudi koji zaradjuju od sopstvenog rada i placa poreze imao korist od ove inflacije, veci broj njih je imao stetu. Evo npr. sad je plata lekara verovatno mnogo veca nego pre X godina, ali mislim da lekarima nije nista bolje i da ih to i dalje nece zadrzati da ostanu u zemlji, pricam o onim kvalitetnim. Bolje je samo mozda onima koji rade privatno ili rade (i) drzavno, ali to koriste za uzimanje mita i "usmeravanje" pacijenata u svoju sopstvenu privatnu kliniku.
Kad ovako nešto pročitam imam utisak da autor živi na Marsu, a ne u Srbiji. Za početak, osnovna plata lekara specijaliste je 150.000 dinara, to je 50% više nego pre 4 godine ali i dalje sramotno malo. Drugo, većina lekara koji imaju znanja i iskustva rade privatno, ali to nije ništa loše ili negativno niti te iko primorava da plaćaš za uslugu. Srbija ima opštu zdravstvenu zaštitu što ja licno mislim da je dobro. Međutim, to znači da u državnoj bolnici isti je tretman za nekog ko prima socijalnu pomoć i uplaćuje 0 dinara u budžet i za nekog ko ima platu 5000 eur plaća desetine hiljada eur na godišnjem nivou na ime poreza i doprinosa. Međutim, ljudi koji zarađuju pristojno i vrednuju svoje vreme i zdravlje, sigurno neće ići po uput pa onda čekati da se uradi dijagnostika, pa laboratorija, pa da onda nakon 5 meseci dobiju poziv da se jave specijalisti koji treba da im reši taj problem. Umesto svega toga, raspitas se ko je najbolji u toj oblasti i zakažeš pregled u njegovoj privatnoj ordinaciji/klinici. Kad vidim koliko se para troši na odeću, obuću, automobile, satove i ostale gluposti, troškovi zdravstvene nege čak u u privatnom sektoru su smešni.
Međutim, taj privatni sektor ima određene limite, jer najkomoleksniji zahvati (kardio-hirurgija, neuro-hirurgija, gama nož se radi samo u Kliničkim centrima. E tu ne pomaže ni ako imaš platu 50.000 EUR jer nema ko da ti privatno to radi, makar ne u Srbiji. Zbog toga su oni kardio hiruzi iz Niša koji su 12 vikenda radili BESPLATNO da bi svi sa liste čekanja bili zbrinuti, istinski heroji. Ali ovde nije reč o njima, diskutuje se kako pravnik u kliničkom centru koji lupa pečate i popunjava formulare, ima platu 1000 eur. Kao da je to najveći problem ove države....
 
Kad ovako nešto pročitam imam utisak da autor živi na Marsu, a ne u Srbiji. Za početak, osnovna plata lekara specijaliste je 150.000 dinara, to je 50% više nego pre 4 godine ali i dalje sramotno malo. Drugo, većina lekara koji imaju znanja i iskustva rade privatno, ali to nije ništa loše ili negativno niti te iko primorava da plaćaš za uslugu. Srbija ima opštu zdravstvenu zaštitu što ja licno mislim da je dobro. Međutim, to znači da u državnoj bolnici isti je tretman za nekog ko prima socijalnu pomoć i uplaćuje 0 dinara u budžet i za nekog ko ima platu 5000 eur plaća desetine hiljada eur na godišnjem nivou na ime poreza i doprinosa. Međutim, ljudi koji zarađuju pristojno i vrednuju svoje vreme i zdravlje, sigurno neće ići po uput pa onda čekati da se uradi dijagnostika, pa laboratorija, pa da onda nakon 5 meseci dobiju poziv da se jave specijalisti koji treba da im reši taj problem. Umesto svega toga, raspitas se ko je najbolji u toj oblasti i zakažeš pregled u njegovoj privatnoj ordinaciji/klinici. Kad vidim koliko se para troši na odeću, obuću, automobile, satove i ostale gluposti, troškovi zdravstvene nege čak u u privatnom sektoru su smešni.
Međutim, taj privatni sektor ima određene limite, jer najkomoleksniji zahvati (kardio-hirurgija, neuro-hirurgija, gama nož se radi samo u Kliničkim centrima. E tu ne pomaže ni ako imaš platu 50.000 EUR jer nema ko da ti privatno to radi, makar ne u Srbiji. Zbog toga su oni kardio hiruzi iz Niša koji su 12 vikenda radili BESPLATNO da bi svi sa liste čekanja bili zbrinuti, istinski heroji. Ali ovde nije reč o njima, diskutuje se kako pravnik u kliničkom centru koji lupa pečate i popunjava formulare, ima platu 1000 eur. Kao da je to najveći problem ove države....
Masis poentu. Jel znas koja je razlika izmedju besplatno i dzaba? Srbija ima besplatno zdravstvo, ali dzaba. A sto se tice privatnog zdravstvenog, ljudi su primorani da ga placaju jer je javno zdravstvo katastrofa, sto je malo kontradiktorno sa pricom da smo ekonomski tigar. Problem je sto onaj ko radi placa poreze i doprinose da bi imao nepostojece besplatno zdravstvo i da bi placao nekog pravnika koji se zaposlio u tom domu zdravlja tako sto je kupio diplomu na privatnom fakultetu i ubacio se na tu poziciju preko stranke. I nije problem taj 1 uhleb, nego jos par stotina hiljada njih koji su u velikoj meri bez kvalifikacija, ali znaju da botuju i preko stranke ili drugih veza su nasli posao gde nista ne rade, a mi finansiramo njihovo dzabolebarenje. Znaci neko ko placa 40% svoje bruto plate na ime poreza i doprinosa, tj. 60% svoje neto plate treba da se pomiri sa tim i da, posto nema dobro zdravstvo, da jos dodatno plati privatno. Lako je sve to placati kad izdajes stan i zaradjujes od toga i ne placas poreze. Kad svoju platu krvavo zaradjujes osecas se kao bu**** dok drugi izbegavaju to placanje, a ti finansiras razlicite uhlebe.
 
Neće država propasti, ali neće se ni razviti nešto specijalno u narednim decenijama. Korumpirana država dovodi do sve većeg raslojavanja, zdravstvo i školstvo je sve gore i gore, svoju ekonomiju nemamo već uvozimo manje-više sve, demografski propadamo, sve osim BG i NS se prazni, institucije su korumpirane do srži i živimo divlji zapad. Državnom aparatu je najbitniji projekat u zemlji gradnja rezidencijalnih blokova u BNV za stranačke pajtose, a treba nam 200 prečih stvari da bismo živeli normalno. Takmičimo se sa BiH, Albanijom i Makedonijom ko je veće slepo crevo Evrope.
Tako je ... Čisto da se zna da je EI Niš razvijao FGA čipove... A danas sve je upregnuto da se troši na malter i giter blok... Raslojavanje je nikad veće
 
Zanimljivo je kad neko ima veliku platu koja mu zbog inflacije bude obezvredjena i zali se na to, to je onda "pisanje po sirotinji". A kad neko nasledi stanove od roditelja (koji su ih dobili dzabe ili za 100 DEM) i izdaje ih sirotinji i istera ih iz stana ako Rusi daju vise, to nije pisanje po sirotinji.
Zanimljivo je da je neko hteo da kupi vikend stan u BGu ali mu je bilo skupo pa sada kuka po forumima kao Kalimero. Mašiš poentu.

Poenta ove diskusije je bila ta da su pre ove nenormalne inflacije i nenormalnog zaduzivanja odredjeni ljudi zahvaljujuci svom znanju i trudu (a ne zahvaljujuci nasledjenom stanu) mogli da u Srbiji zaradjuju evropske plate i da imaju dovoljno pristojan zivot da mogu da zazmure na lose obrazovanje, zdravstvo, infrastrukturu, sudstvo,... i da odluce da ne odu u inostranstvo. Zbog ove inflacije i krize njihova plata je stagnirala i sada je obezvredjena, tako da su motivi za odlazak sve jaci. I to je uglavnom rec o ljudima koji zaradjuju novac na belo jer je prakticno nemoguce izbeci placanje poreza i placaju poreze (ima i preduzetnika koji placaju manji porez, ali opet i to sto oni placaju manji porez je mnogo vise od onih koji rade na crno, pricam o globalu).
Jedno je da ti plata bude obezvredjena kroz proizvode, drugo je da je porediš koliko si bogat na osnovu toga koliko imaš profesorskih ili doktorkih plata koje su svakako male. To što ti misliš da si mnogo pametan jer zaradjuješ preko inostranstva ne čini te ništa boljim čovekom od drugih, a ni vrednijim. Kada to ukapiraš e onda možemo pričati o nekom boljitku. No, dugo smo bili siromašni pa tako neko mora da leči komplekse i kupi vikend stan u centru prestonice jedne zemlje i da bude bolji od svih drugih jer je samo on zaslužio. Niko drugi nije zaradio kao on jer samo on radi na belo, svi drugi su kriminalci. Zato imaš ljude koji se sele po raznim zabitima gde će se isticati od ostalog stanovništva, biti kraljevi u tom mikro svetu. Tu je i naš glavni problem, što samo mi vredimo, samo mi smo bolji od drugih i gledamo samo sebe.

Masis poentu. Jel znas koja je razlika izmedju besplatno i dzaba? Srbija ima besplatno zdravstvo, ali dzaba. Problem je sto onaj ko radi placa poreze i doprinose da bi imao nepostojece besplatno zdravstvo i da bi placao nekog pravnika koji se zaposlio u tom domu zdravlja tako sto je kupio privatni fakultet i ubacio se na tu poziciju preko stranke. I nije problem taj 1 uhleb, nego jos par stotina hiljada njih koji su u velikoj meri bez kvalifikacija, ali znaju da botuju i preko stranke ili drugih veza su nasli posao gde nista ne rade, a mi finansiramo njihovo dzabolebarenje. Znaci neko ko placa 40% svoje bruto plate na ime poreza i doprinosa, tj. 60% svoje neto plate treba da se pomiri sa tim i da, posto nema dobro zdravstvo, da jos dodatno plati privatno. Lako je sve to placati kad izdajes stan i zaradjujes od toga i ne placas poreze. Kad svoju platu krvavo zaradjujes osecas se kao bu**** dok drugi izbegavaju to placanje, a ti finansiras razlicite uhlebe.
Ovo ti je jedan od retkih postova koji imaju smisla. Ali, ako porediš koliko si bogat na osnovu doktorskih plata jer želiš da svima drugima budu niske plate sem tebi tj kad bi svi mogli da gladuju sem tebe kako onda očekuješ da te neko leči?
 
Jedno je da ti plata bude obezvredjena kroz proizvode, drugo je da je porediš koliko si bogat na osnovu toga koliko imaš profesorskih ili doktorkih plata koje su svakako male. To što ti misliš da si mnogo pametan jer zaradjuješ preko inostranstva ne čini te ništa boljim čovekom od drugih, a ni vrednijim. Kada to ukapiraš e onda možemo pričati o nekom boljitku. No, dugo smo bili siromašni pa tako neko mora da leči komplekse i kupi vikend stan u centru prestonice jedne zemlje i da bude bolji od svih drugih jer je samo on zaslužio. Niko drugi nije zaradio kao on jer samo on radi na belo, svi drugi su kriminalci. Zato imaš ljude koji se sele po raznim zabitima gde će se isticati od ostalog stanovništva, biti kraljevi u tom mikro svetu. Tu je i naš glavni problem, što samo mi vredimo, samo mi smo bolji od drugih i gledamo samo sebe.
Mozda je poredjenje sa platama drugih bilo lose (inace nije bilo moje poredjenje), ali poenta je ista i da uporedjujes sa cenom proizvoda. Moglo je da bude poredjenje sa cenom m2, koliko si mogao da kupis ranije od svoje plate, a koliko sada. Poredjenje plata ne sluzi da bi se oznacilo da neciji rad vredi manje (ako uporedjujes recimo inzenjera i lekara, inace jeste logicno da njihov rad vredi vise od rada prosecnog bota u javnom preduzecu), a neciji vise, nego da da perspektivu koliko se neciji polozaj poboljsao, a koliko se neciji polozaj pogorsao. Mislim, znam da to deluje slicno kao kad se gastarbajteri zale kako je njima tesko i kako je bolje kod nas 800 evra nego 3000 evra u inostranstvu, Ali je cinjenica da su neki poslovi slozeniji, zahtevniji i stresniji od drugih. Programiranje je kod nas placeno dobro ne samo zbog toga sto je to rad sa inostrasntvom, nego i zbog toga sto je taj posao inace skoro svuda bolje placen od ostalih zanimanja, jer je izmedju ostalog i jako rizican, zbog promene tehnologija i otkaza, sto zbog konkurencije u vidu jeftinijh Indijaca koji jesu jako losi ali ti to trebas da dokazes klijentu da iako si 3 puta skuplji da si 5 puta bolji, ali i jako stresan, zbog kratkih rokova, prekovremenih i ostalih stvari koje te vode u burnout, i programeri vrlo cesto nakon 15-20 godina programiranja idu u menadzment ili na drugi nacin zele da izadju iz te price. Cak i u USA su programerske plate 2-3 puta vece od prosecnih. U Evropi nije bas toliko bolje placeno, ali tamo imas druge benefite socijalne drzave. Inace, lekari mogu da imaju i jos jace plate od programera. Iskreno, onog trenutka kad programiranje ne bude bilo 2-3 puta bolje placeno od ostalih zanimanja ja se vise necu ni baviti time, osim ako ne odem u inostranstvo i zaposlim se u neku firmu koja ima svoj proizvod i mogu lagano da radim, da imam 30+ dana godisnjeg odmora, kvalitetno zdravstvo, skolstvo,... Ako programiranje bude bilo isto placeno kao udaranje pecata u opstini, sto bi se neko stresirao da radi taj posao. Slicna je stvar i sa zanatima. Programiranje je dobro palceno jer je stresno i zahtevno, a zanat je dobro placen jer svi hoce da budu gospoda i niko nece da prlja ruke. I to je ono sto placa trziste jer je potrebno. Plate uhleba u drzavnim preduzecima zavise od toga koliko ce drzava da im definise kao platu da bi botovi bili zadovoljni i skupljali dalje kapilarne glavoe.
Ovo ti je jedan od retkih postova koji imaju smisla. Ali, ako porediš koliko si bogat na osnovu doktorskih plata jer želiš da svima drugima budu niske plate sem tebi tj kad bi svi mogli da gladuju sem tebe kako onda očekuješ da te neko leči?
Nemam ja problem da lekari imaju znacajno vece plate, i treba da imaju. Ali sto se tice lekara imam problem kad lekar trazi mito da bi te lecio ili ne radi svoj posao profesionalno, kad te usmrava u svoju privatnu kliniku, Da se razumemo, ja nikad licno nisam dao mito niti mi je neko trazio. Imao sam prilike da u drzavnim domovima zdravlja i bolnicama naletim i na jako dobre i posvecene lekare. Ali sam naletao i na debile od lekara. A nevezano za lekare imam problem kad uhleb treba da primi i minimalac kao platu, a kamoli vise, samo je tesko razdvojiti ko je uhleb, a ko stvarno radi nesto.

Ukratko, ne smatram da bi programeri trebalo da imaju vece plate od lekara, ali smatram da bi trebalo da budu znacajno vece od proseka. Takodje, smatram da bi i profesorske plate trebalo da budu vece, ali kao sto rekoh, pumpanje cena svega putem zaduzivanja i inflacije da bi partijski uhlebi imali vece plate sigurno nije recept za prosperitet.

Inace, poenta Saletove price jeste to da se polozaj mnogih u privatnom sektoru znacajno pogorsao u poslednjih par godina. Niko nije ostao bez hleba, ali ti se zivotni standard znacajno pogorsao, a to sto si imao malo vecu platu od proseka jeste mozda jedina stvar koja te je drzala ovde. Mi smo ovom inflacijom samo postali manje konkurentni kao ekonomija, cak i za motanje kablova, a da nam se pritom standard nije uopste pogorsao. Sad imamo situaciju da oni koji su ovde ostajali zbog dobrih plata vise nemaju taj motiv da ostanu, a oni kojima je nominalno povecana plata imaju vece troskove zivota pa im prakticno nije nista bolje, tako da i njih to nece zadrzati u zemlji ako su ranije vec razmisljali o tome.

Na kraju ce u Srbiji ostati penzioneri, botovi, zanatlije, vlasnici firmi, lekari koji rade privatno, advokati, notari, izvrsitelji, politicari, vlasnici stanova za izdavanje i migranti iz Indije, Pakistana, Nepala i Bangladesa kojima ce se ti stanovi izdavati. Onaj ko nesto zna i ne zeli da se bavi nasom birokratijom ce vrlo lagano otici u inostranstvo.
 
Poslednja izmena:
Niko nije ostao bez hleba, ali ti se zivotni standard znacajno pogorsao, a to sto si imao malo vecu platu od proseka jeste mozda jedina stvar koja te je drzala ovde.
Ako te to loži, da imaš veću platu od drugih i da je to jedino što te drži ovde onda brate idi (ne pričam tebi nego generalno). Biće nam bolje svima kada takvi ljudi odu.

Programiranje je kod nas placeno dobro ne samo zbog toga sto je to rad sa inostrasntvom, nego i zbog toga sto je taj posao inace skoro svuda bolje placen od ostalih zanimanja, jer je izmedju ostalog i jako rizican, zbog promene tehnologija i otkaza, sto zbog konkurencije u vidu jeftinijh Indijaca koji jesu jako losi ali ti to trebas da dokazes klijentu da iako si 3 puta skuplji da si 5 puta bolji, ali i jako stresan, zbog kratkih rokova, prekovremenih i ostalih stvari koje te vode u burnout, i programeri vrlo cesto nakon 15-20 godina programiranja idu u menadzment ili na drugi nacin zele da izadju iz te price. Cak i u USA su programerske plate 2-3 puta vece od prosecnih. U Evropi nije bas toliko bolje placeno, ali tamo imas druge benefite socijalne drzave.
Ne. Programiranje je kod nas dobro plaćeno jer je sve ostalo potplaćeno. Lepo si rekao da je to u Evropi još samo jedan posao. Ništa to nije strsnije od nekog ko radi u knjigovodstvu, zdravstvu, školstvu, na skeli, u prodavnici... većini radnih mesta. Opet si prešao na ono "nikom nije lako ali meni je najteže".

Kakve foto finish diskusije za 2000 stranica
Od 2000te stranice kreće pad.
 
Posle ovih -0.50 i jos -0.50 u ovoj godini i -1% u sledecoj godini +QE mislim da vise niko ne veruje u pad osim ako nije bas opterecen sa necim na licnom nivou.

PS: i ja sam pogresio mislio sam da nece tako zestoko da obaraju kamate. Mislio sam da ce -0.25 ali eto ipak krenuli ludacki.

Srecna nam 2000ta!!
 
Ako te to loži, da imaš veću platu od drugih i da je to jedino što te drži ovde onda brate idi (ne pričam tebi nego generalno). Biće nam bolje svima kada takvi ljudi odu.
Ako zivis u raspaloj zemlji onda je dobra plata jedna od retkih stvari koja te moze zadrzati ovde. A kako to da se smatra da kad gastarbajter posalje pare ovde svojima ili kupi stan da bi izdavao sirotinji se smatra da unosi novac u zemlju, a kad neko unese novac u zemlju svojim radim i na to plati porez desetine hiljada evra godisnje onda je to lose?
Ne. Programiranje je kod nas dobro plaćeno jer je sve ostalo potplaćeno. Lepo si rekao da je to u Evropi još samo jedan posao. Ništa to nije strsnije od nekog ko radi u knjigovodstvu, zdravstvu, školstvu, na skeli, u prodavnici... većini radnih mesta. Opet si prešao na ono "nikom nije lako ali meni je najteže"
Slazem se da odredjena nesrasmera postoji, ali sve je manja. I slazem se da postoji puno stresnih i odgovornih poslova. Ali IT je jedan od onih sa najcescim burnoutom (https://www.forbes.com/sites/ashleystahl/2020/07/08/3-career-paths-known-to-cause-burnout/). Ali, da li si cuo nekad za knjigovodju ili lekara da je doziveo burnout? Da li si je neki lekar ili knjigovodja napustio svoju profesiju kao sto to ljudi rade u IT-ju? Meni je ok da imam prosecnu programersku platu koju imaju programeri u Nemackoj, ali da zivim u Nemackoj, da imam 30+ dana odmora, bez stresa koji nosi sa sobom rad kao frilenser za strance ili u nekoj outsourcing firmi, gde imas kvalitetno zdravstvo, skolstvo, puteve,.... U Srbiji samo jako dobra plata moze da malo ublazi efekte svih losih stvari koje zivot u ovakvoj zemlji nosi.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je vreme da daš Džou

Pogledajte prilog 212179
što imaš da uloži u šta hoće, vidiš da je čovek tatko na finansije. :D
Zamišljam Joea kao Michael Saylora, mudarc bele brade 😅
Ništa, sad ženine pare sve u akcije i bitcoin, moje neka ostanu da budemo likvidni, i ostatak da stoji i dalje oročeno za učešće kad se kamate survaju.
Bitka na više frontova!
 
Vrh