Šta je novo?

Cene nekretnina

Mnogo ste pesimisticni, nije med i mleko ovde ali da je bolje nego ranije jeste, a projekcije o buducih par decenija su sulude za praviti po meni.

Ali dobro, nekome casa polu puna a nekome polu prazna
Bolje je nego ranije, stoji ali lako je biti bolje nego ranije kada krećeš sa dna. E sad slažem se da su procene za par decenija sulude ali je pitanje u kom pravcu ćemo se kretati, a trenutno deluje da smo u nekoj mrtvoj tački, ni gore ni dole. Ljudi su danas informisaniji pa znaju kako je gde ali je i suludo da ti budućnost zavisi od glasanja penzionera od kojih neki broj čak nije ni živeo u Srbiji za svoj radni staž, a penzioneri znamo kakvi su tvrdoglavi i ne možeš da ih ubediš u suprotno.
 
Bolje je nego ranije, stoji ali lako je biti bolje nego ranije kada krećeš sa dna. E sad slažem se da su procene za par decenija sulude ali je pitanje u kom pravcu ćemo se kretati, a trenutno deluje da smo u nekoj mrtvoj tački, ni gore ni dole. Ljudi su danas informisaniji pa znaju kako je gde ali je i suludo da ti budućnost zavisi od glasanja penzionera od kojih neki broj čak nije ni živeo u Srbiji za svoj radni staž, a penzioneri znamo kakvi su tvrdoglavi i ne možeš da ih ubediš u suprotno.

Ja sve vise mislim da je problem i u 700k ljudi u drzavnim ustanovama koji povlace kapilarne glasove + nedostatak interesovanja mladih apsolutno za politiku.

Sve dok se ne sredi drzavni sektor ostaje isto, vise puta sam cuo za slucaj gde ljudi koji su pre 10 godina u 40ima pljuvali Vucka danas u 50ima glasaju za njega.
 
Ti beše imaš IT firmu u Srbiji 🙂?
Pa lako je tako, uzmeš osnuješ firmu za 1-2dana, sa 10000din i bude ti super.
Zapošljavaš ljude da zaradjuju za tebe, a ti biraš gde ćeš stanove da uzimaš.
Eto izgleda rešenja za probleme 😉
Otvoreno smo tržište i niko ne zabranjuje da se osnivaju firme, pa i da se uči i prekvalifikuje u IT.
 
Ti beše imaš IT firmu u Srbiji 🙂?
Ti imaš potpuno iskrivljenu sliku o IT sektoru i čini mi se da nas jako, jako precenjuješ. Naše IT tržište je toliko malo i beznačajno da ne znam kako da ti to dočaram. Govoriš o projektima sa kojima si ti upoznat (nemam razlog da ti ne verujem) u iznosima od 20-40 milion EUR, evo mogu ti odmah reći da ja nisam ni prismrdeo projektu te vrednosti u firmi gde radim. Rusko IT tržište je mnogo razvijenije, ali ljudi koji su radili u Googlu i drugim svetskim kompanijama su dobili vize i otišli u USA. Rusi koji nisu programeri, a imaju lovu su otišli u Dubai ili makar Istanbul. Ne bih da zvučim potcenjivački, ali ovi što su došli su BG su realno treća liga, a ispada da su oni uticali ne znam kako na tržište nekretnina.

Mi kao društvo volimo all or nothing approach, sve je crno ili belo, a tebi je očigledno sve crno. Kao što ne može svaki fudbaler da igra u Liverpoolu, ne može ni svako ko radi u tech sektoru da radi u Apple-u, ja bih prvi otišao da me zovu. Čovek je samo naveo da mogu da se rade i neki poslovi u Srbiji i da se ovde može pristojno živeti. Lakše je kupiti novogradnju u Beogradu za 3500 EUR nego u Amsterdamu za 17.000 EUR. Sve ima svoje prednosti i mane, nemoj biti tako isključiv i rigidan.
 
Ja sve vise mislim da je problem i u 700k ljudi u drzavnim ustanovama koji povlace kapilarne glasove + nedostatak interesovanja mladih apsolutno za politiku.

Sve dok se ne sredi drzavni sektor ostaje isto, vise puta sam cuo za slucaj gde ljudi koji su pre 10 godina u 40ima pljuvali Vucka danas u 50ima glasaju za njega.
O tome se radi, treba staviti prst na čelo i zapitati se da li možemo i kada srediti državni aparat, a pošto svi znamo odgovor na to pitanje tu smo gde smo. Očekivati neki boljitak bez promene svesti svih nas je malo nerealno. Uglavnom ostaje da se vidi, dok deca porastu ima vremena, a ako nema boljitka polako ću ih spremati za odlazak ukoliko žele. Neću im gajiti lažne nade i iluzije. Ako ne žele i to je ok, neka grade svoj put.
 
Sukobi kao što je u Ukrajini nisu od juče - ne znam da li smo kao ribice pa zaboravljamo ono što se dešavalo u Koreji, Vijetnamu, Avganistanu (2x), pa čak i delimično u ex-YU... Ali dikrenog okršaja između US (i satelita) i Rusije (i satelita) nije bilo - ako se i desi, kakva crna Holandija ili Srbija.
Ako te nešto istorija nauči, nauči te to da su im države sa velikim unutrašnjim problemima, a bez jakih saveznika (da bi neko totalno stao uz neku stranu) najplodnije da započnu neki haos (rat) radi njihovih interesa. Sve je ovo već viđeno kroz istoriju, a zarad nečijih interesa
Da li znaš koliko isporuka oružja sada ima od strane US prema Tajvanu (koji inače ni Amerika ne priznaje kao nezavisnu državu)?

A zašto je i dan danas daleko lakše poslovati sa Kinom iz EU nego iz Srb (a prezentuju nam se vesti o nekakvim specijalnim vezama)? Politika, kao i biznis (a nema jednog bez drugog), ne poznaje "specijalne" veze, bratstvo i jedinstvo - već samo i isključivo interes i koliko se može zaraditi negde. A nama je bitno samo kako se mi tu nekako uguramo i izborimo za naše i izbegavati manipulacije velikih sila, mi smo u njihovim očima samo pioni na šahovskoj tabli.

Misliš da će oklevati da zapale bure baruta sa našom južnom pokrajinom ako im nekada to treba? Suviše smo mi nebitni i mali, a u okruženju smo takvom da se ipak trebamo držati strane koja je ovde itekako dominantna, dokle god je dominantna :) my 2 cents
Ja nisam ni pričao o strateškim raketama koje brišu čitave zemlje, već taktičkim hipersoničkim koji mogu da obrišu jednu celu vojnu bazu/fabrički kompleks i sl.
Da, naravno da se zna da je nato napunio Tajvan, Poljsku, uskoro i Rumuniju sa silnim naoružanjem, i naravno da ni druga strana neće sedeti skrštenih ruku!
Ako smo toliko mali i nebitni što nas svaki dan smaraju ovde kojekakvi izaslanici i komesari,...ako misle da je Kosovo nezavisno zašto nam ga svakodnevno traže...ima tu milion varijanti, ali ako se već pozivaš na istoriju onda valjda znaš da se mi kao narod nikad, ali nikad nismo držali "dominante" sile, i opet s obzirom na to istorija nas uči da smo uvek bili na pozitivnoj strani (i pobedničkoj). Tako da zaboravi tu bugarsku priču,...to možda samo ova šaka jada iz kruga dvojke gde su cene preko 3500 plitko razmišlja...pa im je valjda uvek vrednost imovine bila skuplja od slobode i pameti!

Elem, da ne odem previše sa teme, s obzirom da su sve važne zemlje prešle na ratne ekonomije, možda bi i mi svi ovde trebali više da uzmemo to u obzir prilikom razgovora o cenama nekretnina. Ratovi koštaju, pare se štampaju, inflacija raste...a balone sa nekretninama izgleda ne može niko da pogodi ;)
 
Pa lako je tako, uzmeš osnuješ firmu za 1-2dana, sa 10000din i bude ti super.
Zapošljavaš ljude da zaradjuju za tebe, a ti biraš gde ćeš stanove da uzimaš.
Eto izgleda rešenja za probleme 😉
Otvoreno smo tržište i niko ne zabranjuje da se osnivaju firme, pa i da se uči i prekvalifikuje u IT.
Sa 1000rsd možeš samo što ne može svaka struka da zaradjuje od inostranstva ili od države. Ok, mahom smo svi ovde iznadprosečni eksperti u svojoj grani. Ja samo gledam izvore prihoda i ko kaze kako je kod nas super. Vlasnik IT firme, IT-jevac, gastarbajter, kripto milioner i čovek koji nešto radi pri gradjevini sa investitorima, tj glavnoj državnoj grani od 2015 (finansiranoj od strane masivnih kredita (makar 50% novog spoljnog duga od 2015 je otišlo na gradjevinu) i gasterbajtera&sive zone&delom poštenih ljudi).
Vi baš i nemate veze sa stvarnom Srbijom iskreno ili je ta veza minimalna. Slučajno ste poreklom odavde pa koristite okolnosti ali direktno zavisite od para iz inostranstva.
Bez uvrede.
Za sve ostale koji zavise direktno od svog rada (visokoobrazovni eksperti u privatnom sektoru) mnogo teže je doći do novca. Mnogo je veliki trud za malu nagradu. Ranije je bilo koliko toliko ok, postojala je razlika ali poslednje 3 godine......sa masivnom inflacijom + porastom minimalca + dupliranja plata državnom sektoru..... jednostavno razlika je mizerna u odnosu na ranije.
Evo ti primer....plata u privatnom sektoru od 3000e 2020 je bila velika para....u mojoj struci radiš sa milijardama dinara i par stotina miliona evra na godišnjem nivou....... to je posao koji je vrlo stresan i iskreno...skraćuje ti život. Često bez radnog vremena i nekog normalnog života. Ako radi i supruga i to neki tralala posao, plaćaš dadilju a često angažuješ u pomoć i roditelje/tasta i taštu. Tada je to bilo 9-9.5 minimalaca ili 5.5-6 profesorskih plata. Danas je to 5 minimalaca ili 3 prof. plate. Ta plata je ostala ista danas +-10%. Razlog za to je što su kolege u Istočnoj Evropi isto plaćeni. Udarili smo u plafon 🙂. U Zapadnoj je to veći iznos ali taj budzet nije dostupan i neće biti dostupan nama. Deficitaran posao ali postoji limit iznad kog neće niko da plati. Ne znam kako da vam nacrtam i približim da možete da shvatite 🙂. Ako država nastavi sa stagflacijom, dizanjem plata državnom sektoru, minimalaca itd...ja ne znam ko ce da ostane u Srbiji iskreno od ovih što imaju malo više 🧠.
 
Vi baš i nemate veze sa stvarnom Srbijom iskreno ili je ta veza minimalna. Slučajno ste poreklom odavde pa koristite okolnosti ali direktno zavisite od para iz inostranstva.
Bez uvrede.
Za sve ostale koji zavise direktno od svog rada (visokoobrazovni eksperti u privatnom sektoru) mnogo teže je doći do novca. Mnogo je veliki trud za malu nagradu.
Hoces da kazes da moj posao (IT) ne zavisi od direktno svog rada? Bice da nam daju pare na lepe oci :)

Iskreno bas je bzvz kada slusas ovakve komentare ceo zivot:

- polozio si najtezi ispit na faksu jer ti je dosao laksi rok nego meni
- ma osvojio si mesto na republickom takmicenju jer je slaba bila konkurencija
- zaposlio si se brzo na srecu
- a pa ti imas IT firmu to ti prosto daju pare na lepe oci, drugi rade za tebe milina

Realnost je da je brdo truda i znoja ulozeno i dalje se ulaze za taj uspeh, a 90% ljudi ne ulaze toliki trud i to je realnost.
 
Sa 1000rsd možeš samo što ne može svaka struka da zaradjuje od inostranstva ili od države. Ok, mahom smo svi ovde iznadprosečni eksperti u svojoj grani. Ja samo gledam izvore prihoda i ko kaze kako je kod nas super. Vlasnik IT firme, IT-jevac, gastarbajter, kripto milioner i čovek koji nešto radi pri gradjevini sa investitorima, tj glavnoj državnoj grani od 2015 (finansiranoj od strane masivnih kredita (makar 50% novog spoljnog duga od 2015 je otišlo na gradjevinu) i gasterbajtera&sive zone&delom poštenih ljudi).
Vi baš i nemate veze sa stvarnom Srbijom iskreno ili je ta veza minimalna. Slučajno ste poreklom odavde pa koristite okolnosti ali direktno zavisite od para iz inostranstva.
Bez uvrede.
Za sve ostale koji zavise direktno od svog rada (visokoobrazovni eksperti u privatnom sektoru) mnogo teže je doći do novca. Mnogo je veliki trud za malu nagradu. Ranije je bilo koliko toliko ok, postojala je razlika ali poslednje 3 godine......sa masivnom inflacijom + porastom minimalca + dupliranja plata državnom sektoru..... jednostavno razlika je mizerna u odnosu na ranije.
Evo ti primer....plata u privatnom sektoru od 3000e 2020 je bila velika para....u mojoj struci radiš sa milijardama dinara i par stotina miliona evra na godišnjem nivou....... to je posao koji je vrlo stresan i iskreno...skraćuje ti život. Često bez radnog vremena i nekog normalnog života. Ako radi i supruga i to neki tralala posao, plaćaš dadilju a često angažuješ u pomoć i roditelje/tasta i taštu. Tada je to bilo 9-9.5 minimalaca ili 5.5-6 profesorskih plata. Danas je to 5 minimalaca ili 3 prof. plate. Ta plata je ostala ista danas +-10%. Razlog za to je što su kolege u Istočnoj Evropi isto plaćeni. Udarili smo u plafon 🙂. U Zapadnoj je to veći iznos ali taj budzet nije dostupan i neće biti dostupan nama. Deficitaran posao ali postoji limit iznad kog neće niko da plati. Ne znam kako da vam nacrtam i približim da možete da shvatite 🙂. Ako država nastavi sa stagflacijom, dizanjem plata državnom sektoru, minimalaca itd...ja ne znam ko ce da ostane u Srbiji iskreno od ovih što imaju malo više 🧠.
Mogao bih se sloziti, privatni sektor, primanja identicna (ako ne i malo manja) nego pocetkom 2020.
 
Sa 1000rsd možeš samo što ne može svaka struka da zaradjuje od inostranstva ili od države. Ok, mahom smo svi ovde iznadprosečni eksperti u svojoj grani. Ja samo gledam izvore prihoda i ko kaze kako je kod nas super. Vlasnik IT firme, IT-jevac, gastarbajter, kripto milioner i čovek koji nešto radi pri gradjevini sa investitorima, tj glavnoj državnoj grani od 2015 (finansiranoj od strane masivnih kredita (makar 50% novog spoljnog duga od 2015 je otišlo na gradjevinu) i gasterbajtera&sive zone&delom poštenih ljudi).
Vi baš i nemate veze sa stvarnom Srbijom iskreno ili je ta veza minimalna. Slučajno ste poreklom odavde pa koristite okolnosti ali direktno zavisite od para iz inostranstva.
Bez uvrede.
Za sve ostale koji zavise direktno od svog rada (visokoobrazovni eksperti u privatnom sektoru) mnogo teže je doći do novca. Mnogo je veliki trud za malu nagradu. Ranije je bilo koliko toliko ok, postojala je razlika ali poslednje 3 godine......sa masivnom inflacijom + porastom minimalca + dupliranja plata državnom sektoru..... jednostavno razlika je mizerna u odnosu na ranije.
Evo ti primer....plata u privatnom sektoru od 3000e 2020 je bila velika para....u mojoj struci radiš sa milijardama dinara i par stotina miliona evra na godišnjem nivou....... to je posao koji je vrlo stresan i iskreno...skraćuje ti život. Često bez radnog vremena i nekog normalnog života. Ako radi i supruga i to neki tralala posao, plaćaš dadilju a često angažuješ u pomoć i roditelje/tasta i taštu. Tada je to bilo 9-9.5 minimalaca ili 5.5-6 profesorskih plata. Danas je to 5 minimalaca ili 3 prof. plate. Ta plata je ostala ista danas +-10%. Razlog za to je što su kolege u Istočnoj Evropi isto plaćeni. Udarili smo u plafon 🙂. U Zapadnoj je to veći iznos ali taj budzet nije dostupan i neće biti dostupan nama. Deficitaran posao ali postoji limit iznad kog neće niko da plati. Ne znam kako da vam nacrtam i približim da možete da shvatite 🙂. Ako država nastavi sa stagflacijom, dizanjem plata državnom sektoru, minimalaca itd...ja ne znam ko ce da ostane u Srbiji iskreno od ovih što imaju malo više 🧠.
Samo da ti napomenem da mi je manje od 5% prihoda ove godine vezano za stambenu gradnju, pa da kažem za manje zgradice i izbegavam da radim bilo šta.
Da Investitori me unajme, 80% strane kompanije koje ovde otvaraju fabrike, samoposluge, skladišta itd..., mislim da i ti ili tvoja firma radi za nekog Investitora, samo treba dobro ovo formulisati, jer skoro svi rade za nekog Investitora.
Na godišnjem nivou nisam siguran, morao bih analizu neku da odradim, ali trenutno radimo na nekih 10-12 projekata gde je svaki od njih preko par miliona eura, pa da kažem godišnje bih i ja mogao da kažem da su Investicije preko 100-150miliona eura u kojima učestvujemo, možda i više(zavisi kako se gleda).
Ok možda sam se navikao već godinama da mi je to normalno i da mi se stres podrazumeva, to jest svima nama u firmi, e sada za skraćenje života, pa ne verujem da ovo utiče jer je nekim delim stres(kada bi neko uopšte objasnio šta se podrazumeva pod stresom) i ok 😉
Ne plaćamo dadilju 1000eur, jer mi žena ne radi 8h negde, već mi pomaže u mojim investicijama.
Razumem te šta pokušavaš da istakneš i kažeš ali eto kao što je napisao kolega nije sve crno ili belo.
Jednom sam ovde napisao čiji je posao odgovorniji vozača gradskog autobusa ili na primer tvoj gde si u nekoj vrsti projekta od 100miliona eura? I ko treba ili zaslužuje veću platu, zbog tog stresa? 😉
 
Na godišnjem nivou nisam siguran, morao bih analizu neku da odradim, ali trenutno radimo na nekih 10-12 projekata gde je svaki od njih preko par miliona eura, pa da kažem godišnje bih i ja mogao da kažem da su Investicije preko 100-150miliona eura u kojima učestvujemo, možda i više(zavisi kako se gleda).
Pa nije ih hiljadu, majka mu stara, pa da ne znas koliko ih je tacno, je l 10 ili 12? Da ih imas izmedju 10.000 i 12.000, pa da razumem, ko ce da broji tolike projekte. Ovako bi covek ocekivao malo vecu preciznost. Il barem izmedju 10 i 15, koji je to odokatvni broj izmedju 10 i 12...
 
Pa nije ih hiljadu, majka mu stara, pa da ne znas koliko ih je tacno, je l 10 ili 12? Da ih imas izmedju 10.000 i 12.000, pa da razumem, ko ce da broji tolike projekte. Ovako bi covek ocekivao malo vecu preciznost. Il barem izmedju 10 i 15, koji je to odokatvni broj izmedju 10 i 12...
Neki Investitor ima više manjih projekata, kod nekog je velika Investicija a mi imamo manji posao...
Neki se završavaju, neki započinju, neki su na sredini Ugovorne obaveze,neki su u pregovorima itd...Sa par njih imamo krovne Ugovore itd...
Mislim da sam se i najbolje izrazio kako sam mogao.
Da ne idem u detalje ali suština je pogodjena ko želi i hoće da razume.
 
Powell pali štampač... Biće veselo narednih 6 meseci sa najavama kataklizme u medijima.
Citam sada da je valjda odluka za 0.5 jer ce preskociti sledeci meeting gde bi isao opet rate cut pa su umesto 0.25+0.25 odmah sada uradili 0.5

No videcemo jel to istina.
 
Spustili za 0.5%. Zanimljiva stvar koju su rekli je da ce u slucaju da ekonomija krene da slabi brze, oni reagovati odmah da bi postigli maksimalnu zaposlenost i nisku inflaciju. Nisku inflaciju imaju tako da od QE nece bezati.
 
Hoces da kazes da moj posao (IT) ne zavisi od direktno svog rada? Bice da nam daju pare na lepe oci :)

Iskreno bas je bzvz kada slusas ovakve komentare ceo zivot:

- polozio si najtezi ispit na faksu jer ti je dosao laksi rok nego meni
- ma osvojio si mesto na republickom takmicenju jer je slaba bila konkurencija
- zaposlio si se brzo na srecu
- a pa ti imas IT firmu to ti prosto daju pare na lepe oci, drugi rade za tebe milina

Realnost je da je brdo truda i znoja ulozeno i dalje se ulaze za taj uspeh, a 90% ljudi ne ulaze toliki trud i to je realnost.
Ništa loše nisam rekao. Radite na globalnom tržištu. Nije vezano za Srbiju/region/istočnu Evropu/ Evropu. Plate i nadoknade su vam formirane globalno, iznadprosečno. To ne može da se poredi. Tebi je slično da li radiš u Bangladešu, Bosni, Mongoliji ili Srbiji. Filip radi pri gradjevini, grani u kojoj se pumpaju milijarde evra samo od strane države. E sad uporedi bilo kog eksperta koji radi za platu i nekog od tvojih zaposlenih? Da li se više cimaju? Da li se stresiraju? Koji im je pritisak na poslu? Za koju platu? Koje pogodnosti imaju? Itd itd
 
Spustili za 0.5%. Zanimljiva stvar koju su rekli je da ce u slucaju da ekonomija krene da slabi brze, oni reagovati odmah da bi postigli maksimalnu zaposlenost i nisku inflaciju. Nisku inflaciju imaju tako da od QE nece bezati.
QE već radi jer M2 se povećava opet eksponencijalno. Biće zanimljivo. Za Srbiju, pogotovo za nekretnine, do nove godine nema nekih promena a za posle videćemo...
 
Kod nas je već kuknjava kako se ništa ne prodaje, ako budu nastavile dalje da rastu cene, građevinski sektor može da pakuje kofere i da moli Vučića da im nađe neki projekat u Africi.
 
Ovo je možda loše za tebe, ali dobro za društvo.
Ja imam nižu platu ali veću od vozača kamiona 🙂.
Veruj mi da ne da je loše, nego katastrofalno za zemlju. Ljude koji su 1 u 50k je samo to držalo u zemlji. Bolji standard u odnosu na druge. Sada, kada su udarili u imaginarni plafon+obezvredjena im je zarada+država je podigla neoporezivu osnovicu zbog ITja (ali je iz neznanja udarila na ove ljude), njihova destinacija je Zapadna Evropa.
Molera, električara, vozača itd možeš da uvezeš iz Nepala ali ove ljude ne možeš. Čak i doktore možeš da uvezeš ali ove ljude..... nema šanse. To je 5-10 osoba koji drže na okupu fabrike sa više hiljada zaposlenih. To nema zamenu i sve te pozicije su deficitarne. Samo 2000 takvih ljudi da napusti zemlju nastupio bi haos i izgubio bi se 20-godišnji know-how. A ljudi nisu toga svesni 😉. Da ode 2000 programera.....koga briga. Osetio bi samo budzet zemlje ali ovo je druga priča.
 
Vrh