Šta je novo?

Cene nekretnina

Nece kamate da rastu vec prestaje odredba o ogranicenju provizije banke.

Kao sto je neko rekao ranije, od neogranicene kamatne stope koja bi bila fazon 6% pola je provizija a pola euribor.

Rata moze da poraste zbog toga, ali kamate ce da idu dole jos vremenom.
Da, nisam se dobro izrazio - mislio sam suštinski na visinu rate, što je i jedino što zanima kreditne korisnike.
 
Svakako ranije nije moglo ni jedno od ta dva (10% ucesca je moglo samo u postanskoj stedionici) a svi su drzali 5.03% fiksnu.

Poboljsanje je uslova i sumnjam da nece biti bolji jer ipak banka zeli sto vise kredita da plasira.
Jasno nego samo da se zna da to nije neka standardna ponuda, da usetas u banku i dobijes te uslove.
 
Manje-vise. Ne vidim investitore na temi. Ja sam pre 3 godine trebao biti suinvestitor u zidanju petospratnice na Cuburi. To je bio plan koji je propao.
Zavisi kako gledaš. Ja bih rekao da itekako ima i investitora. Najmanje je kupca prve nekretnine, ta kategorija polako ali sigurno izumire.
Ajde da pogađamo koliko u Bg-u ima kupca prve nekretnine? Jad i beda.
 
Jasno nego samo da se zna da to nije neka standardna ponuda, da usetas u banku i dobijes te uslove.
Jesi li siguran u to? Pre 6 godina, kad sam ja uzimao kredit kod njih, bilo je vrlo prosto - ponuda sa sajta je bilo to šta nude i to je zaista važilo, i nije bilo dodatnog cenjkanja i pregovaranja. Vrlo transparentno, baš kao što bi trebalo da bude.
 
Lepo pise sta nude, samo ne pise kome i pod kojim uslovima. Uvek ce neko sa velikim primanjima i velikim kreditom dobiti bolje uslove cak i od onoga sto pise na sajtu. Svakako moze neko da proba i javi kako je prosao ;)

To ti je kao kad BW reklamiraju “stanovi od 2950e m2”, e sad sto je to podrum, a ostali stanovi 4k jbg.
 
Lepo pise sta nude, samo ne pise kome i pod kojim uslovima. Uvek ce neko sa velikim primanjima i velikim kreditom dobiti bolje uslove cak i od onoga sto pise na sajtu. Svakako moze neko da proba i javi kako je prosao ;)

To ti je kao kad BW reklamiraju “stanovi od 2950e m2”, e sad sto je to podrum, a ostali stanovi 4k jbg.
Ne bih da ih hvalim previše, ali bukvalno je bilo "ušao sam sa ulice i dobio kredit" pod uslovima koje su reklamirali.

Edit: kako god bilo, mozda sam ja imao sreće ili sam im bio po volji, ali iz mog iskustva, kome treba kredit, neka pita, to bar ne košta ništa, a deluje da radi.
 
Evo jedna zanimljivaa statistika na koju sam slučajno naišao. Mada, što bi bio tako lud da živiš u Beogradu kao penzioner...
Screenshot_20240916_012518.jpg
 
Cim oni daju sada fiksnu 4.85 sto je ispod maks od 5.03 i sa ucescem 10% znaci da banke ocekuju da ce jako da pada kamata i hoce da maksimizuju broj kredita po fiksnoj kamati sada.
🙄
Zatvorice se na 20yr IRS po 2.45% pa ce prakticno da imaju plasman na 6m Euribor + 2.4%...funding verovatno vuku od matice ili EIB na neku kracu rocnost pa procenjujem da im je cista marza oko 1.5% do 2.0% na godisnjem nivou.
 

Prilozi

  • IMG_20240915_212435.jpg
    IMG_20240915_212435.jpg
    56,9 KB · Pregleda: 66

…još jedan razlog zašto smo tu gde jesmo…leto pakleno, najtoplije u Evropi, bas kod nas…pričamo o nekom “Luciferu” koji se okomio na Srbiju, činjenica je da se bahato uništava šumski fond koji je i pre bio po statistici loš…
Onda pričamo o blagostanju, …

Kako smo dovde dosli ne znamo…

…propasti nećemo, spasa nam nema…
 
Poslednja izmena:
Nije bitno u čemu, važno je da smo prvi
Ima raznih pogleda na situaciju. Trenutno sam u inostranstvu u tazbini (nebitno gde) i namerno posvećujem nešto pažnje njihovim tržištu nekretnina. Kamatne stope su im ispod 1.5% na stambene kredite, ali u novinama vidiš brigu da će skočiti blago i uticati na inače nizak prirodni priraštaj. Znači nekome je i 1.5% izgleda visoko. Porezi na nasleđe i na drugu nekretninu (tu može da se nešto umanji ako dokažeš da je i zaista koristiš pored svog primarnog doma) su ogromni. Država se trudi da maksimalno destimuliše ljude da tretiraju nekretnine kao vid investicije, pa im je zato i generalno rentiranje skroz neunosan posao. Pričam baš sa rođakom, kaže strava to kod vas, vi možete da imate i po 2, 3 nekretnine i da vam se isplati. Rek'o jeste prike, znam ja ljude imaju i po pet i žive ga na maks (mislio je da se šalim). Posle se čudimo što ljudi investiraju u Bg - pa isplati se jbg.
Što bi rekao ovaj mag za nekretnine: "Cene nekretnina nikad ne padaju. Znači, one jednostavno, konstantno rastu. Ali u krajem slučaju rastu i nama plate, raste onda i cena, raste sve", rekao je Milić Đokić. "
Stvar rešena.

Prošao sam pored neke novosagrađene kuće od 110m2 (240k), možda nagovorim ženu da odemo da vidimo. Kupim to na bum, preselim se neplanirano i dam otkaz, šta ga je...
 
Ima raznih pogleda na situaciju. Trenutno sam u inostranstvu u tazbini (nebitno gde) i namerno posvećujem nešto pažnje njihovim tržištu nekretnina. Kamatne stope su im ispod 1.5% na stambene kredite, ali u novinama vidiš brigu da će skočiti blago i uticati na inače nizak prirodni priraštaj. Znači nekome je i 1.5% izgleda visoko. Porezi na nasleđe i na drugu nekretninu (tu može da se nešto umanji ako dokažeš da je i zaista koristiš pored svog primarnog doma) su ogromni. Država se trudi da maksimalno destimuliše ljude da tretiraju nekretnine kao vid investicije, pa im je zato i generalno rentiranje skroz neunosan posao. Pričam baš sa rođakom, kaže strava to kod vas, vi možete da imate i po 2, 3 nekretnine i da vam se isplati. Rek'o jeste prike, znam ja ljude imaju i po pet i žive ga na maks (mislio je da se šalim). Posle se čudimo što ljudi investiraju u Bg - pa isplati se jbg.
Što bi rekao ovaj mag za nekretnine: "Cene nekretnina nikad ne padaju. Znači, one jednostavno, konstantno rastu. Ali u krajem slučaju rastu i nama plate, raste onda i cena, raste sve", rekao je Milić Đokić. "
Stvar rešena.

Prošao sam pored neke novosagrađene kuće od 110m2 (240k), možda nagovorim ženu da odemo da vidimo. Kupim to na bum, preselim se neplanirano i dam otkaz, šta ga je...
1.5% kamata i njima skupo?!?! Pa ti ljudi su stvarno LUDI u najmanju ruku. Gde god da žive (a očigledno van zone eura) inflacija im je sigurno veća od 1,5% neka uzmu i odmah kupe u Srbiji 2 stana ili u Dubaiju. 1,5% kamata su u SFRJ imali samo prvoborci partizani. A ovima skupo kao običnom narodu. Pošto imaju ovako luda pravila za drugu i ostale nekretnine onda mora da su neka kraljevina :)) Jer to je samo kralju dopušteno da ima više nekretnina dok običnoj raji nije!
Problem je što oni ne samo da destimulišu ulaganje u nekretnine već DESTIMULIŠU ulaganje u SVE. Pitaj ih samo ako ostave deci suvi keš ili akcije ili ETFove koji je porez. Isto kao na stanove. Oslobođen si do nekih 30-40k eura (štp je tamo ništa a sve ostalo 30% za decu).
To ti je odgovor zašto dijaspora čim skonta sistem počinje da ulaže u Srbiju masovno. Čista ekonomska računica. Da je Vučić pametniji i da više malo agituje po srpskoj zajednici u inostranstvu i počne da objašnjava ljudima ekonomsku opravdanost ulaganja ne samo u stanove već u bilo šta, obveznice, akcije, tek bi tad bilo masovnog ulaganja. Ovako je sve na promilima... Nažalost.
 
Da je Vučić pametniji i da više malo agituje po srpskoj zajednici u inostranstvu i počne da objašnjava ljudima ekonomsku opravdanost ulaganja ne samo u stanove već u bilo šta, obveznice, akcije, tek bi tad bilo masovnog ulaganja.
To bi bio super potez, taman da definitivno zapečati sudbinu nesrećnim podstanarima.
 
Vrh