Šta je novo?

Cene nekretnina

Problem je što oni ne samo da destimulišu ulaganje u nekretnine već DESTIMULIŠU ulaganje u SVE. Pitaj ih samo ako ostave deci suvi keš ili akcije ili ETFove koji je porez. Isto kao na stanove. Oslobođen si do nekih 30-40k eura (štp je tamo ništa a sve ostalo 30% za decu).
Ukoliko je CH - ne postoji porez na kapitalnu dobit. Porez na nalsledstvo zavisi sta se nasledjuje - u principu u vecini kantona porez ide od 0 pa do 7% ukoliko nasledjujes preko 1.5 miliona chf (novac), a u nekim kantonima (tipa Zeneva) ukoliko nasledjujes nekretninu (a vec imas svoju ili ne zivis u Zenevi) znaju da rebnu i porez koji ima dve cifre. Nekretnine oporezuju lepo i trude se da destimulisu investiranje u iste

Porezi na akcije ili firme ukoliko nasledjujes od roditelja ne postoji (mislim da ne postoji ni u jednom kantonu)

I verovatno ne postoji bolja zemlja u Evropi sto se tice biznisa i vodjenja istog (Zbog toga ogroman broj firmi i posluje iz CH)
 
Neverovatno koji trend.

Rezerve se samo stekaju.

Krecu i proxy aktivnosti sa Kinezima, znaci trebace smestaja za kineske biznismene :)


A dotle u Svedskoj
 
Poslednja izmena:
Neverovatno koji trend.

Rezerve se samo stekaju.

Krecu i proxy aktivnosti sa Kinezima, znaci trebace smestaja za kineske biznismene :)


A dotle u Svedskoj
Sta mislis, sta to mi radimo drugacije od njih? Koliko uspevam da pratim, cela Evropa je u haosu ali mi uspevamo i u ovim vremenima da odrzavamo bull, bas bih voleo da znam sta to radimo drugacije?
 

РГЗ индекс цена станова за друго тромесечје 2024. показује благи годишњи раст цена​

16.9.2024.

РГЗ индекс цена станова у другом тромесечју 2024. износи 164,56 што представља раст цена станова од 4,68 одсто у односу на исти период прошле године. У поређењу са првим тромесечјем 2024. цене станова у Србији су забележиле благи раст од 1,26 одсто. Овај пораст цена у односу на прошлу годину и умерен тромесечни раст указују да тржиште некретнина остаје стабилно и без великих флуктуација, што је позитиван знак за економију и инвеститоре.
Током другог квартала 2024. дошло је до повећање потражње за становима, са забележених 11.532 уговора о промету станова (односно, 7,5 одсто више него у истом периоду прошле године), уз укупну вредност од 978 милиона евра (7,3 одсто више него прошле године). Цене станова у „староградњи“ су, на нивоу Србије, порасле за 4,41%, док је „новоградња“, односно куповина од инвеститора имала већи међугодишњи раст који је износио 5,15%.
Гледано по регионима у Србији, приметне су одређене разлике у трендовима на тржишту станова. Када је реч о броју продаја и вредности промета, Јужна и источна Србија бележе значајан раст продаје станова од 16,7 одсто и вредности купопродаја за 37 одсто. У Војводини је број продаја станова порастао за 14,03 одсто, а вредност купопродаја је већа за 35,7 одсто у односу на исти период прошле године. Регион Шумадије и западне Србије такође бележи раст, са повећањем продаје станова од 9,70 одсто и вредности купопродаја за 22,22 одсто. У Београду се бележи благи пад продаје станова од 0,57 одсто и вредности купопродаја за 5,61 одсто.
Када је реч о ценама станова, у односу на други квартал 2023. године, цене су порасле у региону Војводине за 4,49 одсто, Граду Београду 3,98 одсто, Шумадије и западне Србије за 5,05 одсто, а као и у претходних неколико квартала најснажнији раст цена забележен је у региону Јужне и источне Србије и износио је 7,40 одсто.
Када се упореди индекс цена станова у Србији са индексима у земљама Европе, Србија је имала умерен и стабилан раст цена. Према доступним подацима Еуростата за прво тромесечје 2024, већи број држава бележи умерен оправак тржишта, међутим у неким земљама је и даље забележан пад цена стамбених непокретности (Луксембург, Немачка, Француска), док у исто време Пољска, Бугарска и Литванија бележе двоцифрен међугодишњи раст цена.
РГЗ индекс је развијен у складу с међународним методолошким смерницама и обезебеђује грађанима и привреди да на једноставан начин, ажурно и бесплатно прате кретања на тржишту непокретности.
Индекс цена станова можете видети ОВДЕ.
 
Sta mislis, sta to mi radimo drugacije od njih? Koliko uspevam da pratim, cela Evropa je u haosu ali mi uspevamo i u ovim vremenima da odrzavamo bull, bas bih voleo da znam sta to radimo drugacije?
Radimo samo sa svima i ne uvodimo sankcije ili luda ograničenja iz "zelene agende". Eto to je to. Ništa posebno ustvari. EU je sama sebi pucala u nogu prvo sa Rusijom onda sa "zelenom agendom" i ludim ograničenjima oko izgradnje zgrada, ubijanja krava (jer one prde pa zagađuju:)), namernog gašenja dizel vozila i samo nastavite niz "mudrih" odluka. Krave zagađuju a milioni raketa koje se šalju u Ukrajinu ne zagađuju ništa.
 
Radimo samo sa svima i ne uvodimo sankcije ili luda ograničenja iz "zelene agende". Eto to je to. Ništa posebno ustvari. EU je sama sebi pucala u nogu prvo sa Rusijom onda sa "zelenom agendom" i ludim ograničenjima oko izgradnje zgrada, ubijanja krava (jer one prde pa zagađuju:)), namernog gašenja dizel vozila i samo nastavite niz "mudrih" odluka. Krave zagađuju a milioni raketa koje se šalju u Ukrajinu ne zagađuju ništa.
I ono sto je jako bitno, potencijal koji zemlja ima. Srbija koja ima nisak gdp per capita za Evropu ima daleko vise prostora za rast od bogatijih zemalja.
 
Srbija koja ima nisak gdp per capita za Evropu ima daleko vise prostora za rast od bogatijih zemalja
To je sustina... Nama je daleko lakse da 'rastemo' jer podizanje GDP-a (per capita) je daleko lakse sa 10k na 12k $ u odnosu 50k -> 60k $ :)
Imajuci u vidu da smo sa regionom na zacelju razvijenosti EU i zemalja koje gravitiraju ka EU, itekako je normalno da trebamo dosta brze da se razvijamo (po prirodi stvari strane investicije bi trebalo da budu dosta visoke i samo ulaganje u nasu privredu).
To je ono, kada nesto ucis/usavrsavas se - najvise progresa imas u prve 1-2-3god, kasnije sve sproije i sporije unapredjujes to znanje (primeniti na sve u zivotu, voznja automobila, motocikla, programiranje...)
 
Ukoliko je CH - ne postoji porez na kapitalnu dobit. Porez na nalsledstvo zavisi sta se nasledjuje - u principu u vecini kantona porez ide od 0 pa do 7% ukoliko nasledjujes preko 1.5 miliona chf (novac), a u nekim kantonima (tipa Zeneva) ukoliko nasledjujes nekretninu (a vec imas svoju ili ne zivis u Zenevi) znaju da rebnu i porez koji ima dve cifre. Nekretnine oporezuju lepo i trude se da destimulisu investiranje u iste

Porezi na akcije ili firme ukoliko nasledjujes od roditelja ne postoji (mislim da ne postoji ni u jednom kantonu)

I verovatno ne postoji bolja zemlja u Evropi sto se tice biznisa i vodjenja istog (Zbog toga ogroman broj firmi i posluje iz CH)
Jeste destimulisu, zato su im nekretnine pristupacne sirokim narodnim masama :)
u Svajcarskoj se za nekretninu kredit uzima na nekoliko generacija, sto je extra da se nasledcnicima ostavi kredit da se ne opuste ....
 
Nesumnjivo rastemo, samo je pitanje da li dovoljnom brzinom da u bližoj budućnosti uhvatimo korak sa razvijenijim zemljama u regionu? Da li je taj rast održiv? I kako će se taj rast uopšte odraziti na standard prosečnog stanovnika?
Biće da nas mnogi vide u društvu bogatijih, čim se ovoliko ulaže u Srbiju.
 
Dobro ide prodaja :)

1000033585.jpg
 
Meni i dalje izlaze reklame za Lastavicu i stanove od 60-ak m2, vec mesecima izgleda ne mogu da ih prodaju (sigurno ide prodaja, ali izgleda jako sporo), a jos ne pocinju ni fazu 2.
 
Generalni direktor JPMorgan Chase najveće investicione banke u US: Ekonomske posledice stagflacije mogu dovesti do smanjenja penzionih fondova, kao i kraha berze.

Ovo može vrlo lako dovesti do pojačane kupovine nekretnina od strane naše dijaspore na zapadu...
 
Sta mislis, sta to mi radimo drugacije od njih? Koliko uspevam da pratim, cela Evropa je u haosu ali mi uspevamo i u ovim vremenima da odrzavamo bull, bas bih voleo da znam sta to radimo drugacije?
Ostali žele da uguše inflaciju. Mi smo razvili stagflaciju. Mi smo dovoljno ludi da zarad privatnih interesa zadužujemo zemlju desetinama milijardi evra u periodu 2020-2027. Ko će to da vraća....ne znam 🤷.
Fun fact. Svratio na neku pumpu u Makedoniji..... vidim imaju plazmu 🙂. Platim, a ona 20-25% jeftinija nego u Srbiji 😂.
E tako ti je i naš gdp isto. Lepo deluje nizak dug u odnosu na gdp ali da li je to realno 🙂. Pa naravno da nije ali to ce tek da se vidi za par godina.....a do tad, guraj u cigle da ne propadne novac 🙂.
 
Meni su za 2.5 stanove rekli oko 220-230k preko telefona.
 
Vrh