Šta je novo?

Cene nekretnina

Generalni direktor JPMorgan Chase najveće investicione banke u US: Ekonomske posledice stagflacije mogu dovesti do smanjenja penzionih fondova, kao i kraha berze.

Ovo može vrlo lako dovesti do pojačane kupovine nekretnina od strane naše dijaspore na zapadu...
Ako bude nekog black swan oko nafte slazem se. Embargo zapadnoj evropi ili tako nesto.
 
Neka spuste pa ce prodati. Ali plase se Gijoea, izvredjace ih jer je skupo platio kvadrat :)
Naprotiv. Ako spuste 20+% kupujem još jedan i u Lastavicama. Uzimam kredit i ulećem odmah. Ja sam rekao meni svaki scenario u BGu odgovara. Ako cene još više odlete u nebo, ok, kupio sam i profitirao. Ako cene ekstremno padnu, uzimam još jedan da se nađe... Jer kriza uvek prođe i onda opet cene divljaju.
Jedino što je sigurno da NE prodajem ni u jednom ni u drugom scenariju.
 
Naprotiv. Ako spuste 20+% kupujem još jedan i u Lastavicama. Uzimam kredit i ulećem odmah. Ja sam rekao meni svaki scenario u BGu odgovara. Ako cene još više odlete u nebo, ok, kupio sam i profitirao. Ako cene ekstremno padnu, uzimam još jedan da se nađe... Jer kriza uvek prođe i onda opet cene divljaju.
Jedino što je sigurno da NE prodajem ni u jednom ni u drugom scenariju.
Za izdavanje Nepalcima longtern sigurica:

"slične statistike pokazuju da u Srbiji, prema istraživanju Centra za migracione studije, oko 80 odsto mladih želi otići u potrazi za boljim prilikama"
 
Generalni direktor JPMorgan Chase najveće investicione banke u US: Ekonomske posledice stagflacije mogu dovesti do smanjenja penzionih fondova, kao i kraha berze.

Ovo može vrlo lako dovesti do pojačane kupovine nekretnina od strane naše dijaspore na zapadu...
Privremeno NE. To neće dovesti do kupovine stanova kod nas od dijaspore u kratkom roku, 1-2 godine. Zato što će mnogi, uključujući i mene čekati da padnu akcije, onda kupiti i čekati da porastu opet. I onda prodati i taj "ekstra profit" uložiti u stanove. To će definitivno dovesti do pojačane tražnje ali kad se izađe iz tog lošeg ciklusa. E onda će biti baš mnogo tražnje jer sav taj ekstra profit će u velikom % otići u stanove.
 
Za izdavanje Nepalcima longtern sigurica:

"slične statistike pokazuju da u Srbiji, prema istraživanju Centra za migracione studije, oko 80 odsto mladih želi otići u potrazi za boljim prilikama"
I ovde u NL izdajem Indijcima! Pa šta. Nepalci, Indijci ili bilo ko. Meni je skroz nebitno. Još i lakše strancima, oni se boje sudova, policije, svega. Najbolje tima koji siđu s aviona. dok ne skontaju sistem treba im 2 god min.

A te priče "80% mladih i ostalo" možete okačiti mačku na rep. iz moje kao "ratne generacije i još iz sankcija" mogu vam reći da je s fakulteta otišlo možda 5% u inostranstvo, ako i toliko.
Ako gledam srednju i osnovnu školu, tu je procenat veći (još veliki deo njih ima HR ili HU pasoše) pa mislim da se kreće oko 15% stalnih i oko još 10-15% koji su pola u inostranstvu pola u Srbiji (da bukvalno tako par meseci odu na Zapad pa dođu, ALI su im porodice u Srbiji).
80% nije otišlo ni iz Ukrajine!! 80+% je jedino otišlo iz Krajine i sa Kosova zbog očiglednih okolnosti.
Da su rekli 8% pa da poveruje čovek, ali 80% mislim preterivanje teško. Pa pogledajte Ukrajinu nakon 2,5 godine rata pa je otišlo oko 30%!
 
Ne znam šta se ovo dešava na forumu 🙂.
-Filip savetuje da se ne ulazi u investicione nekretnine i nekretnine rodbine i svoje prodaje.
-GI Joe vreba pad akcija i bottom pa tek oporavak, ekspanziju i vrhunac pa ce tek onda kupiti nekretninu (a za ovo treba jedno 7 -8 godina)
-Suzuman se mozda seli u Dansku, Švajcarsku
-pojedini i dalje traže ali ne mogu da se uklope zbog cene
- Vradović čeka vrtić i školu i dalje. U USA propast pa čeka da vidi da li će to i kod nas.

Ko je ostao onda kao kupac 🙂?
 
Offtopic:
Meni neverovatno koliko su Porto Montenegro i Luštica Bay preporodili opštinu Tivat u Q2. Realno, mali gradić-opština bez bogzna kakvog potencijala sad najskuplja u Cg. Duplo jača od PG.
 

Prilozi

  • 1718870629394.jpg
    1718870629394.jpg
    67,6 KB · Pregleda: 165
Ne znam šta se ovo dešava na forumu 🙂.
-Filip savetuje da se ne ulazi u investicione nekretnine i nekretnine rodbine i svoje prodaje.
-GI Joe vreba pad akcija i bottom pa tek oporavak, ekspanziju i vrhunac pa ce tek onda kupiti nekretninu (a za ovo treba jedno 7 -8 godina)
-Suzuman se mozda seli u Dansku, Švajcarsku
-pojedini i dalje traže ali ne mogu da se uklope zbog cene
- Vradović čeka vrtić i školu i dalje. U USA propast pa čeka da vidi da li će to i kod nas.

Ko je ostao onda kao kupac 🙂?
Ja sam nekretninu VEĆ kupio! Ugovor potpisan u avgustu!!
A za sledeću u Beogradu (znači drugu) jeste vrebam to da uzmem još jedan od tog "potencijalnog ekstra profita". Ako ga bude. Ako ne nikom ništa.
 
Posto je ova tema vec nekih 1000 i kusur starna podeljena na zvezdu i partizan, tj na one koji navijaju za pad cena i druge koji prizeljkuju porast, bilo bi zgodno da se izbaci statistika na svakih 1000 strana koliko su poskupele/pojeftinile nekretnine, da mi neutralni imamo pravi uvid.
 
-Suzuman se mozda seli u Dansku, Švajcarsku
Neću zasad sigurno, samo se malo poigravam. Ali jeste malo zaj**** kad vidiš odnos cene/kvalitet. Jednostavno nebo i zemlja. Jedno je forumska teorija, kao ovi žive ovako, oni onako,ali kad odeš na lice mesta i vidiš šta ti se nudi za iste pare - zaboli te malo.
 
Neću više da spamujem, samo da šerujem ovog našeg maga, pošto je krenuo da baca neke cifre levo-desno...
 

Prilozi

  • Screenshot_20240916_230050.jpg
    Screenshot_20240916_230050.jpg
    77,5 KB · Pregleda: 168
Daj bože da je u pravu, ali istorija kretanja cena u gradu ne uliva nadu u ovo što on priča.
 
Privremeno NE. To neće dovesti do kupovine stanova kod nas od dijaspore u kratkom roku, 1-2 godine. Zato što će mnogi, uključujući i mene čekati da padnu akcije, onda kupiti i čekati da porastu opet. I onda prodati i taj "ekstra profit" uložiti u stanove. To će definitivno dovesti do pojačane tražnje ali kad se izađe iz tog lošeg ciklusa. E onda će biti baš mnogo tražnje jer sav taj ekstra profit će u velikom % otići u stanove.
Ali vas koji imate akcija nije mnogo, takođe i taj mali deo neće stići da se povuče u slučaju kraha berze, makar bio i manjeg obima! U narednom periodu ko se prvi izvuče iz tih berzanskih špekulacija od vas koji imate akcije, taj će sigurno kupiti nekretninu. Naročito kad i pre toga krenu problemi sa penzionim fondovima, koji inače važe za najsigurnije i najkonzervativnije vidove dugoročnih ulaganja. Videćemo sad u oktobru šta će zemlje Briksa uraditi sa najavljenom novom valutom. Ali ako se sa evrodolarskog plaćanja u još nekoj meri pređe na nacionalne valute, zlato ili tu neku novu valutu "istoka", imaćemo višak dolara i evra, koji će se naravno silom prilika vraćati u svoje zemlje, izazivajući inflaciju (do sada su uspevali da svoju inflaciju "izvezu" putem svojih naštampanih valuta). To je jasno i JPMorgan-u i svim drugim bankarima, naročito onima investicionog tipa. Nekih umirujućih glasova, poziva na razumevanje, pa makar Gandijevskog tipa, nema ni na vidiku....takođe nikakvi razgovori, pregovori, najavljene konferencije i susreti, kako bi se makar i malo moglo nazreti da postoji dobra želja. Zapad je opljačkao 300 milijardi legalnih ruskih dolara i napravio neviđeni presedan, što je najgore to su uradili i nekim fizičkim licima! Preti se svima drugima koji su nezavisni igrači i uvode se sankcije bez ikakvog realnog smisla, čak izazivajući suprotno dejstvo po one koji ih uvode! Zapadni bankari su se sveli na ono kad ti lokalni dripac obeća "majke mi" i niko više nije siguran da i njegovi računi neće isto tako završiti...u tom smislu nema više garancija!
Meni su izbori u US neka vrsta prekretnice, ali u svakom slučaju neće biti dobro u ekonomskom smislu. U nekoj meri smo mirni do novembra, ali treba pratiti kakve intervjue daju čelnici glavnih banaka i finansijskih institucija, čitati malo i između redova,...i naravno gledati gde bogati ulažu (čitaj: sklanjaju!) svoj keš
 
Ne znam šta se ovo dešava na forumu 🙂.
-Filip savetuje da se ne ulazi u investicione nekretnine i nekretnine rodbine i svoje prodaje.
-GI Joe vreba pad akcija i bottom pa tek oporavak, ekspanziju i vrhunac pa ce tek onda kupiti nekretninu (a za ovo treba jedno 7 -8 godina)
-Suzuman se mozda seli u Dansku, Švajcarsku
-pojedini i dalje traže ali ne mogu da se uklope zbog cene
- Vradović čeka vrtić i školu i dalje. U USA propast pa čeka da vidi da li će to i kod nas.

Ko je ostao onda kao kupac 🙂?
Kupci kupuju, ne opterecuju se forumskim piskaranjima.
 
Vrh