Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa normalno. IT je samo još jedan od poslova u inostranstvu. Da se ovde pogoršava i više oporezuje pobegao bi na Tajland.
Stvarno si bot ali onaj pravi. Kad zatreba oko izbora onda se uhvate za školstvo i zdravstvo a inače su nevidljivi. Urušavaju se decenijama i ne, nije problem tu samo plata već organizacija, manjak osoblja i opreme. I ne, nemam problem da hirurzi, anesteziolozi itd imaju i 300k. Imam problem na koji način je to uradjeno u našoj zemlji bez platnih razreda i sa linearnim povećanjem. Na jednog tog hirurga imaš 500 njih u opštinama i državnim institucijama gde im je efektivno radno vreme 20 minuta. I sad glavna parodija o kojoj pričam, taj ima od 1 januara veću platu od inzinjera koji se cima i efektivno radi 9 sati a nekad i duže. E za tog inzinjera nema povećanja, kod privatnika je uvek kriza i gledaju se uštede već 3 godine. I ljudi već vide da su bud**e što se cimanju i već užurbano pripremaju teret za odlazak. Plus na to dodaš porast nekretnina i kirije koja je ista za mesečni zakup u inostranstvu. Plus na to dodaš skuplju hranu nego van. Ok, moze da se zadužuje zemlja još 2-3-4 godine jer ne sme da stane. Posle toga sve dolazi na naplatu i gle čuda, više će platiti ceh inzinjer nego pisar na fakultetu sa većom platom.
U narednim godinama vecina CRO IT ekipe nece moci da servisira ni sopstvene potrebe. Toliko o blagostanju i lagodnom zivotu pripadnike iste. Naravno u Srbiji su navedene plate x2 /s, pa kupaca 4k evra stanova nece nedostajati.

hrvatska.jpg

 
Meni je prosto žao što je RSZ doneo najnovije zvanične podatke koji ne idu u korist agentskim šaralažama, ali tako je kako je.

A sta kaze RSZ kolika je popunjenost tih silnih soc i lower standard apartmana na Zlatiboru?

Nadam se da ću uskoro pisati o ulaganju u premium koji se na Zlatiboru izdaje od 100 do 270 evra za dan

Pa ti kacio neki reprezentativni lux de lux primijum hotel u epicentru Zlatibora za 80e plus deca gratis. Kacili drugi ljudi vile dvorce za 27e.
 

za 7565eur/m2 dobijete:

"The tower features the highest residential rainforest in the world at 447 meters, offering a lush, tropical environment within the building. The world's highest infinity pool at 431 meters provides breathtaking views of the city. The Sky Restaurant, positioned at 439 meters, holds the title of the highest restaurant in the world. Additionally, an adventurous Rollglider ride through the rainforest is available. The state-of-the-art gym and fitness center caters to maintaining an active lifestyle, while the spa and wellness center provides relaxation and rejuvenation options."

Ovaj projekat je meni privukao pažnju još pre nekog perioda u Dubaiju.
Sada baš gledam cena se reklamira po sajtovima da kreće od 150-160k eur.
b072a1ae-fcb7-4242-ad81-b25fe7154fc7.jpege28e1d88-43bf-4aeb-8400-f7fd6d64f9e8.jpeg8c51f92a-e2f0-460b-9c79-b950e7ff0ff7.jpeg4f9a01ec-14ee-44f4-beab-20f49f4c2a0f.jpeg
 

Ovaj projekat je meni privukao pažnju još pre nekog perioda u Dubaiju.
Sada baš gledam cena se reklamira po sajtovima da kreće od 150-160k eur.
I ja juce diskutujem sa devojkom, ima lepih prilika u Dubaiju, mozda za koju godinu padne jedna investiciona nekretnina tamo 🙂
 

Ovaj projekat je meni privukao pažnju još pre nekog perioda u Dubaiju.
Sada baš gledam cena se reklamira po sajtovima da kreće od 150-160k eur.
Filipe ti kao Novisadjanin jesi obišao Segedin kao investicioni destinaciju pre Dubai-ja i zašto ne?
 
Pokušavaš da budeš duhovit? Igrom slučaja i imam stan u predgradju Segedina, prodaću ga prvom prilikom kada budem imao vremena da se tome posvetim.
I za vreme Covida smo kao firma bili na team building-u malo u Segedinu prilikom putovanja u Budimpeštu i verovatno sam bio kao mali, ali se ne sećam 😉
Bio sam na EXPO-u u Dubaiu pre 2god, a i dosta prijatelja mi tamo radi i žive pa sada već i po 7-10god😉
Investiciono posle Novog Sada sam prešao na Kopaonik i kasnije u Beograd i Istru.
Pošto sam odustao od kupovine nekretnine na moru u Grčkoj, razmišljam i u aktivnoj potrazi sam za sledeće investiciono u neki grad od ovih Dubai, Beograd, Novi Sad ili Šabac.
Jedino što bi za inostrana veća ulaganja hteo zajedno sa nekim zbog logistike i vodjenja investicije.
 
Nisam pokušao da se šalim, Segedin je trenutno dobra prilika jer stiže BYD…ali ti si očigledno odavno prešao mnogo nivoa igrice, guru…a tako mlad …ko zna možda i uspes da kupis na Havajima nešto poput vradovica, samo hrabro…
 
Nisam pokušao da se šalim, Segedin je trenutno dobra prilika jer stiže BYD…ali ti si očigledno odavno prešao mnogo nivoa igrice, guru…a tako mlad …ko zna možda i uspes da kupis na Havajima nešto poput vradovica, samo hrabro…
Ne smatram sebe mladim, 34god 😉
Nisam za Ameriku i investiranje tamo(realno i nisam još taj kalibar), a svakako ni za život a ni penzionisanje tamo.
Evropa, to jest Mediteranske zemlje za život i eto Dubai i za život i za investiciju može doći u obzir.
Tamo je klima najveći problem ali seju oblake i rade uveliko na tom menjanju klime, svakako po meni jedan futuristički grad.
Kao mali sam gledao seriju The Jetsons, eto nije prošlo ni 30god pa i postoji nešto nalik takvom jednom gradu kao u toj futurističkoj seriji.
 
Živim kod žene u njenom stanu, na moje ime je samo jedna jedina nekretnina u izgradnji i to će biti gotova izgradnja za 2.5god 😉
Ostalo je porodično i firmino i na neki način se time i jednim manjim delom i bavim, ulaganjem u ime firme ili porodice(i uže i šire). Plan je da se i napravi zasebna firma registrovana samo za to i da se udruži više ljudi, prvo porodica,prijatelji, pa i drugi Investitori i da to bude primarna delatnost.
 
Meni to ne smeta. Smeta mi možda što će na Redditu osvanuti i informacija (kao pre 7-10 dana) da na BeoBild forumu pišu (pored raznih profila forumaša) i kolekcionari nekretnina. A takvih nema baš puno... svakako, zbog Filipa i forum dobija takvu reputaciju :) No, ovo je slobodna zemlja (forum), ima mesta i za kupce, i za prodavce, i za kolekcionare, i za mešetare, i botove, ubačene elemente iz agencija za prodaju nekretnina, i RoI kalkulatore, i diversifikatore na high premium kao i soc and lower standard zgrade... ma, čega ti duša ište :)
 
Jesu. Rekoh ja da ce da krenu bolje ponude. Sad ti znači Erste nudi po 4.85%, tako da će "lošije" banke morati bolje od toga da bi privukle klijente. Ali Sale mrači jbg, pa niko ne prati situaciju.
A imali smo tek jedno obaranje kamatnih stopa. Zašto se ne nadati jeftinijem zaduživanju u budućnosti?
Nije bilo tek jedno obaranje stopa - u junu je ECB smanjila za 0.25% već, ako ne grešim.
Stvari nisu baš toliko jednostavne, mada je ovo smanjenje lepa vest. Navijam da se tako nastavi iz sve snage. Ali npr. ovaj prognozira blagi rast kamata kada istekne uredba i zameni je zakon: https://www.blic.rs/biznis/moj-novc...ste-uzeli-kredit-od-50000-evra-ovo-je/yngjl0m.
 
Živim kod žene u njenom stanu, na moje ime je samo jedna jedina nekretnina u izgradnji i to će biti gotova izgradnja za 2.5god 😉
Ostalo je porodično i firmino i na neki način se time i jednim manjim delom i bavim, ulaganjem u ime firme ili porodice(i uže i šire). Plan je da se i napravi zasebna firma registrovana samo za to i da se udruži više ljudi, prvo porodica,prijatelji, pa i drugi Investitori i da to bude primarna delatnost.
Da se bude predratna rentjerska elita bg
Samo za rentu gradi
 
Intteresantan tekst

Trenutni trendovi na tržištu nekretnina u Srbiji​


Tržište nekretnina u Srbiji doživelo je pravu ekspanziju, posebno u većim gradovima poput Beograda, Novog Sada i Niša. Cene nekretnina su u stalnom porastu, što je delom posledica povećane potražnje za stambenim i poslovnim prostorima. Ovaj trend je posebno izražen u urbanim sredinama, gde raste potreba za luksuznim stanovima, modernim poslovnim zgradama i komercijalnim prostorima.

Jedan od glavnih faktora koji utiču na ovaj rast je priliv stranih investicija. Investitori iz različitih delova sveta prepoznaju Srbiju kao perspektivnu lokaciju za ulaganje u nekretnine, što dodatno podstiče rast sektora. Takođe, urbanizacija i razvoj infrastrukture doprinose rastu cena nekretnina, čineći ih atraktivnim za domaće i strane kupce.


Prognoze za budući razvoj tržišta nekretnina​


Gledajući unapred, predviđa se da će potražnja za nekretninama u Srbiji nastaviti da raste, posebno u većim gradovima. Beograd, kao glavni ekonomski centar, nastavlja da privlači investitore i stanovnike, što dodatno povećava potražnju za stambenim i poslovnim prostorima. Novi Sad i Niš takođe beleže rast, sa sve većim brojem novih stambenih i poslovnih projekata.

Pored većih gradova, očekuje se razvoj stambenih kompleksa i poslovnih prostora u predgrađima i manjim gradovima. Ovi prostori postaju sve atraktivniji za one koji traže mirnije okruženje uz relativnu blizinu urbanih centara. Ekonomija Srbije, uz demografske promene i povećanje životnog standarda, dodatno će podsticati ovaj rast.


Potreba za agentima za nekretnine i menadžerima nekretnina​


Sa rastom tržišta nekretnina dolazi i povećana potreba za kvalifikovanim agentima i menadžerima nekretnina. Ovi profesionalci igraju ključnu ulogu u vođenju nekretninskih poslova, od pronalaženja pravih nekretnina za klijente do upravljanja stambenim i poslovnim objektima. Stručno znanje i iskustvo su neophodni za uspešno vođenje transakcija, kao i za pružanje vrhunske usluge klijentima.

S obzirom na sve veće zahteve tržišta, potreba za ovim stručnjacima raste, a kompanije sve više traže visokokvalifikovane kadrove koji mogu odgovoriti na izazove tržišta nekretnina. U tom kontekstu, angažovanje regrutacionih agencija postaje sve važnije.


Uloga regrutacionih agencija u popunjavanju pozicija u sektoru nekretnina​


Pronalaženje kvalifikovanih agenata i menadžera nekretnina može biti izazov u ovako dinamičnom sektoru. Regrutacione agencije kao što su recruitment agency Bangkok i bracknell recruitment agency igraju ključnu ulogu u povezivanju kompanija sa odgovarajućim profesionalcima. Recruitment agency Bangkok ima iskustvo u pronalaženju talenata na globalnom nivou, što može biti od velike pomoći za kompanije koje traže vrhunske stručnjake za međunarodne projekte.

S druge strane, Bracknell recruitment agency nudi specijalizovane usluge za regrutaciju u sektoru nekretnina, pomažući kompanijama u Srbiji da pronađu kvalifikovane agente i menadžere nekretnina. Ove agencije koriste svoje mreže i stručnost kako bi identifikovale najbolje kandidate koji odgovaraju specifičnim potrebama poslodavaca.


Zaključak​


Tržište nekretnina u Srbiji je u ekspanziji, sa jasnim trendovima rasta i pozitivnim prognozama za budućnost. Kako bi se iskoristile ove prilike, ključno je imati kvalifikovane agente i menadžere nekretnina koji će voditi poslove na najvišem nivou. Regrutacione agencije kao što su recruitment agency Bangkok i bracknell recruitment agency igraju ključnu ulogu u obezbeđivanju tih kadrova, pomažući kompanijama da pronađu prave talente koji će doprineti daljem razvoju tržišta nekretnina u Srbiji. Kroz ovu saradnju, tržište nekretnina može nastaviti svoj rast, uz istovremeno obezbeđivanje vrhunskih usluga za sve učesnike na tržištu. Izvor teksta
 
Pa profesor/stručnjak prognozira rast a ne pad kamata od 1.1.2025. I nije jedini - ima još ekonomista koji su slično pričali u poslednjih mesec dana. To mi deluje da je u suprotnosti sa mišljenjem da sledi dalji pad.

Nece kamate da rastu vec prestaje odredba o ogranicenju provizije banke.

Kao sto je neko rekao ranije, od neogranicene kamatne stope koja bi bila fazon 6% pola je provizija a pola euribor.

Rata moze da poraste zbog toga, ali kamate ce da idu dole jos vremenom.
 
Cim oni daju sada fiksnu 4.85 sto je ispod maks od 5.03 i sa ucescem 10% znaci da banke ocekuju da ce jako da pada kamata i hoce da maksimizuju broj kredita po fiksnoj kamati sada.
Kamata je DO 20g i OD 10% ucesca. Dakle nije standardna ponuda i ne moze da dobije svako.
 
Kamata je DO 20g i OD 10% ucesca. Dakle nije standardna ponuda i ne moze da dobije svako.
Svakako ranije nije moglo ni jedno od ta dva (10% ucesca je moglo samo u postanskoj stedionici) a svi su drzali 5.03% fiksnu.

Poboljsanje je uslova i sumnjam da nece biti bolji jer ipak banka zeli sto vise kredita da plasira.
 
Vrh