Šta je novo?

Cene nekretnina

I narod ce ili to da trpi, ili ce lepo ljudi da se udruze pa da grade samostalno. Drzava da hoce, mogla bi da bude zirant za gradnju takvih blokova i stanova, koje ce ljudi samostalno da odplacuju i finansiraju. To ne bi skodilo ni gradjevinskoj industriji, ali avaj, skodilo bi nekim njuskama koje zaradjuju od spekulacija...
Slažem se da bi mogli da se udruže i da grade samostalno.
Znam za jedan projekat gde se par naših inostranih ljudi dogovorilo i grade 2 mini zgrade u širem delu NS-a, u podnožju Fruške gore za svoje potrebe.
Otprilike par porodica su Investitori i angažovali ovde svog predstavnika da to i odradi za njih.
Ali to je veoma teško da se izvede i da se tako udruže ljudi u taj poduhvat.
Takodje ima i mini zgradica od 3 sprata gde su se naši ljudi iz NS-a udružili i grade sebi tu zgradicu, ali kako da kažem to su neki promili na nivou statističke greške trenutno.
U današnje vreme zbog raznoraznih stvari se ne gradi više ni samostalno kuća.
 
Sprečiti ljude da troše je bukvalno za sve loše u ovom periodu u kojem živimo, uvek će biti podsticaja da se troši.
Ok može umesto štednje u fiat valuti da se oproba u zlatu, kao što neki i rade.
Akcijama najvećih firmi S&P500, direktno ubrizgavanje u korporacije.
Nekretnine i zemlju.
Otudjeni su ljudi i ako hoće sami da se bore u sistemu, moraju i osudjeni su da veruju bankama ili kompanijama i tu gledaju neku sigurnost pa i ulaganje(oročenje novaca ili te akcije).
Kod nas retko ko zna da ulaže u akcije to jest za to smo finansijski većinski nepismeni.(ulaže se u kompanije i produbljuje jaz izmedju bogatih i siromašnih).
Ostaje oročena štednja(za koju su sada stvarno ok kamate i dinarske i devizne) ali gde se takodje gube novci zbog svetske inflacije.(banke, bez njih ne možemo to je nametnuto)
Kupovina fizičkog zlata? Pa čuvanje na sigurnom mestu ili u sefovima banaka? Hm...Rizik(zbog čega je ono sada toliko vredno? )
Po meni zemlja i nekretnina.
Naravno ostvarivanje biznisa i ulaganje sa krugom ljudi koji su za to je po meni najbolje, ali i ubedljivo najteže od svega nabrojanog.
Biznisi - pomaganje kvalitetnijem životu ljudi, kao na primer dobijanje čistije energije(solarne elektrane i vetrenjača(to dobijaju samo najjači ljudi dozvole)) i izvorska voda(to nažalost kupuju korporacije poput Coca-cole).
Mnogo biznisa mogu sada da se pokrenu i gde možeš da pomogneš i ljudima i da se zaradi i širis biznis, pa ok jedan je i izmedju ostalog gradnja nekretnina, poljoprivreda, turizam, IT automatizacija, medicina...
Ja investiram nekih 6 godina sve ukupno i mogu ti reci da dok god imamo ovaj sistem gde se ceka FED da kaze sta ce biti dalje a svi znamo sta ce uraditi, ja sam uvek ulagao u rizicnije zato sto imamo problem gde se fiat stalno devalvira i ja vise ne moram ni da budem toliko pametan u sta zapravo da ulazem. Ima jedan video od nekog lika koji je stavio indekse i firme u onim plastičnim jajima, kinder jajima i dao je majmuncetu da izvlaci i sta izvuce ovaj u to ulozi. Sve mu je otislo gore, to je bilo tokom kovid stampanja ali to nije prvi put da se desava. Posle 2008,svaki put kada bi se nesto desilo, skace FED u pomoc i ti bukvalno nemas nikakav rizik tako da su ljudi kontali da mogu i u rizicnije stvari. Kripto vam je pravi primer toga kao jedan od najrizicnijih i najvise ce se isplatiti ali isto tako ce i puci zestoko ako se sistem koji sada imamo promeni ali to bi znacilo da ce svaki asset da izgubi vrednost uključujući i nekretnine. Ranije je investitor morao da dobro prouci firmu u koju ulaze sada je sve, prati FED i uskaci u hype train. Ja zapravo mislim da ljudi koji su ulagali u nekretnine su zapravo mogli mnogo bolje da prodju sa tim kapitalom.
 
Prevelika generalizacija, pogledaj Intel.
Za Intel je bilo viđeno, pre 2 godine makar meni koji sam laik, a mogu misliti nekome ko je upućeniji. Ukratko, Intel je bajata firma, koja danas ne zna da napravi procesor na nivou konkurencije. To je glavni, možda i jedini razlog pada Intela. Već sam pominjao Intel pre par meseci na ovoj temi.
 
@Anon da li si šortovao neke akcije? Šta misliš o šortovanju?
Pola portfolia sam short-ovao pre ovoga sto se desilo sa slomom a druga polovina mi je i dalje u igri jer mislim da je ovo sto imamo korekcija i da ce ici gore, u prevodu kockam se ali sam spreman u slucaju da gresim. Dobar sam 120% ali eto da sam vidovnjak mogao sam prodati i na 250% ali sta ces, bio sam pohlepan, mislio sam da moze jos. Dobro je i ovo. Imam stop loss u slucaju da mi druga polovina ode dole tako da sam ok.
 
Poslednja izmena:
Iskreno umesto shortovanja bolja opcija su calls ili leveraged calls na VIX.

Alternativno leveraged puts na neki index, ograniceni gubitak u vidu premije a slican ili dosta veci dobitak.

Short svakako placas premiju za borrow a rizik beskonacan.
 
Intel je savršen primer kako kapitalizam danas funkcioniše i odličan primer i za nekretnine.

Intelova propast kreće tamo neke 2005. kad odlučuju da su najpametniji i da im dalja ulaganja i nisu nešto potrebna već će nastaviti da muzu istu kravu.
Propustili su kompletnu smartfon industriju i to ne zato što nisu mogli imati proizvod nego su odje*******ali epl jer nisu videli razlog da ulažu u nešto neperspektivno kao što su mobilni telefoni (ok, greške se svima dešavaju).
TSMC (a i Samsung u manjoj meri) ih je pratio u stopu i već 2012-13 imao tehnološku prednost u proizvodnji.
Ekser u kovčeg im je odluka da su im EUV mašine isuviše skupe (dok za Samsung, TSMC, Mikron nisu bile) gde su dodatno zaostali tehnološki.
Propustili su priliku da kupe Nvidiu (nuđeno im je), da uskoče na GPU tržište, nisu prepoznali AI bum.
Ni dizajn im nije kao što je nekad bio, sad im treba 7-8 godina da izbace proizvod na tržište, dok je konkurencija 4-5.

I tu dolazimo do ljudskog faktora, tj. realnosti koju čovek sam formira. Intelu je dovoljno (bilo im je dovoljno dosta dugo vremena) da ljudi kao Igor misle to je Intel i da im tržište bude sigurno.

Gde je veza sa nekretninama? Džaba svi brojevi o broju stanovnika, bdpu, kvalitetu života, platama, cenama po Evropi, dovoljno je reći stan u Beogradu (Intel) i to mora da ima vrednost.
I kao što je u Intelu američka vlada ove godine obećala 8,5 milijardi $, Nemačka 10 milijardi € subvencija akcije firme su ipak izgubile 50% vrednosti ove godine. Tako i pokušaji države Srbije da svojim merama oživi tržište nekretnina su osuđeni na neuspeh (ili odlaganje kraha).
 
Sprečiti ljude da troše je bukvalno za sve loše u ovom periodu u kojem živimo, uvek će biti podsticaja da se troši.
Ova izjava jednostavno prkosi osnovnim ekonomskim postulatima i pokazuje duh vremena u kome živimo. Zašto ne bi mogao da da kažeš: uvek će biti podsticaja da se štedi? Kreatori monetarne politike su ti koji određuju da li će stimulisati ljude da štede ili ne. Stavi kamatu na oročenu deviznu štednju 8,9% posto, pa ćeš da vidiš kako se štedi. Pa čemu služi podizanje kamatnih stopa, nego da nateraš ljude da štede i suzbiješ inflaciju. Koliko luda vremena. Mi nećemo inflaciju, ali hoćemo da se ne štedi. To je nemoguće. Kako da smanjiš onda investiranje i tražnju za zajmovnim sredstvima?
Ajde, pošto smo ovde toliko jaki ekonomisti da odgovorimo na jedno osnovno pitanje: odakle potiče uopšte ponuda zajmovnih sredstava?
 
Ova izjava jednostavno prkosi osnovnim ekonomskim postulatima i pokazuje duh vremena u kome živimo. Zašto ne bi mogao da da kažeš: uvek će biti podsticaja da se štedi? Kreatori monetarne politike su ti koji određuju da li će stimulisati ljude da štede ili ne. Stavi kamatu na oročenu deviznu štednju 8,9% posto, pa ćeš da vidiš kako se štedi. Pa čemu služi podizanje kamatnih stopa, nego da nateraš ljude da štede i suzbiješ inflaciju. Koliko luda vremena. Mi nećemo inflaciju, ali hoćemo da se ne štedi. To je nemoguće. Kako da smanjiš onda investiranje i tražnju za zajmovnim sredstvima?
Ajde, pošto smo ovde toliko jaki ekonomisti da odgovorimo na jedno osnovno pitanje: odakle potiče uopšte ponuda zajmovnih sredstava?
Navuceni kao narkomani. Potreba da se kamate smanje sto pre je toliko velika da se stvarno zapitas sta ce se to desiti ako se spusti, da li cemo stvarno svi pohrliti na kredite, da li ce stvarno potrosnja biti kao ranije? Meni moj razum govori na osnovu ovih cena koje imamo danas to ne moze da se desi, da postoji takav pritisak da cene idu gore ali ko ce ga znati vise, ljudi su cudo :D
Videcemo da li ce i ova recesija koja sledi samo da nas prodje ili ce biti nesto dublja i koliko god zvucalo lose, navijam da bude dublja jer moramo biti skromniji sa potrosnjom ako hocemo da se cene stabilizuju ili cak smanje.
 
Ne znam koliko to moze da se primeti ali ponovo je krenuo dijaspora talas. Ocigledno je da se preko leta "naloze" i onda samo daj jos.

Ali cepa i IKT
 
Ova izjava jednostavno prkosi osnovnim ekonomskim postulatima i pokazuje duh vremena u kome živimo. Zašto ne bi mogao da da kažeš: uvek će biti podsticaja da se štedi? Kreatori monetarne politike su ti koji određuju da li će stimulisati ljude da štede ili ne. Stavi kamatu na oročenu deviznu štednju 8,9% posto, pa ćeš da vidiš kako se štedi. Pa čemu služi podizanje kamatnih stopa, nego da nateraš ljude da štede i suzbiješ inflaciju. Koliko luda vremena. Mi nećemo inflaciju, ali hoćemo da se ne štedi. To je nemoguće. Kako da smanjiš onda investiranje i tražnju za zajmovnim sredstvima?
Ajde, pošto smo ovde toliko jaki ekonomisti da odgovorimo na jedno osnovno pitanje: odakle potiče uopšte ponuda zajmovnih sredstava?
Kolega, druže ja komentarišem moje viđenje i trenutno stanje ekonomije. Ne komentarišem šta bi i kako bi ja voleo.
Ako bude devizna štednja od 8,9%, onda će kamata biti 10,11% to je svima jasno.
Većinski sistem funkcioniše na kreditima, najveće firme, korporacije, pa da kažem i države su pod kreditima. Ne razumem više ekonomiju otkad ne važi zlatno pravilo, štampanje novaca na osnovu zlata, niti ulazim toliko duboko u to, mada ni to mi nije bilo rešenje za naprednu svetsku ekonomiju.
Kao što je administrator i rekao, bolje da se preselimo na odgovarajuću temu vezano za čistu ekonomiju i njeno funkcionisanje, jer ne znam koliko odlazimo u offtopic sa ovim.
Neko gleda to trošenje i zaduživanje kao ekonomski podstrek.
Ne znam čemu se doprinosi ako se štede novci, u nešto treba ulagati i to je slobodan izbor.
Ponovo kažem da su meni vidljive i korisne stvari poput nekretnina i zemlje, daleko bolje za ulaganje i korisnije i to vidim da raste takođe u većini razvijenih država.
To što je centralizacija i migracija stanovništva dovela do skoka nekretnina u najvećim gradovima je produkt takođe politike većine zemalja.
 
Nemoj tako. Vradović se vraća kada poslednji stan u Beogradu na vodi bude prodat 🙂. Ako ne naprave vrtić u međuvremenu onda ništa.
 
Gledam malo promet stanova po vrednosti npr.
Novi Sad od 180-240K. Po kvartalu je to oko 45-52 stanova. Bezveze kad unesem pretragu na halo oglasima 180-250k izbacuje mi 824 rezultata. Pola su verovatno dupli oglasi ali postoji jedna stvar. Nijedan investitor ne izbacuje sve oglase a ima ih dosta u ponudi. Tako da sigurno ima više od 800 stanova u ponudi sa tom cenom. To je ako stane skroz gradnja novih projekata ,,lager od oko 15-20" meseci.
Ekvivalent je Kragujevac od 120-180. Po kvartalu to je oko 12-20 stanova. Halo oglasi kažu 87. Taj broj je mnogo veći iskreno pošto sam proveravao investitore. Realno je oko 200+ . To je oko 10-15 meseci lager u ovom trenutku. Nekoliko investitora organizuje prodajne dane u septembru. Eto, besplatan info od mene. To su veći kompleksi. Prodali su manje stanove ali veliki stoje. Manji investitori kreću sa izgradnjom po centru sa malo većim cenama. Ne znam kako ide prodaja ali za stanove od 75+ na prvu su otvoreni za nižu cenu.
KG trenutno ima manji lager pa organizuje prodajne dane. Imaju problema sa prodajom stanova 75-87+m2 od 140k. Neki stanovi su odmah useljivi, neki za max 6 meseci. Ispod ovih iznosa ide prodaja. Verovatno ce biti neki popust od 100e po m2 za veće stanove.
Novi Sad ima 3 puta više odobrenih gradjevinskih dozvola u ovoj godini u odnosu na prethodne, a već veliki lager imaju. Kako se cene drže, zaista ne znam. Možda neko na terenu bolje zna.

Tema jesu BG nekretnine ali mi smo mala zemlja. Kako je u ostatku Srbije tako će biti svuda
 
Poslednja izmena:
Novi Sad ima 3 puta više odobrenih gradjevinskih dozvola u ovoj godini u odnosu na prethodne, a već veliki lager imaju. Kako se cene drže, zaista ne znam. Možda neko na terenu bolje zna.
Kada gledas izdate gradjevinske dozvole u NS, ima velikih projekata sa par stotina stanova, zgradica sa nekoliko stanova i kuce, tako da broj dozvola moze zavarati, ako se ne sabere broj kvadrata u nekom projektu, pa se pogleda na godisnjem nivou.
 
Većinski sistem funkcioniše na kreditima, najveće firme, korporacije, pa da kažem i države su pod kreditima
Naravno da funkcioniše, ali da bi se ljudi zaduživali i investirali neko mora i da štedi. Nacionalna štednja = ponuda zajmovnih sredstava. Ali razumem šta hoćeš da kažeš, naravno, pošto tako živimo. Smisao QT je, kao što mnogi ni ne shvataju, je da destimulišeš ljude da troše i nateraš ih da štede. A pošto smo mi tako vešto suzbili inflaciju koja nas je pokidala, sad lagodno možemo da opet spustimo kamate i nateramo ljude da troše, što im je u krvi. A inflacija? To ne pita više niko, bitno da su kamate niske i da pare nisu na računu, tu gube vrednost.
 
Investitori: ne znam tačno broj nekretnina.

Vlasnici različitih uspešnih biznisa pogotovo nasledjenog: ne znam tačno broj nekretnina.

It sektor: dobri programeri u dobrim firmama zajedno sa ženom koja radi uzimaju kredit i kupuju prvu nekretninu za život.

Drugar pevač: radi državni posao i skupio svirkama keš za stan.

Advokat: Izdaje nasledjene nekretnine i uz pomoć roditelja kupuje ponovo nekretnine

Žena koja je bila spremačica otvorila svoju firmu za spremanje i prodaje kuću u naselju pored grada i dodaje pare za 2 stana(jedan za život drugi za investiciono).

Stariji majstor keramičar tokom života kupio 1 stan u gradu i 3 apartmana na Zlatiboru.

Dosta njih uz pomoć roditelja imaju za učešće i sredjivanje, a oni kada se zaposle i napreduju(uglavnom u državnim firmama ili bankama ili jačim domaćim i stranim)uzimaju na max stambeni kredit.

Kamiondzija uzeo stan od plate i bonusa radi u Srbiji i nekada vozi ture preko, radi preko 15god.(33god)

Moje kolege koje su radile po pustinjama i celom svetu na gradjevini kao neki šefići ili niži projekt menadzeri- nakon 7god.

Drugar direktor u većoj firmi u Beogradu-stan od 200k u NS-u.

Glavni Izvodjač radova koji je majstor i okupio ekipu majstora i sa njima rukovodi, sagradio kuću od 300k eur i 2 garsonjere koje izdaje ima 34g.

Drugar kojem roditelji imaju puno poljoprivredne zemlje, od arende uzima stan na svakih 5god.

It vlasnici manjih firmi, otprilike svake godine po stan uzimaju u prethodnih 4-5god(33-45g imaju).

Naslednici gradjevinskog zemljišta(kuće) u kompenzaciji dobijaju stanove za svu decu i lokal, koji izdaju.

Vlasnik uspešnog malog-srednjeg biznisa nasledio kuću i izgradio zgradu u centru NS-a(prodao vikendicu da bi to mogao) i neće da proda nijedan stan.

Mladji par radio kao agenti nekretnina za BNV(bili uspešni) i ranije ulozili u bitcoin kada je bio 1000$, kupili od toga za sebe stan i jedan investiciono u BNV.

Automehaničar sa 2-3 zaposlenih, kupuje takodje na 4-5god manje stanove.

Rodjaka viša menadjerka u banci, ustedela i uzela stambeni kredit kupila porodicni stan, možda mala pomoć roditelja.

Projekt menadzeri ustedeli(od bonusa po dobrom projektu) i uzeli stambeni kredit kupili porodične stan u BG-u(33god).

Drugar prodao u Srbiji kuću i uzeo stambeni kredit.

Menadzeri koji rade online za automobilsku industriju u Nemačkoj kupili od plate i bonusa porodični stan i jedan investiciono(mislim u svojoj 34god).

Naši iz Inostranstva...

Drugarica doktorica otvorila privatnu ordinaciju, takodje investiciono uzima stanove, sredjuje i rentira(35god).

Itd...Itd...Itd...

Evo ga jedan mali krug mojih prijatelja i poznanika koji kupuje stanove.

Neki su u Beogradu, a neki su u Novom Sadu.

@Filip 01 is on fire. Stan u centru NS kupio za 25000!? Doktorica otvorila privatnu ordinaciju sa 35 (sa koliko je specijalizirala, sa 16?) i kupuje stanovE. I tako dalje... Pričaš sa ozbiljnim ljudima ovde Filipe, smanji ribu malo...

13000 članova svaki drugi post njegov
 
Kada gledas izdate gradjevinske dozvole u NS, ima velikih projekata sa par stotina stanova, zgradica sa nekoliko stanova i kuce, tako da broj dozvola moze zavarati, ako se ne sabere broj kvadrata u nekom projektu, pa se pogleda na godisnjem nivou.
To zaista ne mogu da uporedim. Neka bude da je i 3 puta veći broj gradjevinskih dozvola u stvari isti broj kvadrata kao prethodnih godina.
Ono što me zbunjuje je trenutni lager porodičnh stanova (75-90). Veliki je iskreno.... U svim mestima u Srbiji van Beograda je razlika u ceni kvadrata od 40m2 do 90m2 maksimum stotinak evra. To očigledno onemogućava kupovinu. Nemaju toliko učešće ili im ne dozvoljava plata da podignu toliki kredit. Zgrade se polako završavaju, imamo lager većih stanova a počinje izgradnja novih sa malo većom cenom.
 
Oni bi taj lager morali da povećavaju naredne 3 god da bi videli neki pad, a sad sa novim zakonom o kamatama će ljudi opet bar kratkoročno nagrnuti... Nisam optimista.
 
Ne znam koliko to moze da se primeti ali ponovo je krenuo dijaspora talas. Ocigledno je da se preko leta "naloze" i onda samo daj jos.

Nisi jorgobanku slušao. Dijaspora je prsla

https://www.021.rs/story/Info/Bizni...ju-stiglo-manje-novca-nego-prosle-godine.html

E sada šta je uzrok?
- svi se vraćaju pa nema ko da šalje
- svi su otišli, pa nemaju kome da šalju
- težak je hleb pečalbarski, treba mi njima da šaljemo....
 
@Filip 01 is on fire. Stan u centru NS kupio za 25000!? Doktorica otvorila privatnu ordinaciju sa 35 (sa koliko je specijalizirala, sa 16?) i kupuje stanovE. I tako dalje... Pričaš sa ozbiljnim ljudima ovde Filipe, smanji ribu malo...

13000 članova svaki drugi post njegov
Tačnije za 22500eur pre nekih 8godina(stan bio u procesu legalizacije) odradjen Kupoprodajni Ugovor i to sam kupio od porodičnog prijatelja i u njega sam tada uložio u kompletno renoviranje i opremanje oko 23k, možda sam pogrešio u par hiljada eura.
Da drugarica ima u centru BG-a ordinaciju za estetsku medicinu.
 
Slažem se da bi mogli da se udruže i da grade samostalno.
Znam za jedan projekat gde se par naših inostranih ljudi dogovorilo i grade 2 mini zgrade u širem delu NS-a, u podnožju Fruške gore za svoje potrebe.
Otprilike par porodica su Investitori i angažovali ovde svog predstavnika da to i odradi za njih.
Ali to je veoma teško da se izvede i da se tako udruže ljudi u taj poduhvat.
Takodje ima i mini zgradica od 3 sprata gde su se naši ljudi iz NS-a udružili i grade sebi tu zgradicu, ali kako da kažem to su neki promili na nivou statističke greške trenutno.
U današnje vreme zbog raznoraznih stvari se ne gradi više ni samostalno kuća.
Ja znam da je komunizam davno kaput i da krov nad glavom u glavnom gradu nije 'socijalna kategorija'. Ali, ipak mislim da bi i sama drzava trebalo da se zamisli i da podrzi ovakve projekte, oko realizacije, fer raspodele itd... Svi znamo kakve su ekonomske probleme real estate baloni napravili u USA, KIni... itd... Ali ko kod nas uopste razmislja dugorocno, samo daj pare u dzep sto pre.
 
Vrh