Šta je novo?

Cene nekretnina

Realno glavni problem sa Beogradom je što je prevelika razlika između ponude i tražnje i to dozvoljava da cene divljaju i kad svuda drugde padaju.

Razvoj metro mreže koja bi opustila pritisak na centralne lokacije + povratak države u stanogradnju gradnjom velikih kompleksa od više hiljada stanova i propratnom infrastrukturom, gde prioritet imaju mlade porodice - to rešava problem ponude i tražnje.

Filip propagandiše o nekoj gomili gradilišta, to sve mahom zgradice od 20 stanova na nekim mikroparcelama, Beograd trenutno ima dva velika projekta samo, BNV i Sanivil.

Vrtimo se u krug na ovoj temi oko cena, a realno je glavni problem neutaživa tražnja, mora da se problem rešava u korenu, dotad neće cene padati.

Tražnju će ili rešiti recesija ili veća ponuda, ali ko sad ne može da kupi stan, još će mu teže biti kad ekonomija krene da posrće.
 
Ja znam da je komunizam davno kaput i da krov nad glavom u glavnom gradu nije 'socijalna kategorija'. Ali, ipak mislim da bi i sama drzava trebalo da se zamisli i da podrzi ovakve projekte, oko realizacije, fer raspodele itd... Svi znamo kakve su ekonomske probleme real estate baloni napravili u USA, KIni... itd... Ali ko kod nas uopste razmislja dugorocno, samo daj pare u dzep sto pre.
Slažem se i pokrenut je bio na neki načit taj projekat ali trenutno samo za kategoriju ,,bezbednjaci,, to jest tu imamo na neki način tu realizaciju mešanja države za krovove nad glavom u dosta gradova.
Kačio sam i ovaj post ovde ali evo i da ga ponovim.


Ministarstvo za brigu o selu dodeljuje bespovratna sredstva za kupovinu seoskih kuća.
Imamo taj odbitak PDV-a za prvu kupovinu nekretnine i pomoć mladim mama(ali su ovde neki članovi pisali da je skoro nemoguća procedura), moj rođak će i to pokušati..
 
Realno glavni problem sa Beogradom je što je prevelika razlika između ponude i tražnje i to dozvoljava da cene divljaju i kad svuda drugde padaju.

Razvoj metro mreže koja bi opustila pritisak na centralne lokacije + povratak države u stanogradnju gradnjom velikih kompleksa od više hiljada stanova i propratnom infrastrukturom, gde prioritet imaju mlade porodice - to rešava problem ponude i tražnje.

Filip propagandiše o nekoj gomili gradilišta, to sve mahom zgradice od 20 stanova na nekim mikroparcelama, Beograd trenutno ima dva velika projekta samo, BNV i Sanivil.

Vrtimo se u krug na ovoj temi oko cena, a realno je glavni problem neutaživa tražnja, mora da se problem rešava u korenu, dotad neće cene padati.

Tražnju će ili rešiti recesija ili veća ponuda, ali ko sad ne može da kupi stan, još će mu teže biti kad ekonomija krene da posrće.

Trenutna situacija na NBGD koja se trenutno gradi a da svaki ima veliku kvadraturu (izostavljam manje projekte):

1. New Minel Faza 2 (par stotina stanova)
2. Soul64 (samo 1 faza je oko 300 stanova a ima 4 faze)
3. Airport Garden (bese oko 400 stanova?)
4. Mazda Terminal 10 residences (oko 160 stanova)
5. Pupinova Palata (oko 700 stanova)
6. Kvart64 (oko 400 stanova)
7. Bel Mondo (par stotina stanova)
8. Dolce Vita (40ak stanova + hotel)
9. Wellport faza 4 (stotinak stanova?)
10. Newport (par stotina stanova)


A da ne spominjemo green line koji ce se graditi sto iznosi 5000 stanova sto ce biti otprilike slicno kao svi ovi iznad zajedno, reci da nema velikih projekata trenutno je suludo ili se nama razlikuju definicije velikih projekata.
 
Slažem se i pokrenut je bio na neki načit taj projekat ali trenutno samo za kategoriju ,,bezbednjaci,, to jest tu imamo na neki način tu realizaciju mešanja države za krovove nad glavom u dosta gradova.
Kačio sam i ovaj post ovde ali evo i da ga ponovim.
Uz tu razliku sto su bezbednjacima obezbedili i lovu iz drzavne kase. Ja pricam o ljudima koji bi sami da finansiraju gradnju, mnogi ljudi sa porodicom, koji stede za ucesce bi imali skoro za ceo stan po tim cenama. Drzava bi samo trebala da bude organizator i garant da ce se to i odraditi. Gradjevinari bi dobili iste pare kao i uvek, a za investitore nesto bas i nemam vremena da brinem u ovom trenutku, znam da ni oni ne puste bas suzu za mene... :) tako da smo 1:1 s njima.
 
Trenutna situacija na NBGD koja se trenutno gradi a da svaki ima veliku kvadraturu (izostavljam manje projekte):

1. New Minel Faza 2 (par stotina stanova)
2. Soul64 (samo 1 faza je oko 300 stanova a ima 4 faze)
3. Airport Garden (bese oko 400 stanova?)
4. Mazda Terminal 10 residences (oko 160 stanova)
5. Pupinova Palata (oko 700 stanova)
6. Kvart64 (oko 400 stanova)
7. Bel Mondo (par stotina stanova)
8. Dolce Vita (40ak stanova + hotel)
9. Wellport faza 4 (stotinak stanova?)
10. Newport (par stotina stanova)


A da ne spominjemo green line koji ce se graditi sto iznosi 5000 stanova sto ce biti otprilike slicno kao svi ovi iznad zajedno, reci da nema velikih projekata trenutno je suludo ili se nama razlikuju definicije velikih projekata.

Svakako nedovoljan broj stanova jer pritiska na cene uopšte nema, čak obrnuto, imamo konstantan rast cena i jedna od retkih zemalja smo u celoj Evropi čije se tržište nekretnina nije ni zagrcnulo. Procenjuje se 10k stanova godišnje da se gradi u BG i to cene ne može ni da mrdne na dole.

Očigledno je potrebno da se još poveća ponuda, i ja bih primarno to radio velikim projektima veličine Stepe gde bi država pravila i prodavala porodicama za život, a ostaviti privatne investitore da bilduju fond za dijasporu, biznismene i kriminalce.
 
Tačnije za 22500eur pre nekih 8godina(stan bio u procesu legalizacije) odradjen Kupoprodajni Ugovor i to sam kupio od porodičnog prijatelja i u njega sam tada uložio u kompletno renoviranje i opremanje oko 23k, možda sam pogrešio u par hiljada eura.
Da drugarica ima u centru BG-a ordinaciju za estetsku medicinu.
Ako nije tajna, kolika je kvadratura stana i koja ulica u Novom Sadu?
Hvala unapred na odgovoru...
 
....
Kupe precenjenu nekretninu(slab ROI),
Mislim da je ovde suština što si napisao, neretko naš čovek radi uštede kupi dosta jeftinije a u glavi mu ostane neki njegov zacrtan "r.o.i." izračunat u kafiću. I onda posle svih dodatnih ulaganja shvati da se preračunao, i onda nastupa kuknjava, forumi, žalbe i sl.
Isto je i u turizmu, kupovali su svojevremeno po Zlatiboru obične soc, lower end stanove po 1000-1200 i očekivali veliki povrat koji turizam u realnosti stvarno omogućava. Ali u međuvremenu se počeli praviti sve bolji kompleksi i zgrade, sve više i više i Premijum smeštaja (svi turisti koji idu recimo u Egipat ili Tursku uvek biraju smeštaj sa bazenom, restoranom...i sasvim dobro znaju zašto!). Onda su se dosetili neki investitori pa počeli da prodaju "nacrtane" recepcije i spa centre, recepcije na 3m2 a spa na 50-100m2 što je naravno smešno i nedovoljno! Onda opet zaletanje kupaca investicionih nekretnina, jer su ovi investitori to nudili jeftinije, tipa 1400-1800. I onda opet žalbe, forumi, kuknjava, nešto manje ali opet žalba na unapred u kafiću izračunati "r.o.i.". Ja od početka ovde savetujem da se kupi Premijum u onom pravom smislu, a ne MML (mali mokri lug) top, luks, premijum i sl reklamiranje
Sada je Premijum minimum 2700 i tako treba razmišljati. Ako ne znaš šta je uplati neki hotel na nekoj od poznatih turističkih destinacija pa upoređuj

Naravno ovde na forumu će uvek biti hejtera koji ustvari rade za agencije i cilj im je da ubede dijasporu koja najviše kupuje po turističkim centrima da odustane i usredsredi se na deo grada ili gradove koje ta agencija pokriva. A u principu najviše treba pustiti gradove gde ljudi žive da se normalno razvijaju, jer ljudi tu žive i rade, a ne siliti antireklamom kako su to najbolje investicije u životu, samo iz razloga prodaje tipa PRODAJ, PRODAJ, PRODAJ !!!
U suštini ona priča LOKACIJA, LOKACIJA, LOKACIJA je i potekla od takvih nezajažljivih agenata, jer su samo iz razloga pohlepe hteli da prikriju sve nedostatke tipa FUNKCIONALNOST, KVALITET itd
Prepoznaćete ih po tome što se obavezno sami prozovu i iznova i iznova, smatrajući sve druge debilima, ponavljaju svoje mantre....soc,tuc,muc :cool:
Realno glavni problem sa Beogradom je što je prevelika razlika između ponude i tražnje i to dozvoljava da cene divljaju i kad svuda drugde padaju.

Razvoj metro mreže koja bi opustila pritisak na centralne lokacije + povratak države u stanogradnju gradnjom velikih kompleksa od više hiljada stanova i propratnom infrastrukturom, gde prioritet imaju mlade porodice - to rešava problem ponude i tražnje.

Filip propagandiše o nekoj gomili gradilišta, to sve mahom zgradice od 20 stanova na nekim mikroparcelama, Beograd trenutno ima dva velika projekta samo, BNV i Sanivil.

Vrtimo se u krug na ovoj temi oko cena, a realno je glavni problem neutaživa tražnja, mora da se problem rešava u korenu, dotad neće cene padati.

Tražnju će ili rešiti recesija ili veća ponuda, ali ko sad ne može da kupi stan, još će mu teže biti kad ekonomija krene da posrće.
Glavni problem sa Beogradom je što je on prestonica, i od davnina privlači mnoge, ima veliki izbor poslova, dešavanja itd itd...i naravno da će se tu moći formirati cene od 7,8, 10 pa i više hiljada evra po m2 u jednom trenutku. A kad se to desi onda je normalno da će i okolina koja prodaje svoje nekretnine reagovati, razume se skokom cena. Kad bi u Rumi moglo da se proda po 7000 ili više po m2 normalno da bi i svi drugi u komšiluku podigli cene, pa i negde u predgrađu Rume. U pitanju je ta traženost koju spominješ, i koja se desi
Ali celu tu ujdurmu ne prate glavni faktori kod kupovine a to su funkcionalnost i kvalitet, i treba priznati da mi i kao kupci nismo dovoljno edukovani u tom smislu. Zato nam takvi kvarni i pohlepni agenti serviraju priče tipa soc, tuc, muc kroz priču LOKACIJA, LOKACIJA, LOKACIJA odnosno kroz njihovu internu korporativnu mantru PRODAJ, PRODAJ, PRODAJ kako u tom trenutku odgovara njihovoj poslovnoj politici
Da smo mi kupci dovoljno edukovani po pitanju funkcionalnosti i kvaliteta ne bi moglo da se na nekim lokacijama na Zlatiboru prodaje po 2200 iako je centar, kao ni po NBgd za 3300 već negde za oko prihvatljivih 2300-2500. Mislim na novogradnju
 
Da smo mi kupci dovoljno edukovani po pitanju funkcionalnosti i kvaliteta ne bi moglo da se na nekim lokacijama na Zlatiboru prodaje po 2200 iako je centar, kao ni po NBgd za 3300 već negde za oko prihvatljivih 2300-2500. Mislim na novogradnju

Nema to veze sa tim već upravo sa lokacijom, na NBG postoji veća tražnja nego ponuda i to je nabilo cene u nebo čak i za totalne ruine.

Možemo mi ovde da nabrajamo "velike" projekte od 200 stanova do sutra, to sve ukupno će da ubaci u opštinu par hiljada stanova u roku od 3-4 godine, a to je ništa u odnosu na broj ljudi koji su već širom otvorili novčanik i ne pitaju koliko košta.

Evo primer Lastavice, zgrada prosečnog kvaliteta sa prosečnom materijalizacijom prodaje stanove po 3600 kvadrat. Takva ista zgrada u Mirijevu bi se prodavala po 1800-2000 kvadrat. Znači da još uvek na NBG imamo bolesnu tražnju kad mogu da postignu takvu cenu.

Nema mudrosti kod cena, sve je to presek ponude i tražnje, zato kažem da ta rupa treba da se zapuši državnom stanogradnjom umesto da se ovim investitorima prepušta tržište gde oni doziraju projekat po projekat.
 
Meni bankarka,pre 15 dana, na kamatu od 8.4% kaze mozda odu gore...a ne dole.
Sad pričate o 4%...ok
Lupiš i ako prođe ispadnes pametan
Ako ne prođe ćutiš
A banke uvek uzmu svoj deo..kako god ga nazvali
 
@sutraw Koliko stanova treba izgraditi na NBGD po tvojoj proceni onda? I jos bolje pitanje gde sa obzirom da su svi blokovi popunjeni?
Jedino sto ostaje da se uradi je praviti solitere onda, ali videli smo da to ne prolazi (na bezaniji je trebalo da se grade 3 stambene kule) jer stanovnicima NBGDa se ne svidja ta ideja.

Ponude ima sto se novogradnje tice, samo sto vecini ne odgovara cena iste.
 
Meni bankarka,pre 15 dana, na kamatu od 8.4% kaze mozda odu gore...a ne dole.
Sad pričate o 4%...ok
Lupiš i ako prođe ispadnes pametan
Ako ne prođe ćutiš
A banke uvek uzmu svoj deo..kako god ga nazvali
Ne pricamo mi, prica vlada Srbije, konkretno guvernerka NBSa.

Ali ti veruj salterusi iz banke, opste je poznato da banke rade u korist svojih musterija a ne svoju korist :)
 
Ako nije tajna, kolika je kvadratura stana i koja ulica u Novom Sadu?
Hvala unapred na odgovoru...
33m2, sam centar Novog Sada, pesacka zona, pisao sam ti u privatnoj poruci i tacnu ulicu i kako sam uspeo tada po toj ceni i da ga kupim i koliko sam ulozio(cak i vise nego sto je placen sam stan).
I da je ta cena dogovorena i placena pre nekih skoro 10god, a sam Ugovor potpisan pre 8god.
 
Nema to veze sa tim već upravo sa lokacijom, na NBG postoji veća tražnja nego ponuda i to je nabilo cene u nebo čak i za totalne ruine.

Možemo mi ovde da nabrajamo "velike" projekte od 200 stanova do sutra, to sve ukupno će da ubaci u opštinu par hiljada stanova u roku od 3-4 godine, a to je ništa u odnosu na broj ljudi koji su već širom otvorili novčanik i ne pitaju koliko košta.

Evo primer Lastavice, zgrada prosečnog kvaliteta sa prosečnom materijalizacijom prodaje stanove po 3600 kvadrat. Takva ista zgrada u Mirijevu bi se prodavala po 1800-2000 kvadrat. Znači da još uvek na NBG imamo bolesnu tražnju kad mogu da postignu takvu cenu.

Nema mudrosti kod cena, sve je to presek ponude i tražnje, zato kažem da ta rupa treba da se zapuši državnom stanogradnjom umesto da se ovim investitorima prepušta tržište gde oni doziraju projekat po projekat.
Još u vreme korone..2020..kada je obecana legalizacija...i nije je bilo i nema je ni u najavi...jos onda su investitori pričali da je to zbog BW......2+2=4
 
@sutraw Koliko stanova treba izgraditi na NBGD po tvojoj proceni onda? I jos bolje pitanje gde sa obzirom da su svi blokovi popunjeni?
Jedino sto ostaje da se uradi je praviti solitere onda, ali videli smo da to ne prolazi (na bezaniji je trebalo da se grade 3 stambene kule) jer stanovnicima NBGDa se ne svidja ta ideja.

Ponude ima sto se novogradnje tice, samo sto vecini ne odgovara cena iste.

Slažeš li se da je cena funkcija ponude i tražnje? I da je cena visoka kad je tražnja veća od ponude i obrnuto, da je niska kad ponuda nadjačava tražnju?

Ne znam koliko stanova treba da se izgradi bilo gde, ali mi je jasno gledajući cene stanova u BG da mi nismo ni blizu tačke gde bi ponuda mogla da zaustavi rast cena, znači da i dalje tražnja dominira. Pa i dalje rastu cene YoY, šta to govori?
 
rast cena.PNG


U kojem to univerzumu gde ponude ima dovoljno postoji i dalje pritisak na cene i odakle proizlazi

Inflacija je pala odavno, kamate su visoke, a starogradnja nastavlja da raste sa cenom i približavamo se tački kad će se izjednačiti u proseku sa novogradnjom, a pritom mi imamo lag cena novogradnje jer idu na predugovor, znači i kod njih će se videti rast uskoro.

To se na tržištu gde je tražnja rešena prosto ne dešava.
 
Ne pricamo mi, prica vlada Srbije, konkretno guvernerka NBSa.

Ali ti veruj salterusi iz banke, opste je poznato da banke rade u korist svojih musterija a ne svoju korist :)

Ne pricamo mi, prica vlada Srbije, konkretno guvernerka NBSa.

Ali ti veruj salterusi iz banke, opste je poznato da banke rade u korist svojih musterija a ne svoju korist :)
Šalteruša ?
Bez potrebe ovakvo prozivanje..ružno....zar ne gospodine Extroniks..krug 2 ?
ELem..ja reče bankarka...neko ko se bavi tim poslom...a ne neko ko se slika na Tv....
 
Šalteruša ?
Bez potrebe ovakvo prozivanje..ružno....zar ne gospodine Extroniks..krug 2 ?
ELem..ja reče bankarka...neko ko se bavi tim poslom...a ne neko ko se slika na Tv....
Nema to veze sa krugom dvojke, u vecini banki rade apsolutno nesposobni ljudi u sta sam se uverio vise puta a od drugara cale radi i kao direktor jedne banke pa znam kakav je kadar tamo.

To sto neko radi neki posao ne znaci da se razume u isti niti da je dobar u istom, pa bih pre savetovao gledanje ekonomske situacije i trendova nego verovato nekome iz nasih banaka.

Dizanje kamatnih stopa pred mogucu recesiju mogu da urade samo apsolutne budale i da zagarantuju recesiju.
 
Ovo "salterusa" me podseca na situaciju kad je Vucic nazvao magistre farmacije "prodavacice u apotekama"

Nemam lepo misljenje o bankarskom sektoru, kao neko ko iz svake interakcije sa bankom je skoro uvek imao probleme i komplikacije apsolutno me ne dotice da li tamo rade ljudi sa master diplomom ili doktoratom, ako ne umeju da obavljaju svoj posao dzaba im to obrazovanje.

Prilikom procesa pustanja transfera za kupovinu stana je devojka koja se time bavi napravila ni manje ni vise nego 4 greske do te mere da je na kraju sef filijale licno ispratio transfer i obradu na kraju.
 
@sutraw Koliko stanova treba izgraditi na NBGD po tvojoj proceni onda? I jos bolje pitanje gde sa obzirom da su svi blokovi popunjeni?
Jedino sto ostaje da se uradi je praviti solitere onda, ali videli smo da to ne prolazi (na bezaniji je trebalo da se grade 3 stambene kule) jer stanovnicima NBGDa se ne svidja ta ideja.

Ponude ima sto se novogradnje tice, samo sto vecini ne odgovara cena iste.
Izvini, koji blokovi su popunjeni? Imaš ogromne površine koje su potpuno slobodne i to u relativno centralnim lokacijama na NBG- cela leva strana Jurija Gararina (kada se ide prema Blokovima) taj potez gde se sada zidaju Lastavice, Sakura, ima prostora za još bar 10 zgrada te veličine, zatim onaj blok gde je nekad bio Buvljak je potpuno prazan, takođe iza Belvila gde je neka garaža GSP-a, na toj parceli je moguće sazidati par hiljada stambenih jedinica. Zatim, još centralnije lokacije duž Bul. Milutina Milankovića recimo parcela na uglu sa Omladinksih brigada koja je ograđena već godinama (mislim da je Napred kupio) ali nema nikakvih informacija o bilo kakvom projektu, zatim ceo onaj blok gde se nalazi FDU, izgleda kao prašuma zarastao u korov i rastinje, koliko li je tu moguće sagraditi zgrada, itd.

Ovde govorim samo o velikim parcelama koje su slobodne u centralnom delu NBG, lošije lokacije poput Tošinog Bunara, Bežanijski Kose, Ledina itd. ne uzimam u obzir a na slobodnim parcelama na tim lokacijma može se komotno izgraditi još jedan omanji grad....
 
Pogledajte prilog 207999

U kojem to univerzumu gde ponude ima dovoljno postoji i dalje pritisak na cene i odakle proizlazi

Inflacija je pala odavno, kamate su visoke, a starogradnja nastavlja da raste sa cenom i približavamo se tački kad će se izjednačiti u proseku sa novogradnjom, a pritom mi imamo lag cena novogradnje jer idu na predugovor, znači i kod njih će se videti rast uskoro.

To se na tržištu gde je tražnja rešena prosto ne dešava.
Najeci problem tu je sto ti poredis zapadna trzista koji imaju veoma laku alternativu investiranju u nekretnine, i rekao bih da su kupci u nasoj zemlji malo prsli pa kupuju po paprenim cenama jbg.

Izvini, koji blokovi su popunjeni? Imaš ogromne površine koje su potpuno slobodne i to u relativno centralnim lokacijama na NBG- cela leva strana Jurija Gararina (kada se ide prema Blokovima) taj potez gde se sada zidaju Lastavice, Sakura, ima prostora za još bar 10 zgrada te veličine, zatim onaj blok gde je nekad bio Buvljak je potpuno prazan, takođe iza Belvila gde je neka garaža GSP-a, na toj parceli je moguće sazidati par hiljada stambenih jedinica. Zatim, još centralnije lokacije duž Bul. Milutina Milankovića recimo parcela na uglu sa Omladinksih brigada koja je ograđena već godinama (mislim da je Napred kupio) ali nema nikakvih informacija o bilo kakvom projektu, zatim ceo onaj blok gde se nalazi FDU, izgleda kao prašuma zarastao u korov i rastinje, koliko li je tu moguće sagraditi zgrada, itd.

Ovde govorim samo o velikim parcelama koje su slobodne u centralnom delu NBG, lošije lokacije poput Tošinog Bunara, Bežanijski Kose, Ledina itd. ne uzimam u obzir a na slobodnim parcelama na tim lokacijma može se komotno izgraditi još jedan omanji grad....
Pa dobro, dobra vecina blokova je popunjena. Parcele gde je Sakura i Lastavice ranije nisu bile gradjevinsko zemljiste koliko znam pa se zato nije moglo graditi, tek konverzijom je to postalo moguce.
Sad da li je pametno uzimati stanove toliko blizu toplane je druga prica, cinjenica je da je vecina centralnih blokova puno.
 
Najeci problem tu je sto ti poredis zapadna trzista koji imaju veoma laku alternativu investiranju u nekretnine, i rekao bih da su kupci u nasoj zemlji malo prsli pa kupuju po paprenim cenama jbg.

Da li su prsli ili ne je drugo pitanje, suština je da kupuju... I da to diže cene i dalje.

Čekamo izveštaj RGZ za drugi kvartal, ali po oglasima se vidi da smo YoY opet skočili, pitanje je već da li bi i recesija uspela da zauzda cene.

Srbija ima najotpornije tržište nekretnina u Evropi, sa medijalnom platom od 600 EUR.
 
Vrh