Šta je novo?

Cene nekretnina

A može i pasti cena nekretnina i kirije da stagniraju ako upadnemo u krizu.

Ovo mantranje cene only go up treba uzimati s rezervom jer smo imali period od 7 godina 2008-2015 kad su cene konstantno padale.
ja bi se kladio na barem jos x2 od sada pre neke vece krize. Nema razloga da padaju cene. Spustaju se kamate, turizam raste, aerodrom sve vise posetilaca, projekti, IKT industrija rekord svih vremena i trend je rasta,

fabrike, novo nalaziste zlata, litijum ima sanse da izglasamo na referendumu, bice jos tranzitnih puteva pa samim tim i veca naplata, sve veci broj migranata koji radi u Beogradu i na kraju expo 2027. Ulazimo u najjaci ekonomski bull svih vremena.

Po meni noc boravka ispod $500 u Beogradu 2027. je nerealno da se ocekuje.
 
ja bi se kladio na barem jos x2 od sada pre neke vece krize. Nema razloga da padaju cene. Spustaju se kamate, turizam raste, aerodrom sve vise posetilaca, projekti, ITC rekord svih vremena i trend je rasta, fabrike, novo nalaziste zlata, litijum ima sanse da izglasamo na referendumu, bice jos tranzitnih puteva pa samim tim i veca naplata, sve veci broj migranata koji radi u Beogradu i na kraju expo 2027. Ulazimo u najjaci ekonomski bull svih vremena.

Po meni noc boravka ispod $500 u Beogradu 2027. je nerealno da se ocekuje.
Da li isto mislis da ce svima plate porasti do te mere da se standard poveca toliko da moze da isprate te cene? Mislis li da ce ekonomija biti toliko dobra ili bolje pitanje, mislis li da ce biti potrosaca koji ce boost-ovati ekonomiju?
 
Poslednja izmena:
bolje citaj neku knjigu nego njega da razumes
Spomenuo sam mu to ranije, zanimljivo mi je kako misli da ekonomija napreduje na osnovu toga koliko likvidnosti postoji, u prevodu on misli da jeftin kes = sve ide gore, gradnja, poslovi ali ne racuna da plate ne mogu da prate to i da ce srednju klasu izbaciti iz igre osim ako ne misli da ce u bgu živeti samo ultra bogati dok ja mislim da ekonomija ide gore ukoliko ljudi imaju mogucnosti da trose.
 
Spomenuo sam mu to ranije, zanimljivo mi je kako misli da ekonomija napreduje na osnovu toga koliko likvidnosti postoji, u prevodu on misli da jeftin kes = sve ide gore, gradnja, poslovi ali ne racuna da plate ne mogu da prate to i da ce srednju klasu izbaciti iz igre osim ako ne misli da ce u bgu živeti samo ultra bogati dok ja mislim da ekonomija ide gore ukoliko ljudi imaju mogucnosti da trose.
Bilo bi sjajno da njegovu teoriju isprati i naš rast plata pa da pevamo. Ovako od 2019. godine plata ti skoči fazon sa 800 na 1100, a cene svemu se udesotostruče.
 
Spomenuo sam mu to ranije, zanimljivo mi je kako misli da ekonomija napreduje na osnovu toga koliko likvidnosti postoji, u prevodu on misli da jeftin kes = sve ide gore, gradnja, poslovi ali ne racuna da plate ne mogu da prate to i da ce srednju klasu izbaciti iz igre osim ako ne misli da ce u bgu živeti samo ultra bogati dok ja mislim da ekonomija ide gore ukoliko ljudi imaju mogucnosti da trose.

ma kazem ti, bolje citaj nesto da odmoris dusu
ili samo gledaj u plafon
 
Cilj da se do decembra 2027. dostigne nivo prosečne plate od 1.400 evra, u Beogradu čak 1.800 evra - citat iz ovog teksta

Ovo je scenario koji bi mogao da se desi, to jest jeftin keš. Tako se u prethodnom periodu i dešavalo i o rastu plata u procentima se svakodnevno priča na tv-u.(ne pričam o kupovnoj moći i medijalnoj zaradi)
U ovom scenario ide bull sa nekretninama, pogotovo ako i Evropa i svet ponovo bude pumpao u ekonomiju jeftin keš.
Inflacija, povećanje plate, rast cena.
I još ovo smanjenje kamata koje će podstaći i srednji klasu i firme u trošenje i zaduživanje.
 
Cilj da se do decembra 2027. dostigne nivo prosečne plate od 1.400 evra, u Beogradu čak 1.800 evra - citat iz ovog teksta

Ovo je scenario koji bi mogao da se desi, to jest jeftin keš. Tako se u prethodnom periodu i dešavalo i o rastu plata u procentima se svakodnevno priča na tv-u.(ne pričam o kupovnoj moći i medijalnoj zaradi)
U ovom scenario ide bull sa nekretninama, pogotovo ako i Evropa i svet ponovo bude pumpao u ekonomiju jeftin keš.
Inflacija, povećanje plate, rast cena.
I još ovo smanjenje kamata koje će podstaći i srednji klasu i firme u trošenje i zaduživanje.
Jasno ali to nece biti skok koji ce pratiti skok cena svega. Dzabe meni 1400e plata ako ce mleko biti 500 din. Zato sam rekao da bi u tom slucaju srednja klasa bila apsolutno unistena.
 
ma kazem ti, bolje citaj nesto da odmoris dusu
ili samo gledaj u plafon
To je dobar savet. Knjige su makar jeftina roba. Nije priča za ovu grupu, ali se uvek setim tipa koji mi je pre 3,4 godine prodao sabrana dela Andrića (nekih 19 knjiga) za 3k. Dovezao mi kolima za sat vremena. Bilo mu hitno, falilo mu keša za neku žurku, šta li reče.
Jasno ali to nece biti skok koji ce pratiti skok cena svega. Dzabe meni 1400e plata ako ce mleko biti 500 din. Zato sam rekao da bi u tom slucaju srednja klasa bila apsolutno unistena.
Šta možeš uopšte da svrstaš kod nas u srednju klasu?
 
Jasno ali to nece biti skok koji ce pratiti skok cena svega. Dzabe meni 1400e plata ako ce mleko biti 500 din. Zato sam rekao da bi u tom slucaju srednja klasa bila apsolutno unistena.
Da znam o čemu pričaš. I mislim da se ide ka tome.
Sada kada bi našli podatke iz Amerike ili čak i Evrope ili pak nekih svetskih sila, mislim da bi apsolutno to potvrdili da se to i dešava svih ovih prethodnih godina(decenija).
1% najbogatijih sve više uzimaju primat nad celom ekonomijom.
Zato se često i na svetakim samitima i raspravlja o njihovom dodatnom oporezivanju.
Ali do sada je to bezuspešno i oni(korporacije) uvek nadju način da prodju
bolje.
 
Screenshot 2024-08-11 at 22.13.06.png


Godina je 2027, EXPO izgradjen, kilo coko smokija 10,000 dinara, eto ideje za ROI investiciju :ROFLMAO:

Morao sam offtopic jer sam se danas skroz zaprepastio kada sam video cenu ovog artikla. O rasponu cena iznad tek necu ni da komentarisem.
 
Pogledajte prilog 207966

Godina je 2027, EXPO izgradjen, kilo coko smokija 10,000 dinara, eto ideje za ROI investiciju :ROFLMAO:

Morao sam offtopic jer sam se danas skroz zaprepastio kada sam video cenu ovog artikla. O rasponu cena iznad tek necu ni da komentarisem.
Biraš luksuzne artikle. Čoko smoki je moj nedosanjani san još od najranijih nogu.
 
Da znam o čemu pričaš. I mislim da se ide ka tome.
Sada kada bi našli podatke iz Amerike ili čak i Evrope ili pak nekih svetskih sila, mislim da bi apsolutno to potvrdili da se to i dešava svih ovih prethodnih godina(decenija).
1% najbogatijih sve više uzimaju primat nad celom ekonomijom.
Zato se često i na svetakim samitima i raspravlja o njihovom dodatnom oporezivanju.
Ali do sada je to bezuspešno i oni(korporacije) uvek nadju način da prodju
bolje.
Jasno mi je i to i to je sigurno pravac prema kojem idemo samo nisam siguran vise koliko obican covek moze da izdrzi zato i ne verujem da ce trositi kao posle kovida i time bi ekonomija morala da uspori. Ako bi se desio isti onaj skok kao posle kovida, pa to bi bio smak sveta.
 
To je dobar savet. Knjige su makar jeftina roba. Nije priča za ovu grupu, ali se uvek setim tipa koji mi je pre 3,4 godine prodao sabrana dela Andrića (nekih 19 knjiga) za 3k. Dovezao mi kolima za sat vremena. Bilo mu hitno, falilo mu keša za neku žurku, šta li reče.
Šta možeš uopšte da svrstaš kod nas u srednju klasu?
Kako bese ide, kuca, auto, dobro skolovanje, letovanja, dobra ishrana, plata da mozes da izdvojis 50% u stednju ali bez nekog politickog uticaja ili moci.
 
Jasno mi je i to i to je sigurno pravac prema kojem idemo samo nisam siguran vise koliko obican covek moze da izdrzi zato i ne verujem da ce trositi kao posle kovida i time bi ekonomija morala da uspori. Ako bi se desio isti onaj skok kao posle kovida, pa to bi bio smak sveta.
Ne bih rekao da će takav skok biti, jer nije opšta kriza poput Covida koja je trajala 2god.
Ako i bude ta kriza sa padom akcija to će biti manja nego sveopšta kriza izazvana tim Covidom.
Moje mišljenje da posle nekih špekulacija oko akcija i slabljenja običnih ljudi na tom polju da će se i više fokusirati na nemanju i neposedovanju nekretnina od strane srednje klase.
Biće im život super i imaće za sve ako si obrzovan, sposoban i radan za njih, ali sve više i više nedostižno samo posedovanje nekretnine.
Dobiće se na korišćenje od firme nekretnina za porodicu dok se radi za njih.
Malo sam otišao ja predaleko, ali eto to je moj pogled na neku budućnost.
 
Ne bih rekao da će takav skok biti, jer nije opšta kriza poput Covida koja je trajala 2god.
Ako i bude ta kriza sa padom akcija to će biti manja nego sveopšta kriza izazvana tim Covidom.
Moje mišljenje da posle nekih špekulacija oko akcija i slabljenja običnih ljudi na tom polju da će se i više fokusirati na nemanju i neposedovanju nekretnina od strane srednje klase.
Biće im život super i imaće za sve ako si obrzovan, sposoban i radan za njih, ali sve više i više nedostižno samo posedovanje nekretnine.
Dobiće se na korišćenje od firme nekretnina za porodicu dok se radi za njih.
Malo sam otišao ja predaleko, ali eto to je moj pogled na neku budućnost.
Da da :D Ja takvih teorija o tome sta ce biti posle imam beskonacno ali nijedna nije normalna :D Ovo tvoje mi i ima smisla :D
 
Da da :D Ja takvih teorija o tome sta ce biti posle imam beskonacno ali nijedna nije normalna :D Ovo tvoje mi i ima smisla :D
S obzirom da živimo u doba možda najvećeg konzumerizma na planeti ikada, ja ne bih tako lako isključio tvoju teoriju. Ideja (utemeljena na surovoj stvarnosti) da je štednja besmislena je jača nego ikada, i pitanje je da li sada išta može da spreči ljude da besomučno troše.
 
Ne bih rekao da će takav skok biti, jer nije opšta kriza poput Covida koja je trajala 2god.
Ako i bude ta kriza sa padom akcija to će biti manja nego sveopšta kriza izazvana tim Covidom.
Moje mišljenje da posle nekih špekulacija oko akcija i slabljenja običnih ljudi na tom polju da će se i više fokusirati na nemanju i neposedovanju nekretnina od strane srednje klase.
Biće im život super i imaće za sve ako si obrzovan, sposoban i radan za njih, ali sve više i više nedostižno samo posedovanje nekretnine.
Dobiće se na korišćenje od firme nekretnina za porodicu dok se radi za njih.
Malo sam otišao ja predaleko, ali eto to je moj pogled na neku budućnost.
I narod ce ili to da trpi, ili ce lepo ljudi da se udruze pa da grade samostalno. Drzava da hoce, mogla bi da bude zirant za gradnju takvih blokova i stanova, koje ce ljudi samostalno da odplacuju i finansiraju. To ne bi skodilo ni gradjevinskoj industriji, ali avaj, skodilo bi nekim njuskama koje zaradjuju od spekulacija...
 
Sprečiti ljude da troše je bukvalno za sve loše u ovom periodu u kojem živimo, uvek će biti podsticaja da se troši.
Ok može umesto štednje u fiat valuti da se oproba u zlatu, kao što neki i rade.
Akcijama najvećih firmi S&P500, direktno ubrizgavanje u korporacije.
Nekretnine i zemlju.
Otudjeni su ljudi i ako hoće sami da se bore u sistemu, moraju i osudjeni su da veruju bankama ili kompanijama i tu gledaju neku sigurnost pa i ulaganje(oročenje novaca ili te akcije).
Kod nas retko ko zna da ulaže u akcije to jest za to smo finansijski većinski nepismeni.(ulaže se u kompanije i produbljuje jaz izmedju bogatih i siromašnih).
Ostaje oročena štednja(za koju su sada stvarno ok kamate i dinarske i devizne) ali gde se takodje gube novci zbog svetske inflacije.(banke, bez njih ne možemo to je nametnuto)
Kupovina fizičkog zlata? Pa čuvanje na sigurnom mestu ili u sefovima banaka? Hm...Rizik(zbog čega je ono sada toliko vredno? )
Po meni zemlja i nekretnina.
Naravno ostvarivanje biznisa i ulaganje sa krugom ljudi koji su za to je po meni najbolje, ali i ubedljivo najteže od svega nabrojanog.
Biznisi - pomaganje kvalitetnijem životu ljudi, kao na primer dobijanje čistije energije(solarne elektrane i vetrenjača(to dobijaju samo najjači ljudi dozvole)) i izvorska voda(to nažalost kupuju korporacije poput Coca-cole).
Mnogo biznisa mogu sada da se pokrenu i gde možeš da pomogneš i ljudima i da se zaradi i širis biznis, pa ok jedan je i izmedju ostalog gradnja nekretnina, poljoprivreda, turizam, IT automatizacija, medicina...
 
Vrh