Šta je novo?

Cene nekretnina

Investitori: ne znam tačno broj nekretnina.

Vlasnici različitih uspešnih biznisa pogotovo nasledjenog: ne znam tačno broj nekretnina.

It sektor: dobri programeri u dobrim firmama zajedno sa ženom koja radi uzimaju kredit i kupuju prvu nekretninu za život.

Drugar pevač: radi državni posao i skupio svirkama keš za stan.

Advokat: Izdaje nasledjene nekretnine i uz pomoć roditelja kupuje ponovo nekretnine

Žena koja je bila spremačica otvorila svoju firmu za spremanje i prodaje kuću u naselju pored grada i dodaje pare za 2 stana(jedan za život drugi za investiciono).

Stariji majstor keramičar tokom života kupio 1 stan u gradu i 3 apartmana na Zlatiboru.

Dosta njih uz pomoć roditelja imaju za učešće i sredjivanje, a oni kada se zaposle i napreduju(uglavnom u državnim firmama ili bankama ili jačim domaćim i stranim)uzimaju na max stambeni kredit.

Kamiondzija uzeo stan od plate i bonusa radi u Srbiji i nekada vozi ture preko, radi preko 15god.(33god)

Moje kolege koje su radile po pustinjama i celom svetu na gradjevini kao neki šefići ili niži projekt menadzeri- nakon 7god.

Drugar direktor u većoj firmi u Beogradu-stan od 200k u NS-u.

Glavni Izvodjač radova koji je majstor i okupio ekipu majstora i sa njima rukovodi, sagradio kuću od 300k eur i 2 garsonjere koje izdaje ima 34g.

Drugar kojem roditelji imaju puno poljoprivredne zemlje, od arende uzima stan na svakih 5god.

It vlasnici manjih firmi, otprilike svake godine po stan uzimaju u prethodnih 4-5god(33-45g imaju).

Naslednici gradjevinskog zemljišta(kuće) u kompenzaciji dobijaju stanove za svu decu i lokal, koji izdaju.

Vlasnik uspešnog malog-srednjeg biznisa nasledio kuću i izgradio zgradu u centru NS-a(prodao vikendicu da bi to mogao) i neće da proda nijedan stan.

Mladji par radio kao agenti nekretnina za BNV(bili uspešni) i ranije ulozili u bitcoin kada je bio 1000$, kupili od toga za sebe stan i jedan investiciono u BNV.

Automehaničar sa 2-3 zaposlenih, kupuje takodje na 4-5god manje stanove.

Rodjaka viša menadjerka u banci, ustedela i uzela stambeni kredit kupila porodicni stan, možda mala pomoć roditelja.

Projekt menadzeri ustedeli(od bonusa po dobrom projektu) i uzeli stambeni kredit kupili porodične stan u BG-u(33god).

Drugar prodao u Srbiji kuću i uzeo stambeni kredit.

Menadzeri koji rade online za automobilsku industriju u Nemačkoj kupili od plate i bonusa porodični stan i jedan investiciono(mislim u svojoj 34god).

Naši iz Inostranstva...

Drugarica doktorica otvorila privatnu ordinaciju, takodje investiciono uzima stanove, sredjuje i rentira(35god).

Itd...Itd...Itd...

Evo ga jedan mali krug mojih prijatelja i poznanika koji kupuje stanove.

Neki su u Beogradu, a neki su u Novom Sadu.
 
Mislim da ovaj forum nije merodavan u smislu reprezentativnog uzorka za donošenje zaključaka u vezi strukture ljudi koji danas kupuju stanove. Čitajući komentare moj utisak je da je duh socijalizma i danas duboko ukorenjen i da još postoje ljudi koji veruju da samo zato što su ispravni, pošteni i radni, da sistem treba da im omogući da steknu krov nad glavom. Ovo možda jeste tačno sa nekog moralnog i etičkog stanovišta, ali u današnjim tržisnim uslovima je potpuno neostvarivo, ne samo u Srbiji nego i u mnogo razvijenijim zemljama. Pitaj ljude koji rade ozbiljne poslove u Nemačkoj, Holandiji, itd. koliko mogu da uštede od svoje plate i šta mogu da kupe za taj novac danas u odnosu na pre 10, 15 ili 25 godina....socijalne razlike postaju sve izraženije i to je globalni problem, gde top 1% populacije kontroliše 20, 30 ili 50% resursa u nekoj ekonomiji. Uostalom, za obrazovane ljude je danas lakše nego ikad da odu u EU da rade ali jednostavno ta mogućnost više nije tako lukrativna jer kad sve stave na papir, shvate da I sa tim primanjima su potrebne decenije da bi se nesto steklo. Za ljude koji rade za platu će biti sve teže da ostvare vlasništvo nad nekretninom ako nemaju druge izvore finansija (nasledstvo, pomoć roditelja ili porodice, itd)
Slažem se sa svim što si rekao. Pa, u praksi jeste poželjno da visoko školovani ljudi pošteno obavljaju svoj posao i obezbede krov nad glavom od toga, ali to nije i realnost. Niti treba to očekivati i ljutiti se. Ja prvi ističem da je tržište rada otvoreno u velikoj meri i da nudi brojne mogućnosti, daleko veće nego ranije. Opcije postoje. Samo sam hteo da kažem da su ovde prevashodno ljudi koji "malo bolje stoje" od drugih. Ovi primeri koje je dole naveo i @Filip 01 su daleko bolji uzorak realnosti.
 
Kaća se pridružuje čestitkama, blizu smo sloma tržišta, može da se namiriše:

Pogledajte prilog 207609

Jao kad pukne, kako ću da pazarim dva salonca u Njegoševoj...

Pa posle kad dođem ovde i krenem da pričam cene only go up :cool:
Taj neki Slaviša je napisao post-u na Linkedinu, ima 5 tačaka. Lik je uspeo da bukvalno u svakoj tački pokaže koliko apsolutno ne poznaje materiju o kojoj je pisao. Inače, i ostali njegovi postovi na Linkedinu, kad naletim na njih, su slični po kvalitetu, voli da piše, al mu ne ide.
 
Taj neki Slaviša je napisao post-u na Linkedinu, ima 5 tačaka. Lik je uspeo da bukvalno u svakoj tački pokaže koliko apsolutno ne poznaje materiju o kojoj je pisao. Inače, i ostali njegovi postovi na Linkedinu, kad naletim na njih, su slični po kvalitetu, voli da piše, al mu ne ide.

Meni iskoči ovo što piše o nekretninama, smešno mi je da čitam jer je jako isfrustriran cenama, pa onda pokušava nekim izmišljenim podacima da pokaže kako je sve pred pucanjem... Inače sam jedno vreme mislio da ga plaća onaj investitor što radi Square Residence i Vilu Banjicu jer je stalno gurao te projekte kao primer "pada cena"... Ali mislim ipak da samo nije normalan.
 

Ovde je lepo objasnjeno sta se desava kad turizam udara jako. Beograd ima jos 7x prostor za rast turizma.

Blago njima dobili su priliku da uzivaju u zapadnim vrednostima.
 
Poslednja izmena:
Investitori: ne znam tačno broj nekretnina.

Vlasnici različitih uspešnih biznisa pogotovo nasledjenog: ne znam tačno broj nekretnina.

It sektor: dobri programeri u dobrim firmama zajedno sa ženom koja radi uzimaju kredit i kupuju prvu nekretninu za život.

Drugar pevač: radi državni posao i skupio svirkama keš za stan.

Advokat: Izdaje nasledjene nekretnine i uz pomoć roditelja kupuje ponovo nekretnine

Žena koja je bila spremačica otvorila svoju firmu za spremanje i prodaje kuću u naselju pored grada i dodaje pare za 2 stana(jedan za život drugi za investiciono).

Stariji majstor keramičar tokom života kupio 1 stan u gradu i 3 apartmana na Zlatiboru.

Dosta njih uz pomoć roditelja imaju za učešće i sredjivanje, a oni kada se zaposle i napreduju(uglavnom u državnim firmama ili bankama ili jačim domaćim i stranim)uzimaju na max stambeni kredit.

Kamiondzija uzeo stan od plate i bonusa radi u Srbiji i nekada vozi ture preko, radi preko 15god.(33god)

Moje kolege koje su radile po pustinjama i celom svetu na gradjevini kao neki šefići ili niži projekt menadzeri- nakon 7god.

Drugar direktor u većoj firmi u Beogradu-stan od 200k u NS-u.

Glavni Izvodjač radova koji je majstor i okupio ekipu majstora i sa njima rukovodi, sagradio kuću od 300k eur i 2 garsonjere koje izdaje ima 34g.

Drugar kojem roditelji imaju puno poljoprivredne zemlje, od arende uzima stan na svakih 5god.

It vlasnici manjih firmi, otprilike svake godine po stan uzimaju u prethodnih 4-5god(33-45g imaju).

Naslednici gradjevinskog zemljišta(kuće) u kompenzaciji dobijaju stanove za svu decu i lokal, koji izdaju.

Vlasnik uspešnog malog-srednjeg biznisa nasledio kuću i izgradio zgradu u centru NS-a(prodao vikendicu da bi to mogao) i neće da proda nijedan stan.

Mladji par radio kao agenti nekretnina za BNV(bili uspešni) i ranije ulozili u bitcoin kada je bio 1000$, kupili od toga za sebe stan i jedan investiciono u BNV.

Automehaničar sa 2-3 zaposlenih, kupuje takodje na 4-5god manje stanove.

Rodjaka viša menadjerka u banci, ustedela i uzela stambeni kredit kupila porodicni stan, možda mala pomoć roditelja.

Projekt menadzeri ustedeli(od bonusa po dobrom projektu) i uzeli stambeni kredit kupili porodične stan u BG-u(33god).

Drugar prodao u Srbiji kuću i uzeo stambeni kredit.

Menadzeri koji rade online za automobilsku industriju u Nemačkoj kupili od plate i bonusa porodični stan i jedan investiciono(mislim u svojoj 34god).

Naši iz Inostranstva...

Drugarica doktorica otvorila privatnu ordinaciju, takodje investiciono uzima stanove, sredjuje i rentira(35god).

Itd...Itd...Itd...

Evo ga jedan mali krug mojih prijatelja i poznanika koji kupuje stanove.

Neki su u Beogradu, a neki su u Novom Sadu.
Jednom rečju blagostanje.
 
Mislim da ovaj forum nije merodavan u smislu reprezentativnog uzorka za donošenje zaključaka u vezi strukture ljudi koji danas kupuju stanove. Čitajući komentare moj utisak je da je duh socijalizma i danas duboko ukorenjen i da još postoje ljudi koji veruju da samo zato što su ispravni, pošteni i radni, da sistem treba da im omogući da steknu krov nad glavom. Ovo možda jeste tačno sa nekog moralnog i etičkog stanovišta, ali u današnjim tržisnim uslovima je potpuno neostvarivo, ne samo u Srbiji nego i u mnogo razvijenijim zemljama. Pitaj ljude koji rade ozbiljne poslove u Nemačkoj, Holandiji, itd. koliko mogu da uštede od svoje plate i šta mogu da kupe za taj novac danas u odnosu na pre 10, 15 ili 25 godina....socijalne razlike postaju sve izraženije i to je globalni problem, gde top 1% populacije kontroliše 20, 30 ili 50% resursa u nekoj ekonomiji. Uostalom, za obrazovane ljude je danas lakše nego ikad da odu u EU da rade ali jednostavno ta mogućnost više nije tako lukrativna jer kad sve stave na papir, shvate da I sa tim primanjima su potrebne decenije da bi se nesto steklo. Za ljude koji rade za platu će biti sve teže da ostvare vlasništvo nad nekretninom ako nemaju druge izvore finansija (nasledstvo, pomoć roditelja ili porodice, itd)
Ko su te elite u ozbiljnim zemljama, ko su elite kod nas? Onako vecinski gledano... Neko ima Ilona Maska, neko leteceg Zexa Mitrovica, na biciklu.
 
Ne mogu cene biti duplo manje a renta da ostane ista jer bi onda investitori pohrlili u stanove i onda bi cena skočila.

Sve te cifre su u stalnoj korelaciji, ako ništa renta će da skače ubuduće pre nego što će cene

Ne bih se složio da su oni koji imaju više nekretnina srećni što je konstantni rast cena.
Ja nisam srećan, Mića nije srećan, G.I.Joe je svejedno jer neće da proda stan bilo da naraste cena ili da opadne.
Niko nije srećan globalnom inflacijom koja doprinosi tome.
Samo što je neko našao način borbe protiv te inflacije u nekretninama.
Srećni su Investitori i zbog gradnje svi povezani u gradjevinskom sektoru(ali njima je bitno da se gradi a ne cena nekretnina).
Tako je...apsolutno nisam srećan sto cene rastu...povrat novca na nulu za 20 godina ? a gde je amortizacija ?
Znam ljude koji su upravo prodali neku zemlju...i prvo što su radili su kupili auto..dva auta pa onda dve nekretnine na Zlatiboru da iznajmljuju...jer se to reklamira...non stop spominje...a ne znaju ..iz direktne price...koliko sve to kosta..ko ce to da radi...koliki je realan povrat..koliko booking uzima..Ništa o tome ne znaju...ali eto kazu to svi rade pa sto ne i mi...
I sto je najgore polovično su u pravu..
U šta sa 50 god uloziti novac vehi od 150 h evra...
Pustite me floskula...pričama o Srbiji..poz
 
…recimo…u 10 placeva od po 15ari po obodima Avale/Kosmaja/Fruske gore, svaki plac po 15k€ max…može i suma ili poljoprivredno zemljište u gradjevinskoj zoni uz malo angažmana po katastru i opštini…
 
povrat novca na nulu za 20 godina ? a gde je amortizacija ?

Uz dužno poštovanje, ali deluje mi da je vaš problem što ste odabrali pogrešnu investiciju.

Za brži ROI mogli ste investirati u biznis, posao u koji se razumete, i koji bi vam mogao praviti mnogo veći profit za kraće vreme.

Investicije koje su "leba bez motike" kao nekretnine imaju nizak ROI, to ste trebali da istražite pre kupovine...
 
Tako je...apsolutno nisam srećan sto cene rastu...povrat novca na nulu za 20 godina ? a gde je amortizacija ?
Znam ljude koji su upravo prodali neku zemlju...i prvo što su radili su kupili auto..dva auta pa onda dve nekretnine na Zlatiboru da iznajmljuju...jer se to reklamira...non stop spominje...a ne znaju ..iz direktne price...koliko sve to kosta..ko ce to da radi...koliki je realan povrat..koliko booking uzima..Ništa o tome ne znaju...ali eto kazu to svi rade pa sto ne i mi...
I sto je najgore polovično su u pravu..
U šta sa 50 god uloziti novac vehi od 150 h evra...
Pustite me floskula...pričama o Srbiji..poz
Biće to ranije Mićo, kirije se povećavaju godinama, a i te novce od rente možete oročiti, pa reoročiti. Tako da ispadne to dosta manje ako se naravno ne živi od toga nego služi samo za dalje ulaganje.
Takodje imate nekretnine koje možete staviti pod hipoteku da bi došli lakše do novca za neku dalju investiciju.
Rast samih nekretnina vas dovodi da za nekoliko godinai jednu od tih nekretnina možete prodati i tako ste otplatili možda i dve nekretnine koje ste kupili u izgradnji.
Naravno i kada se proda nekretnina, možete ponovo u izgradnji da kupite ili uložite u neki drugi biznis, kao na primer kupovina placeva, pa i na neki način samu izgradnju sa još nekim ljudima...
 
Biće to ranije Mićo, kirije se povećavaju godinama, a i te novce od rente možete oročiti, pa reoročiti. Tako da ispadne to dosta manje ako se naravno ne živi od toga nego služi samo za dalje ulaganje.
Takodje imate nekretnine koje možete staviti pod hipoteku da bi došli lakše do novca za neku dalju investiciju.
Rast samih nekretnina vas dovodi da za nekoliko godinai jednu od tih nekretnina možete prodati i tako ste otplatili možda i dve nekretnine koje ste kupili u izgradnji.
Naravno i kada se proda nekretnina, možete ponovo u izgradnji da kupite ili uložite u neki drugi biznis, kao na primer kupovina placeva, pa i na neki način samu izgradnju sa još nekim ljudima...

A može i pasti cena nekretnina i kirije da stagniraju ako upadnemo u krizu.

Ovo mantranje cene only go up treba uzimati s rezervom jer smo imali period od 7 godina 2008-2015 kad su cene konstantno padale.
 
Biće to ranije Mićo, kirije se povećavaju godinama, a i te novce od rente možete oročiti, pa reoročiti. Tako da ispadne to dosta manje ako se naravno ne živi od toga nego služi samo za dalje ulaganje.
Takodje imate nekretnine koje možete staviti pod hipoteku da bi došli lakše do novca za neku dalju investiciju.
Rast samih nekretnina vas dovodi da za nekoliko godinai jednu od tih nekretnina možete prodati i tako ste otplatili možda i dve nekretnine koje ste kupili u izgradnji.
Naravno i kada se proda nekretnina, možete ponovo u izgradnji da kupite ili uložite u neki drugi biznis, kao na primer kupovina placeva, pa i na neki način samu izgradnju sa još nekim ljudima...
I opet se vrtimo oko nekretnina...i zato su nerealne cene...laži o nekoj zaradi...5% na god nivou...
Evo malo pre čovek u oglasu piše...uknjizeno...upotrebna dozvola...ulica broj..
Ukucaš u Javni uvid RGZ...piše NEMA PODATAKA...
Pitaš ga o cemu se radi..
Ćuti
Tražiš papire na uvid
Çuti
Ne razumem...ko je ovde lud ?
 
A može i pasti cena nekretnina i kirije da stagniraju ako upadnemo u krizu.

Ovo mantranje cene only go up treba uzimati s rezervom jer smo imali period od 7 godina 2008-2015 kad su cene konstantno padale.
Može.
Može i da proda nekretninu koja mu sada vredi dosta više nego kada je kupio u sivoj gradnji.
Pa od te prodaje kupi recimo 2 nekretnine ponovo u izgradnji, ali da je nepouzdan Investitor i ako bude neka kriza, da mu taj Investitor pobegne i ne završi zgradu.
Postoji mnogo rizika.
I običan posao je rizik, uvek možeš dobiti otkaz.
Ponovo da tebi kažem i napomenem, ja jesam uvek za ulaganje u biznis i u to u čemu si dobar.
Rentiranje i kupovina nekretnina je dobila neki sveobuhvatni karakter ulaganja kod ljudi, a neki veoma loše prodju sa time ukoliko nisu u toj materiji.
Kupe precenjenu nekretninu(slab ROI), neuknjiženu(teža preprodaja).
Kupe apartmane(Zlatibor, Kopaonik)gde im je Investitor rekao neki period otplate od 10-14god, čak ima i bilborda sa time, a u stvarnosti totalno drugačije- marketinški trikovi.
Kupe stan iznad lokala, restorana(pa pokazuju zakupcima tada kada ne radi lokal).
Starogradnja u koju moraš baš mnogo da uložiš, majstori te oderu 50% više na nekim ne predvidjenim radovima, ne odradiš dobro renoviranje, umesto par meseci renoviranje potraje više od godinu dana itd...
Investitor ti je obećao parking mesto, pa na kraju na 50parking mesta imaš 80 stanara kojima je obećano itd...
Potkrovlje ti prokišnjava, vlaga, neki muče godinama taj problem sa sanacijom...
Itd...
Kupio si stan na lokaciji na kojoj se ne izdaje i preti mogućnost totalne migracije mesta...

Ne može se ovo pojednostaviti i ima mnogo činilaca koji doprinose ROI i da li će neko uopšte biti dobar.
 
I opet se vrtimo oko nekretnina...i zato su nerealne cene...laži o nekoj zaradi...5% na god nivou...
Evo malo pre čovek u oglasu piše...uknjizeno...upotrebna dozvola...ulica broj..
Ukucaš u Javni uvid RGZ...piše NEMA PODATAKA...
Pitaš ga o cemu se radi..
Ćuti
Tražiš papire na uvid
Çuti
Ne razumem...ko je ovde lud ?
Naravno da se vrtimo oko nekretnina jer je to ovde na forumu tema.
Oglasa ima raznih i ovde na forumu je naglašeno ljudima da uzmu advokata baš zbog papirologije.Znam da košta advokat pa da će neko i platiti 200eur a da neće kupiti nekretninu, neki ljudi to gledaju kao bačene pare, pa na kraju veoma loše prodju.
Ja kažem neki prosek je 5% ROI, može manje može i više, pa i nekim slučajevima može i u minus.
Primer za manje bih naveo ukoliko se Investitor ne pridržava dogovorenog, zatvori SPA centar, sadržaj poput restorana se zatvori, održavanje zgrade bude na lošem nivou, ne odradi se spoljno uredjenje, parking, loša reklama...
Menadzment prilikom izdavanja je takodje jako važan, ukoliko to nudi Investitor procitati i taj Ugovor pre kupovine apartmana.
Prilikom izdavanja stana na dan tek ima raznih tehnika(ne treba izdavati samo na dan, baš zbog troškova spremačice i njenog dolaska i pranja posteljine).
Uzeti profesionalnu agenciju za to, dobija se bolja vidljivost i popunjenost.
Odabir Zakupaca je jako važan.
 
Naravno da se vrtimo oko nekretnina jer je to ovde na forumu tema.
Oglasa ima raznih i ovde na forumu je naglašeno ljudima da uzmu advokata baš zbog papirologije.Znam da košta advokat pa da će neko i platiti 200eur a da neće kupiti nekretninu, neki ljudi to gledaju kao bačene pare, pa na kraju veoma loše prodju.
Ja kažem neki prosek je 5% ROI, može manje može i više, pa i nekim slučajevima može i u minus.
Primer za manje bih naveo ukoliko se Investitor ne pridržava dogovorenog, zatvori SPA centar, sadržaj poput restorana se zatvori, održavanje zgrade bude na lošem nivou, ne odradi se spoljno uredjenje, parking, loša reklama...
Menadzment prilikom izdavanja je takodje jako važan, ukoliko to nudi Investitor procitati i taj Ugovor pre kupovine apartmana.
Prilikom izdavanja stana na dan tek ima raznih tehnika(ne treba izdavati samo na dan, baš zbog troškova spremačice i njenog dolaska i pranja posteljine).
Uzeti profesionalnu agenciju za to, dobija se bolja vidljivost i popunjenost.
Odabir Zakupaca je jako važan.
Pokazalo se da te dodatne sadržaje nema ko da finansira...sem mesečnih obaveznih izdavanja po ugovoru....vidim i znam da posle 5 godina sve prestaje sa radom ....pričam o privatnim investitorima koji nude spa..bazen...wellness.
Ni jednom hotelu to nije profitabilno..
 
Hotelima i nekako, ali ovim middle standard zgradama na Zlatiboru (koje naivni neiskusni Lobe Labud naziva primijum) se ne isplati jer je niska cena izdavanja 9e po osobi ili malo vise plus jako losa popunjenost pa vlasnici apartmana prestaju da placaju i vrlo brzu budu bez funkcije ti dodatni sadrzaji poput gym (podrumska prostprija sa par spravica i bucica) i spa (podrumska prostorija sa krevetima sa masazu) budu brzo van funkcije jer Zlatibor je nasa najjeftinija planina sa soc i lower standard zgradama sa apartmanima za siroke narodne mase koje na Zlatiboru vise zanima masna lepinja nego da se znoje po "primijum" teretanama.
 
Hotelima i nekako, ali ovim middle standard zgradama na Zlatiboru (koje naivni neiskusni Lobe Labud naziva primijum) se ne isplati jer je niska cena izdavanja 9e po osobi ili malo vise plus jako losa popunjenost pa vlasnici apartmana prestaju da placaju i vrlo brzu budu bez funkcije ti dodatni sadrzaji poput gym (podrumska prostprija sa par spravica i bucica) i spa (podrumska prostorija sa krevetima sa masazu) budu brzo van funkcije jer Zlatibor je nasa najjeftinija planina sa soc i lower standard zgradama sa apartmanima za siroke narodne mase koje na Zlatiboru vise zanima masna lepinja nego da se znoje po "primijum" teretanama.
Slazzem se
 

- Još je rano govoriti na kom će nivou one biti ograničene novim zakonom, ali svakako će biti niže od kamata koje su važile u trenutku donošenja pomenute privremene mere - kazala je Tabaković za Politiku

A te kamate su bile?
 
Između 5.5-6% u zavisnosti od marže banke, u momentu donošenja uredbe, to je bilo negde krajem 2023?

To znači da potencijalno mogu da ostave kamate gde su i sad, na 5.03%.
 
Idu kamate na 4-4.5% zivi bili pa videli
Mislim da ce na kraju da se ide na win win situaciju gde ce banke imati i dalje manju, ali ozbiljnu zaradu tj marzu u odnosu na maticne u EU, a gradjani imati privid stabilnosti situacije i da nece odjednom rata da skoci za trocifreni iznos u EUR usled turbulencija. Laik sam, ali tako mi deluje.
 
Vrh