Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)


Iskreno nisam ni ispratio, jer mi je sve nekako crno u poslednje vreme kad dođem na ovaj forum (ne zbog ljudi, nego što vidim šta se depava), da mi je lepše u svom bablu, pogotovo na ovim tempereturama (što ne znači da je manje crno).

U principu 1 loš job market report i tržište je konačno reagovalo onako KAKO TREBA da reaguje na loše vesti! SPX još uvek u plusu 10% od početka godine, a 2.5x veći od kraha kad su onako nenormalno intervenisali, a oni upalili sve alarme. Tim pre što FED šatro pokušava da povrati kredibilitet time što nije spustio kamate! Ja bih sve te govnare tamo pitao od kada je mandat CB da napušta monetarnu neutralnost i stabilnost cena? Očigledno su prvobitne ciljive koje su prvo dopunili sa drugima, potpuno napustili. To je ono kad kreteni vođeni modernom monetarnom teorijom kažu da u našim životima možda više i ne vidimo recesiju. Pa ja im i verujem, nominalnu verovatno ne, e sad što to znači da će pustiti inflaciju koliko god treba i da time u stvari biraju pobednike, kao i onoga ko plaća celu ovu zjbncju od 2008. Nije im problem što je kumulativna realna inflacija za nepunih 5 godina blizu 100% (kod nas npr), ali je zato frka i tresu se gaće kad se desi mala korekcija!


Inače sa kolegom iznad se slažem da je ovo igra između čekića i nakovnja i da će moći da biraju svoje zlo (a to je kako se čini u poslednjih 15 godina puštanje inflacije koliko god treba, samo da ne dođe do nominalne recesije). Ne slažem se u tome da su kamate visoke, pogotovo ako se pogleda istorijski i dekada 70-ih i kako se rešavalo! Jednostavno znaju i oni da su nivoi dugova enormni u poređenju sa tom dekadom i da ne mogu tako visokim kamatama da rešavaju stvar i da jednostavno moraju da puste da ne bi puklo nešto baš veliko što bi kaskadno povuklo sve. Kao ono što su u Engleskoj uradili kad su spasili penzione fondove, tako će morati i ovde. Pa to gospodo nije kapitalizam, nema mehanizma otkrivanja cena i nema valjane alokacije kapitala! To je komunizam za jako bogate. Sve se svodi na to da su skokovi sve manje rezultat povećanje produktivnosti i inovacija, a sve više samo rezultat sve većih i većih intervencija i upumpavanja love!

Ukoliko se nastavi krvarenje, očekujem ili spuštanje kamata na prvom sledećem sastanku ili novu monetarnu injekciju! Iskreno ja u ovoj iteraciji nisam očekivao da će smeti i ovoliko da podignu kamate, ali sam suštinu i te kako pogodio. Debelo negativne realne kamate i biranje pobednika (dužnika i big corp nad poveriocima i štedišama generalno) i napuštanje monetarne neutralnosti. Takođe, sve više uviđam da sam u pravu bio da je cov samo izgovor za intervencije. Svakako bi morali da intervenišu tada zbog REPO krize, da ne ulazim u medicinu i teorije zavera.
 
Iskreno nisam ni ispratio, jer mi je sve nekako crno u poslednje vreme kad dođem na ovaj forum (ne zbog ljudi, nego što vidim šta se depava), da mi je lepše u svom bablu, pogotovo na ovim tempereturama (što ne znači da je manje crno).

U principu 1 loš job market report i tržište je konačno reagovalo onako KAKO TREBA da reaguje na loše vesti! SPX još uvek u plusu 10% od početka godine, a 2.5x veći od kraha kad su onako nenormalno intervenisali, a oni upalili sve alarme. Tim pre što FED šatro pokušava da povrati kredibilitet time što nije spustio kamate! Ja bih sve te govnare tamo pitao od kada je mandat CB da napušta monetarnu neutralnost i stabilnost cena? Očigledno su prvobitne ciljive koje su prvo dopunili sa drugima, potpuno napustili. To je ono kad kreteni vođeni modernom monetarnom teorijom kažu da u našim životima možda više i ne vidimo recesiju. Pa ja im i verujem, nominalnu verovatno ne, e sad što to znači da će pustiti inflaciju koliko god treba i da time u stvari biraju pobednike, kao i onoga ko plaća celu ovu zjbncju od 2008. Nije im problem što je kumulativna realna inflacija za nepunih 5 godina blizu 100% (kod nas npr), ali je zato frka i tresu se gaće kad se desi mala korekcija!


Inače sa kolegom iznad se slažem da je ovo igra između čekića i nakovnja i da će moći da biraju svoje zlo (a to je kako se čini u poslednjih 15 godina puštanje inflacije koliko god treba, samo da ne dođe do nominalne recesije). Ne slažem se u tome da su kamate visoke, pogotovo ako se pogleda istorijski i dekada 70-ih i kako se rešavalo! Jednostavno znaju i oni da su nivoi dugova enormni u poređenju sa tom dekadom i da ne mogu tako visokim kamatama da rešavaju stvar i da jednostavno moraju da puste da ne bi puklo nešto baš veliko što bi kaskadno povuklo sve. Kao ono što su u Engleskoj uradili kad su spasili penzione fondove, tako će morati i ovde. Pa to gospodo nije kapitalizam, nema mehanizma otkrivanja cena i nema valjane alokacije kapitala! To je komunizam za jako bogate. Sve se svodi na to da su skokovi sve manje rezultat povećanje produktivnosti i inovacija, a sve više samo rezultat sve većih i većih intervencija i upumpavanja love!

Ukoliko se nastavi krvarenje, očekujem ili spuštanje kamata na prvom sledećem sastanku ili novu monetarnu injekciju! Iskreno ja u ovoj iteraciji nisam očekivao da će smeti i ovoliko da podignu kamate, ali sam suštinu i te kako pogodio. Debelo negativne realne kamate i biranje pobednika (dužnika i big corp nad poveriocima i štedišama generalno) i napuštanje monetarne neutralnosti. Takođe, sve više uviđam da sam u pravu bio da je cov samo izgovor za intervencije. Svakako bi morali da intervenišu tada zbog REPO krize, da ne ulazim u medicinu i teorije zavera.

Da, mada sam se ogradio za taj period 70-tih godina prošlog veka, tada jesu bile značajno veće kamate u poređenju sa ovime što imamo danas.

Generalno, živimo u jako interesantnim vremenima, a ono što dodatno doliva ulje na vatru je geopolitička nestabilnost, kao i izborni procesi u US i Eurozoni.
 
spuštanje kamata je bearish btw..
kvaka 22
inače, leto je, sezona godišnjih odmora, big money po pravilu spava na berzi
 
spuštanje kamata je bearish btw..

Jeste, ali veće intervencije nisu, ako ti daš signal i uradiš šta si uradio u martu 2020. od pretnje da ćeš imati veću krizu od GFC i toga da su ljudi plaćali da im uzmu naftu i skladište, samo da bi oslobodili tankere, dođeš do V shape recovery za manje od mesec dana i napraviš takvu distorziju i inflaciju. To nisu fundamenti, nego kazino tih prevaranata, pa ko je video šta se dešava, video je! Najveći transfer bogatstva u istoriji!
 
Jeste, ali veće intervencije nisu, ako ti daš signal i uradiš šta si uradio u martu 2020. od pretnje da ćeš imati veću krizu od GFC i toga da su ljudi plaćali da im uzmu naftu i skladište, samo da bi oslobodili tankere, dođeš do V shape recovery za manje od mesec dana i napraviš takvu distorziju i inflaciju. To nisu fundamenti, nego kazino tih prevaranata, pa ko je video šta se dešava, video je! Najveći transfer bogatstva u istoriji!
Najveći transfer bogatstva u istoriji plus inflation hedge. Gde ćeš lepše. Win - win situacija.
 
Kakav je to moralni hazard pre donošenja takvih odluka. Znaš kakvu ćeš odluku doneti, šta ćeš izazvati, imaš savršene informacije i tajming za sve i kao ćutaćeš ženi, tetki, a da ne govorim o CEO-ovima glavnim. :)

A onda se na par godina samo rotiraju sa mesta koja bi trebalo biti međusobno nezavisna, FED chairman, treasury, pa uleti tu neki Goldman Sachs, JP Morgan...
 
Kakav je to moralni hazard pre donošenja takvih odluka. Znaš kakvu ćeš odluku doneti, šta ćeš izazvati, imaš savršene informacije i tajming za sve i kao ćutaćeš ženi, tetki, a da ne govorim o CEO-ovima glavnim. :)

A onda se na par godina samo rotiraju sa mesta koja bi trebalo biti međusobno nezavisna, FED chairman, treasury, pa uleti tu neki Goldman Sachs, JP Morgan...
Milina. I nikom ništa. Moral hazard odluka sa ličnim leverage-om merenim u stotinama miliona što u bonusima, stock options-ima i naravno kao šlag na torti C-level exec rola.

A ti stoko radi dok ne lipšeš. 🤣 Radio sam u jednoj takvoj instituciji, tako da sve mi je jasno.
 
Što reče onaj neki US prsdnt, da znaju ljudi kako funkcioniše sistem, bili bi sutra sa motkama ispred CB, ali ne znaju jbg, ni ovi super-pametni u drugim branšama. Na kraju se gnev izlije ka tom nekom hard workeru, rudaru u sistemu koji sa nekom dobrom platom nije više ni srednja klasa, a ako je sa medijalnom, onda je na granici siromaštva.
 
Apsolutno. Sve potpisujem što si rekao. Pogotovo kad si u takvom sistemu kao stranac, shvatiš koji ti je krajnji domet i da ćeš ti tu biti večiti šljaker, nevezano koliko si sposoban.

Pričam ja tako jednom prilikom sa jednim kolegom i pošto smo oboje kvantitativci dotaknemo se hedge fond-ova i postavim ja njemu pitanje ono, kako upasti tamo da radiš kao strat (strategist).

Kaže on meni: My dear friend, that's the big boys club, if you know what I mean.

Sve mi je bilo jasno.

Izvinjavam se, ode tema malo u off, ali rekoh da podelim neka moja iskustva.
 
kina je i dalje najveći rizik za fed... a visoke stope feda su najveći rizik za kinu, i tako se klacka

@Henry_Chinasky šta je inflation hedge? nisam razumeo..
 
Ali hej, ništa se ne brinite što nam je earnings report loš, skup eksperata sa C-level exec rolama je smislio genijalan plan kako da to popravi otpuštanjem još ljudi iz tech sektora.

Biće sve okej. Keve mi.
 
Kruže priče da ova dešavanja imaju veze sa očekivanim napadom Irana na Izrael, biće dosta ozbiljnije od prošlog napada.
GUNqpsBWwAAVq_t
Nisam našao prikaz za problematičnu 13. i 14. generaciju Intel procesora :)
Intel-Meteor-Lake-Die-Shot-Locuza.jpg
 

Stock markets around the world are crashing right now, but why?The answer to this question is the Yen carry trade, a term you'll probably hear many times this week.So what exactly is the Yen carry trade and why did it cause a market downturn? A thread to explain:
 
I opet ništa nije objašnjeno. S..em im se u clickbait post.

Evo nađoh nešto za simple minded tradicionalne nazadne 2+2=4 debile kao što sam ja. Da okačim pa možda bude korisno još nekome ispred dragstora.

A rapid unloading of “carry trades” extended on Monday, with market participants seeking to roll back on the popular strategy amid a dramatic global sell-off in risk assets.

Carry trades refer to operations wherein an investor borrows in a currency with low interest rates, such as the Japanese yen, and reinvests the proceeds in higher-yielding assets elsewhere. The trading strategy has been hugely popular in recent years.

Traditional safe-haven assets, such as the yen and the Swiss franc, surged on Monday, fueling speculation that some investors were seeking to quickly unload profitable carry trades to cover their losses elsewhere.

“You can’t unwind the biggest carry trade the world has ever seen without breaking a few heads. That is the impression markets give us this morning,” Kit Juckes, chief foreign exchange strategist at Societe Generale, said in a research note published Monday.

Juckes said that a recent batch of weaker-than-expected U.S. economic data, including the labor market report of Friday, manufacturing data and few other soft indicators, had sparked “a huge reaction” in a thin August market.

“That’s the easy bit to understand. The tougher question is what happens next,” he added.

Ostatak CNBC teksta

Dakle sve u svemu, opet šačica psihopatskih govnara i "fake it till you make it" debila bez ikakvog znanja radi nešto što ne treba, i što nikom normalnom i poštenom ne bi palo na pamet. Onda naprave njesra, a zahvaljujući usiljenom globalizmu uvuku ceo jbni svet u to. Ceo svet pretrpi još jednu štetu, najveći dobiju bailout, ostali dobiju (još jedan) račun i dug da ga plaćaju ostatak života, i niko pravno ne odgovara. St(r)anje redovno.
 
Poslednja izmena:
U suštini, investitori nisu uzeli u obzir kod carry trade-a efekat FX risk-a (deviznog rizika) valute u kojoj su se zaduživali, anticipirajući da će kursevi biti relativno stabilni, što u uslovima neizvesnosti nije slučaj kod safety-heaven valuta gde pripadaju japanski jen i švajcarski franak.

Naravno, postoje tehnike kako da hedge-uješ (zaštitiš) od ovog rizika, a to se radi tzv FX (valutnim) swap-ovima. Finansijski derivati.

Doveli su sebe u situaciju da im je jačanje valute u kojoj su se zadužili, pojela profitabilnost transakcije gde su ta pozajmljena sredstva plasirali.

Ups. Ništa se ne brinite, regulator je rekao da će sve biti u redu i da će kamate početi da padaju.

Winter is coming.
 

Perpetum mobile pa dok ide.
Dok raja ne skapira, papirići vrede samo koliko im veruješ kad ti kazu da vrede i dok odrzavaju one nosače u zalivu.
 
1723044159559.png


Bull Run vec 15 godina. Vreme je da se malo ekonomija ohladi i razduzi.

FED spustanjem kamata vec od septembra moze samo da ublazi taj pad.

Nemojte kupovati dip, ne budite exit liquidity.

Nadam se samo da ne bude kao posle sloma 1929te.. svetski rat.
 
Vrh