Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Di nađe Miću, idem 20 godina i nervira me od toga 21 :)))

Savinac je za nas mazohiste :)
 
Ne znam kako smo došli do mentaliteta da stranac ima prvenstvo poslovanja na našem autoputu, a ko hoće domaće nek u kondicionalu siđe sa autoputa... I pre ću kupiti od stranca nego brata Srbina. Ajd mikročip, al hranu... 🤔 I sad mi nije jasno dal je starije kokoška ili jaje: dal vlast udovoljava ovakvom mentalitetu ili kreira takav mentalitet
 
Vlast je produkt mentaliteta. Mi imamo vlast kakvu zaslužujemo.

A što se hrane tiče, nema tu protekcije i protežiranja, već je u pitanju tržišni princip. Na auto-putu je jedno, a na magistrali drugo tržište. Treće je na lokalnim putevima.

Naš gazda teško može udovoljiti tržištu auto-puta, jer nema kontinuitet u poslovanju. Posao zavisi od vremenskih prilika, raspoloženja... A kod MC i KFC toga nema - postoji jedna mašina koja uvek isto radi već 20 godina gde god da se ta mašina nalazi. I auto-putem prolaze upravo oni koji nemaju vremena da zasednu na mućkalicu i pečenje, nego oni koji hoće brzo da obave i nastave put.

Na kraju, moramo da shvatimo da ako ne odgovorimo na zahteve tržišta, propadamo, bili stranci ili Srbi. Upravo je MC primer... u Čačku nisu mogli pored pečenjara, Pelivana, Lorda i Bula i Maje... Da ne nabrajam, Čačak im nije tržište i tu nemaju šta da traže jer će ih lokalne kafane i pečenjare pojesti. Ili probaj da staviš KFC blizu Malog hrasta. Koliko li će dana ili meseci trajati pre nego što se zatvori?

Sev, kod Miće je sve u mazohizmu :) Ali je osećaj gladi uvek jači.
 
Ne znam da li je neko pisao ranije, ne mogu da pronađem, ali danas ko putuje smer ka BG, 2 tunela zatvorena i vozi se u drugom smeru, i jos jedno delimicno zatvaranje jedne trake. Verovatno se sastavilo nekoliko razlicitih poslova u isto vreme.
Prva dva tunela od ČAčka su sa radovima. Saobraćaj se odvija kroz cev u smeru ka Čačku. Radovi u Brančiću su završeni
 
Tunel Trbušani, ulazni portal.
IMG_20221117_180357.jpg
 
Prva dva tunela od ČAčka su sa radovima. Saobraćaj se odvija kroz cev u smeru ka Čačku. Radovi u Brančiću su završeni
Vraacali smo se malopre, onaj jedan tunel je pusten ( tunel kod kojeg je cev ka Ca sa onim otvorima, polunatkriven) , a onaj najblize Cacku je i dalje zatvoren, tj i nakon zavrsetka radnog vremena.

Moram da kazem da se divim ljudima iz Bg kako se bore i kako voze u vreme spica.... stvarno vam nije lako, a nama ce mnooogo da znaci kad zavrse Surcin - NBg jer se dosta obilazi sada.
 
Ne znam kako smo došli do mentaliteta da stranac ima prvenstvo poslovanja na našem autoputu, a ko hoće domaće nek u kondicionalu siđe sa autoputa... I pre ću kupiti od stranca nego brata Srbina. Ajd mikročip, al hranu... 🤔 I sad mi nije jasno dal je starije kokoška ili jaje: dal vlast udovoljava ovakvom mentalitetu ili kreira takav mentalitet

Uglavnom se slažem sa tobom po ovom pitanju. Ne vidim razlog zašto država ili lokalna samouprava ne bi pripomogle domaće privrednike u otvaranju lokalnih restorana, pa i prodavnica na autoputu. U današnjem globalističkom svetu najlakše je platiti franšizu za MC, KFC, Burger King, Marche.... I to rade svi po Evropi, zato su i gradovi postali isti. Gde god da odete u glavnoj šetačkoj ulici naći ćete H&M, Zaru, ....

Za temu, ne vidim razlog zašto ne bismo imali na odmorištima neku vrstu lokalnih prodavnica takodje. Recimo ko je ide preko Kuzmina sada na Raču (ovakvih primera je svuda) nakon naplatne rampe nailazi na niz tezgi sa povrćem, voćem, lubenicama... Kada ne bude bilo autoputa, gde će i kako će ti ljudi prodavati svoje proizvode? Zašto to ne ispromovisati na nekim odmorištima uz pomoć ili države ili lokalnih samouprava. Mislim da to nije naučna fantastika, nego su ljudi navlasti ograničeni.

Recimo, u Berlinu, tj. okolini postoji firma koja uzgaja jagode i tokom leta postavi po celom gradu postave kioske u obliku jagoda gde prodaju sveže plodove ali proizvode od istih. Dosta su skuplje od onih u supermarketu, ali ljudi ih svejedno kupuju.

1668719932014.png
 
Sev, reject McDonalds&Modernity kao ovaj Nikocado što to online konzumira and embrace Toxic masculinity kao ja ili ovaj Zyzz 💪😅 Da daju sem Meka na autoputu neku ponudu i za nas opoziciju
 
Možda, ali za razliku od toga što je loše, sada počinje zimska negrađevinska sezona u kojoj se manje radi 😅
Šalim se, verovatno će nastaviti radove i pod zimom blatom snegom praznicima kineskim novom godinama... al nešto umanjenije na otvorenom, možda 80%.
 
Ispod prosečna kafana. Opet
Sev, reject McDonalds&Modernity kao ovaj Nikocado što to online konzumira and embrace Toxic masculinity kao ja ili ovaj Zyzz

E, našao si mene da prozivaš za fizičku neaktivnost... :D Tu si ono, pravo, promašio :) ali ajd sad..

Inače, nisi me skontao, što se mene tiče nemam ništa protiv pečenjara, al nije ti to baš pojam zdrave ishrane i ne postaje se u njima kao ovaj zzzz.. Ja slabo to konzumiram, a iskreno i ne podnosim lokale gde je dozvoljeno pušenje, mada nemam nište protiv opozicije, šta više :). Za ćenifu, kapiram i podržavam, može slobodno u nekom čošku pumpe toi-toi, ne vole svi da peru ruke ;). I eto rešenja za sve ciljne grupe, u okviru jednog odmorišta...
 
Eh, dokle dogurasmo! Eto šta se dešava kad gradnja kilavo ide - raspravljamo gde i koliko toi toi kabina treba da bude. Evo da dam i ja doprinos ovoj wc temi. Da li su lepše plave ili zelene?
 
Kad smo već otišli u klozetariju. Moram da pohvalim da su Toi Toi mahom čisti, očigledno se redovno prazne i peru. Problem je higijena ispred njih jer se piša i sere okolo. Toi Toi bi trebao da bude privremena stvar a da se na odmorištima napravi "pravi" mokri čvor, kao na Begaljničkom brdu recimo.
 
Da, sve zagađenje neka otplovi u toitoi. Nego kad se već ništa zanimlhivo ne dešava, ja mislim da bi na tim odmorištima sem korisnih toitoi-jeva, bilo korisno zasade i neko višlje drveće za Lad. Ovo mi sad sve nešto golo, leti kad staneš mi šećarasto slatki nema gde se sakrijemo od vrućine, a prva odmorišta su puštena pre 6 godina, a drveće nije nešto izraslo, znači nisu sadili prave stvari, ne slušaju nas pametnjakoviće
 
Tužno je što niko od naših ljudi nema poslovnu inicijativu da otvori lanac roštilja sa par prepoznatljivih proizvoda podržano marketingom. Kao što su se raširila Hleb i kifle u BG može se napraviti brend koji će se osloniti na recimo karadjordjevu, cevape,ajvar idt sa istim kvalitetom u svim radnjama. Dobra stvar sa Mek om je ta što ja bez obzira što inače izbegavam njihov lanac brže hrane kad putujem obično svratim kod njih jer znam sta cu uzeti da pojedem bez iznenađenja. Dakle bez prevelikog očekivanja ali i bez razočarenja. Jednostavno sigurica.
Nego svojevremeno je neko napravio linearni grafik na osnovu koga se može statističkih pretpostaviti završetak tunela, pa ko velim kad bi se sad ovi zadnji podaci ubacili kakva bi bila procena za probijanje?
 
Mek KFC i ostali nude industrijski spremnu hranu koju samo malo dopeku u restoranu.
Ne verujem da bi taj koncept prošao sa Srpskim roštiljem i pogotovo karađorđevom.
 
Ima na početku snimci iz tunela, kaže za probijanje desne Laz ostalo još par stotina metara, a Munjino brdo obe probijene tek po oko 1000m što mu dođe tek nešto više od trećine. Znači Laz bi se mogao očekivati da bude gotov tokom iduće godine, ali da li bi moglo biti parcijalno puštanje do petlje Lučani, kao onomad do Pakovraća ostaje pitanje, jer i oni kanjoni kako ih nazva Drobnjak između tunela i petlje izgleda imaju još dosta se rade
 
Poslednja izmena:
Izjava ministra za Rts u vezi tunela
"
Govoreći o deonici auto-puta „Miloš Veliki“ od Preljine do Požege, Vesić je rekao da je ta deonica komplikovana i da je završeno oko 55 odsto puta.

„Tu imate onaj tunel Laz koji je veliki, za koji je urađen iskop sigurno 82 odsto. Procenjen datum probijanja tunela je mart 2023. za desnu cev i maj 2023. za levu cev. Pa onda imate tunel Munjino brdo, tu je urađen iskop negde 62, 63 odsto. Ukupno je urađeno 54 odsto radova i tu se očekuje da u maju 2023. bude probijena cev“, naveo je Vesić."
 
Vrh