Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 244 94,9%
  • BMC

    Glasovi: 13 5,1%

  • Ukupno glasača
    257
P.S.

Ikarbus je za GSP Beograd uvek pravio vozila goreg kvaliteta nego za sve druge. A pritom su uslovi rada, eksploatacije uvek bili najgori u GSP Beograd. Tako da one priče "pa ako može Vojsci Ikarbus da traje 20 godina može i GSPu" ne stoje. Ne može isto da traje vozilo koje pređe 10 puta više, trpi 10 puta više i imalo je 10 puta labaviju kontrolu kvaliteta i 10 puta strože računopolagače ili kako god ih nazvali. GSP i grad Beograd su Ikarbusu bili krave muzare, živeli su za te porudžbine jer su mogli da dobiju masne pare na nameštenim tenderima i da ih rade duže nego za ostale kupce, a pride i aljkavije. I zato su i propali, jer takav pristup nije održiv. I neka su propali, sa takvom politikom i takvim poluproizvodima.

Ne kažem da sam sad srećan sa kineskim i turskim poluproizvodima, ali neću vala ni da plačem za ovim domaćim...

Jedino mi je Neobusa žao, jer su stvarno bili dobri.
A svakako ću ih se svih sećati. Samo što sećanje ne znači i želja da se vratim u to vreme ili da ostanem zaglavljen u vremenu.
 
Bilo je ispravnih. Jedini kriterijumi treba da budu tehnička ispravnost i pouzdanost, a da li vozilo ima 5 ili 25 godina nije presudno. Ove starosne granice su teška glupost. Šta sad kao odjednom nijedan Japanac i Konekto ne valjaju, a uglavnom su svi remontovani. Razumem da ih postepeno povlače, ali ovo je ludilo. Kao i za automobile zabrane euro ovih euro onih. Ako je ispravan, može da bude i euro -15, sve je u redu.
 
Bilo remontovano fazon 10 Japanaca... i to sve zglobnih. Solaši su svi bili izbačeni još sredinom 2010ih...

Takođe, uredba o starosti je donesena i da bi se ubrzalo izbacivanje visokopodnih vozila iz saobraćaja. Sem drndavih tramvaja, koji i nisu obuhvaćeni njome.
 
Na zglobne i mislim, solo su baš bili propali i nije bilo druge nego da se rashoduju. Do skoro su 872 i 879 bili redovni na 95. Vozači ih se nisu odrekli ni kad su stigli poslednji novi Ikari. Tako neki primerci su sigurno mogli još da rade. Nisu svi odjednom propali.
 
Pa eto, znači manje od 10 komada je remontovano. Tako se i ja sećam, iz perioda pre par godina, kad sam malo više pratio ta dešavanja i vozila. Ne sećam se da sam bio izbrojao više od 10 remontovanih. Ostali svi su mahom već bili u grobu. A kako i ne bi, kad Beograd melje vozila.
 
Да ли мислиш да су овакви аутобуси лоши да возе и даље само зато што су старији од 10 година?

1706892299017.png
 
Pa eto, znači manje od 10 komada je remontovano. Tako se i ja sećam, iz perioda pre par godina, kad sam malo više pratio ta dešavanja i vozila. Ne sećam se da sam bio izbrojao više od 10 remontovanih. Ostali svi su mahom već bili u grobu. A kako i ne bi, kad Beograd melje vozila.

Bogami svi Japanci koji su dočekali penziju su u boljem stanju od 218N autobusa, nevezano da li su bili remontovani ili ne, a i nije ih bilo baš malo.

Povlačenje zglobnih Japanaca je jedan od nečuvenijih i potpuno nerezonskih poteza u istoriji JGP-a, jer su povučena solidna vozila, a znalo se da će to uvući GSP u krizu sa zglobovima.
Da su nabavljena nova vozila i da su tada Japanci zamenjeni, to bi imalo smisla, ali ovako ne.
 
Bilo remontovano fazon 10 Japanaca... i to sve zglobnih. Solaši su svi bili izbačeni još sredinom 2010ih...

Takođe, uredba o starosti je donesena i da bi se ubrzalo izbacivanje visokopodnih vozila iz saobraćaja. Sem drndavih tramvaja, koji i nisu obuhvaćeni njome.
Dokaz kolika je to glupost da još uzimamo tramvaje 1980 godište iz Bazela krajem godine, al su zato busevi toliki problem. Ima možda pola godine kako je poslednji Conecto 194 izašao na ulice posle remonta i sad će taj bus da ide u rashod, a u boljem je stanju od sve i jednog autobusa u pogonu Kosmaj, generalno ta serija može da radi bez problema još 5 godina jer je to po meni nešto najbolje sto je Gsp ikad kupio i prava je šteta sto nije kupljeno više od 20 Conecta 2005.
 
Да ли мислиш да су овакви аутобуси лоши да возе и даље само зато што су старији од 10 година?

Pogledajte prilog 188008
Nigde nisam ni pomenuo Solarise. Govorio sam o MANovima i Ikarima iz 2000ih i 1990ih. Isto važi i za BKMove iz 2007.
Bogami svi Japanci koji su dočekali penziju su u boljem stanju od 218N autobusa
To niko nije ni sporio.
Dokaz kolika je to glupost da još uzimamo tramvaje 1980 godište iz Bazela krajem godine, al su zato busevi toliki problem. Ima možda pola godine kako je poslednji Conecto 194 izašao na ulice posle remonta i sad će taj bus da ide u rashod, a u boljem je stanju od sve i jednog autobusa u pogonu Kosmaj, generalno ta serija može da radi bez problema još 5 godina jer je to po meni nešto najbolje sto je Gsp ikad kupio i prava je šteta sto nije kupljeno više od 20 Conecta 2005.
Slažem se, kad bi moglo, Konektose bih ostavio da voze još.
 
A jel ta uredba kači (na papiru) i GSP? Pretpostavljam da da?
Da, i to zbog kradonačelnovih sumnjivih raboti sa Poljacima. Ovo se ne odnosi na trolejbuse, u čiju nabavku je takođe bio umešan kradonačelnik. :D
Za trolejbuse je na snazi uredba poznatija kao "razmislićemo da li ćemo ih kupiti, obzirom da za iste pare može više autobusa da se nabavi...".
 
Definitivno treba izbaciti visokopodne buseve ali mislim da su mogli bolje da se održavaju i da im se malo produži život. A možda ih posle pokloniti/prodati negde u provinciju.
Svaki autobus privatnih prevoznika posle Beograda radni vek mahom nastavlja negde gde uredba o godištu ne važi, dok GSPovi autobusi i dalje voze Beograd iako su realno za otpad.

Kada bi za tehnički pregled autobusa važilo ono što traže meni , Gsp bi mogao sutra da se ugasi.
 
Tehnički pregled GSP-a radi i sa privatnim automobilima 😀
 
Svaki autobus privatnih prevoznika posle Beograda radni vek mahom nastavlja negde gde uredba o godištu ne važi

Bilo bi super da je tako, ali nažalost nije i rekao bih da je sve manje tih dilova.
U poslednje vreme se uvoze najviše gasni polovni MAN-ovi iz Holandije, Autobusi Deutsche Bahn-a, poštanskih autobusa iz Švajcarske i Austrije i autobusi Češkog prevoznika.

Svi oni se prodaju za 4 maks 5 hiljade, dok privatnici iz BG-a prodaju svoje smeće za 10-15 hiljada, niko nije lud da plati MAZ-a toliko, kada ima MAN-a A22za duplo manje i to čuvanog kao kap na dlanu.
Da znam da je nešto skorije iz BG-a otišlo u unutrašnjost jesu visokopodne Cobre za Eurolin Paraćin.
 
Jedini kriterijum bi trebalo da bude stanje vozila i cena održavanja da bi prošao pravi tehnički pregled. Ako cene popravki prevazilaze upotrebnu vrednost vozila, naravno je da je vreme za otpis. Problem je kad se vozila zapusti, pa mnogo toga odjednom stigne za zamenu. Dok je konstrukcija zdrava i uredno održavana, dok se planski vozilo održava, može da radi. Ali kada se sve zapusti i celo vozilo izgleda kao da je sa fronta došlo, kada postane takvo da predstavlja uvredu za korisnike i ruglo grada, naravno da je vreme za otpis. Ali, nikako se ne bi smelo da dogodi da nova vozila nakon izlaska iz garancije dobiju isti tretman. Sva sitna oštećenja, manji kvarovi, moraju se otklanjati odmah kako bi vozilo dugo ostalo u fabričkom stanju. Nisu tu zanemarljivi ni posledični kvarovi gde jedan sitni izaziva veće, skuplje. I, onda, posle nekoliko godina se samo konstatuje da je vozilo loše, da je neisplativo za popravku. Kanibalizam je neprihvatljiv, i najskuplji način snabdevanja delovima. Trebalo bi one koji to urade, pozivati na odgovornost.
 
Ima li neki kosmajski higer da nije udaren od napred. Kao da je udarac preslikan, na svakom ista šteta.
 
Garaža? Kako izgledaju oštećenja? Možda su parkireri previše razigrani.
 
Meni čak taj BMC i nije ružan bus. Ima neki šmek, može to da se tera i na zapadu. Znam da se Procity vozi kao gradski bus u okrugu Fiumicino u blizini Rima. Tako da Procity kao neki backup u floti što da ne.

Međutim mučeni Higeri, Akie, Mazovi, Liazi, toga se što pre treba rešiti
Misliš na ovaj Trotta Mobility?

Klipovi govore više od reči.

A evo ga jedan "divan" Iveco Urbanway "udešen" krem sedištima (original su siva, taman razbili monotoniju :ROFLMAO:):

Rim ima dovoljno Mercedesa koji se mogu porediti ne samo sa modelima drugih proizvođača već i međusobno.

Recimo da stari Citaro potvrđuje tvrdnje iz prethodnih postova o kvalitetu Conecta u smislu da bi i kod nas takvi bili posle dve decenije iživljavanja:

Ni nov hibrid ne krči ni približno kršu koji se kotrlja beogradskim ulicama:

Takođe ne bi se složio da je BMC backup. Za no name istočno vozilo lep jeste, ima potencijal i za Zapadna tržišta (uz veći udeo dobavljača iz EU, strožiju proveru kvaliteta/nižu toleranciju uočenih nedostataka), međutim tu se priča o njemu završava. Jedno su mogućnosti a drugo stvarnost. Failed to deliver.

Pomoćnu flotu u Centralnoj Evropi već decenijama čini ustaljen MB Turk. Otokar je tek počeo da se probija dalje od Rumunije (Bratislava), više je fokusiran na Maltu, Italiju i Španiju, dakle Mediteran. Sudeći po partnerstvu sa Ivekom Evropu ozbiljno shvata (dobio tender i u Pragu) ali vodećemo kako će proći i hoće li uspeti da se održi u zasićenom tržištu. Karšan je nešto pravio za IIA (Menarini), licence izvozio u Rumuniju ali fokusiran je na Tursku. BMC je isporučio kratku verziju Pragu, ali to se šalje na linije reda važnosti 504 (mnoge bi i solo naše tamo bile tramvajske, a koridori 23 i 95 svakako pokriveni metroom). Nije mnogo bolje ni u Rimu ako je Fiumicino kao Pančevo demografski i geografski. Tu mu je i mesto dok se ne (ako se uopšte) popravi.

Na Zapadu državni prevoznici eksperimentišu s kineskim elektroplastikanerima iz očiglednih razloga (ekologija, subvencije i još visoki troškovi nabavke), a manji privatni sporadično podižu marginu no name dizelima š klase sa istoka.

Turci su takoreći postali savremeni komunisti (naši i strani) probijeni i na tržište EU, a kineski ekektroplastikaneri zamena za komunističke trole. Nova šminka a suština ista i posle više od dve decenije.

Uzevši u obzir navedeno stiče se utisak da aktuelna gradska vlast u BMC vidi savremeni Ikar(b)us. Privatnici na isti način gledaju na Cobru ili MAZ. Neki su samo ostali na njima ali oni što su ostali bez naših poluproizvoda sigurno su ih videli kao the next best thing do tog čime su prethodno raspolagali. Danas kad su neki od njih ostali i bez MAZ-a prešli su naravno na Kobru i društvo. Sve je isto osim izvoznog smera. Sada Turci gomilu krša prodaju nama. Dozvoljeno im je, svakako previše i predugo.

Koliko je korisna, a koliko radikalna opcija da se broj sedišta u autobusima redukuje? Da postoji samo na mestima na kojima stajanje ne bi ni bilo moguće (na mestu točkova, ili iza zadnjih vrata recimo). Ako na 4 točka imamo po 4 sedišta, to je već 16 sedišta, dovoljno za one koji ne mogu da stoje, a ostatak da se obriše, i dobije mnogo više slobodnog prostora. Znam da će neki skočiti na mene kako sam bezosećajan, kako bih radničkoj klasi da uzmem i poslednje obrise dostojanstva, da putnici nisu prasići iz ko to tamo peva, ali me takvi postovi neće tangirati previše. Bilo kakav argument koji nije to "putnici nisu st***", je poželjan.

Izuzetak može da bude recimo trocifreni bus, da ima više sedišta, ali prosečan putnik za prosečnu vožnju može da odstoji za toliko, a ako putuje duže relacije, samim tim mu i šansa da se oslobodi neko mesto raste, ako već po ulasku nije bilo. Pritom većina putnika i sad stoji u autobusu, tako da njima ostaje isto.

Dobra strana: više putnika će moći da se preveze istim autobusom, prosečno vreme čekanja će se smanjiti, putnici će brže ulaziti/izlaziti, manja je šansa da putnik čeka bus u koji neće moći da uđe.
Loša strana: udobnost u vožnji se smanjuje, ali neznatno, i nije nešto što je prvi prioritet javnog prevoza
Nisi jedini da razmišljaš u tom smeru, samo što mislim da izvodljivost zavisi od faktora kao što su prosečno vreme vožnje, tip i dužina linije (što utiče na prethodno), odnosno obim razmene putnika.

Sa 7 single sedišta desno, 3 iza zadnjih vrata, dva ispred motora i po 4 na levim točkovima nudio bi 20 sedišta što je sasvim dovoljno za 26, 30, 38L, 76, 87 (preopterećene ili kratke gde broj sedišta nije prioritet) ali što dalje od 15, 27E, 37, 48, 50, 53, 59, 75 ili upada na 16, 23, 31, 65, 95. Isto važi i za "A" zamene, tramvajske ili trolejbuske. U varijanti sa makar drugim kliznim vratima bi dva sedišta bila na levoj strani, a slobodan prostor ispred drugih vrata.

Turci su i sa komotnim prostorom za stajanje prenatrpani duplim sedištima na najgorem mogućem mestu - između vrata sa desne strane. Neki gutaju i sedišta i prostor oko motora (BMC), neki stiskaju zadnji pristup trećim sedištem levo (Akia) a baš u zoni glavnog (srednjeg) ulazišta svi redom prave uska grla.

Delom su krivi proizvođači što osim toga što oskudevaju u ocijama baš to nude u standardnoj ponudi. Delom kupac koji bar što se putničkog salona tiče istrajava na površnim tenderskim uslovima (troja vrata, 30 sedišta i ćao, nit je bitno kakva su vrata i sedišta niti kako su postavljena, šipke i luftere, ergonomiju i da ne pominjem).

Naravno da nije potrebno težiti ka takavom ekstremu na svim linijama, tim pre ako trovratni zglob troši marginalno više od prejakog (overpowered), agresivno voženog solo na uzbrdici sa istim motorom pri istom opterećenju (100 putnika), a noviji kvalitetan hibridni polovnjak ne utiče negativno ni na nabavne i eksploatacione troškove.

Za početak mogu da probaju na 37, 50 i 55 ako bi se dale Streli. Ima mnogo linija posebno na potezima za trovratne hibridne zglobove.

U svakom slučaju treba postaviti jasne kriterijume za različite konfiguracije (use case scenario), što je za gradsku vlast sa skorijom istorijom uplitanja u nabavke na najgori mogući način (nameštanje tendera za broj vozila/više solo umesto zglobova i proizvođača/više Turaka i Kineza nego Poljaka) malo verovatno.

Jedini kriterijum bi trebalo da bude stanje vozila i cena održavanja da bi prošao pravi tehnički pregled. Ako cene popravki prevazilaze upotrebnu vrednost vozila, naravno je da je vreme za otpis. Problem je kad se vozila zapusti, pa mnogo toga odjednom stigne za zamenu. Dok je konstrukcija zdrava i uredno održavana, dok se planski vozilo održava, može da radi. Ali kada se sve zapusti i celo vozilo izgleda kao da je sa fronta došlo, kada postane takvo da predstavlja uvredu za korisnike i ruglo grada, naravno da je vreme za otpis. Ali, nikako se ne bi smelo da dogodi da nova vozila nakon izlaska iz garancije dobiju isti tretman. Sva sitna oštećenja, manji kvarovi, moraju se otklanjati odmah kako bi vozilo dugo ostalo u fabričkom stanju. Nisu tu zanemarljivi ni posledični kvarovi gde jedan sitni izaziva veće, skuplje. I, onda, posle nekoliko godina se samo konstatuje da je vozilo loše, da je neisplativo za popravku. Kanibalizam je neprihvatljiv, i najskuplji način snabdevanja delovima. Trebalo bi one koji to urade, pozivati na odgovornost.
Slažem se, čak mislim da se mitigacija pada pouzdabosti i ekonomičnosti dela starijih serija može postići planskom "repogonizacijom", posebno u slučaju vozila sa čvrstom konstrukcijom.

Repower nije tako retka praksa u SAD. To se radi u cilju izbegavanja prevremenih otpisa, posebno u slučaju nejednakog iskorišćenja koje nije uvek moguće izbeći. Uglavnom vrše kaskadu čitavih serija po grupama linija tako da ne strada ni cela serija niti pojedinačno. Koje serije (ili lotovi većih) se iz bilo kog razloga više habaju (nekad zavisi od kvaliteta/modela/proizvođača) dobijaju drugačiji tretman što uključuje i veća ulaganja u zamenu dotrajalih komponenti.

Prevremeno se rashoduju havarije za koje je utvrđeno da su "damaged beyond (economical) repair" što nekad pogodi i nova vozila recimo posle velikog požara, ili ozbiljne saobraćajne nezgode (kao što je sletanje s nadvožnjaka pri većoj brzini ili sudar s vozom).

Sa starim su posebno oprezni budući da u istim vide potrebu za ekonomičanim bekapom u slučaju fabričkih defekata sa novim. Zato ih skladište, nekad godinama. Jednostavno se drže ustaljenog protokola.

Kod nas neko neće da se "bakće" pa baca šta stigne samo zato što mu je i dozvoljeno. Posle se iz istog razloga iživljava i nad zaposlenima i nad putnicima, pti čemu nanosi i finansijsku štetu lokalnoj samoupravi.

Zaista treba da snose odgovornost za svoje postupke ne samo oni već svi koji im dizvoljavaju da održavaju tu praksu lošeg upravljanja.
 
Prvobitno sam dao BMC-u ocenu da će mu trebati jedno 5 godina da se sav rastrese.
Ali skraćujem taj rok na 3 godine, uskoro će vožnja u njima postati jako neprijatna od buke i treske svega i svačega.
 
Vrh