Nova vozila u „Ikarbusu”
Dva nova vozila, gradski minibus „M231” i najsavremeniji kombi za pružanje prve pomoći, predstavljena su juče novinarima u fabrici „Ikarbusa”. Oba noviteta urađena su u saradnji sa inostranim partnerima.
Minibus „M231” proizveden je na osnovu tehničke dokumentacije italijanskog proizvođača autobusa „Bredamenarinibusa” iz Bolonje, sa kojim je „Ikarbus” pre pet meseci sklopio ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji.
– Ovaj minibus prvi je u seriji od dvadeset vozila koja će biti proizvedena do kraja septembra. Planirano je da italijanskom partneru isporučujemo 200 autobusa godišnje, a do kraja ove godine u Italiju će otići 50 vozila – rekao je Srećko Nijemčević, generalni direktor „Ikarbusa”.
Novi minibus opremljen je uređajem za satelitsku navigaciju, odvojenim rashladnim uređajima za vozača i putnike, elektropomičnom platformom za ulazak invalida i majki sa decom i kamerom za kretanje vozila unazad. Umesto retrovizora, unutrašnjost minibusa pokrivaju tri kamere, a u njega su ugrađeni i audio i video-uređaji, pomoću kojih se putnici obaveštavaju u koju je stanicu autobus ušao i koja je sledeća stanica.
– Uprkos problemima koji prate početak svake proizvodnje, zadovoljni smo našom saradnjom i nadamo se da je proizvodnja ovih vozila samo početak budućih zajedničkih projekata – izjavio je Anđelo Solmi iz sektora proizvodnje i logistike u „Bredamenarinibusu”.
Sa italijanskim partnerom, „Ikarbus” će se predstaviti 15. novembra na sajmu u Bolonji gde će biti izložena dva autobusa našeg proizvođača, koji će biti redizajnirani u „Bredi”, pa će tako dobiti novo dizajnersko rešenje prednjeg i zadnjeg zida.
U „Ikarbusu” će se proizvoditi i ambulantna vozila po licenci francuske kompanije TIB iz Brezola, koja je jedna od najpoznatijih proizvođača u ovoj oblasti. Juče je predstavljen prototip, proizveden na „Renoovoj” šasiji, ali po želji kupca nadgradnja može da se postavlja i na šasije drugih proizvođača. U ambulantnom vozilu moguće je obavljati hirurške intervencije i za vreme vožnje, a prostor oko nosila omogućava medicinskom osoblju da nesmetano radi, čak i kada su u vozilu dva nosila. Vek trajanja sanitetske ćelije je između 20 i 30 godina tako da se ona do tri puta može postavljati na novu samonoseću karoseriju.
– Ministarstvo i domovi zdravlja raspisaće konkurs za nabavku novih sanitetskih vozila i mi se nadamo da će naš kombi ispuniti sve potrebne uslove – izjavio je Nijemčević.