Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 266 95,3%
  • BMC

    Glasovi: 13 4,7%

  • Ukupno glasača
    279
. Хтео сам да кажем да има јак задњи део што је и битно због мотора и осталих делова.
Ako ima jak zadnji deo znaci da je veci deo kineticke energije rasiren po celom vozilu pa i po motoru i po puticima. I kod zastite motora se prvo radi zona razaranja (totalne deformacije) pa onda zona zastite. Znaci prvo udari u delove plastike koji se saviju i razlete i tako pokupe najveci deo Ek pa onda ide na tvrdu zastitu u slucaju jacih udara... Bilo na autu ili na autobusu ili kamionu, prvo se cuva ljudska glava pa onda motor i ostale komponente
 
Na nekom busu ima iza nalepljeno ZF eco life, na nekom nema, opet neka zurba, pa se zaboravljaju stvari? Na 3017 mikrofon ne radi, to jest radi, ali cim se ukljuci probije usi mikrofonija, da li ce to neko resiti? Cisto sumnjam, ovo je Srbija.
Desni retrovizor visoko postavljen, ni jedan vozac ne vidi gornji mali retrovizor mrtvog ugla, cemu onda sluzi? Ok, za one ispod 150cm je prihvatljivo, za sve preko te visine, nema svrhe imati taj retrovizor. Za te pare, moglo je to mnogo bolje. Pod klimom, najhladniji deo je prikolica, za pohvalu, za razliku od IK, ali pistanje vrata uzasno iritira putnike i vozace, tako da je to jos jedaaaaan veeeliki minus za Poljaka. Kasnjenje sirene, koje se provlaci sa tom tablom godinama, je sramota, kao i Novatronikov displej zbog koga se ne vide pomocni retrovizori.
Unutrasnji retrovizori preklapaju jedan drugog, tako da je jedan beskoristan, ogroman propust, kao i kmecanje migavaca koje iritira, tasteri koji su kao od papira napravljeni (unutrasnji beli deo, koji je tako jadno i skrnavo napravljen, da je to sramota za videti)...
Jos jedna bitna stvar, srafovi na harmonici, svi su bili odvrnuti, sreca pa je Solaris isporucio imbus uz svaki auto, pa sam mogao sam doteci sve srafove, neke sam nasao u prikolici, i trazeci gde su pripadali otkrio da su i ostali 10-ak odvrnuti... Sramota.
Sto se tice buke, podjednako je bucan kao i 218M, stim da 218 barem ide od starta konstantno, dok se S mnogo glupira sa ZF-om.

Tekst sam kopirao sa drugog sajta, za one koji ne posecuju isti.
Ima prednosti, daleko od toga, ali za te pare, moglo je to daleko bolje!
 
Somi303":20yutofa je napisao(la):
Какав призор 8)
cone":20yutofa je napisao(la):
Danas, na autoputu Novi Sad - Beograd, na pumpi OMV kod Beške, 4 autobusa Solaris Urbino 18 za GSP Beograd stali na tankovanje.
Specijalno za Autobusi.NET, fotografije napravio moj brat, Igor. :)

yk09.jpg


xpa1.jpg


sic4.jpg


yzfc.jpg
Преузето са:
Zašto autobusi uzimaju gorivo na OMV a ne NIS ?u kome je država vlasnik,GSp je državna firma :kafa: Hvala.
http://www.autobusi.net/forum/viewtopic.php?f=4&t=208&view=unread#p421482
 
Пиштање које спречава да некога вучеш по улици и убијеш иритира? Пиштање које подсећа да је упаљен мигавац иритира? Апсолутно не верујем да су шрафови на хармоници били одвијени! Још једном, особа која тврди да је Соларис бучан је очигледно поремећења или потплаћена од икарбуса. Између осталог, свако ко се провоза Соларисом ће видети да су ово све глупости (осим ствари код возача) и лажи измишљене у намери да се Соларис оцрни и погрешно представи!
 
Zasto bi pistanje sprecavalo da nekoga vuces po ulici? Druga vrata koja vidis piste da probijaju usi, zasto to nije srazmerno smanjeno ako je za vozaca namenjeno? Ako je pak za putnika, opet je preglasno.. Za to sluzi blokada vrata, a pistanje na zapadu prvo pisti pa zatvara, a kod nas ne, prvo zatvara pa pisti, a tad je kasno. Ne verujes za srafove? Trazi snimak kamera sa 3017 i gledaj kako se pronalaze srafovi, i zavrcu, i svi ostali redom, ima jasno, kamera lepo gleda u tom pravcu.
Potplacen od Ikarbusa, od fabrike koju mrzim najvise u Srbiji? Ha...oces reci da nije bucan? Sedi i vozi 8h pa cu te pitati od brujanja, stari Ik 218 je S klasa za solarisa po pitanju buke, i nek prica ko sta hoce. Ja nemam nista protiv signala migavca, ali nekog normalnog, ne glupog kmecavog zvuka. Nije cilj da se Solaris ocrni, i pogresno predstavi, vec da se prikazu pojedine mane, koje se ne bi smele pojaviti na vozilu tog tipa i te cene. Desni retrovizor je katastrofalan, mali, i udaljava sliku, zar nije vozacu retrovizor jedna od bitniji stavki u voznji? Ne vredi diskutovati o tome, ako 20 vozaca Solarisa od 20 kaze jedno isto, onda su svi potplaceni, i ne znaju sta im odgovara.

P. S.
Preterano su ruzni nazad, i malo napred za te pare :mrgreen:
 
Ја сам се само двапут кратко провозао и заиста делује бучније од ик218, међутим у овом случају мени то није нека мана. Мотор баш лепо режи, за разлику од иритантног пиштања и звиждања МАН-а. Баш одаје осећај робустности и моћи. :)

Значи 3017 је уместо 1379?
 
Bar za vikend je umesto 1379 :)
Jutros je 1379 jurcao po Zemunskoj garazi, gaze ga kao da nije njihov :D
Ne svidja mi se, ja sam hteo 3079, ali hm..ne pitam se ja :)
 
Dragan Bodrožić dakle, pa druže odmah da te pitam po kom kriterijumu se dobijaju nova vozila? Po najvećoj neurednosti i neodgovornosti?
Ništa lično, nego da znam da kažem ljudima da ima i drugi način za napredak, a da to nije rad i trud za svoje radno mesto.
Druga stvar fraze da su loši dugmići mogu proći kod nekog ko nije seo za volan, ne laži ljude bez potrebe, VDO tabla je ista u Solarisu, Ikarbusu, MBu. Šrafovi odvrnuti :D Al me nasmeja.
Za kraj, ako već agituješ protiv Solarisa, a misliš da sve znaš, onda bi morao znati da se snimci čuvaju samo ukoliko se uoči nešto nedozvoljeno, a u suprotnom se brišu i snimaju novi...
Pozdrav od budućeg Zemunca ;)
 
@MAN
To sto je tabla puna insekata je samo zbog neodrzavanja vozila, nije tu Solaris nista kriv. Autobusi su ovde vec mesec dana, odnosno najmanje nedelju dana, sto je sasvim dovoljno vremena da se ociste i obrisu. Ne znam odakle to da vrata toliko glasno piste? Uopste nije tacno, jedino ako stojis kod vrata konstantno. Uostalom, piste i na CAFu pa se niko ne buni, to je dobra stvar vozila. Ona piste dok se vrata ne zatvore, ukoliko se ne zatvore, pistanje se nastavlja sto daje vozacu znak da nesto nije u redu. Tako da nema tu da li jeste ili nije kasno, pistanje se nastavlja i vozac ne moze da krene. Meni ni najmanje ne smeta, brzo se i zaboravi na to i covek ogluvi na taj zvuk i vise ga ne cuje. Koliko sam primetio, autobus cak ima automatsku kocnicu kada se zaustavi. Uopste nije bucan, nije tacno da je 218M tisi, jer vec i spolja to moze da se uporedi koliko je Solaris tisi. Mozda se slazem da je pozadi malo ruzan, ali to je jednostavno imidz Solarisa, svi modeli imaju isti izgled, uostalom lepota nije najvaznija tako da mogu i preci preko toga, ali definitivno izgleda svemirski.
 
Надајмо се да се неће начекати.
То би била премија, гарант увоз видели не би никада.
 
MAN":12bsd20f je napisao(la):
Zasto bi pistanje sprecavalo da nekoga vuces po ulici? Druga vrata koja vidis piste da probijaju usi, zasto to nije srazmerno smanjeno ako je za vozaca namenjeno? Ako je pak za putnika, opet je preglasno.. Za to sluzi blokada vrata, a pistanje na zapadu prvo pisti pa zatvara, a kod nas ne, prvo zatvara pa pisti, a tad je kasno.
Пишти као упозорење за путника, знамо како се провела баба која је покушала да изађе из возила док су се врата затварала. Такође пишти сасвим довољно да чују и старија лица којима је то потребно, није прегласно нити касни. Пишти када врата крену да се затварају и престаје када се у потпуности затворе, а затварају се брзо што је :kk:
Ne verujes za srafove? Trazi snimak kamera sa 3017 i gledaj kako se pronalaze srafovi, i zavrcu, i svi ostali redom, ima jasno, kamera lepo gleda u tom pravcu.
Ти као неко ко тврди да је направљен неки такав пропуст треба да имаш доказ за то, а не ја. Мени не треба никакав "доказ" јер знам да тога није било.
Potplacen od Ikarbusa, od fabrike koju mrzim najvise u Srbiji?
Очигледно, јер одједном је М серија коју си пљувао савршена, а Соларис крш. Жао ми је што си уопште и добио Солариса. Јадан поред тебе :cry:
Ha...oces reci da nije bucan? Sedi i vozi 8h pa cu te pitati od brujanja, stari Ik 218 je S klasa za solarisa po pitanju buke, i nek prica ko sta hoce.
Возио сам се довољно дуго да бих могао да тврдим да није бучан. А возио ме је и низбрдо и узбрдо и доказао да је хиљаду пута бољи од те серије коју хвалиш, било унутра или споља.
Јa nemam nista protiv signala migavca, ali nekog normalnog, ne glupog kmecavog zvuka.
Поента тог кмечавог звука је да ти привуче пажњу што и ради савршено.
Nije cilj da se Solaris ocrni, i pogresno predstavi, vec da se prikazu pojedine mane, koje se ne bi smele pojaviti na vozilu tog tipa i te cene.
Очигледно да јесте јер су ствари које наводиш чисте глуости и лажи.
Desni retrovizor je katastrofalan, mali, i udaljava sliku, zar nije vozacu retrovizor jedna od bitniji stavki u voznji? Ne vredi diskutovati o tome, ako 20 vozaca Solarisa od 20 kaze jedno isto, onda su svi potplaceni, i ne znaju sta im odgovara.
Рекао сам да стојим иза свега што путник може да примети, дакле ретровизори, седишта (возача) и остале ствари не. А верујем да би то уместо нама требао да кажем људима из Солариса који како чујем раде у оба погона.

P. S.
Preterano su ruzni nazad, i malo napred za te pare :mrgreen:
Ствар укуса, мени прелепи :)
MAN":12bsd20f je napisao(la):
0gi8.th.jpg
[/url]
Tabla je puuuna insekata, mrtvih :)
А да узмеш крпу и да обришеш таблу? Неће ти руке отпасти, ионако је то твоје радно место.
 
Zanimljivo da je taj slikani deo presvučen gumom i taj deo je hrapav. Tako da nema klizanja i prljanja. Ali moglo bi se to i oprati ponekad, neće vam ruke otpasti.
 
Ja stojim iza vozačevog dela, jedino tačno je za taj desni retrovizor. Unutrašnji su 3x pregledniji nego u M seriji.
 
Hahah..mnogo lupate gluposti, ali nek vam bude. To je ono, zar ja vise verujem svojim rodjenim ocima, nego vama? Kako smem :mrgreen:
Ja ne krivim solarisa za insekte, vec samo prikazujem nasu odgovornost prema vozilima kao kupca vozila. Kad sam rekao da je bucniji, nisam rekao od M-a, vec od 218-ke, ne brkajte pojmove, to su vam dva razlicita vozila :mrgreen:
Pistanje na Caf-u je ok, ne tako glasno, na japancima su bile zujalice, ali su prvo zujale 3 sekunde, da napomenu da sledi zatvaraje vrata. Tako je i u Solarisima u Dresdenu ako je neko bio, i u ostalim gradovima, prvo pisti 3 puta pa se posle pistanja vrata zatvaraju, kod nas, sve drugacije. Pisti 5 puta i kad su se zatvorila skroz i dalje pisne jos jednom. Meni smeta, barem preglasan zvuk drugih vrata, treba tu sedeti 8h 26 dana i slusati to.
Ja ne hvalim M-a, samo govorim da je spoljni desni retrovizor pregledniji, ima veci ugao skretanja tockova, bolje kretanje i kocenje od solarisa, ali za te pare, radije bih kupio 400 IK218 nego 200 Solarisa.
A ti buduci Zemunac, nisi upucen u neke stvari, taj 1177 je bio prljav, i ja ga nisam takvim ucinio, ali nisam zeleo da cistim za nekim ko ga je takvog pravio, nije pomagalo ni odlazenje kod direktora, ni mene ni jos par vozaca, taj ujutru je takav, i bio je i sa 1379
Inace nisam hteo da brisem, jer 3017 je tu bio samo jedan dan, kao i sto vecina do sada nema redovan Solaris, menjamo ih non stop, kad bude bilo redovno vozilo, tad cu ga i odrzavati.
Ja ne tvrdim da je Solaris los, vec da je za te pare nedopustivo da se gore pomenute sitnice i propusti desavaju..samo tvrdim da ne vredi toliko koliko je skuplji.
 
A ti Somi, ti si opterecen Solarisom, volis ga vise od rodbine, najblizih?
Prvo pises ovo u privatnim porukama:
"Џабе шириш расправу за дотичним. Он је паметан, он све зна, он има "изворе" 100% тачних информација, ти ништа не знаш.. Не вреди расправљати са неким ко је пун себе и мисли да је он најбољи и најпаметнији.
И добродошао на форум, надам се да ће ти се свидети и да ти мишљење о форуму неће покварити особе попут Бекс-а"
"....Он трипује нешто, јер се стално вози са његовим другаром који је возач. Вози #448 а Бекс лупа по форуму као да он вози..."
a potom me napadas, samo zato sto mi se nije svideo solaris. Vidi se ko je ovde dvolican, i ko je opterecen Solarisom, da ne vidi ni ko je uopste.
Mene briga za to sve, jesam ja vredjao vas? Ja iznosim moje misljenje o vozilu, sa moje tacke gledista, a vama ako se ne svidja, vasa stvar.
 
Нисам ни рекао да је бучнији од М, већ од серија коју си поменуо. Дакле Н. И просто не знам која је серија бучнија М или Н. Пиштање је намештено као и код трамваја, пишти док се затвара јер је тако тако брже. Да је као у Дрездену дуже би се задржавали на станицама јер би пиштало пре затварања. И ти се жалиш на пиштање других врата као да ти пишти над главом. То што ниси навикао на пиштање је друга ствар, за разлогом постоји и треба да постоји.

То је моје мишљење о њему и тако ће остати. Нисам дволичан зато што сам се супроставио твојим лажима и измишљотинама. Ја иначе волим Икарбус највише, тако да ми Соларис ништа не значи, али глупости попут одшрафљене хармонике и буке су превршиле сваку меру! И не знам шта си ти очекивао, да ћу се сложити са свиме што кажеш због те поруке? Тада си био у праву, али само тада.
 
Druže upućeniji sam nego što ti misliš.
Taj 1177, nije takav bio 10 dana, već mnogo duži period, 2 džaka smeća za vama, treba obojicu da vas je sramota!
Drugo, buka je manja na IK-218 nego na Solarisu to stoji, ali izolacija motora nije bolja. Za retrovizor sam ja pisao. Pročitaj, ali verujem da se to može rešiti. Na 3006, vrata se zatvaraju brzo i pištanje je kratko. Ali taj mali spoljašni je nadoknađen preglednošću unutrašnjih, bolji su 5x nego na svim busevima od IK.
Jadan taj Solaris, ako vam ostanu stare navike. Valjda si zato bivši zemunac...
P.S. Šomi potrudi se da mene izostaviš ponekad, tvoje frustracije reši sa mnom, ovako si jako jadan ;)
 
Ljudi, ajde da se ne svadjamo, ili na sta god to licilo. Ja znam kakav sam zatekao 1177, i otpravnik zna koliko sam ga cistio kad sam dosao, prijavio dizanje temperature na Konj. i dok sam navodno ladio, sve ribao, prao posle izbacivanja smeca...ali nije pomoglo, tad sam odustao, i prestao da marim, jer je kolega pre mene rekao da nece prestati da ga prlja.
Ne smeta meni buka motora, vec sam ocekivao bolju izolaciju za tu cenu. Bivsi zemunac sam zbog 281 kog sam dobio novog 2008-me, i zbog sukoba sa sefom zbog tog vozila, pa sam prebacen na Nbg.
Solaris ima previse dobrih stvari za pisati, o tome bi se moglo dosta, ali to svi vidimo sta je dobro, ja sam samo predocio ono sto mi se ne svidja, sa stanovista vozaca, ne putnika. Kao putnik, ne smeta mi nista u tom vozilu, za mene je do sad najbolje vozilo koje je GSP imao posle Japanaca.(uzimajuci u obzir sta je japanac bio za svoje vreme 2003. i Solaris za ovo sada).

Kazes da bi to usporilo rad...pa zar bezbednost nije na prvom mestu, nek pisti pre zatvaranja, logicnije je.
Za harmoniku, nismo se sporazumeli, u harmonici, donji deo, metal po kome se gazi, je zasrafljen sa brdo srafova, jedni su za imbus 8 drugi imbus 6, o tim srafovima govorim, danas smo proveravali na 3003 i svi su bili stegnuti, ali su bili labavi imbusi poklopca jastuka kod srednje osovine, tpa smo njih dotegli...

Brza vrata, pregledni retrovizori, odlicna klima, bez skripanja, taster zajednickih vrata, koji ako su neka vrata otovrena pritiskom na isti ne zatvara ta, a otvara ostala, vec samo zatvara otvorena, dok zatvorena ne dira, elektro podesivi retrovizori, sediste sa naduvavanjem bokova, kicmenog dela gornjeg i donjeg, odlicna sirena, stanicna na taster, brdo ostava za sitnice, naloge, telefone, punjac 12V za telefon ili sta vec.....ima mnogo, i previse dobrih stvari, ali nema potrebe ovde dizati ton, govoriti da neko laze, i izmislja samo zato sto se meni pojedine stvari na Solarisu nisu svidele..

A za tastere, evo slike sa M-a, a cim budem u solarisu, uslikacu i njegove, da se vidi o cemu govorim.
 
Ček ček tada je čuveni Miljuš bio šef?
Aj kad si tu reci mi jel samo jedna pregrada iznad vozača za stvari
, nisam to gledao?
 
Da, Sasa Miljus, cuveni sef. Vodio sam borbu oko odrzavanja vozila, pa sam cak bio i kritikovan jer sam pisao kvarove na 281 i trazio da se otklone, te sam time postao mnogo naporan za njih...
Imaju dve pregrade, jedna je na kljuc, druga na cetvrtku, a i u vratima ima i vise nego dosta mesta za sve sto treba da se odlozi.
 
Pa nisi jedini, njega je jedan hteo da zapali u kancelariji.
Ovaj momak mi reče da je u toj drugoj valjda sistem za snimanje... Ipak najzanimljiviji meni je onaj detalj sa pregradom na vozačevom delu, u taj deo se iz salona ne može, a odatle kad uđeš na prvo krilo možeš u salon/kabinu, pa pri gužvi ne moraš da se guraš sa putnicima na prvim vratima.
 
Vrh