Šta je novo?

Air Serbia

Pre svega Kategorija I koju izdaje FAA, a koju Srbija još uvek nema. Mada i to nije garancija, već samo preduslov (Hrvatska odavno ima Kategoriju I, pa ništa).

Ovde je bilo reči o Code Share-u npr. da odeš na airserbia.com (ili koji je već sajt) i kupiš kartu za Etihad-ov let do USA iz Beograda preko Dohe i sl ili da AirSerbia avion obavlja let (ne iz Beograda) do USA umesto Etihad-a.

Direktan let trenutno nije izvodvljiv iz Beograda koja god komercijalna avio kompanija da je u pitanju.
 
Kada kazem da Hrvatska ima kategoriju I jel se tu misli na Croatia airlines ili kod nas Er Srbija ili na drzavu u nekom pogledu.
 
Категорија 1 значи да авио компанија из те државе може летети директно ка Америци, или да има код шер са неком другом авио компанијом која лети ка Америци. технички гледано, Кроација може да лети за Њујорк, али не лети јер се не исплати. али зато они имају код шер уговор са Јунајтедом, који има своје шифре на Кроацијиним летовима из Франкфурта ка Загребу, а Кроација из Франкфурта ка Америци (не знам ка којим градовима). Ер Србија не би могла да лети Загреб-Америка јер је регистрована у земљи која није Категорија 1.
е сад, Делта се опет жалила ДоТ-у, јер сада Ер Србија хоће да аплицира за код шер са Ер Берлином Београд-Немачка-САД. овде има цела вест. оно што је занимљиво у целој овој ситуацији је да ниједна друга велика америчка компанија (Јунајтед, Америкен и ЈуЕс Ервејз) се не жале никоме. само Делта
иначе, када Србија добије Кат 1, онда ће се створити главни предуслов за директне и код шер летове Ер Србије ка Америци
 
Igor":2dfnbxob je napisao(la):
Kada kazem da Hrvatska ima kategoriju I jel se tu misli na Croatia airlines ili kod nas Er Srbija ili na drzavu u nekom pogledu.

Država se kategorizuje, kao što je napisao Lee. Nikad ne znaš, ali trebalo bi da u slučaju da je postojala Kat1 u ovom slučaju uopšte i ne dođe do razmatranja zahteva AS-a, već bi on bio verovatno prihvaćen, pošto oni tamo poštuju svoje zakone. Stalno najavljuju da će Srbija dobiti Kategoriju I, kao od sredine ove godine bi trebalo i definitivno.
 
JohnnyLee":2n9euzyj je napisao(la):
Категорија 1 значи да авио компанија из те државе може летети директно ка Америци, или да има код шер са неком другом авио компанијом која лети ка Америци.

Da li se ovo odnosi na codeshare sa kompanijama iz drugih zemalja? Iz citiranog zaključujem da Srbija mora imati C1 da bi Air Serbia mogla da uspostavi codeshare sa nekim partnerom na letovima ka SAD. Zašto su uopšte aplicirali za codeshare preko Abu Dabija i Berlina, ako im je C1 preduslov i za to (a Srbija ga još uvek nema)?
 
мора да има Кат 1. апликација за Абу Даби је нека Етихадова игра са Америма (ваљда су испитивали терен, немам појма). није ми јасно зашто је слана када Србија нема Кат 1. за Берлин још увек није упућена, јер се чека Кат 1*. али је Делта већ дигла глас из само њима знаних разлога

* одлука о Кат 1 треба да буде у марту, и шансе су 70:30 да добијемо (по мојој процени), јер је испуњен главни услов за то, а то је оснивање самосталног органа за истраживање авио несрећа (раније је то радио ДЦВ)
 
Nešto mi tu nije jasno, zbog čega je onda DoT pisao one traktate od obrazloženja kada su odbili codeshare preko AUH? Zar ih nije automatski diskvalifikovalo to što Srbija nema Cat1?
 
па када би Србија добила Кат 1, онда морају да одобре по аутоматизму. овако, имају широку залеђину зашто одбијају BEG-AUH-USA
 
Aha ok, mislio sam da je Cat1 neophodan/isključujući uslov pa onaj ko je nema džabe aplicira za bilo šta.
 
Kategorija 1 je samo preduslov za obavljanje direktnog (point to point) saobraćaja i to se odnosi na kompanije iz zemlje koja je u toj kategoriji. Kategorija 1 nema nikakve veze sa odbijanjem kodšer sporazuma Air Serbije i Etihada. To je potpuno drugo pitanje. To je kao i izdavanje dozvola koje naš Direktorat daje drugim kompanijama. Kao što daje dozvole za letove tako isto daje dozvole i za kodšer oznake. E, pa Air Serbiji je odbijena dozvola ne zbog toga što Srbija nije u Kategoriji 1, pošto to i nije uslov za kodšer letove (već samo za direktne sopstvene letove) već zbog toga što taj zahtev nije bio u skladu sa pravilima koja je propisao DoT i zato što je predlog bio sumnjiv i besmislen, tj. ukazivao je na potencijalno dovođenje putnika u zabludu, na mogućnost dampingovanja cena... a pri tom predložena ruta već sada ima mnoštvo realnih, tržišno orijentisanih konkurentnih linija.
 

image ru


четвртак, 23. јан 2014, 19:14 -> 21:05
Американци одбили "Ер Србију"

САД одбиле захтев српске авиокомпаније да на америчком тржишту понуди своје услуге, наводећи да таква одлука не би била од јавног интереса.


И један од коментара:
(четвртак, 23. јан 2014, 22:25)
Ненад [нерегистровани] oпошаљи одговор
Ер Србија
Одговор се односи на компанију Јат Airways, која више не постоји (па је нормално да су је Американци одбили). Потребно је да се поднесе нови захтев са новим именом.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... 83%22.html
 
DoT nigde u obrazloženju nije naveo ime kompanije kao razlog za odbijanje, tako da podnošenje zahteva pod novim imenom ne pravi bilo kakvu razliku.
 
Firma i dalje postoji samo je promenila ime. Sve ostalo je u pravnom smislu isto - maticni broj, PIB, datum osnivanja itd.

Ta tvrdnja da kompanija vise ne postoji je kao tvrditi da recimo neka Milena Petrovic vise ne postoji jer se udala i uzela muzevo prezime pa se sada zove Milena Djordjevic. A zena itekako postoji
 
Мени није јасно, зашто би ико путовао из Београда преко Абу Дабија за САД? Па то је минимум 7 сати дужи пут од Франкфурта?
 
Deo o JAT/AirSERBIA u obrazloženju ostavke ministra privrede Saše Radulovića.

Штетан тајни уговор Републике Србије, ЈАТ-а и Etihadа, а посебно његова ванституционална имплементација је најбољи пример оваквог деловања. Кабинет Првог потпредседника је месецима спречавао Министарство привреде да добије личну карту ЈАТ-а, процену вредности имовине и спречи спровођење финансијског реструктурирања. Поруке које су добијали неодговорни директори о томе како политика Министарства привреде не ужива подршку Владе директно су се одразиле на ниво њихове сарадње. Пошто је Министарство привреде одбијало да Влади предлаже штетне уговоре по Републику Србију, ту улогу предлагача је супротно Закону о министарствима, преузео кабинет Првог потпредседника. Када је Министарство привреде давало негативно мишљење на закључке Владе којим се одобравају ти послови, рецимо уношење ЈАТ Кетеринга у ЈАТ, таква мишљења нису долазила на дневни ред а закључци су се усвајали.
http://www.privreda.gov.rs/newsitem.php?id=10096
 
Nebeska Srbija

Miša Brkić | 28/01/2014

Regulatorne vlasti Sjedinjenih Američkih Država odbile su zahtev srpskog avioprevoznika Er Srbija da leti iz Beograda za SAD preko Abu Dabija (gde se preseda u avione Etihada) i da sleće na aerodrome u Čikagu, Vašingtonu i Njujorku.

Ta vest objavljena sa zakašnjenjem od nedelju dana (od dana prijema do dana javne objave čamila je u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije) bila je nova pljuska srpskom nacionalnom ponosu – strateškom partnerstvu Srbije i Etihada (iz kojeg se rodila Er Srbija) i zbog toga je prošla gotovo nezapaženo u domaćim medijima.

Dakle, Er Srbija je prošle godine, i pre nego što je formalno osnovana, zatražila od američkih vazuhoplovnih vlasti da joj dozvoli sletanje na ova tri aerodroma kroz kod-šer ugovore sa Etihad ervejzom i Er Berlinom. Na taj zahtev, aviokompanija Delta erlajns uložila je žalbu, koju su posle dugog razmatranja uvažile američke vazduhoplovne vlasti.

Takva odluka izazvala je razočarenje i odijum tek pristiglog s jednomesečnog godišnjeg odmora Daneta Kondića, generalnog direktora Er Srbije. ”Smatramo da je odluka o zabrani predloženog kod-šer aranžmana protivna globalnim trendovima o liberalizaciji aviosaobraćaja”, potpisao je Kondić saopštenje kompanije. I posebno naglasio (što je Amerikance naročito uzbudilo) kako ”Srbija ima presudnu poziciju u daljem razvoju tržišta jugoistočne Evrope i Balkana”. A zatim i najavio da ”Er Srbija razmatra upućivanje zvaničnog odgovora Ministarstvu za saobraćaj SAD”.

Možda je potrebno, zbog Kondićevog pokušaja manipulacije, još jednom se vratiti na optužbu direktora Er Srbije da je odluka američkog regulatora ”protivna globalnim trendovima o liberalizaciji aviosaobraćaja”. Gotovo je komično da to tvrdi prvi čovek aviokompanije za koju je Delta erlajns dokazivala (i dokazala) pred USA regulatorom da ima netransparentno vlasništvo i da prima državne subvencije, a da njen strateški partner Etihad koristi direktne infuzije državnog kapitala kroz poreske olakšice, subvencije za gorivo i aerodromske takse i da ima značajne državne investicije u kompanijsku infrastrukturu. ”Ove subvencije imaju efekat narušavanja tržišta i u suprotnosti su sa međunarodnim i pravilima američke vazduhoplovne politike”, napisala je Delta u tužbi protiv Er Srbije, pozivajući se na bivšeg čelnika Udruženja evropskih aviokompanija, Ulriha Šulte Strathausa, koji je izjavio da su ”Etihad i drugi avioprevoznici iz Emirata u vlasništvu njihovih vlada i funkcionišu kao instrument nacionalne strategije… da vertikalno integrišu trgovinu, turizam i spoljnu politiku”.

Na ruku Delta erlajnsa u sporu pred američkim regulatorom išla je i činjenica da je posle pola godine rada vlasništvo kompanije Er Srbija i dalje nejasno i netransparentno.

Na primer, 24. januara 2014. godine na sajtu Agencije za privredne registre (APR) ne piše ko su članovi-suvlasnici akcionarskog društva Er Srbija i iz koje bi zemlje mogli biti. Piše samo da je upisan i uplaćen novčani kapital od 16.864.350.000 dinara i da je 19. decembra 2013. upisan i unet nenovčani kapital od 606.805.000 dinara. Novčani kapital (16.864.350.000 dinara) je novac koji je Republika Srbiji unela u novu kompaniju Er Srbija.

I na sajtu Centralnog registra hartija od vrednosti 27. januara 2014. godine kao jedini akcionar sa 100 odsto vlasništva upisana je Republika Srbija (vrednost akcija 17.471.155.000 dinara.

A kad je prošlog leta potpisan sporazum Vlade Srbije i Etihada jasno je saopšteno i preneli su doslovce svi mediji da će ”Etihad nacionalnoj aviokompaniji Srbije obezbediti kreditnu liniju od 40 miliona dolara, koja će od 1. januara 2014. godine, a na osnovu odgovarajućih zvaničnih odobrenja, postati osnovni kapital kompanije”. To se, koliko se vidi iz APR-a, nije dogodilo a i nejasno je kako ”kreditna linija” može biti bilo čiji udeo u osnovnom kapitalu neke kompanije.

Ali, to je samo jedna od začkoljica Ugovora o osnivanju aviokompanije Er Srbija, o čemu bi (recimo) sada već bivši ministar ekonomije Saša Radulović mnogo toga mogao da kaže.

Reagovanje na odluku američkih vazduhoplovnih vlasti bilo je samo jedno od lupanja šakom o sto generalnog direktora Er Srbije Daneta Kondića. Usledilo je još jedno čime se Kondić deklarisao kao ”diplomatska udarna pesnica” države Srbije. Pošto je održao lekciju Amerikancima, Kondić je navalio na – Tursku. I u nebeskoj (kompaniji ER Srbija) i u zemaljskoj (državi) Srbiji Kondić je stekao neviđenu popularnost rečenicom ”Turci su nas zaj…..li 500 godina, kucnuo je čas da im vratimo”. Prevedeno s diplomatskog na poslovni jezik, Dane Kondić traži da Srbija raskine međudržavni sporazum o aviosaobraćaju s Turskom.

Šta je nateralo dobroćudnog australijskog Srbina da posle samo šest meseci provedenih u matici počne da ”business srbuje”?

Ukratko, priča (dobijena iz nekoliko međusobno nezavisnih izvora) ide ovako: Kondić je, opijen iznenadnom slavom prvog ”nebeskog Srbina”, verovatno zaboravio (ili prevideo) da u biznis plan Er Srbije upiše i planira čartner saobraćaj za ovu godinu. To, međutim, nije sprečilo srpske turističke agencije da ugovaraju aranžmane za letovanje 2014. godine, a da za prevoz srpskih turista angažuju turske aviokompanije i već im plate avanse. Prošle i prethodnih godina Turska je bila među omiljenim letnjim destinacijama srpskih godišnjeodmoraca koji su u Antaliji, Bodrumu, Alanji, Kušadasiju i Marmarisu… potrošili milione evra. I blagopočivši Jat lepo je do prošle godine uspevao da prihoduje na čarter letovima do ovih turističkih destinacija.

U zanosu velikih ambicija Kondić je smetnuo s uma sitnicu – čartner letove i izgubio priličnu sumu novca s kojom je mogao da ”zakrpi” planirani gubitak Er Srbije za ovu godinu od 56 miliona evra!!!

Pošto nije mogao sebe da okrivi za taj poslovni promašaj, rešio je da kazni Turke i zatražio da Vlada raskine međudržavni sporazum o aviosaobraćaju sa Turskom.

Turska je ozbiljno shvatila Kondićevu pretnju i u Beograd na pregovore poslala državnu delegaciju. Na sastanku od pre neki dan Vlada i Direktorat civilnog vazduhoplovstva uspeli su da primire radikalnog Daneta Kondića i ”lopta je meko spuštena”, mada nije postignut konkretan dogovor pa je odlučeno da se razgovori nastave. Problem je u tome što Er Srbija nema program čarter saobraćaja, a prostora za ”dil” ima jer je interes Turkiš Erlajnsa da dva puta dnevno (a ima dana kad je zainteresovan i za tri leta) leti na liniji Istanbul-Beograd.

Na razgovore u Beograd, delegacija iz Istanbula ponela je, međutim, još jedan jak adut. U pregovaračkom paketu Turske našla se i – ozbiljna pretnja. A ta pretnja mogla bi značajno da utiče na poziciju Srbije na evropskom nebu.

Baš nekako u vreme kad se Kondić diplomatski raspojasao i spremio da uvede sankcije Turskoj, ta se država pojavila kao nezaobilazan poslovni faktor na nebu Srbije.

Sada u priču pored nacionalne aviokompanije (Er Srbija) i regulatora aviosaobraćaja (Direktorat civilnog vazduhoplovstva) ulazi i treći nebeski igrač – Kontrola letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA): to su oni koje je prvi potpredsednik Vlade isterao iz kancelarije kad su pred Novu godinu došli u Vladu da traže 13. platu (afera je detaljno opevana u srpskoj štampi krajem decembra).

Elem, u okviru Evropske agencije za kontrolu letenja (Eurocontrol – zadužen za bezbedan, efikasan i ekološki prihvatljiv saobraćaj u Evropi) kreiraju se nove politike, pa je tako po najnovije prihvaćenoj, evropsko nebo podeljeno na blokove – Englezi su zaduženi za ulaz iz Severne Amerike, Španci-Portugalci ”drže” Centralnu i Južnu Ameriku, Italijani ”drže” Mediteran i severnu Afriku, Nemci i Francuzi – centralnu Evropu, a Austrija bi trebalo da ”odgovara” za jugoistok Evrope i ulazak sa Bliskog istoka.

Gde je tu Srbija?

SMATSA je do smenjivanja prethodnog rukovodstva (proleće prošle godine) uspela da postane jak i cenjen igrač-kontrolor neba (zahvaljujući radu prethodnog menadžmenta), pa nije morala da ”saginje glavu” i ulazi u blok sa Austrijom, niti da se priklanja ”koaliciji” Rumunija-Bugarska. Rukovodstvo Kontrole letenja koje je smenjeno u martu 2013. godine uspelo je da, na osnovu činjenice da turske aviokompanije čine 35 odsto preleta preko Srbije, osmisli ideju ”nebeskog” Koridora 10 (avioruta) od Bosfora do aerodroma Frankfurt i Minhen dugog 3.000 milja. I da ubedi Tursku i njene vazduhoplovne vlasti da je SMATSA uspela da kašnjenja u svom vazdušnom prostoru svede na – nulu, pa bi zato mogla da bude poželjan poslovni partner.

Taj nebeski koridor trebalo je, po zamisli tadašnjeg menadžmenta, da obezbedi Kontroli letenja Srbije i Crne Gore 10 godina mirnog poslovnog života, ali pod uslovom da se sa Turskom (kao rastućom turističkom destinacijom) ”napravi dil” po kome sva poletanja iz Istanbula za Evropu ne idu na sever (Bugarska, Rumunija, Mađarska), nego na jug i najkraćom putanjom (malim delom) preko Bugarske i onda preko Srbije. Taj je koridor ”svečano otvoren” u maju 2013. godine (tek kada je Nemačka dala ”zeleno svetlo”), ali ne u punom kapacitetu jer je trebalo još dogovoriti nekoliko važnih detalja s Turskom. Ali, ti detalji nisu dogovoreni. I zato je SMATSA prošle godine imala rast preleta aviona samo sedam odsto, a mogla je da ima povećanje od 14 i 15 odsto. Inače, ranijih godina standardno je imala 10 do 15 odsto godišnjeg povećanja saobraćaja na srpskom nebu, kad je u Evropi rast bio četiri do šest odsto.

U proleće 2013. godine rukovodeća mesta u SMATSA popunili su partijski kadrovi koji malo šta znaju o aviosaobraćaju i kontroli letenja, a nisu razumeli da u Eurokontrolu postoji ozbiljna utakmica 39 zemalja i da se sve one bore za što veću zaradu od svog vazdušnog prostora. U Eurokontrolu, na primer, postoji grupa RNDSG (Route Network Development Sub-Group) koja se bavi mrežom vazdušnih puteva. Trenutno je njen direktor Rumun koji ozbiljno lobira da Turska svoj aviosaobraćaj usmeri da ne ide preko Srbije, nego preko Bugarske, Rumunije i Mađarske ka centralnoj Evropi (aerodromi Frankfurt i Minhen). ”SMATSA sada nema direktore koji bi pokrivali tri-četiri ključna sastanka u Eurokontrolu gde se treba boriti za sopstvenu poziciju. Tu smo izgubili prednost”, kaže dobro upućeni izvor iz Kontrole letenja.

”Za Srbiju je životno važno da ne ljuti Tursku i da sa njom definitivno postigne sporazum po kome bi letovi s međunarodnog aerodroma Ataturk u Istanbulu prema centralnoj Evropi išli delom preko Bugarske i preko Srbije, a letovi s budućeg aerodroma koji se trenutno gradi na severu Turske išli preko Bugarske, Rumunije i Mađarske. To znači da rukovodstvo SMATSA treba s kolegama iz Bugarske da ode u Tursku i dogovori detalje letenja unutar Turske, dakle pre nego što avion stigne do granice s Bugarskom. Ne znam kako nekome uopšte pada na pamet da bilo šta ‘čačka’ oko međudržavnog sporazuma s Turskom i traži njegovo raskidanje”, kaže stručnjak blizak vazduhoplovnim vlastima Srbije.

Prihod Kontrole letenja Srbije i Crne Gore bio je oko 33 miliona evra u 2002. godini, a 2012 – 100 miliona evra. Turske aviokompanije učestvuju s visokim procentom (35 odsto) u stvaranju ovog prihoda, a svako usmeravanje letova tih kompanija na koridor preko Bugarske, Rumunije i Mađarske (recimo raskidom međudržavnog sporazuma Srbije i Turske) značajno će umanjiti prihod Kontrole letenja, ali i država Srbije i Crne Gore.


http://pescanik.net/2014/01/nebeska-srbija/
 
мало кориснијих вести, авион број 7 будући YU-APAје некадашњи Бел Еров F-ORAH, који је спомињан често овде
 
A stići će pre one direktorske šestice?

Inače, onaj tekst sa Peščanika je takvo dno da čovek ne zna da li da mu kontrira ili da jednostavno baci peglu.
 
beowl":2iadx7dl je napisao(la):
Inače, onaj tekst sa Peščanika je takvo dno da čovek ne zna da li da mu kontrira ili da jednostavno baci peglu.

Hm, možda ima i treća mogućnost, ponuditi kontraargumente?
 
F-ORAH u bojama AirSERBIA
a319-132-f-orah-air-serbia-jat-ju-ostrava-osr-lkmt-620x330.jpg
 
душан":1lfsfkzs je napisao(la):
Hm, možda ima i treća mogućnost, ponuditi kontraargumente?

Ima, naravno, ali jako je teško argumentovano odgovarati na izliv pljuvačke na ličnoj osnovi. Tu čovek pre ili kasnije završi u blatu. No, diskusije radi, probao sam da odgovorim na drugom forumu na kojem postujem pa kopiram taj post ovde:

Moram malkice da kontriram ovom tekstu, ne samo zbog toga što je sačinjen na staroj srpskoj školi ad hominem pljuvačine već i zbog toga što mu nedostaje malo elementarnog poznavanja materije. Teško je izdvojiti argumente i na njih odgovarati jer tekst od početka do kraja pršti od cinizma a sa cinizmom je teško i naporno rvati se. Ali ajde, da probam...

Što se tiče uvodnog dela i odbijanja američkog DoT da Er Srbiji dozvoli codeshare na letovima iz Abu Dabija ka SAD, nije tačno da je vest prošla "gotovo nezapaženo". Objavili su je oni mediji koji u nekoj meri pokrivaju komercijalnu avijaciju, a što se takvi mediji u Srbiji mogu izbrojati na prste jedne ruke govori više o Srbiji a manje o težini navedene odluke. Lična je stvar svakog čitaoca da proceni da li je ova vest trebalo da sedam dana trese naslovne strane svih medija u zemlji Srbiji, gde su prioriteti medija onakvi kakvi su, ali to opet ne znači da navedena odluka predstavlja nekakvu "pljusku" koja pošto-poto mora da se sakrije od javnosti.

Er Srbija je kod američkog DoT odvojeno aplicirala za dva codeshare sporazuma - prvo za onaj iz Abu Dabija a zatim za onaj iz Berlina. DoT se negativno izjasnio o prvom, o drugom još uvek nije. Delta Airlines se žalila na obe prijave i zatražila njihovo odbijanje.

Prvo pitanje koje bi istrživačko novinarstvo trebalo da postavi je zbog čega je Er Srbija uopšte podnosila zahtev za codeshare preko AUH, za koji su i sami znali da je sulud i verovatno neće biti odobren, a čak i kada bi bio odobren koristio bi ga jedan mikropromil putnika (npr. oni kojima dobro dođe da sakupe nekoliko hiljada dodatnih milja za svoj FF program). Jedini način da se iole značajniji broj ljudi motiviše da leti u Njujork preko Abu Dabija je da se cene karata obore do besmisla, tako da postane isplativo cimati se 24 sata u putu. Takvom dampingu niko na tržištu ne pribegava, čak ni bliskoistočni prevoznici sa svojom stravičnom finansijskom zaleđinom. Dakle, čemu takav codeshare? Odgovor možda možemo potražiti u drugom zahtevu za codeshare koji je podnet američkim vlastima nedugo nakon ovog prvog, a to je codeshare sa Air Berlinom za letove iz Berlina i Diseldorfa. Taj codeshare već ima mnogo više smisla i logike, američki DoT će se o njemu uskoro izjasniti a Delta se pobunila tako što je praktično prepisala onaj deo prethodne žalbe koji se odnosi na efektivno upravljanje Er Srbijom.

Tako dolazimo do drugog pitanja koje glasi: zbog čega se buni Delta i zbog čega to ne čine drugi američki prevoznici? Na mikro nivou, Delta ima određen broj putnika koje prevozi preko Atlantika iz Amsterdama i Pariza, po osnovu codeshare ugovora koji Er Srbija ima sa KLM-om i Air France-om. Codeshare sporazum sa Air Berlinom odnosno uvođenje Berlina i Diseldorfa u priču, odvuklo bi dobar deo tih putnika a možda i sve ukoliko bi Er Srbija odlučila da raskine codeshare sa AF i KL. Ovaj gubitak Delta, kao najveći svetski prevoznik, naravno ne bi ni osetila. Zbog toga treba pogledati i makro nivo priče.

Na makro nivou, Etihad ima codeshare sporazume sa Air Canadom i American Airlines-om, a od nedavno i sa velikim američkim prevoznikom Jet Blue (ovaj codeshare je DoT odobrio par dana nakon odbijanja Er Srbije). Druga dva bliskoistočna giganta su još jače povezani sa američkim prevoznicima, doduše ne i sa Deltom. Za sva tri zalivska velikana (MEB3) proboj na sevrnoameričko tržište je ultimativni cilj, dočim je ultimativni cilj Delte da ih u tome spreči. Kako je to lepo opisao autor ovog teksta (u svemu stručnijeg, objektivnijeg i pozvanijeg od Miše Brkića), postoje tri faze kroz koje "starosedeoci" poput Delte prolaze kada im novajlije ulaze u dvorište. U prvoj fazi ih ignorišu ili im prognoziraju brz poraz, u drugoj fazi se brane svim silama i koriste sve moguće protekcionističke mere za kojima mogu da posegnu, da bi u trećoj fazi prihvatili realnost i priznali da su MEB3 tate na tržištu. Na sličan način se Air France opirao ulasku Etihada na evropsko tržište a danas mu je glavni partner na istom.

Priča, dakle, ima malo veze sa Srbijom a malo više sa interesima globalnih igrača u komercijalnoj avijaciji. Fora je u tome što DoT neće tako lako odbiti dve uzastopne molbe jednom velikom igraču (Etihadu), po žalbi drugog velikog igrača (Delta), uz korišćenje identične argumentacije. Koliko god da je DoT revnosan u zaštiti američkih interesa, ti interesi uključuju i održavanje minimalnih dobrosusedskih odnosa sa prevoznicima iz MEB3 odnosno izbegavanje ulaska u otvoreni rat. Za DoT bi bilo lakše da odbije Air Berlin ukoliko prethodno nije već imao jedan zahtev (ma koliko sulud). Ovako, ako i drugi put iskuliraju Etihad, neće moći da izbegnu utisak javnosti da su im objavili rat, a to im baš i nije u interesu jer svi žele da ovaj obračun velikih što duže ostane u granicama šutiranja u cevanice ispod stola. Tako da ja ne bih prejudicirao ishod codeshare aplikacije za Air Berlin jer ukoliko ista bude odobrena to će značiti da je ona ludorija sa Abu Dabijem zapravo bila maestralan šahovski potez.

Što se tiče nastavka teksta, ne znam kako i čime bih ga osporavao jer se ne zna koji deo je luđi. Sve sami ad hominem izlivi hejta na Kondića, to je valjda neka nova taktika nakon što nisu prošle kampanje o "običnom codeshare sporazumu koji se predstavlja kao strateško partnerstvo", "jednom polovnom avionu na kojem se zasniva sve ovo" i "lukavom arapskom planu da stave svoje prljave šape na tri milijarde dolara vredne slotove koje Jat ima u Londonu i SAD".

Ali ajde, da napomenem i tu nešto...

Pre svega, sasvim je normalno da kompanija izrazi razočaranje kada joj regulatorno telo nešto odbije. To što srpski "novinari" misle da je u pitanju nekakva bahatost, to je samo njihov problem. Air Berlin je, na primer, prilično oštro reagovao na Deltinu drugu žalbu i nazvao je neutemeljenom a njihove argumente neistinitim. Sad verovatno treba neki Michael Schnurrbart u Nemačkoj da potpiše tekst u kojem će nazvati direktora Air Berlina opijenim manipulatorom koji zamišlja da će se Amerika tresti od straha kada pročita njegovo saopštenje. Srećom, Nemačka nije smećarnik nego uređena zemlja u kojoj ipak postoje neke granice niskosti, ispod kojih se ne ide.

Zanimljiv je i onaj pasus u kojem Kondić psuje Turke. Autor teksta se ič nije potrudio da objasni odakle mu ta informacija, da li potiče iz "neimenovanog ali pouzdanog izvora" ili je negde zvanično zabeležena. Jednostavno je napisao kako direktor Er Srbije (za kojeg ja imam informaciju iz prve ruke da je skroman čovek vrhunskih manira i ta informacija, bila tačna ili netačna, vredi taman koliko i Brkićeva) psuje Turke a posle im objavljuje rat jer je bio suviše glup da se seti letnje sezone i čarter letova.

Da ponovim još jednom, istraživačko novinarstvo na srpski način sugeriše da je Etihadova uprava u Er Srbiji bila potpuno nesvesna profita koje kompaniji donose čarter letovi, nije ih unela u biznis plan, a kada je shvatila šta se dešava tražila je od vlade da kažnjava Tursku kako bi prikrila svoju nesposobnost i manipulacije.

Pretpostavljam da ovo u ušima prosečnog srpskog medijskog konzumenta odjekuje kao Betovenova simfonija ali to i dalje ne menja tužnu činjenicu da je u pitanju nebuloza koja može da prođe samo u žabokrečinama poput Srbije, koje su toliko trule da više ne mogu da se ubroje ni u banane.

Ako Miša Brkić misli da direktor Er Srbije ne zna koje pare može da uzme od čartera i da ih nije uneo u biznis plan jer je bio suviše zauzet godišnjim odmorom i psovanjem Turaka kao takvih, njegovo je pravo da tako misli. Ali to ga ne čini istraživačkim novinarem već samo budaletinom na kub.

Istraživačko novinarstvo bi ovde postavilo pitanje zbog čega Er Srbija još uvek nije donela odluku o uspostavljanju čarter letova za narednu letnju sezonu, iako je u više navrata nezvanično bilo potvrđeno da će u tu svrhu biti odvojena tri stara B737 koji će do tada biti povučeni iz redovnog saobraćaja. Odgovor bi možda vredelo potražiti u nedavnom izbacivanju Er Srbije sa glavnog aerodroma u Istanbulu i prebacivanje njihovog slota na aerodrom na azijskoj strani. Turske vlasti ovo nisu uradile da bi zaštitile svog prevoznika od Er Srbije već zbog toga što očajnički vrebaju svaku priliku da malo rasterete aerodrom Atatürk i omoguće svom prevozniku da se širi na istom. Aerodrom nije projektovan za trenutni broj putnika (55 miliona) niti za tako ogromnog prevoznika kao što je Turkish Airlines, tako da se tamo vodi svakodnevna borba za kakvo-takvo održavanje sistema koji je doveden do ivice funkcionalnosti. Sve što mogu da prebace na drugi aerodrom, oni prebacuju pod bilo kakvim izgovorom. I tako, kada je Er Srbija zatražila obnavljanje Jatovog slota ovi su iskoristili mogućnost da to protumače kao potpuno nov zahtev i zveknu ga na azijski aerodrom. Potpuno je normalno da se Er Srbiji to ne dopadne, pogotovo ako se uzme u obzir da je praktično u isto vreme TK bez ikakvih problema dobio odobrenje za uvođenje trećeg dnevnog leta iz Beograda i poveća broj nedeljnih letova sa 14 na 17. Dakle, turski prevoznici nemaju nikakve probleme u Srbiji (kao što ni ne treba da ih imaju) ali zato srpski prevoznik ne može da dobije jedan let dnevno sa glavnog aerodroma u Istanbulu. Možda je u Brkićevom svetu to normalna stvar zbog koje se niko ne buni ali u surovoj borbi za svakog putnika Er Srbija ima pravo da na takav tretman reaguje (baš kao što i Delta ima pravo da reaguje). I tako je Er Srbija odložila odluku o letnjim čarterima do daljnjeg, a u ministarstvu saobraćaja lobirala da se preispitaju dozvole za turske čartere ovog leta. To spada u već pomenuto šutiranje u cevanice ispod stola ali ne znači da Er Srbija nema plan čarter saobraćaja niti da je njen direktor tražio od države da raskida međudržavne ugovore.

Tako dolazimo do trećeg argumenta (sačuvaj me bože kuge i srpske argumentacije) koji kaže da Er Srbija ima da ćuti i trpi jer od Turske zavisi sudbina SMATSA. Hajde da vidimo kako zavisi...

Na početku trećeg dela, Brkić nabraja postojeće FAB-ove (Functional Airspace Block) u Evropi i pita se gde je tu Srbija. Odgovor (koji mu je promakao) je veroma jednostavan: NIGDE. Srbija, Crna Gora i Makedonija trenutno ne pripadaju ni jednom evropskom FAB-u iako to spada u obaveze preuzete potpisivanjem i ratifikacijom ECAA ("Otvorenog neba"). Evo kako to izgleda na mapi:

FABmap1.png


Brkićevo objašnjenje ove autentične srpske nesvrstanosti je da zahvaljujući premudrom vođenju SMATSA u prethodnim godimana Srbija nije morala da ”saginje glavu” i ulazi u blok sa Austrijom (Srbija se saginjati neće, ni pedalj neba bečkim konjušarima, zanimljiva logika od nekog ko sa toliko cinizma priča o američkim pljuskama i Kondićevom srbovanju) niti da se priklanja dunavskom bloku. Ovo valjda treba da znači da SMATSA zahvaljujući svojoj umešnosti može doveka da ostane mimo svih blokova i preuzetih obaveza, i da mlati grdnu kintu. Stvarnost je malo drugačija a u njoj stanje ne može da ostane takvo kakvo je, to je jednostavno nemoguće pa koliko god da su carevi iz prethodnog rukovodstva odbijali da se poklone bečkim konjušarima. Šta Srbija ima od opcija?

1. Da sa Crnom Gorom formira sopstveni FAB u koji bi eventualno pozvali i Makedoniju (koja trenutno nije nigde jer pokušava da izbegne priključivanje mediteranskom FAB-u u kojem je Grčka). Pitanje je koliko je ovo izvodljivo jer Evropa već sada ima više nego dovoljno blokova (devet) i ne samo da nije voljna da inkorporira deseti nego gleda i da li može onih devet malo da smanji tj. ukrupni. Opet, čak i da je izvodljivo, problem će biti u tome što su Srbija i Crna Gora potpisale memorandum o namerama za uspostavljanje sopstvenog FAB-a tek nakon što su krenuli ozbiljni pritisci da se priključe postojećim (ergo višegodišnji herojski otpor bečkim konjušarima je najzad prestao da daje rezultate).
2. Da se priključi nekom od postojećih FAB-ova. Prema dosadašnjim informacijama, EU preferira da nas ubaci u dunavski blok. Mi nećemo u austrijski. Postoji varijanta da se uđe u mediteranski blok ali Srbija bi tu malo "štrčala" a tu je i pitanje kosovskog vazdušnog prostora koje KFOR treba nekom da prepusti (Srbija je najlogičnije rešenje ali treba to upakovati tako da bude prihvatljivo ovima na Kosovu).

Turska nije potpisnica ECAA i ne pripada nijednom evropskom FAB-u. Kakav je to koridor Brkić zamislio, to je valjda samo njemu jasno. Jedini način da Srbija nešto izvuče zajedno sa Turskom je da se priključi dunavskom FAB-u i tako "dodirne" sa turskim vazdušnim prostorom. U nekoj varijanti moglo bi i kroz mediteranski FAB ali Turskoj bi najviše odgovaralo da i Srbija i Makedonija uđu u dunavski. Neki novi "srpski" FAB je najmanje u interesu ostalima jer je to samo još jedan dodatni blok kroz koji treba proći. Dodatno, u zajedničkom bloku sa Rumunijom nestala bi ta famozna tržišna utakmica između rumunskih lobista i heroja bivšeg rukovodstvaa SMATSA.

Najviše od svega bih voleo da Brkić objasni ove letove sa budućeg aerodroma koji se trenutno gradi na severu Turske, a koji bi išli iz Bugarske ka Rumuniji dok bi oni sa postojećeg aerodroma išli iz Bugarske ka Srbiji. Novi aerodrom u Istanbulu (projekat je trenutno stopiran zbog raznoraznih problema btw) ne gradi se na nekakvom "severu Turske" nego na severnom obodu Istanbula što je nekih 20-ak kilometara od južnog oboda na kojem se nalazi postojeći aerodrom. Blago caru koji misli da je taj "sever" toliko daleko da će iz Bugarske morati da ulazi u rumunski umesto u srpski vazdušni prostor.

Sve u svemu, od mene 3+ za ovo naručeno provlačenje Kondića kroz blato. Bila bi četvorka da je uspeo da malkice obuzda cinizam ali od srpskih novinara se profesionalnost jednostavno ne može očekivati, bilo da pišu nezavisno ili po narudžbi.

I da dodam, džebane za ozbiljan istraživački tekst o Er Srbiji odnosno dilu između Etihada i Vlade Srbije ima na pretek. Zašto se umesto toga koriste ove naručene bljuvotine na ličnoj osnovi, meni stvarno nije jasno. Verovatno ovdašnji "novinari" mogo lakše prave pitu od takvog materijala nego od nekog ozbiljnog istraživačkog rada. To je njihov nivo, to su njihovi dometi.

Lično mislim da su izgledi nekih 70% da će se priča između Etihada i Srbije završiti slično priči između Emirates-a i Sri Lanke. Takođe mislim da su u Etihadu toga svesni i da su zbog toga ugradili sve moguće mere zaštite za sebe u ugovor, i da su te mere glavni razlog zbog kojih ugovor nije dostupan javnosti. Ja bih istovetno postupio da sam na njihovom mestu tj. da su me političari zamolili da probam da uradim nešto u zemlji u kojoj se apsolutno svaki segment života svodi na kriminal, prevare i muljanja.
 
@beowl
Hvala na iscrpnim objasnjenjima i informacijama koja su vecini nepoznanica.
Ipak svesan si da pisanje Brkica u medijima i deljenje informacija po forumima nema isti efekat u javnosti

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
beowl":hcmxzix8 je napisao(la):
Lično mislim da su izgledi nekih 70% da će se priča između Etihada i Srbije završiti slično priči između Emirates-a i Sri Lanke.

Је л' може објашњење за нас који не пазимо на часу или смо са јефтинијим улазницама?
 
Emirates je još 1998-me kupio 43% udela u tadašnjem nacionalnom prevozniku Air Lanka. U kupovinu je ušao i tzv. management contract odnosno ugovor o ustupanju upravljanja kompanijom, koji je potpisan na deset godina uz mogućnost produženja. Do tada hronični gubitaš, Air Lanka je preimenovana u SriLankan Airlines, rebrendirana, usvojen je novi biznis model (regionalni prevoznik sa bazom i čvorištem u CMB), ukinute su neprofitabilne linije, otvorene su nove, obnovljena je flota.

Stvari su išle relativno dobro negde do 2005-te, kada je vlada Sri Lanke polako počela da zahteva veća upravljačka prava. Negde u to vreme Emirates je predložio otvaranje razgovora o produženju upravljačkog ugovora na još 10 godina i usvajanje nove dugoročne strategije. Vlada je naredne dve godine ignorisala ovaj predlog tako da je kraj 2007. godine dočekan bez nove strategije a datum isticanja ugovora se približavao, zbog čega je Emirates normalno bio nezadovoljan.

E, onda je jednog dana predsednik Sri Lanke sakupio svitu od 35 ljudi i otišao u London, u privatnu posetu sinu. Boravak je posle nekoliko dana neplanirano morao da prekine i vrati se u zemlju zbog nečeg hitnog, pa je zatražio ubacivanje na let HRW-CMB. Let je međutim bio 100% popunjen, kao i letovi u narednim danima, zbog čega je jedini način da se 35 ljudi smesti u avion bio da se isprazni kompletna prva klasa i naravno deo ekonomske. Emirates na to nije mogao da pristane (putnika ne izbacuješ iz prve klase, svašta možeš da radiš ali ovo se jednostavno ne radi) pa su predložili da ubace samo predsednika i par ljudi, u skladu sa mogućnostima, umesto kompletne svite.

Posle par dana nadležno ministarstvo je obavestilo Sri Lankan da boravišna viza i radna dozvola generalnog direktora (Emiratesov kadar) nisu produžene, te da se dotični blagoizvoli pokupiti iz Sri Lanke u roku od osam dana po prijemu rešenja.

Nekoliko nedelja kasnije, Emirates je saopštio da management contract neće biti obnovljen, te je upravljanje kompanijom vraćeno vladi Sri Lanke. Malo kasnije objavili su i prodaju svog vlasničkog udela. Zainteresovanih nešto nije bilo, tako da je dve godine kasnije Sri Lanka otkupila nazad svojih 43% za otprilike jednu trećinu procenjenog Emiratesovog uloga. To je bio prvi i jedini izlet Emiratesa u druge prevoznike.

Kada kažem da očekujem sličan scenario sa Etihadom u Srbiji, ne mislim na identičnu vrstu povoda (predsednička svita) već na suštinski sličan scenario: sličan ulaz, slične interesne grupe bliske vlastima, slične vrste nesporazuma i tinjajućeg sukoba, jedan ili više skandala, i na kraju izlaz i buy-back. Jer to naprosto tako funkcioniše u nepouzdanim zemljama gde se sve radi od danas do sutra a politika menja kako vetar duva.
 
beowl":3c3s7gxh je napisao(la):
A stići će pre one direktorske šestice?

на Скајлајнеру пише да чека трансфер, тако да врло вероватно хоће. око оне директорске има много да се ради

beowl":3c3s7gxh je napisao(la):
Inače, onaj tekst sa Peščanika je takvo dno da čovek ne zna da li da mu kontrira ili da jednostavno baci peglu.

мени се сам наслов смучио. остатак текста сам прочитао на прескоке, и ништа не бих изгубио и да га нисам прочитао. ништа паметно није речено, и закључио сам да је то још једна она најгора пљувачина по самом себи
 
Vrh