Novi skandal u Muzeju vazduhoplovstva: vojska iznosi stare filmove, civili zvali policiju
Napisao: Petar Vojinović - October 15, 2013
BEOGRAD – U ponedeljak 30. septembra ispred službenog ulaza u Muzej vazduhoplovstva Beograd dogodio se incident u kojem su učestvovali predstavnici Komande ViPVO, zaposleni u Muzeju, civilna i vojna policija. Incident na platou iza MVB je kraj neobične priče o nekadašnjoj filmoteci Komande RV i PVO.
Sudbina zbirke nekadašnje filmoteke Komande RV i PVO je izuzetna ilustracija današnjeg stanja u Muzeju vazduhoplovstva Beograd (MVB), koji kao institucija prolazi kroz najturbulentniji period od njegovog osnivanja.
Za vreme Agresije NATO pakta na Jugoslaviju 1999. godine, radnici Muzeja su intenzivno radili na zbrinjavanju zbirki Muzeja i prikupljanju dokaza ovog rata. Tako je posle bombardovanja Komande RV i PVO jedna od „letećih“ ekipa Muzeja bila pozvana da izvuče iz ruševina i šuta filmoteku Komande RV i PVO. U skoro napuštenu Komandu tada niko nije smeo da uđe.
Brzom akcijom cela filmoteka spašena i tom prilikom je predata Muzeju na trajno čuvanje. Bila bi to priča sa sretnim krajem da se cela storija na ovome završila.
Pomenuta zbirka filmova prvi put je zasmetala vojnim predstavnicima u Muzeju vazduhoplovstva Beograd 2008. godine, kada je na inicijativu najurenog načelnika vojnog dela Muzeja Predraga Grandića, AK Galeb i tadašnjeg načelnika za ljudske resurse u Ministarstvu Odbrane (MO) pokrenuta akcija pod nazivom “Eskadrila starih vazduhoplova”. U jednom trenutku njima je zafalio kancelarijski prostor za klubaše i važnog “saradnika Muzeja Predraga Grandića”. Tadašnji načelnik vojnog dela Muzeja (Muzej Jugoslovenskog Ratnog Vazduhoplovstva – MJRV) potpukovnik Zoran Starčević je došao na originalnu ideju da prostor stvori tako što će iz jednog depoa sve filmove u sred leta da izbaci na zemlju ispred muzeja. Kasnije je
uz saglasnosti kancelarije za ljudske resurse MO doneta odluka da se cela zbirka uništi, jer navodno „Zastava film“ nije zainteresovana da čuva ovaj materijal.
Nekoliko kustosa iz civilnog dela Muzeja vazduhoplovstva tražilo je da se to ne čini i da se ovaj materijal prebaci u muzejske depoe, jer je za tako nešto bilo i mesta i uslova. Potpukovnik Starčević ne samo da nije hteo da sasluša dati predlog, čak je najstrožije zabranio da se prilazi ovom materijalu. Zbog toga su se 14.08.2008. godine kustosi Muzeja obratili Ministarstvu odbrane, ali odgovor na njega nikada nije stigao. Pošto je poruka poslata cirkularno na više adresa, za ovaj slučaj se zainteresovala Jugoslovenska Kinoteka i njen direktor Radoslav Zelenović. Prema nekim informacijama gospodin Zelenović je odbijen od MO, uz uveravanje da će filmovi biti sačuvani. Umesto ovog obećanja cela filmoteka nekadašnje Komande RV i PVO je na kraju oterana u kasarnu 250. raketne brigade PVO u Jakovu, gde je većina filmskog materijala spaljena. Jedan manji deo je ipak sačuvan na ličnu inicijativu i po slobodnom izboru starijeg vodnika Nebojše Stanojevića, rukovaoca u MJRV.
Ovi restlovi nekadašnje filmoteke Komande RV i PVO čuvani su u Muzeju sve do 30. septembra ove 2013. godine kada je na inicijativu aktuelnog načelnika vojnog odeljenja potpukovnika Ivana Ukića, a uz odobrenje i naređenje generala dr. Miodraga Gordića ceo fond odvezen u “Zastavu film” uz obrazloženje da za njega ne postoje adekvatni uslovi za čuvanje. Na ovaj način je po ko zna koji put zaobiđena zajednička ustanova Muzeja vazduhoplovstva i oskaćena njegova ukupna zbirka. Zaposleni u Muzeju su tog 30. septembra fizički i uz pomoć aerodromske i surčinske policije pokušali da spreče ovo razvlačenje muzejskog materijala. Intervenisala je i vojna policija. Nažalost,
prema objašnjenju policijskih inspektora iz Surčina policija nema zakonskog ovlašćenje da vojsku spreči u izvršenju njenih zadatka. Čak ni onda kada su njihova naređenja u sukobu sa važećim Zakonom o kulturi i Zakonu o kulturnim dobrima?
Ovakvo stanje i nerešeni vojno-civilni odnosi posledica su 25 godina odlaganja rešavanja pravnog statusa Muzeja vazduhopovstva. Poslednjih deset-petnaest godina predstavnici Komande vazduhoplovstva u Muzeju vazduhoplovstva Beograd sistematski zloupotrebljavaju postojeće stanje. Vojnički odnos prema muzejskim predmetima isprečio se ispred stručnog muzeološkog pristupa, pa su zaposleni u Muzeju su bili svedoci neverovatnog stepena nekompetencije i voluntarizma. Pri izboru direktora Muzeja, a pod pritiskom vojnih predstavnika u Upravnom odboru, kršen je Statut i Pravilnik o radu Muzeja. Umesto javnog konkursa pribegavalo se imenovanjima, a pri ovim radnjama nije se prezalo ni od falsifikata. Tako se dogodilo da su punu deceniju Muzejom upravljali penzionisani oficiri, koji su vojnom odeljenju “gledali kroz prste”, čak i onda kada je očigledno kršen Zakona o kulturi. Žmurelo se i u slučaju ozbiljnih ekscesa i manjkova. Niko nije reagovao niti je odgovarao zbog teških propusta u radu koji su dovodili u opasnost zaposlene i posetioce. O svim ovim propustima i štetnim ugovorima predstavnici Komande ViPVO godinama ne dopuštaju ni da se govori na Upravnom odboru (UO). Primera radi, punih godinu dana su vojni predstavnici sprečavali da se na UO raspravlja o aferi P-38 Lajtning.
Ministarstvo kulture i informisanja, pod ministrom Bratislavom Petkovićem, 24. juna ove godine, započelo je rešavanje pitanje statusa Muzeja. Međutim, po svemu sudeći predstavnici MO i Komande ViPVO ne žele da se ovo pitanje reši na državnom nivou. General Gordić, koji je ujedno i predsednik Upravnog odbora Muzeja radi po svome, iza leđa ostalih osnivača Muzeja. Poslednjih godinu dana se po njegovom nalogu ubrzano radi na odvajanju vojnog odeljenja od jedinstvenog Muzeja. Iz Muzeja vazduhoplovstva se izlučuje muzejski materijal, koji se onda odvozi na više različitih lokacija. Na ovaj način su vojnim vozilima odvezene čitave zbirke pod obrazloženjem da su one “vlasništvo vojske”. Umesto Zakona o Kulturi prednost se daje primeni Zakonu o odbrani. I pored zvaničnog obraćanja od strane predstavnika Muzeja vazduhoplovstva i traženja odgovora od nadležnih, Komanda ViPVO i Ministarstvo Odbrane se potpuno oglušavaju i ne odgovaraju ni na jedan od upućenih dopisa. Očigledno je da nadležni prećutno gledaju na ova događanja. Čak se stiče utisak da ih i odobravaju.
Posle ovakvih jednostranih postupaka predstavnika Komande ViPVO, a pre svega zamenika komandanta genarala dr Miodraga Gordića, postavljaju se osnovana pitanja:
- U koji muzej u Srbiji vojska može da dođe i da odnosi muzejske predmete?
- Da li Muzej vazduhoplovstva posle svih ovih incidenata više postoji kao zajednička ustanova vojnog i civilnog vazduhoplovstva?
- Ko je u ovoj državi nadležan da spreči razaranje jedne institucije od nacionalnog značaja?
- Da li bi posle ovakvih ekscesa novi Ministar Kulture i Informisanja trebalo da reaguje i ceo Muzej vazduhoplovstva stavi pod prinudnu upravu?
- Koji su drugi instrumenti da se sprovede Zakon o kulturi Republike Srbije i zaštiti istorijsko nasleđe