Šta je novo?

Air Serbia

Пантограф":2akg232s je napisao(la):
Zato i treba da "brendiramo" četiri ocila, jer je to simbol Rimskog carstva (koje Germani naknadno, pre nekoliko vekova, nazvaše Vizantijom, a mi prihvatismo besmisleno i nepostojeće ime).

"Vizantija" je termin koji su izmisli istoricari (tacnije nemacki istoricar Jeronim Volf 1557. godine) da bi razlikovali srednjevekovno, carigradsko, grcko-govorece i pravoslavno "romejsko" cartsvo od onog antickog latinsko-govoreceg (i tokom najveceg dela svoje istorije paganskog) rimskog. Koliko god bilo kontinuiteta u istorijskom i formalno-pravnom smislu izmedju ta dva, to su ipak bila dva prilicno razlicita sveta.

Ime nije besmisleno, vec sluzi istoricarima da jasno oznace epohe. To je isto kao sto Madjarsku u srednjem veku (pa sve do 1918.) nazivamo Ugarskom, a danas Madjarskom. To je opet izum nasih (juznoslovenskih) istoricara (kako bi se potencirao feudalni u sustini nadnacionalni kontekst ,,ugarstva'' srednjeg veka) - na madjarskom je tu uvek bilo madjarsko kraljevstvo, madjarska, a na engleskom je uvek Hungary. No sluzi nekoj istoriografskoj svrsi, bas kao i naziv Vizantija.

Inace, mnogi istoricari bi ti rekli da je bio besmislen naziv "rimsko carstvo" (koji je bio zvanican) za Vizantiju 14. veka (iz koje je potekao grb sa krstom i cetiri slova beta), pa su se neki vizantijski carevi tada na grckom potpisivali kao rimski carevi - Basileus kai autokratōr Rhomaiōn - za internu upotrebu, dok bi se za eksternu upotrebu potpisivali kao Imperator Graecorum (grcki car) ili Imperator Romanorum (Grecorum) (rimski car tj. grcki). I Car Dusan je na grckom bio "Car Srba i Romeja" a na srpskom i latinskom "Car Srba i Grka".
 
hazard":2j2q8us4 je napisao(la):
relja":2j2q8us4 je napisao(la):
Пантограф":2j2q8us4 je napisao(la):
Zato i treba da "brendiramo" četiri ocila, jer je to simbol Rimskog carstva (koje Germani naknadno, pre nekoliko vekova, nazvaše Vizantijom, a mi prihvatismo besmisleno i nepostojeće ime).

Apsolutno, ali uz konacno i definitvno objasnjenje, pocevsi od osnovne skole, da se radi pre svega o drzavnom, a ne o nacionalistickom simbolu.
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Car Careva Caruje Carevima
je mozda i najbolji slogan koji jedna drzava moze imati na svom grbu.
Ne bi bilo zgoreg istaknuti slogan u Skupstini, Vladi, na Andricevom vencu, u sudovima...

Samo sto ne postoji konkretan dokaz da su cetiri slova 'B' na grbu bas ta deviza, to je vise pretpostavka. Postoji druga teorija da je to grcko "V" od reci "vonotei" sto znaci "spasi" u upotrebljavalo se u devizi koja je isla otprilike "hriste boze cara spasi" (a car je Vasileus, opet na V). To se potrekpljuje cinjenicom sa se reci "vonotei" pojavljuje na kovanom novcu iz doba paleologa, zajedno sa grbom sa cetiri B.

Medjutim, kod nas to nisu slova V (B) vec ocila, tako da ne predstavljaju nikakvu devizu, okreni-obrni.

Svestan sam da sam više nego "tanak" u ovoj temi, ali ipak - malo mi je neverovatno da su naši vladari na grbove stavljali turpije (pa ne jednu nego četiri) ili da su bili toliki pajseri pa da su stavljali neki simbol koji više liči na ornament ili ukras zato što nisu baš dobro videli grb sa kojeg potiču ... ali videla srpska žaba istočno-rimskog konja...

Što se tiče samog značenja slova BETA - jedini rizik je da država usvoji plemenit slogan koji nije potvrđen kao istorijska činjenica, a da jednoga dana neki istaživač nabasa na izvor koji će otrkiti neko drugo značenje... u svakom slučaju, za ovu zemlju, sve njene građane a Srbe posebno - bolje i zdravije bi bilo se vezujemo za državni slogan "Car careva caruje carevima" nego definitivno pogrešno tumačenje "samo sloga Srbina spasava" i da to naturamo manjinama koje ovde oduvek žive, kao i mi.
 
Drakche":1dw0qozs je napisao(la):
Hrvatski dizajn je uradjen po dobrom ukusu (mada se meni licno ne dopada nesto posebno), a ovaj predlog da za domace avione po ugledu na "orgla J-22" je neozbiljan (deciji).

No, dizajn je sada najmanji problem s obzirom sa kakvim se probleima Jat danas suocava.

Ni jedan predlog koji se nasao ovde nije konacan, zvanicni ili sta god tako, vec varijacija i razmisljanje na temu, 'sta bi bilo kad bi bilo'. Brendiranje tj. vizuelni indetitet je jako bitna stvar u ostavljanju vizuelnog utiska, prezentovanja i prepoznatljivosti same /buduce/ kompanije ali u ovom slucaju i drzave i to ostavlja prvi utisak. Ono sto jeste bitno po mom misljenju za nacionalnu aviokompaniju je da iskoristi prepoznatljivost nekog nacionalnog obelezja pre svega prepoznatljivog elementa (dela obelezja) kroz njegovo stilizovanje. Takodje kad je u pitanju nacionalna kompanija, treba izbeci da bude prenaglasena sema, vec da ima neku jednostavnost i da odise elegancijom. U slucaju Hrvatske, njihov prepoznatljiv element je sahovnica tj crveni kvadrati i on je po mom misljenju delimicno uspesno uradjen.U slucaju Srbije mislim da su to ocila. Od novijih kolor sema, American ima dobro graficko resenje.

Kod privatnih avio-prevoznika tezi se suprotnom, tj sto upecatljivijim bojama, natpisima itd jer po prirodi ne koriste elemente drzavnih oznaka pa je potrebno na neki nacin posebno brendirati i steci upecatljivost.

U svakom slucaju, verujem da kad se postigne dogovor, da ce biti angazovana odgovarajuca dizajnerska kuca da uradi kompletano vizuelno re brendiranje kao i sam logo.
 
Хазард,

Ја ипак видим неке друге мотиве у поступку немачких историчара да непостојећој држави накнадно дају ново име.

Мислим, "Римски бунар" на Калемегдану изграђен од Хабзбурговаца, или најпопуларнија аустријска минерална вода "Римски извор" и, наравно, Свето Римско Царство Немачке Народности (Heiliges Römisches Reich) ме, не знам зашто, наводе да посумњам у те мотиве :?

Извињавам се за OFF
 
jat.jpg
 
relja":wzr8ddza je napisao(la):
Svestan sam da sam više nego "tanak" u ovoj temi, ali ipak - malo mi je neverovatno da su naši vladari na grbove stavljali turpije (pa ne jednu nego četiri) ili da su bili toliki pajseri pa da su stavljali neki simbol koji više liči na ornament ili ukras zato što nisu baš dobro videli grb sa kojeg potiču ... ali videla srpska žaba istočno-rimskog konja...

Što se tiče samog značenja slova BETA - jedini rizik je da država usvoji plemenit slogan koji nije potvrđen kao istorijska činjenica, a da jednoga dana neki istaživač nabasa na izvor koji će otrkiti neko drugo značenje... u svakom slučaju, za ovu zemlju, sve njene građane a Srbe posebno - bolje i zdravije bi bilo se vezujemo za državni slogan "Car careva caruje carevima" nego definitivno pogrešno tumačenje "samo sloga Srbina spasava" i da to naturamo manjinama koje ovde oduvek žive, kao i mi.

Зашто мислиш да је погрешно тумачење слогана? Нисам никада схватио шта у том неформалном слогану може да буде сметња или претња, натурање било коме. Посебну ми је пажњу привукло то да нешто натурамо мањинама, на шта си мислио? Користи се интерно међу људима а сличан мотив имамо и у химни (слога биће пораз врагу) делује као апел на јединство. У сваком случају није за авион. Зар би цар царева царује царевима било другачије из неког разлога па да се вежемо за њега?


Израз Бечка школа, увек ме је асоцирао на Бечко-Берлинску историјску школу из чије кухиње пратимо чињенице, увек све свежије. Делује ми да би у духу те замућене воде требао слоган да буде Немачка Немцима, што нам је и ближе некако. Мислим, пошто смо у вези, размени љубави са њима од када им је жеља да постану колонијални у правцу те исте Византије. А и од пре доста...
 
@ Borčanac, pre toga sam napisao
viewtopic.php?p=240598#p240598
Dakle, na grbu nisu 4 "C" nego 4 "ocila". Nalazila su se na razim grbovima i zastavama počev od srednjeg veka. Slogan Samo sloga Srbina spasava je nastao u 19 veku, a tek kasnije je pogrezno vezan za četiri stilizovana "ocila", jer je oblik ocila nekoga asocirao na ćirilično "C" , uz prihvatanje da su 2 od 4 "C" napisana - naopako... BTW, posmatrajući vojna i državna obeležja do 1918 najmanje sam viđao 4 ocila sa grba.
Nekako mi je prihvatanje da se na grbu nalazi 4 "C" proizvod novijeg vremena. Pa i nama je u osnovnoj školi (SFRJ) učiteljica, objašnjavajući grbove socijalističkih republika (Lovćen, Triglav, more itd...) rekla da se na grbu nalazi 4"C" kao skraćenica drevnog slogana "Samo sloga Srbina spasava" kao upozorenje zbog posledica nesloge zbog kojeg je Srbija izgubila boj a Kosovu i zbog čega su Turci vladali 500 godina. Niti to znači, niti su Turci vladali 500 godina, ali ja sam tako prihvatao 4"C" sve dok država nije počela da stavlja grb sa ocilima na sve i svašta.
Pomalo iziritiran, uglavnom zato što sam u SCG služio vojsku u naiconalno i verski mešovitoj jedinici (vojnici, a i starešine koje su branile Srbiju 1999) sa dobrim ljudima iz cele Srbije (i muslimana iz CG) gde nas je sve vezivala jedna stvar - nismo imali vezu u korumpiranim vojnim i državnim institucijama,tj. bili smo niko i ništa - elem, hteo sam da saznam zašto bi danas ti isti ljudi nosili 4 "C" na uniformi, tablicama, dokumentima, navijali za reprezentaciju koja na nosi na dresu ... i sznao da 1 - nisu četiri slova "C", 2 - da su to "ocila", 3 - da je moja učiteljica lupala gluposti i usadila meni i ostaloj deci u glvau neke budalaštine sa kojima smo odrasli, 4 - da je u pitanju simbola vladara preuzet od Vizantije, koji je kasnije prerastao u državni simbol u vreme Karađorđa i Obrenovića, 5 - da u vreme mog pradede koji je poginuo na Solunskom frontu niko nije šarao gde je stigao 4"C", ali da su se zato u vojsci kuvala dva ručka u dva kazana, poštujući verska ubeđenja

Car careva caruje na carevima - iako slogan nije 100% potvrđen i verovatn nikada neće ni biti, je upozorenje vlastima da paze šta rade jer, verovali u Boga ili u neku životnu pravdu, svakoga na kraju ipak stigne po zasluzi kako je živeo i šta je radio.
 
Па сваком образованијем човеку је јасно да се на ради о 4 с. Грб као грб је леп,са лепом историјом иза себе и било би неозбиљно да га мењамо. А онај редизајн грба из 2009. године је класична спрдња са Србијом,њеном историјом и народом због које би неко морао да кривично одговара.
 
relja":3g1cddq3 je napisao(la):
@ Borčanac, pre toga sam napisao
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 98#p240598
Dakle, na grbu nisu 4 "C" nego 4 "ocila". Nalazila su se na razim grbovima i zastavama počev od srednjeg veka. Slogan Samo sloga Srbina spasava je nastao u 19 veku, a tek kasnije je pogrezno vezan za četiri stilizovana "ocila", jer je oblik ocila nekoga asocirao na ćirilično "C" , uz prihvatanje da su 2 od 4 "C" napisana - naopako... BTW, posmatrajući vojna i državna obeležja do 1918 najmanje sam viđao 4 ocila sa grba.
Nekako mi je prihvatanje da se na grbu nalazi 4 "C" proizvod novijeg vremena. Pa i nama je u osnovnoj školi (SFRJ) učiteljica, objašnjavajući grbove socijalističkih republika (Lovćen, Triglav, more itd...) rekla da se na grbu nalazi 4"C" kao skraćenica drevnog slogana "Samo sloga Srbina spasava" kao upozorenje zbog posledica nesloge zbog kojeg je Srbija izgubila boj a Kosovu i zbog čega su Turci vladali 500 godina. Niti to znači, niti su Turci vladali 500 godina, ali ja sam tako prihvatao 4"C" sve dok država nije počela da stavlja grb sa ocilima na sve i svašta.
Pomalo iziritiran, uglavnom zato što sam u SCG služio vojsku u naiconalno i verski mešovitoj jedinici (vojnici, a i starešine koje su branile Srbiju 1999) sa dobrim ljudima iz cele Srbije (i muslimana iz CG) gde nas je sve vezivala jedna stvar - nismo imali vezu u korumpiranim vojnim i državnim institucijama,tj. bili smo niko i ništa - elem, hteo sam da saznam zašto bi danas ti isti ljudi nosili 4 "C" na uniformi, tablicama, dokumentima, navijali za reprezentaciju koja na nosi na dresu ... i sznao da 1 - nisu četiri slova "C", 2 - da su to "ocila", 3 - da je moja učiteljica lupala gluposti i usadila meni i ostaloj deci u glvau neke budalaštine sa kojima smo odrasli, 4 - da je u pitanju simbola vladara preuzet od Vizantije, koji je kasnije prerastao u državni simbol u vreme Karađorđa i Obrenovića, 5 - da u vreme mog pradede koji je poginuo na Solunskom frontu niko nije šarao gde je stigao 4"C", ali da su se zato u vojsci kuvala dva ručka u dva kazana, poštujući verska ubeđenja

Car careva caruje na carevima - iako slogan nije 100% potvrđen i verovatn nikada neće ni biti, je upozorenje vlastima da paze šta rade jer, verovali u Boga ili u neku životnu pravdu, svakoga na kraju ipak stigne po zasluzi kako je živeo i šta je radio.


Служили смо у исто време изгледа, или невреме, боље рећи. Упознао сам ја и муслимане који су те године за србију дали живот, из Пазара, једног тачније. Знам неке који су од родитеља у аманет добили обожавање Српског краља због та два казана која помињеш, биће и нека слика касније. Не знам шта друге спречава да се поистовете са државом у којој живе, и даље ми није јасно шта се натура коме?

Остало је што си написао позната је ствар, да не дрвимо. Само ми је нови израз значења оцила жив некако у народу, а византијски није ни мало, а којем такође не спорим да је део нашег наслеђа. Ја не мислим да нам је у опште потребан неки слоган. Име фирме, препознатљив симбол, у принципу Миланчетов предлог је супер.

Није никакав грех имати и неку обновљену традицију, оцили су доста старији симбол и од Византије, имаш на теми грбови приказан на античким приказима, као и из Винче више хиљада година уназад. :vops:
 
Pa, radi se upravo o tome "novi izraz značenja ocila" je zaživeo, ali kao srpski nacionalni i u ekstemnim varijantama - nacionalistički simbol, i to zbog površnog tumačenja ocila kao slova "C". Da sam ja Slovak, Mađar, Rumun... u nekom manjem mestu u kojem se komšije mrze zbog sitnih pakosti i gde se klinci šibaju iz dosade i depresije a dele se po nacionalnosti, kod ljudi koji su bar jednom u životu doživeli neprijatnost po nacionalnoj osnovi zbog neke budale (bio si u vojsci, znaš kako to zna da bude), ni ja ne bih prihvatio 4C kao svoj simbol.
A da se ljudima objasni o čemu se zapravo radi, bila bi druga priča.

Ja ocila prihvatam kao simbol svoje zemlje, nemam problem sa time. Ali, ja sam se potrudio da saznam malo više...


A što se tiče imena nacionalnog avioprevoznika...
SAT, SAP, SAL... Srpski: aero transport, avio prevoz, aero put, avio linije... ne zvuči ni blizu kao JAT.

JAT je "kršten" bez nekog vođenja računa o prevođenju skraćenice na engleski: na avionima je tek kasnije sa jedne strane zamenjen srpskohrvarski "Jugoslovenski aerotransport" sa "Yugoslav Airlines", iako nema ni "J" ni "T" u engleskoj verziji.
Bitna je dobra skraćenica i naravno, dobra usluga. Koliko putnika van skandinavije zna šta znači "SAS"? Nije im ni bitno...
 
relja":13pbtb4v je napisao(la):
Svestan sam da sam više nego "tanak" u ovoj temi, ali ipak - malo mi je neverovatno da su naši vladari na grbove stavljali turpije (pa ne jednu nego četiri) ili da su bili toliki pajseri pa da su stavljali neki simbol koji više liči na ornament ili ukras zato što nisu baš dobro videli grb sa kojeg potiču ... ali videla srpska žaba istočno-rimskog konja...

1. Postoji skola misljenja koja tvrdi i da na grbu Paleologa ti simboli jesu ocila a ne slova B. To zasto bi neko stavio "turpije" na grb - pa, pod jedan, zapravo je iz heraldickog ugla gledanja mnogo logicnije staviti "turpiju" ili bilo koji objekat, simbol umesto slova (slova su jako retka pojava na stitovima i u sustini se ne koriste), a pod dva, ima mnogo grbova sa naizgled "smesnim" simbolima - otkud mi mozemo da znamo kakvu je adekvatnu simboliku neko video u necemu pre 500, 600, 1000 godina.

2. Naravno da je moguce da je neko bio "pajser" pa pogresno interpretirao simbol na vizantijskom grbu, istorija je puna primera gde se simboli, reci, ideje prenose "uz gresku" kao "gluvim telefonima". Narocito je to moguce u nekom 13., 14. veku. Uostalom mnogi su od 19. veka do danas bili "pajseri" pa mislili da su cetiri ocila u stvari cetiri slova C, pa jos od toga pravili devize...a sve to veze s mozgom nema.

3. Ne postoji nijedan materijalni dokaz iz srednjeg veka da su srpski srednjevekovni vladari, ili bilo ko od srpske vlastele, koristili krst sa cetiri ocila (ili sa cetiri slova B) kao svoj simbol. Nijedan. Nula. Postoji jedna plocica iz jednog manastira (zaboravih kog) gde su kao neki oblici koji podsecaju na ocila, ali to lako mogu biti samo ukrasni elementi koji lice. Krst sa cetiri ocila javlja se kao srpski tek nakon srednjeg veka u tzv. ,,ilirskim'' grbovnicima za koje pouzdano znamo da su bili puni izmisljotina. Iz ilirskih grbovnika se on preuzima od strane Srba u Hapsburskoj monarhiji (vladike pre svega, crkva) a prvi put je pouzdano upotrebljen kao simbol srpske drzave - 1804. godine. Uostalom kada se sve to istrazilo detaljnije, krajem 19. veka svesno je pravljen danasnji grb - spoj grba ,,stare Srbije'' (dvoglavi orao - ,,provereni'' srednjevekovni simbol) i grba ,,nove Srbije'' (krst i ocila). Krst i ocila (potencijalno "iskrivljena" slova B) kao grb Srbije su mozda jednostavno greska renesansnih (cesto ,,amaterskih'') heraldicara.

Što se tiče samog značenja slova BETA - jedini rizik je da država usvoji plemenit slogan koji nije potvrđen kao istorijska činjenica, a da jednoga dana neki istaživač nabasa na izvor koji će otrkiti neko drugo značenje... u svakom slučaju, za ovu zemlju, sve njene građane a Srbe posebno - bolje i zdravije bi bilo se vezujemo za državni slogan "Car careva caruje carevima" nego definitivno pogrešno tumačenje "samo sloga Srbina spasava" i da to naturamo manjinama koje ovde oduvek žive, kao i mi.

Meni je vezivanje za taj slogan, pa i da predpostavimo da je tacan - pogresno na nekoliko nivoa. Pod jedan, ne pretendujemo kao drzava da budemo univerzalna pravoslavna svetska monarhija (koncept rimskog carstva nakon hristijanizacije tj. nakon Konstantina), a to je jedini pravilan kontekst te devize. Mi nismo Vizantija, niti pokusavamo da budemo, niti smo ikada bili. Dakle to je kucanje na pogresna simbolicka vrata. Pod dva, ako predpostavimo da je teza o tome sta predstavlja grb Paleologa tacna, Vizantija je taj grb usvojila u vreme kada je ,,car careva'' carevao tek nad Grckom (i to ne celom - bez Peloponeza i Atine) i severozapadnom Malom Azijom - a ubrzo se njegovo carstvo svelo na Carigrad i okolinu. Jedino sto bi bilo adekvatno u prihvatanju te devize kao drzavne je sto bi je prigrlili u trenutku kada se, kao Vizantija Paleologa, nepovratno kao drzava smanjujemo.

Pod tri, na srpskom grbu nisu slova B, niti ikakva slova. Na srpskom grbu su - jedino i samo - ocila. Tako je od 1804. To je simbol moderne srpske drzave. I on je shvacen kao autenticno srpski simbol - i kod nas i u inostranstvu. Kako je do toga doslo, kako se taj simbol ,,rodio'' - interesantno je samo istoricarima i zaljudjenicima za istoriju (npr. meni :)). Uvodjenje nekakve vizantijske devize samo bi unelo zabunu tamo gde nikome nije potrebna.
 
Po ovome ja bih zaključio da je štit sa 4 ocila na grudima dvoglavog orla - totalno besmislen, tj da je to samo neka srpska šara, ornament, koji svako može da tumači kako mu odgovara jer i nema pravo značenje...
 
http://www.heraldikasrbija.com/rubrike/ ... m-grbu.pdf
Можда ово буде интересантно. Хазард може да каже какав је ова страница извор, ја сам само налетео, па преносим.

Такође, између наше Немањићке и династије Палеолога постојале су и брачне, фамилијарне везе а раније везе сежу од времена када је нишлија основао престоницу Византије, обзиром да смо били у истој држави то је и наша престоница, зар не? Религија коју је он озваничио и данас нам је званична а такође је трасирао настанак Византије.Са којом има и љубави и рата али и неоспорне хиљадугодишње повезаности, заједничких вредности. Негде се читалац наводи да су оцили заживели на територији Аустроугарске код Срба, а озваничени усред окупације Отомана. Значи код Срба у различитим империјама. Зашто је то прецима било важно, не можемо да знамо поуздано, као што не можемо знати како су наши истраживачи пре више од века, одредили поуздано са малим одступањима али без механизама и алата који су данас познати, величину подземног града Виминацијума. Неким истраживањима, предањем, списима који су вероватно уништени или из другог разлога данас нама нису доступни, свакако не верујем да су сели под шљиву и лупали толико. А повезаност јака и данас је јасна. У осталом не краде се ничије наслеђе, Србија постоји а Византије, Отоманског, Аустро/Угарског царства више нема. Дефиниција нашег писца Милована Витезовића да се историја понавља јер човечанство никако да схвати пређено градиво, опет је на снази.
 
SERBIANA ми се свиђа!!
Мислим да је лепо што је женско, одаје неки утисак пријатности, гостопримства, пажње и удобности.

Шаљи им то SERBIANA, обавезно!!

(са друге стране, да ли ће Арапи дозволити да име буде женско? :violina: )
 
A kad udjes u avion da svira ,,odakle si sele, devojano mlada..." :D
 
hazard":glh8dm3m je napisao(la):
A kad udjes u avion da svira ,,odakle si sele, devojano mlada..." :D

A žensko kabinsko osoblje da bude obučeno u šumadijske narodne nošnje sa ružom u kosi, na ulazu u avion da se putnici ponude hlebom i solju, po smeštanju na mesta da se služi slatko i sveža hladna voda sa izvora iz mallih krčaga - suvenira koji se mogu kupiti za 9.99. Kapetanove objave da se najavljuju zvukom frule ili harmonike.
Kapetan i kopilot obavezno da nose formacijske brkove model 1912-1918, kakve možemo videti u filmu "Marš na Drinu". Žene piloti kosu da nose u uvijenim pletenicama. Engleske tehničke izraze u svakodnevnoj upotrebi obavezno zameniti sa odgovarajućim francuskim ili nemačkim.
 
I da zaboravimo na ocilanje i patriotski zanos sve do Vizantije, jedna mustra pirotskog ćilima na fasadi bila bi extra (Arapi ih vole, kilime), jeeeee!
 
Тоо! Летећи ћилим! :kk:

Duleja":a68ei8co je napisao(la):
A sa druge strane, aviona: СРБИЈАНКА! :D

Па да преместимо у Ваљево седиште ЈАТ-а, можда и цео аеродром? :D
 
Ako Mrkonjić ne sabotira preuzimanje....
 
ма какав црни Мрка. једино што он може да саботира је концерт Ане Бекуте. он само лупета около зато што га нису укључили у овај посао
 
Vrh