Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

Cestitam ti na kupovini i u zdravlju da ga koristis!

Takodje hvala ti sto si dosao ovde, da cujemo iskustva iz prve ruke.

Vidim detaljno nabrojanu dokumentaciju koja se tice investitora, ali nista ne rece o obicnim stvarima za nas "pucanstvo", kako nas nazva. Koliki je stan, koji sprat, jel gleda na sever, na Delta City, na unutrasnjost bloka? Jel si uzeo i garazu? Kako si regulisao dinamiku isplacivanja, jel vezana za kredu ili ne, jel kapara standardizovana, da li ima nekih pravnih zackoljica (tipa hipoteka, ko u Belvilu). Jel moze jos uvek da se bira ili je vec rasprodato sve sto valja?


Puno hvala.

Stan je dvosoban i gleda na istok prema Delti. Uzeo sam jedno grazno mesto. To nije obavezno, ali ko ga kupi, vodi se kao posebna "nepokretnost* tako da se "standardno" minimalnih 10% za kaparu daje na stan+parking mesto. Sto se tice dinamike isplacivanja, vec sam napisao da sam dao minimalno potrebnih 10% za stan plus parking i da sam se obavezao na isplatu ostatka u celosti kada budem potpisao prijem stana tj po useljenju dogodine. Moj stan nije vezan hipotekom kod banke. Imam srecu, bar za sada, da imam relativno stabilne prihode pa sam mogao da se odlucim za ovu "opciju". Nisam hteo da uzimam kredit kod banke jer "stabilni prihodi" u Srbiji su relativna stvar i mnogo lako se kolo srece zavrti...a onda se zavrti u glavi :mrgreen: Kada sam ja kupio, krajem Maja pocetkom Juna, bilo je jos stanova. Meni su rekli da su do tada prodali 42 stana. Najvise onih koji gledaju na istok prema Belvilu kao i moj. Ne znam kakvo je stanje sada....

Sto se tice diskusije na temu staro ili novo...

Prvo, nigde nisam napisao kako nije dobro da se polemise. Naprotiv, napisao sam kako sam detaljno pratio diskusiju na forumu. Zahvaljujici razlicitim misljenjima i postovima ovde, ja sam lakse doneo moju odluku, sa rezonima koje sam vec opisao. Potpuno postujem i slazem se sa misljenjem dela foruma koji "brani" logiku uzeti staro proci jeftinije ili novo ne vredi para jer je perskupo i td. Ja jednostavno tako ne mislim i napisao sam zasto imam drugacije misljenje. Tacno je da se sve moze srediti, popraviti, urediti. Ali sta god ti radio na starom, nikada ga neces napraviti na novo. Mozes cak i reci "vidi kako izgleda kao novo" ali to ce i dalje biti staro. Kada sam govorio o instalacijama, mislio sam na kompletnu instalaciju u zgradi a ne samo u stanu koji se renovira. Ja licno ne bih pravio "oazu u pustinji". Razlika u ceni mora biti zaista velika da bih se odlucio na takav put. Mislim da na trzistu trenutno to nije slucaj. Cene starih stanova nisu drasticno nize od novogradnje, pogotovu kada se stavi na papir cena plus ulaganje za renoviranje. Ali potpuno postujem da nekome takva varijanta vise odgovara. Licni izbor u odnosu na mogucnosti, rekao bih.

O popustu i "profitu"....

Cena kvadrata je 1707 eura. Recimo da stan od 55 m2 kosta 95000 eura i da si dobio popust od 5%. Plati ces 90250 od cega je 10% PDV znaci oko 9000 eura koje mozes da dobijes nazad ako ti je to prva nekretnina u Srbiji. Znaci ugrubo stan od 55m2 te kosta 81000 eura ili 1475 eura po kvadratu u "zavrsnom" racunu. To bi bio moj slucaj da sam imao da platim vise od 10%. Cuo sam (znaci cuo sam ne licno iskustvo) da je covek platio pola stana unapred i dobio 6% popusta. Da li je to zaista tacno ne znam, ali ugruba racunica je tu....

Veliki pozdrav svima
 
bog":t2f38xuy je napisao(la):
Hvala na odgovoru, ali nisam bas razumeo sve strucne izraze. Ono sto sam ja imao prilike da vidim jeste "horizontala" sa 2 sloja armiranog betona (sa celicnom armaturom i u gornjem i donjem sloju), a izmedju stiropor, recimo 15-20 cm. Na to je isla odozgo kosuljica od cementa, pa parket, a odozdo je beton malterisan, pa gletovan, pa krecen. Mozda je to isto kao i ova horizontala ovde, samo sto mi deluje tanje na "oko", a siguran sam da je sve ok i po standardima.

Nisam čuo nikad do sad da se ploča radi od dva sloja betona, zato mi je to malo čudno.
LMT tavanica, vide se punioci i glredice. Punioci su od opekarskih proizvoda (kao blok) slika 1, slika 2, slika 3

Takođe po istom sistemu ima i Stiropor tavanica (mozda je to u pitanju) gde su punioci zapravo od stiropora. slika 1, slika 2, pdf

U svakom slučaju, po slikama, vidi se da zaista dobro i kvalitetno rade, tako da nema sumnje da će sve biti dobro urađeno.
 
Igor":iixmga0k je napisao(la):
Opet cu ponoviti da se ovaj i projekti slicnih gabarita ne grade iz slamarice pa da im u toku gradnje ponestane para.

Ti Igore mora da si rodjeni optimista, a bio sam i ja nekada davno. Verovatno nisi imao neka negativna iskustva u zivotu, to hoce da promeni coveka i nauci ga da bude oprezan. Nije problem u "ponestajanju para", mada se i to desava. Investitor moze da ima para i vise nego sto mu treba da zavrsi gradnju, ali ipak odluci da preusmeri sredstva u neke druge tokove, verovatno profitabilnije u datom trenutku. Firma koja gradi moze da ode i u bankrot, ali to ne znaci da su vlasnici bankrotirali. To je inace normalna stvar u poslu, evo recimo dolazi neki veliki bend i pusti karte u pretprodaju. Ako pretprodaja ne ide zadovoljavajuce po njihovim kriterijumima, bend odlaze koncert za neki drugi termin ili do daljnjeg, a sviraju po drugim gradovima. Slicno je i u gradnji, ako pretprodaja krene slabo, cemu onda zurba i pored svih para i dobre namere? Siguran sam da znas vise projekata nego ja, koji su ili razvlaceni ili odlozeni na neodredjeno, i od strane privatnih firmi i od strane drzave. Ima slucajeva kad gradnja nikad ni ne krene, nekad krene i nikad se ne zavrsi, neko zavrsi, ali se posle jajari na sitno (za skolu, za infrastrukturu i sl), nekad se sve srecno zavrsi, ali prodju godine nerviranja... Bilo je toga i u SFRJ, a ima i danas. Kazem sve je moguce, video sam svojim ocima, a ponesto i iskusio na svojoj kozi. Zato uvek savetujem opreznost pre svega, nece da skodi.
 
bog":3kb1aib8 je napisao(la):
Igor":3kb1aib8 je napisao(la):
Opet cu ponoviti da se ovaj i projekti slicnih gabarita ne grade iz slamarice pa da im u toku gradnje ponestane para.

Ti Igore mora da si rodjeni optimista, a bio sam i ja nekada davno. Verovatno nisi imao neka negativna iskustva u zivotu, to hoce da promeni coveka i nauci ga da bude oprezan. Nije problem u "ponestajanju para", mada se i to desava. Investitor moze da ima para i vise nego sto mu treba da zavrsi gradnju, ali ipak odluci da preusmeri sredstva u neke druge tokove, verovatno profitabilnije u datom trenutku. Firma koja gradi moze da ode i u bankrot, ali to ne znaci da su vlasnici bankrotirali. To je inace normalna stvar u poslu, evo recimo dolazi neki veliki bend i pusti karte u pretprodaju. Ako pretprodaja ne ide zadovoljavajuce po njihovim kriterijumima, bend odlaze koncert za neki drugi termin ili do daljnjeg, a sviraju po drugim gradovima. Slicno je i u gradnji, ako pretprodaja krene slabo, cemu onda zurba i pored svih para i dobre namere? Siguran sam da znas vise projekata nego ja, koji su ili razvlaceni ili odlozeni na neodredjeno, i od strane privatnih firmi i od strane drzave. Ima slucajeva kad gradnja nikad ni ne krene, nekad krene i nikad se ne zavrsi, neko zavrsi, ali se posle jajari na sitno (za skolu, za infrastrukturu i sl), nekad se sve srecno zavrsi, ali prodju godine nerviranja... Bilo je toga i u SFRJ, a ima i danas. Kazem sve je moguce, video sam svojim ocima, a ponesto i iskusio na svojoj kozi. Zato uvek savetujem opreznost pre svega, nece da skodi.

Potpuno se slazem. Covek danas MORA biti oprezan. Pogotovo u zemlji Srbiji i pogotovo u danasnje vreme krize i nemastine. Ali opet se vracam na ono koliko si spreman da rizikujes toliko i "profita" mozes da ocekujes. Moje misljenje je bilo( i ostalo za sada) da je ablok dobar projekat i da vredi "rizika"-kupovine. Da li cu isto misliti i dogodine u Maju, nemam pojma! Molim Boga da hocu. Sve do sada mi ukazuje da se nisam z..ali zivot pise romane. Bar mi iz Srbistana to znamo najbolje...

U zdravlje drugari
 
jamsy69":1cbc14cj je napisao(la):
Meni su rekli da su do tada prodali 42 stana. Najvise onih koji gledaju na istok prema Belvilu kao i moj. Ne znam kakvo je stanje sada....

Jel znas mozda da li je neko birao stan koji gleda na unutrasnjost i da li ima sanse da njih vreduju manje, jer ipak gledaju u drugu zgradu na malom rastojanju? Jel ista cena i za potkrovlje?

jamsy69":1cbc14cj je napisao(la):
Tacno je da se sve moze srediti, popraviti, urediti. Ali sta god ti radio na starom, nikada ga neces napraviti na novo. Mozes cak i reci "vidi kako izgleda kao novo" ali to ce i dalje biti staro.

Bravo, moj si covek! To je jedino razmisljanje sa kojim mogu da se poistovetim. Sve ostalo, kad krenu kalkulacije i razmisljanje o isplativosti po raznim aspektima, stara gradnja jeste nesumnjivo bolja. Ali ko voli novo samo zato sto je novo i bas ga briga za sve, onda je to dovoljan razlog, a uz to je i neoboriv. Ja sam takav, iako mnogi ovde misle da sam glavni navijac za staru gradnju :)

jamsy69":1cbc14cj je napisao(la):
Kada sam govorio o instalacijama, mislio sam na kompletnu instalaciju u zgradi a ne samo u stanu koji se renovira. Ja licno ne bih pravio "oazu u pustinji".

Pa i ja sam mislio na celu zgradu. Sta god da muci zgradu, voda, struja, grejanje, sve se to sredi za vrlo male pare. E sad, moze recimo da postoji problematican lik u zgradi koji nece da ucestvuje, ali takvih ima i u novim naseljima, ako ne i vise nego u starim (provereno). Da ne kazem da neke stare gradnje imaju bolje instalacije od novgradnje. Bolje da ne imenujem naselja, ali ovo jeste cinjenica koja nije presedan.

A ne rece sta bi ti to "dirao" kod fasadne cigle i "mozaika"? Mozda stavljao plastiku preko? Mislim, rekao si, nemoj sad da vrdas :D

jamsy69":1cbc14cj je napisao(la):
Cena kvadrata je 1707 eura. Recimo da stan od 55 m2 kosta 95000 eura i da si dobio popust od 5%. Plati ces 90250 od cega je 10% PDV znaci oko 9000 eura koje mozes da dobijes nazad ako ti je to prva nekretnina u Srbiji. Znaci ugrubo stan od 55m2 te kosta 81000 eura ili 1475 eura po kvadratu u "zavrsnom" racunu. To bi bio moj slucaj da sam imao da platim vise od 10%. Cuo sam (znaci cuo sam ne licno iskustvo) da je covek platio pola stana unapred i dobio 6% popusta. Da li je to zaista tacno ne znam, ali ugruba racunica je tu....

Cekaj bre, a gde je tu profit? Znas ono, udjem u investiciju, izadjem i ostane mi kes? Ovo sto ti racunas je imaginarno profitiranje, "da dam manje, umesto da dam vise", a u stvari samo dajem u oba slucaja, plus zarobljavam kapital na jako dug period vremena. E bas steta, a bio sam ko stric Baja Patak sa "$$$" u ocima :)

Ja bih postavio sledece pitanje: kada je neko od svih nas ovde na forumu, individualno prodao nekretninu, koliko je uspeo da dobije i koliko je prodaja trajala?

Takodje imam i predlog za buduce kupce: savetovao bih svakome da pre kupovine nekretnine prvo testira trziste, a i samoga sebe, tako sto ce samo "fiktivno" pokusati da proda sta ima ili ako nema, bar da zamisli da ima stan, oglasi ga i pokusa da ga proda. Mislim da bi to bilo vrlo korisno, da bi covek direktno video stanje na trzistu, sta mu je zaista isplativo, sta nije, i naravno, da li moze da se profitira ili ne...
 
milanche":3bhal3x1 je napisao(la):
bog":3bhal3x1 je napisao(la):
Hvala na odgovoru, ali nisam bas razumeo sve strucne izraze. Ono sto sam ja imao prilike da vidim jeste "horizontala" sa 2 sloja armiranog betona (sa celicnom armaturom i u gornjem i donjem sloju), a izmedju stiropor, recimo 15-20 cm. Na to je isla odozgo kosuljica od cementa, pa parket, a odozdo je beton malterisan, pa gletovan, pa krecen. Mozda je to isto kao i ova horizontala ovde, samo sto mi deluje tanje na "oko", a siguran sam da je sve ok i po standardima.

Nisam čuo nikad do sad da se ploča radi od dva sloja betona, zato mi je to malo čudno.
LMT tavanica, vide se punioci i glredice. Punioci su od opekarskih proizvoda (kao blok) slika 1, slika 2, slika 3

Takođe po istom sistemu ima i Stiropor tavanica (mozda je to u pitanju) gde su punioci zapravo od stiropora. slika 1, slika 2, pdf

U svakom slučaju, po slikama, vidi se da zaista dobro i kvalitetno rade, tako da nema sumnje da će sve biti dobro urađeno.

Nisam gradjevinac i ne posecujem gradilista, ali to sto sam video je bilo tako kako sam napisao: 2 sloja armiranog betona i znacajno deblje od ovoga ovde. Definitivno nije nista od ovoga sto si ti naveo. Mislio sam da je takav "standard" i danas, mada je to gradnja od pre 20-30 godina, tako da je moguce da se "standard" istanjio u medjuvremenu. Heck, pa i zidovi su nekad bili po pola metra debeli i to u socijalnoj gradnji u doba SFRJ, pun ih je Beograd.
 
Mozda nisam bio dovoljno precizan. Ja sam kupio stan iskljucivo za svoje potrebe. Znaci stanovanje, a nikako preprodaja ili iznajmljivanje. U tom smislu mi je veoma vazno koliko ce me sve kostati kada se napravi zavrsni racun. Izvinjavam se ako ste me pogresno razumeli. Naravno, covek treba da razmislja unapred i da eventualno predpostavi koliko bi se moglo dobiti/izgubiti u slucaju da se mora prodavati. Mislim da ablok nije takvo naselje tj ne odgovara "trzisnom trenutku", odnosno ciljana grupa kupaca je upravo ovakvih kao ja. Znaci buduci stanari, a ne "tragovci". Kao takvom, interesuje me samo koliko ce me stan/kvadrat kostati "na kraju".
Naravno, neko ima neogranicen ili barem "podebeo" budzet, pa moze, kao sto rece @bog, da "zarobi" kapital na duze vreme i ceka pravi momenat za preporodaju i profit...a taj momenat mozda nikad nece doci. Ko zna....

Sto se tice stanova u "unutrasnjosti" naselja, koliko ja znam kostaju 1680 eura po kvadratu. Mislim da nema razlike u odnosu sprat/potkrovlje. Manji stanovi u "kockicama" C i D su juzno ili severno orijentisani, znaci ili prema JG ili prema opstini. U C i D ima i dvostrano orijentisanih stanova, ali su oni vece kvadrature i meni licnio nisu bili "interesantni"(finansijski naravno).

U zdravlje
 
jamsy69 je napisao(la):

"Sto se tice stanova u "unutrasnjosti" naselja, koliko ja znam kostaju 1680 eura po kvadratu. Mislim da nema razlike u odnosu sprat/potkrovlje. Manji stanovi u "kockicama" C i D su juzno ili severno orijentisani, znaci ili prema JG ili prema opstini. U C i D ima i dvostrano orijentisanih stanova, ali su oni vece kvadrature i meni licnio nisu bili "interesantni"(finansijski naravno)."


Zavisi od tipa stana, spratnosti... recimo, trosobni stanovi, dvostrano orjentisani, od 67m2 koji su povučeni sa sajta (jer ih više nema ili su ostali samo poslednji spratovi) su prodavani po 1.760 eur
 
jamsy69":286kpdfl je napisao(la):
Mozda nisam bio dovoljno precizan. Ja sam kupio stan iskljucivo za svoje potrebe. Znaci stanovanje, a nikako preprodaja ili iznajmljivanje. U tom smislu mi je veoma vazno koliko ce me sve kostati kada se napravi zavrsni racun. Izvinjavam se ako ste me pogresno razumeli. Naravno, covek treba da razmislja unapred i da eventualno predpostavi koliko bi se moglo dobiti/izgubiti u slucaju da se mora prodavati. Mislim da ablok nije takvo naselje tj ne odgovara "trzisnom trenutku", odnosno ciljana grupa kupaca je upravo ovakvih kao ja. Znaci buduci stanari, a ne "tragovci". Kao takvom, interesuje me samo koliko ce me stan/kvadrat kostati "na kraju".
Naravno, neko ima neogranicen ili barem "podebeo" budzet, pa moze, kao sto rece @bog, da "zarobi" kapital na duze vreme i ceka pravi momenat za preporodaju i profit...a taj momenat mozda nikad nece doci. Ko zna....

Sto se tice stanova u "unutrasnjosti" naselja, koliko ja znam kostaju 1680 eura po kvadratu. Mislim da nema razlike u odnosu sprat/potkrovlje. Manji stanovi u "kockicama" C i D su juzno ili severno orijentisani, znaci ili prema JG ili prema opstini. U C i D ima i dvostrano orijentisanih stanova, ali su oni vece kvadrature i meni licnio nisu bili "interesantni"(finansijski naravno).

U zdravlje

Ma sve je cool, ali znas kako, ti si upotrebio rec "profit", a ja to kad cujem odma mi prorade senzori ($$$ u ocima) :) Salim se naravno, jasno je da ne moze da se "profitira", ali moze da se "prodje jeftinije", sto jeste daleko od profitiranja, ali uopste nije lose ako je covek vec resio da kupuje.

Hvala ti na svim informacijama i jos jednom ti cestitam na kupovini. Mislim da si napravio najbolji izbor od svih novogradnji koje se trenutno nude, bravo!
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=M-y4iK5cpCg[/youtube]
 
2014-08-23_ABlok_Blok67a_zps8f0267c0.jpg


Rade brzim tempom i izgleda da će pre zime završiti spoljašnje radove na zgradama.
 
Кад се гледа модел стана (од 44+7 квм) крај градилишта, има једна ствар која би била боља да је друкчија. То је прозор поред врата из дневне собе за излаз на терасу. Прозор је обичан, двоструки, а знатно би било боље да је на место њега тзв. француски прозор, висине врата, и најмање у ширини садашњих прозора.
Зграда би споља изгледала лепше и модерније, а дневна соба би имала више светлости - треба узети у обзир да је стаклени зид према ул. Јурија Гагарина у ствари излог и има га само на моделу - на згради ће ту бити пун зид према суседном стану.
 
Pusten je novi update fotografija danasnjeg obilaska.

Ono sto ce vecinu forumasa makar vizuelno zanimati jesu prvi vidljivi delovi fasade. Nekako mi se cini da ce biti odlicno kada se ukloni ona fasadna zavesa

140826-ABLOK-06.jpg

140826-ABLOK-48.jpg


Veliku foto reportazu pogledajte u projektu pracenja izgradnje http://www.beobuild.rs/read.php/657.html
 


Moze li mi neko reci kakav je ovo materijal? Ove crvene ploce koje se lepe na fasadu. Hvala
 
Moze biti simprolit ili tako nesto protivpozrno izlacjone ploce recimo tesko je zakljuciti na osnovu jedne fotke
 
Mislim da je to simprolit
 
Ok. Hvala na odgovoru. Zanima me zbog zvucne izolacije i kakav je izolator. Ne bih bas da cujem sve sto se desava kod komsije i na stepenistu :)
 
Sekcija projekti u sadasnjoj postavci sajta ima iskljucivo tekst o projektima na engleskom. Do neke nove nadogradnje sajta ostace sadasnji koncept.
 
Prosao sam pored gradilista posle duzeg vremena i ne mogu da se otmem utisku da su zgrade ipak previse blizu jedna drugoj. Iz stanova unutar naselja nece se videti nsita drugo osim prozora komsija i to sa premalog rastojanja. Bice i nedovoljno dnevne svetlosti, a kad se leti otvore prozori, ima da se sve cuje sta ko radi. Mozda ce cak moci i da se namirise sta komsija sprema za rucak, jer ce biti dobra zavetrina. Pricajuci o materijalima ili rasporedu soba, covek se zaboravi, ali kad se zgrade vide uzivo, ocigledno je da su preterano blizu. Stanovi koji gledaju prema ulici (makar bila i prometna ko J. Gagarina) po meni su neuporedivo bolja opcija i razlika u ceni bi trebalo da bude mnogo veca, da bi ispratila razliku u kvalitetu zivljenja. E, ako bi mi prodavala bas ova slatka Dusica Gakovic, sa tim pospanim ocima, razbarusenom kosom, uz to njeno latentno prepotentno ponasanje (koje je takodje simpaticno), hmmmm.... mozda bi se prevario.

Ako postoji potencijalni kupac ili mozda vlasnik stana koji gleda ka unutrasnjosti bloka, molio bih ga da iskreno kaze sta ga je nagnalo da izabere takav stan i da li uopste postoji neki poseban razlog za kupovinu takvog stana?
 
jamsy69":swbxyfab je napisao(la):
.... Cena kvadrata je 1707 eura. Recimo da stan od 55 m2 kosta 95000 eura i da si dobio popust od 5%. Plati ces 90250 od cega je 10% PDV znaci oko 9000 eura koje mozes da dobijes nazad ako ti je to prva nekretnina u Srbiji. Znaci ugrubo stan od 55m2 te kosta 81000 eura ili 1475 eura po kvadratu u "zavrsnom" racunu. To bi bio moj slucaj da sam imao da platim vise od 10%. Cuo sam (znaci cuo sam ne licno iskustvo) da je covek platio pola stana unapred i dobio 6% popusta. Da li je to zaista tacno ne znam, ...

Да ли ко ТАЧНО зна колики су сада попусти на станове у А-Блоку за плаћање пуне цене унапред?

Питам јер сам чуо из друге руке да је попуст 4,5% на уплату за цео стан.
 
To zavisi I od stana koliki popust ce datiI. Inace, cena se krece od 1.600 EUR za garsonjere koje gledaju na unutrasnjost bloka, do 1.760 EUR za dvostrano orjentisane stanove u D lameli. Cene su sa Pdv-om. Popust za celokupnu isplatu unapred se krece of 3 do 5%.
 
Фасада на спољашњој, угаоној згради лепо напредује, како она од плоча у боји дрвета, тако и они делови који су од смеђих цигли.
Е, сад, има ту нешто необично. Док су смеђе цигле на стану-моделу за показивање у ул. Јурија Гагарина нормалне ширине, око 10 цм, ове на згради су у ствари плочице ширине око два сантиметра! Које ће вероватно бити склоне отпадању. И, више су украсне него што побољшавају квалитет фасаде у погледу изолације.
Тако испада да оно што је у излогу није исто у радњи. :?:

Сем тога, чини ми се да испод споменутих плоча нема никакве изолације (између њих и зида), док је на стану-моделу све лепо спаковано. Но, нисам потпуно сигуран у то јер сам гледао по недовршеним ивицама, где изгледа тако.

Добро би било да неко ко се више разуме у ствари провери то.
 
Сазнао сам да се баштице уз неке од станова у приземљу (с дворишне стране) продају по квадратном метру, истина, по нижој цени него терасе, а при том се дају "на коришћење", а не у власништво!
Није ми јасно како то и шта то тачно значи.

Ово је први случај за који знам да се продају баштице по квадратном метру. До сада су свуда ишле уз стан, бесплатно, као нека врста надокнаде зато што је стан у приземљу.
 
Vrh