Šta je novo?

ABlok - Blok 67a [ Stambeno poslovni kompleks | 137 000 m²]

Ко о чему Спат о атинској повељи...
 
Delija":smyqe40l je napisao(la):
Ко о чему Спат о атинској повељи...

Pa kad su neki ljudi ubedjeni da je Novi Beograd vrhunsko dostignuce arhitekture i urbanizma a vise se nece nikad izgraditi nesto slicno jer su se njegovi principi (atinska povelja) pokazali kao urbanisticki promasaj i odustalo se od takvog planiranja grada.
 
fesf.png


untitled.png


Ah ti promasaji atinske povelje...
Ah te zelene povrsine, otvoreni blokovi, prostranstvo...

Dajte nama zatvorene blokove, plocnike ispred zgrade i zelenilo u saksijama... To nama treba!
 
Dali se zna koja je udaljenost izmedju dve zgrade? Deluje mi na slikama da je izuzetno blizu, kao da mogu komsije iz susendnih zgrada lepo da komuniciraju bez glas da dizu :)

Sto se tice fasade, mnogo mi se svidja. Napokon da se unese malo zivosti na Novom Beogradu!!!
 
Udaljenost između tih zgrada u sredini je otprilike ista kao između dve zgrade koje se nalaze jedna prekoputa druge u jednoj prosečnoj ulici na Vračaru, Zvezdari ili na Dorćolu. Naviknutost na prostranost Novog Beograda nam daje utisak da je to dosta bliže nego što jeste.

Meni se više sviđaju otvoreni blokovi, ali su, nažalost, pokazali određene socijalne nedostatke.
 
Da ne pricamo o nedostacima koje su pokazali zatvoreni blokovi na Vracaru, Dorcolu i sl. pogotovo u delovima u celosti odradjenim novogradnjom na kojima ce deca videti drvo i teren jedino kada ga neko nacrta na zidu. Doduse jedan forumas i rece otprilike da je drvece u gradu nepotrebno (parafraziram, mrzi me da trazim post).

Nego, udaljenost zgrada i ove tri zgradice smo vec pregrmeli, jesu li i dalje u roku i krecu u izgradnju i sledecih par zgrada i pre zavrsetka ovih objekata? Mislim da bi sto brzi zavrsetak vecine bloka odgovarao svakome ko kupi stan ovde cisto da ih ne smara izgradnja u 4 faze.

Sto se tice fasade, i dalje West izgleda mnogo bolje, bar sa ovom jednom zgradom i kada se zanemari prizemni nivo u satro stari grad stilu.
 
DusanBG":2glvinb3 je napisao(la):
Da ne pricamo o nedostacima koje su pokazali zatvoreni blokovi na Vracaru, Dorcolu i sl. pogotovo u delovima u celosti odradjenim novogradnjom na kojima ce deca videti drvo i teren jedino kada ga neko nacrta na zidu. Doduse jedan forumas i rece otprilike da je drvece u gradu nepotrebno (parafraziram, mrzi me da trazim post).

To je tačno. Stari deo grada se i dalje razvija po matricama s kraja XIX i početka XX veka, ali to ne znači da je Novi Beograd, kao svojevrsni urbanistički antonim, savršeno rešenje.

Kao što rekoh, pokazao je određene socijalne nedostatke koji su eksplodirali 90-ih. No, ispisano je već na stotine strana na ovom forumu o tome - te, da ne gušimo dalje temu. Samo rekoh čoveku da skučenost ovde nije ništa manja nego u precenjenim vračarsko-zvezdarskim novogradnjama. Naprotiv :)
 
Komsa":3gvv72uo je napisao(la):
Dali se zna koja je udaljenost izmedju dve zgrade? Deluje mi na slikama da je izuzetno blizu, kao da mogu komsije iz susendnih zgrada lepo da komuniciraju bez glas da dizu :)

Sto se tice fasade, mnogo mi se svidja. Napokon da se unese malo zivosti na Novom Beogradu!!!

Ako Vam je preblizu zgrada prekoputa (unutar naselja), mozda je stan sa "spoljne" strane resenje problema....? :?
 
Tragac, pa upravo je to razdaljina koja ce postojati i u bloku 67a izmedju zgrada, sa tim da ce malo utisak skucenosti biti pojacan ovom lamelom u L koja zatvara jednu manju zgradu. Doduse ova samica u sredini na dve strane gleda na prolaz pa nece imati taj problem. Na Deltu je naravno najbolje gledati, em jutarnje sunce, em bi trebalo da bude objekat nizeg gabarita - skola i sl.

Homere, naravno da nije manja, na Vracaru ima jos boljih primera iskoriscenja prostora :)

Veliki prozori su veliki plus, bar po meni. Isto bih vise voleo da nisu trokrilni, kao sto Delija provuce u jednom postu, ali ispada da vecina ljudi vise voli ove prozore sa vise krila. Meni je uvek bio lepsi veliki prozor, ali valjda je vecini ljuidi prakticnije da imaju prozor koji se otvara u manjem luku u dnevni prostor.
 
Komsa":zgo5o5yh je napisao(la):
Sto se tice fasade, mnogo mi se svidja. Napokon da se unese malo zivosti na Novom Beogradu!!!


Sto se tice te fasade upropastise sve sa ovom krem bojom!! Po renderu trebala je da bude bela i nadam se da ce se to odnositi samo na stambeni deo bloka. Ukoliko i komercijalni deo bude ofarban u ovu boju definitivno ce upropastiti sve jer boja nekako deluje bezivotno i mrtvo. Kombinacija bele sa ovim drvenim panelima je odlicna jer daje svezinu i odlican kontrast. Eno pogledajte WEST pa cete videti kako to tamo izgleda.

Sam projekat je stambena replika KPZ Zabela ili Mitrovica. Imamo jasno odredjene spoljne zidine zatvora, zatim tu su i karaule na sva 4 ugla kpza i na kraju kakav bi to kpz bio da u unutrasnjosti nema paviljona, evo tu su i tri paviljona. Ko bude imao srece da kupi stan na spoljnim stranama kompleksa dobro ce proci sem severne strane jer ga tu cekaju zidine susednog kompleksa cak je i udaljenost manja nego izmedju unutrasnjih paviljona i paviljona i zidina. Znaci profitirace samo oni koji budu kupili stan na celoj spoljnoj zapadnoj i samo gornji spratovi na istocnoj strani jer videcemo kako ce izgledati taj vrtic i posta koji su u najavi a prostor za gradnju je dosta tesan tako da su nove zidine za one na prva tri sprata na pljucometar u najavi!

Sve u svemu sto kaze Komsa spolja ce kompleks uneti zivosti u ovaj deo nbga sa izuzetkom ove krem boje koja ozbiljno preti da sve upropasti ali nebi voleo da budem u kozi tih ljudi koji ce puci min 1700 evra po kvadratu da bi ziveli u modernoj stambenoj replici CZa a zauzvrat se tesili ili cak dicili kako su kupili HI TECH gajbu u lepom delu Novog Beograda. Pre bi kupio kucu u Surcinu ili jos bolje napravio nego bacio 1700e da zivim ovde jer ovo je bukvalno bacanje para a ne investiranje u kvalitetan zivot!
 
Verujte nekome ko ceo svoj život živi u blizini - ko kupi stan sa zapadne strane, a da je ova otvorena, NAJGORE će proći...
 
severian":3al0lvmv je napisao(la):
Verujte nekome ko ceo svoj život živi u blizini - ko kupi stan sa zapadne strane, a da je ova otvorena, NAJGORE će proći...


Sta pricas bre ti brate? U kom si bloku i sto ce "NAJGORE" proci onaj koji kupi stan na spoljnoj zapadnoj strani?
 
Zato sto sunce sa te strane surovo przi veci deo dana. To se zavraava uglavnom spustenim zaslonima i neupotrebljivim terasama.

Ovo je empirijsko 100% tacno zapazanje, pa obratite malo paznje pri kupovini. Ili nemojte :mrgreen:
 
Feanor":3hlzbns5 je napisao(la):
fesf.png


untitled.png


Ah ti promasaji atinske povelje...
Ah te zelene povrsine, otvoreni blokovi, prostranstvo...

Dajte nama zatvorene blokove, plocnike ispred zgrade i zelenilo u saksijama... To nama treba!

Dajte nama te zelene neodrzavane povrsine, pune blata zimi da gacamo po jezerima i prljamo automobile.
Dajte nama malo tog golog betona i te crvene opeke iz doba komunizma

Sta ce nama lepe fasade Art Nouveau i Art Deco iz centra grada, uredni parkovi sa drvoredima i fontanama, mi smo navikli na ovaj arhitektonski brutalizam.
 
severian":2muwga3c je napisao(la):
Zato sto sunce sa te strane surovo przi veci deo dana. To se zavraava uglavnom spustenim zaslonima i neupotrebljivim terasama.

Ovo je empirijsko 100% tacno zapazanje, pa obratite malo paznje pri kupovini. Ili nemojte :mrgreen:


Samo da ti kazem ja obozavam sunce!

Ko se sunca krije bolje da ga nije :grand:
 
spatiotecte":1jsk8mtc je napisao(la):
Feanor":1jsk8mtc je napisao(la):
fesf.png


[Dajte nama te zelene neodrzavane povrsine, pune blata zimi da gacamo po jezerima i prljamo automobile.
Dajte nama malo tog golog betona i te crvene opeke iz doba komunizma

Sta ce nama lepe fasade Art Nouveau i Art Deco iz centra grada, uredni parkovi sa drvoredima i fontanama, mi smo navikli na ovaj arhitektonski brutalizam.

Ja ne znam čemu ova sumanuta generalizacija služi, ja sam živeo i u 60-im (koji se smatraju najgorim) i 44-bloku i u delovima gde sam živeo ništa od ovoga nije stajalo. 61 je bio loš poslednjih godina dok nisu uredili im nove parkinge, a u ovim ostalim niti su zelene površine bile išta gore održavane od ostatka grada niti su se koristile kao javni parking. Ovo je situacija i trenutno u većem delu blokova koji nisu značajno narušeni novogradnjom.

Sticajem prilika sam živeo i u 38 još osamdesetih, takođe nisam viđao ove probleme, sa tim da mislim da su se sada ( i to tek u poslednjoj deceniji) pojavili. A ovo je više proizvod jadnog odnosa svih stanovnika grada prema mestu gde žive, nego neki novobeogradski problem. U centru je jedina zelena površina uz kolovoz ona koja ima stub po sred.

Veći nedosanjani san su ove lepe fasade u centur (tek po koja) i uredni parkovi sa drvoredima i fontanama, obzirom da im održavanje nije ništa bolje od NBG ni sada ni bilo ranije.

Odosmo ponovo od teme, nije mi to bila želja, ali ne mogu da istrpim konstantno generalizovanje NBG-a na najgorim mogućim premisama.

PS Nemoj da voziš po zelenoj površini, nećeš ni isprljati automobil i trotoar preko kog stižeš do kolovoza.
 
Zna li neko (@igor :D ) kada ce biti novi "construction update", sa eventualno nekom fotkom unutrasnjih radova?
 
Bice za vikend. Nadam se samo da ce i vreme malo da posluzi a ne kao danas kisa sunce kisa :)
 
"Dajte nama te zelene neodrzavane povrsine, pune blata zimi da gacamo po jezerima i prljamo automobile.
Dajte nama malo tog golog betona i te crvene opeke iz doba komunizma

Sta ce nama lepe fasade Art Nouveau i Art Deco iz centra grada, uredni parkovi sa drvoredima i fontanama, mi smo navikli na ovaj arhitektonski brutalizam"

Zelene povrsine nisu neodrzavane zbog atinske povelje i komunista vec jer smo mi st***... Tvoj problem sto vozis auto po zelenoj povrsini... Za vas bi predvideo drakonske kazne, za svaki tocak po 5 000 pa ti gazi...

Fasade takodje nemaju mnogo veze sa konceptom otvorenih blokova i velikim javnim i zelenim povrsinama...

Fontane i drvoredi opet nemaju veze sa atinskom poveljom, nista nas ne sprecava da ih pravimo... :)

Hvala komunistima brutalistima i atinskoj povelji na divnom okruzenju i detinjstvu. :)

I danas bi pre izabrao goli beton i crvenu opeku sa velikim zelenim povrsinama za svoje dete umesto ovoga:

untitled.png


untitled1.png


Ostaje mi u mislima scena u Belvilu: Deca koja se penju po zardinjerama i hvataju za bandere jer ne znaju sta ce sa sobom...
Bitno je da su im roditelji u IN naselju sa "lepom fasadom"...
 
Feanor":2wm55now je napisao(la):
"
untitled1.png


Ostaje mi u mislima scena u Belvilu: Deca koja se penju po zardinjerama i hvataju za bandere jer ne znaju sta ce sa sobom...
Bitno je da su im roditelji u IN naselju sa "lepom fasadom"...

Фејнор, кад би ово написао/поставио на теми Белвил, стрељали би те белвилци
 
Pa Belville je uradjen po principima atinske povelje, samo 40 godina kasnije...

@Feanor
Ako je tebi bilo fino detinjstvo u brutalistickim blokovima od golog betona i crvene opeke, to je tvoj licni osecaj jer te on veze za lepe trenutke iz mladih dana i to moze da se razume da si sentimentalno vezan za okruzenje u kom si odrastao i da ti je na neki nacin i drag.

Ali ne mozes da kazes da je zbog toga ta sredina lepa ili bolja od drugih.

Ako poljubis prelepu devojku u nekom napustenom sablasnom hangaru pa taj sam hangar ce ti postati lep na neki nacin zbog strastvenog dogadjaja koji se desio u njemu zar ne? :wink: :)
 
spatiotecte":3163btc7 je napisao(la):
Pa Belville je uradjen po principima atinske povelje, samo 40 godina kasnije...

@Feanor

Ako poljubis prelepu devojku u nekom napustenom sablasnom hangaru pa taj sam hangar ce ti postati lep na neki nacin zbog strastvenog dogadjaja koji se desio u njemu zar ne? :wink: :)

Divno rečeno :)
 
Skreces paznju sa sustine, a to je prostranstvo, zelenilo, priroda, javni prostor... Fasade su nebitne u takvom konceptu urbanizma...
Mogu biti kakve god zelis, ako je stambeni blok otvoren i prirodan...

I za mene Belvil nema nikakve veze sa otvorenim i zelenim blokom...

Poplocan minijaturan prostor izmedju zgrada, trotoar pa parking i ulica, zelenilo u zardinjerama nemaju veze sa humanim zivotom gde god da si odrastao...
To je silovanje od strane "modernog" sveta koji ne interesuje porodica, deca, vec samo "prestiz", farba na fasadama i auto 3 m od ulaza...
 
Vrh