По мени јесте катастрофа.
Катастрофа је да је дозвољено да та кућа
под заштитом државе буде тако запуштена.
Катастрофа је да не постоји воља, начин, пропис којим би се власник приморао да о њој брине или да то препусти другом
Катастрофа је да у кући која је
под заштитом државе живе бескућници који унутар те куће пале ватре да би се огрејали.
Катастрофа је што је такво стање трајало деценијама.
Катастрофа је што је однос власника према кући
која је под заштитом државе довео до тога да нико није изненађен овим исходом
Ево још текстова који дају преглед догађаја
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=8284
Izgorela napuštena vila
Napuštena vila u Dobračinoj 15, koja pripada biznismenu Borisu Vukobratu, izgorela je pretprošle noći u požaru i sada preti opasnost da se obruši na trotoar.
SKVOT - Vila je
pre 10 godina uvrštena u spomenike kulture, a poznata je i kao prvi beogradski skvot. Pretpostavlja se da je požar izavao neko od „stanara". Vatra je buknula oko četiri sata ujutru i kada su vatrogasci stigli već je zahvatila potporne drvene grede, tako da su se dve etaže i truli krov obrušili.
-
Opasnost od obrušavanja vile je velika jer su pri gašenju požara zidovi natopljeni vodom. Kontaktirali smo Odeljenje građevinske inspekcije Opštine Stari grad i očekujemo da će vlasnik preduzeti sve što je potrebno da se vila dovede u bezbedno stanje - kaže Lidija Kotur iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda.
Kuća je izgrađena 1884. godine i pripadala je porodici Milovanović. Boris Vukobrat kupio ju je 1989. godine. On je 2004. dobio rešenje o merama za rekonstrukciju i revitalizaciju postojeće kuće i za izgradnju novog objekta. Iako je projekat prihvaćen 2005. godine, nije došlo do njegovog izvođenja.
Poslednji stanari kuće u Dobračinoj bili su beskućnici, koji su u njoj boravili od septembra 2003. do početka 2004. godine. U to vreme su se oko skvota okupljali različiti mladi ljudi, među kojima su najglasniji bili aktivisti i studenti koji su vodili kampanju za besplatno obrazovanje. Iako su uslovi za stanovanje u kući u Dobračinoj bili veoma loši, u nju su često navraćali i stranci koji nisu imali gde da prenoće.
Početkom 2004. u skvot su se uselili narkomani koji su napadali prolaznike i otimali im novac. Posle jednog takvog nasilnog incidenta, stanari su iseljeni iz skvota, a kuća je od tada prazna.
Lepotica iz XIX veka
SPOMENIK Na fasadi kuće nalazili su se elementi dekorativne plastike, karakteristični za epohu akademizma XIX veka. Bila je tipičan primer gradske vile koje su građene na Dunavskoj padini. U njenom sklopu se nalazio i nekada veoma lepo uređen vrt sa ogradom od kovanog gvožđa. U kući su bile sačuvane stare peći iz Beča.
V. Latas
http://www.kurir-info.co.yu/arhiva/2007/mart/21/V-08-21032007.shtml
OSTAO BEZ KUĆE!
...
Inače,
Boris Vukobrat važi za jednog od najuticajnijih i najbogatijih ljudi u dijaspori. Iz zemlje je sa suprugom Hajrom otišao kao politički nepodoban, sa dvesta švajcarskih franaka u džepu. Počeo je kao građevinski radnik u Francuskoj, jedva krpeći kraj s krajem, radio je kao moler, trgovački putnik... Onda je ušao u multinacionalnu naftnu kompaniju "Kopešim".
Nakon nekoliko uspešnih poslova, vrtoglavo je napredovao i postao je prvi čovek te kompanije. Vukobrat je postao cenjen i poštovan, a dobitnik je ordena legije časti. Fondaciju za mir i rešavanje kriza osnovao je 1992, a 2000. godine kandidovan je za Nobelovu nagradu za mir.
http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=339&pid=4&pan=1
Predratna „princeza“ nestala u plamenu
...
„Princeza u Dobračinoj“, kako su je pre Drugog svetskog rata zvali, tako je posle dugih godina propadanja doživela i tužan kraj.
Prvobitno je bila sazidana 1884. godine kao prizemna kuća pukovnika Đorđa Markovića. Početkom 20. veka kuću kupuje advokat Milan Milovanović koji 1927. godine, po projektu arhitekte Đure Bajalovića, doziđuje još jedan sprat. Tada fasada dobija današnji izgled.
U unutrašnjosti su bili veliki saloni u kojima se okupljao krem beogradskog društva. Sobe su grejane kaminima, a spratove je spajalo prelepo unutrašnje stepenište.
Od kćerke advokata Milovanovića, Boris Vukobrat, biznismen iz Pariza, kupuje kuću 1989. godine sa idejom da je obnovi po projektu arhitekte Milana Pališaškog.
Do realizacije nije došlo zbog raspada zemlje, a od 2000. godine menjaju se urbanistički uslovi i uslovi zaštite, pa se pravi dorađen projekat sa povećanom kvadraturom. Biće sazidano 2.800 kvadrata sa 25 mesta za parkiranje ispod objekta.
Boris Vukobrat nalazi se u Rimu, i kako je „Blicu“ preneto, žali što je kuća izgorela, ali se nada da će uskoro početi da se zida nova prema projektu arhitekte Pališaškog. Procedura dobijanja dozvola, uslova i saglasnosti trajala je nekoliko godina.
Za svaki nivo poseban sadržaj
Prema ideji vlasnika, u rekonstruisanoj kući
u suterenu trebalo bi da se otvori klub, poput kluba književnika, a čitavo prizemlje, sa zidovima visine četiri metra, predstavljao bi prostor za organizovanje reprezentativnih skupova, nešto slično nameni današnjeg Aerokluba. Na spratu bi bile kancelarije predstavništva Vukobratove francuske firme za naftu i gas „Kopešim“.
Na vrhu staklene poslovne zgrade iza vile, koja će se izdavati kao poslovni prostor, nalaziće se Vukobratov „penthaus“ od 120 kvadrata i 40 kvadrata terase.