Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Danas je u Blicu pod naslovom "Lepotica iz savamale" najavljena rekonstrukcija zgrade Geozavoda.
- Tokom ove godine izradicemo projekat revitalizacije fasade Beogradske Zadruge koji ce obuhvatiti i dvorisne i ulicne fasade.Radicemo i krov, koji je preradjivan posle Drugog svetskog rata i koji ce sada biti vracen u prvobitno stanje.U posleratnom periodu su uklonjene i kupole koje su postojale na obodima zgrade, tako da cemo ih sada, po originalnim skicama, izraditi i ponovo postaviti.Trudicemo se da ovom najreprezentativnijem arhitektonskom zdanju svog vremena vratimo njegov prvobitini izgled. - kaze arh. Aleksandra Sevic iz zavoda za zastitu spomenika Beograda.

To je divna vest, ali ako oni krenu da prave projekat ove godine, radovi bi mogli da krenu cak sledece....pa onda jedno bar godinu i po dana da se radovi zavrse.......sporo je to.... :/
 
KiD":1kr58wzn je napisao(la):
Danas je u Blicu pod naslovom "Lepotica iz savamale" najavljena rekonstrukcija zgrade Geozavoda.
- Tokom ove godine izradicemo projekat revitalizacije fasade Beogradske Zadruge koji ce obuhvatiti i dvorisne i ulicne fasade.Radicemo i krov, koji je preradjivan posle Drugog svetskog rata i koji ce sada biti vracen u prvobitno stanje.U posleratnom periodu su uklonjene i kupole koje su postojale na obodima zgrade, tako da cemo ih sada, po originalnim skicama, izraditi i ponovo postaviti.Trudicemo se da ovom najreprezentativnijem arhitektonskom zdanju svog vremena vratimo njegov prvobitini izgled. - kaze arh. Aleksandra Sevic iz zavoda za zastitu spomenika Beograda.

To je divna vest, ali ako oni krenu da prave projekat ove godine, radovi bi mogli da krenu cak sledece....pa onda jedno bar godinu i po dana da se radovi zavrse.......sporo je to.... :/
Jel' to ova zgrada?

43_f2.jpg
 
Bas ta. Kazu da ce biti privedena javnoj nameni posle rekonstrukcije. moguce da ce postati neko ministarstvo...nesto sam nacuo da bi moglo postati ministarstvo nauke....
Svojevremeno je gradjena po uzoru na Pariz, a gradili su je isti arhitekti koji su gradili Narodni muzej.
 
Bas super :D Ta zgrada je jedna od lepsih u BG i po eksterijeru i po enterijeru. Mislim da bi njena buduca namena trabala da bude javna, eli ne u vidu neke drzavne institucije, vec kao muzej, galerija ili neki objekat od opsteg i kulturnog znacaja.
 
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1264424

Петак, 09. фебруар 2007.
Реконструисане две фасаде под заштитом државе

Ових дана завршена је рестаурација фасаде зграде Друштва „Свети Сава” у улици Цара Душана 11-11а и фасаде објекта у Призренској 7. Из градског буџета за ове радове издвојено је 17,4 милиона динара.

Зграда Друштва „Свети Сава” саграђена је почетком треће деценије 20. века према пројекту архитекте Петра Бајаловића и спада у једно од његових најбољих остварења у области стамбене архитектуре пре Првог светског рата. Овај објекат утврђен је као културно добро. Радове вредне 10,1 милион динара обавило је предузеће „Неимар град” из Београда, према пројекту Завода заштиту споменика културе града Београда.

Зграда у Призренској 7 саграђена је 1933. године по пројекту архитекте Бранислава Којића у духу модернизма и утврђена је као културно добро. Сматра се једним од најрепрезентативнијих остварења српског модернизма. Радове вредне 7,3 милиона динара обавило је Предузеће „Орнамент инвест инжењеринг” према пројекту Завода за заштиту споменика културе града Београда.

1264428_Cara_Dusana_11_11a.jpg


П.С.
Штета што нису поставили "пре и после" слике за зграду Друштва Св. Саве да видите на шта је личила ова лепотица

И још нешто, да ли је могуће учинити нешто поводом ових клима уређаја на оваквим фасадама?
 
pa ova zgrada je u ovom stanju od novembra meseca,mozda i od pre,ja sam je jos tad video u ovom stanju kao izgrada do nje koja ima grbove banovina po fasadi.....ovo nije sad zavrseno....barem ne spoljna fasada.....btw jako lepo odradjen posao.... :D
 
^^ У праву си, мислим да због ове гунгуле око фасада сада објављују све што им падне под руку.

Мада, иако су радови и на Дому Св. Саве и на Физчком факултету (зграда са грбовима бановина) деловали готови већ месецима тек недавно су склонили раднички контејнер и остатке оних металних ограда тако да можда и није било згодно за сликање :)
 
Док сам шетао градом данас слушах Студио Б на вокмену и чух да су за фасаде зграда које су под заштитом државе такође задужени грађани само што је њима процедура још компликованија пошто прво са пројектом обнове иду у Завод за заштиту споменика па тек када им они одобре обнову могу да конкуришу код Града за "Поправимо заједно".

Заиста ми ово није логично, цео систем ми је тотално кретенски, неефикасан као договорите се ви. Почињем да сумњам да је овај систем створен да би се одговорност пребацила на грађане (муко моја пређи на другога), а пошто знају какви смо (и финансијски и по менталитету) из буџета се не мора одвајати већи новац за фасаде него ако се договорите ето помоћи ћемо ако не боли нас уво ви сте криви. Мислим, ако нешто не функционише МЕЊАЈ!!!
А људима у зградама које би требале представљати благо овог града још забибери и додај још бирократије.
Наравно да се овим зградама мора посветити посебна пажња и наравно да је потребна и посебна процедура али све то оставити грађанима па ко хоће хоће, а ко неће ми чекамо да се нешто догоди па кажањавамо... Мислим... шта рећи!

Жао ми је што сам морао да парафразирам вест али нисам (за сада) успео да је нађем нигде а СТБ на жалост (и потпуно неразумљиво) и даље "гради" сајт. Из тог разлога не могу да наведем ни име госпође која је дала изјаву. :|
 
Predlazem da se obnovi fasada jedne vrlo interesantne i vredne zgrade koja je sada nezapazena. To je zgrada koja se nalazi iza benzinske pumpe na uglu Cvijiceve i 29 novembra. Zgrada je interesantna posto izlazi na tri ulice sto je retkost u Beogradu. Jednom stranom je okrenuta ka ulici 29 novembra, drugom ka pomenutoj pumpi i parkicu koji se prostire do Cvijiceve ulice dok treca strana "gleda" na ulicu Carla Caplina. Inace, ovaj kraj spada u "ruznije"delove Beograda. Za pocetak treba skloniti pumpu kojoj tu nije mesto i prosiriti i urediti postojeci mali park. Takodje treba uklniti divlju gradnju i kioske koji su sada na troroaru ulice 29 novembar (nekad ulica Princa Pavla a sada?)
 
А сада булевар Дестпота Стефана.;)

Цео тај део око Цвијићеве је заиста све само не леп, али крије "иза ћошка" једно од БГ блага запуштену али и даље мени прелепу Професорску колонију.
 
Ja mislim da bi trebalo da se obnove fasade na genex, ocajno je!!!!!!!! :mad:
Isto, jeli moze neko da posalje slike skoro uradenih fasada ;)
 
Ево по мени 2 успешно одрађена посла (није баш Душанова али је ту негде :) )

Зграда Информатике - угао Јеврејске и Дунавске
FASADE_feb_2007004.jpg

FASADE_feb_2007009.jpg


Зграда Културног центра REX - Јеврејска 16
FASADE_feb_2007006.jpg

FASADE_feb_2007006.jpg

FASADE_feb_2007007.jpg

FASADE_feb_2007005.jpg
 
Tek sad po prvi put vidim koliko je zanimljiva zgrada REXa. Sta malo boje moze da ucini ;)
 
Vlado, ja ne mogu da vidim ove sličice, ni ovde ni u source-u :( A REX mi se sviđao i ranije...
 
@poenk, sredio sam, vlada zamenio brojeve u linku :D

@Vlada, Joj , ne mogu da verujem kako je super ispala zgrada informatike, nisam ni znao da postoji, kako je dobro odradjeno...neverovatno! Kada su radili obnovu i kakvom se informatikom bavi ekipa unutra?

Rexova zgrada je isto solidno ispala :)
 
Informatika je mnogo dobro ispala, stvarno svaka im čast :D REX je isto fino odrađen
 
Влада искрено нема појма шта је урадио.
Ово је први пут да постављам слике са камере тако да сам срећан да се било шта види :D

Информатика се бави http://www.informatika.com/

"Ono što radimo je - informatički inženjering. Projektujemo, proizvodimo, automatizujemo, implementiramo, zastupamo, održavamo... integrišemo! Od upravljanja i nadzora industrijskih procesa, do informacija neophodnih menadžerima."

шта год то било :)

Фасаду су радили у етапама, страну по страну, и то се радило чини ми се током целе 2006.
 
U ovom trenutku nisam u Beogradu, u sidneju sam, pa pitam se, da li su skinuli beton i stavili one crvene ploce. Ja zivim na 9 cara dusana
 
Zgrada informatike je stvarno super ispala! To je pravi industralizam! Slicnih zgrada su Nemacka i Holandija prepune, upravo zbog toga nisu ni interesantne, ali kod nas, stvarno mogu da se posmatraju kao unikati!! Super!!!
 
petar":2r54syc6 je napisao(la):
Sta se radi u 'Zgradu Informatike??, isto, posaljite slike cara urose i cara dusane, molim vas!!!!
Влада":2r54syc6 je napisao(la):
Информатика се бави http://www.informatika.com/

"Ono što radimo je - informatički inženjering. Projektujemo, proizvodimo, automatizujemo, implementiramo, zastupamo, održavamo... integrišemo! Od upravljanja i nadzora industrijskih procesa, do informacija neophodnih menadžerima."
Ја ћу радо сликати Душанову и Цара Уроша чим се поново домогнем камере (за ове слике сам је позајмио) . Е сад када ћу то моћи не знам тако да ако има још неког у близини нека се баци на посао.

До тада Петре за утеху ево једног погледа на Дорћол
1813324145d83959f2c51.jpg

1813335045d8399e0ef4c.jpg
 
hvala to opet za slike vlado, i ove su ispale mnogo dobre :) . Volim da gledam slike, pa mi posaljite slika novih fasada. ;)
 
Vrh