Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ima jos jedna zgrada sa tim industriskim izgledom koja je obnovljena i super izgleda.Nazalost nemam sliku, ali to je ona prva zgrada koja se nalazi do Geozavoda blize Brankovom mosu.Sjajna kombinacija crvene i bele boje kojima su obojene cigle. Obratite paznju kad budete prolazili...

A u Cara Dusana ima dosta prelepih zgrada za onavljanje.Sad mi je jedna od najruznijih ulica u centru Beograda, ali vidim potencijal. Npr. neznam da li ste obratili paznju na zgrade koje se nalaze na raskrsnici Cara Dusana i 29. novembra.Zgrade imaju takav oblik da formiraju mali trg zapravo, a fasade iako su u jako jako losem stanju(skoro se plastika ni ne razaznaje) ipak na nekim ostatcima se moze videti sva njihova lepota. Stvarno, cudo je sta malo boje moze da ucini....
 
Kad ce da pocnu da rade fasade u cara dusana?
Isto, jeli su skinuli beton i stavili one crvene ploce? (u cara dusana)
 
@ petar
Pa kao sto si mogao da vidis u ovom topiku neke od fasada u toj ulici su vec uradjene, a neke su u planu da se rade.Nazalost poplocavanje ulice Cara Dusana jos nije pocelo, a nisam siguran da je cak i u planu za ovu godinu.I ja se nadam da ce ta ulica uskoro doci na listu...
 
Мени је председница Старог Града Мирјана Божидаревић рекла да је у плану обнова Душанове. Истина није поменула које године али надајмо се да је ове ;)

У Душановој је пре две године већ мењан асфалт тако да претпостављам да би се радови односили само на тротоаре и евентуално на трамвајске шине (ваљда их неће мењати као на Аутокоманди :) )
 
Zna li neko da li je predvidjena obnova one zgrade gde je Robna Kuca preko puta "Ruskog Cara"? Kada se zavrsi zgrada "Centrotextila" koja je u produzetku ima jos vise da strci svojom ruznocom. Mozda je problem sto nije reseno pitanje sudbine "RK Beograd"?
 
pa ta zgrada nije ruzna. mislim da je sagradjena pre II sv. rata i da je lep predstavnik modernizma. bar tako mislim. mozda gresim. :)
mozda je samo naruzena velikim bilbordom i ostalim reklamama.
 
Zgrada RK preko puta ruskog cara nije ruzna samo visinom odudara od zgrade centrotekstila na koju se naslanja. Sada kada se dogradjuje centrotekstil to ce biti jos upadljivije. Premo tome treba ju dograditi ali veoma pazljivo tako da ostane njen prepoznatljiv stil. U vezi spomenika kneza Mihajla problem su oni uzasni grafiti. Razumem grafite na golom zidu ili ravnoj betonskoj ogradi ali na spomeniku i to tako lepom i tako omiljenoj licnosti medju beogradjenima - zaista neshvatljivo. To je upecatljiv znak naseg primitivizma. Takodje, oko spomenika treba obnoviti lepu malu (nisku) ogradu od kamenih kocki povezanih ukrasnim lancima. Mislim da je ona postavljena kada je i spomenik izgradjen. Kroz kakve Scile i Haribde je prosao Beograd pokazuje cinjenica da su ovaj spomenik odmah posle II svetskog rata hteli ozbiljno da sruse. Srecom, i to velikom, ta "ideja" nije prosla. Medjutim, slican spomenik u Zagrebu (banu Jelacicu) su uklonili i skoro 50 godina je proveo u podrumu odakle je vracen na staro mesto pocetkom devedesetih XX veka.
 
dedinje":2sssf907 je napisao(la):
Razumem grafite na golom zidu ili ravnoj betonskoj ogradi ali na spomeniku i to tako lepom i tako omiljenoj licnosti medju beogradjenima - zaista neshvatljivo..
Нисам, на жалост, сигуран баш за ту омиљеност.
Памтим анкету Студија Б од пре 2-3 године у којој најмање 70% (мислим да их је било и више али да не претерам) испитаника није знало ни да наведе ко седи на том коњу.
СРАМОТА!
 
Нисам сигуран да ли је ово за Фасаде или за Вести али ево ипак овде да ставим

http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1265654

Четвртак, 22. фебруар 2007.
Декоративно осветљење Етнографског музеја

Радове на декоративном осветљењу Етнографског музеја обавиће предузеће „Амига” из Краљева, рекао је градоначелник Богдановић на данашњој редовној конференцији за новинаре у Старом двору. Радови су вредни 4.791.246 динара.

На основу пројектног решења, спољно осветљење фасаде музеја пратиће архитектонску форму објекта, истичући две угаоне фасаде, то јест њихове бочне куле, средишња фасадна платна, завршну кровну терасу, као и главни улаз са стубовима. Пројектом је предвиђено монтирање рефлектора на фасади објекта, са металхалогеним и компактфлуоресцентним сијалицама снаге 35W, 70W и 24W, и комбинацијом топле и хладне беле светлости.

1265658_Etnografski_muzej.jpg
 
http://www.danas.co.yu/

Krivična prijava posle rušenja zgrade na uglu Takovske i Kosovske
Odgovorni moraju na sud

Zgradu na uglu Takovske i Kosovske ulice na kraju možda ipak nije oduvala košava,kako su to tumačili neki ozbiljni ljudi,već je krivac ljudski faktor. Odgovorni za nestručno rušenje trebalo bi da se nađu pred sudom. Gradsko pravobranilaštvo podnelo je krivičnu prijavu protiv direktora i odgovornog rukovodioca izvođača radova firme "D Deks gradnja".

Na uglu Takovske i Kosovske ulice firma "Atlas sistem" treba da sagradi poslovni objekat. Najpre je trebalo srušiti staru zgradu, ali kada se stiglo do prednje strane,nekoliko tona cigle obrušilo se na trotoar Kosovske ulice. Srećom, epilog je bila samo materijalna šteta. Šut i blokovi oštetili su jedan automobil koji se našao u blizini. Gradska građevinska inspekcija nije imala povoda za prijavu, jer je investitor imao urednu dokumentaciju. Procenjeno je da se kuća stropoštala zbog jakog vetra koji je dunuo baš u tom trenutku. Grad je, međutim, rešio da slučaj ne prođe bez ikakve odgovornosti.
Podneta je krivična prijava Prvom opštinskom tužilaštvu zbog nepropisnog i nepravilnog izvršenja građevinskih radova.
Maksimalna kazna je novčana ili do tri godine zatvora, ako je prekršaj načinjen iz nehata. U slučaju da je u pitanju umišljaj, predviđena je zatvorska kazna od tri meseca do pet godina zatvora. Paralelno istragu obavlja i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Ako se utvrdi da su građevinci omanuli, prijavu će podneti i oni. G. R.
 
Mislim da bi pitanje fasada i finansiranja njihovog održavanja moglo da se reši pomoću poreza na imovinu. Pre toga bi, naravno, sve moralo da se dogovori na nivou grada i Republike pošto ne znam kome ide ovaj porez.
Jasno je kao dan da je porez na imovinu u Beogradu krajnje smešan. Znam, jer mene mrzi da plaćam kvartalno, već sve platim odjednom (vidim koliki je bio prošlogodišnji i platim malo više). E sad, taj porez bi trebalo povećati i to poprilično (smanjiti neke druge, naravno :) ) u zavisnosti od lokacije, starosti zgrade, da li je zgrada ili kuća (kuće bi trebalo više da se oporezuju) itd. Ko nema da plati za stan u centru grada, neka se iseli - tako je svuda u svetu.
I tu bi na red mogle da dodju i fasade. Naime, stanarima bi se odredilo da, na primer, svakih 5 godina moraju da obnavljaju spoljašnju , a na svakih 10 fasadu ka dvorištu (ukoliko takva postoji). Plaćalo bi se umesto poreza na stan. Ukoliko bi porez bio veći od izdataka za fasadu, ostatak bi odlazio tamo gde i treba porez da ide, a ako bi bio manji, stanari bi doplaćivali.
Ovo bi moglo da se sprovodi sve dok se standard ne poveća toliko da gradjani budu u mogućnosti da plaćaju i obnovu fasada i porez na imovinu - znači, jedan poooooduži vremenski period :D .
 
Na krov velelepne Igumanovljeve palate treba vratiti skulpturu vajara Lojzeta Dolinara "Sima Igumanov sa sirocicima" Skulptura je podignuta pred II s. rat ali su je komunisti srusili vec 1950. Jasno, njima je smetala cinjenica da bogat pojedinac poklanja zaduzbine i obilato pomaze siromasnu decu. To se ne uklapa u postulate marksizma. Inace, Terazije ce biti mnogo lepse ako se skulptura vrati i jos osvetli.
 
Веома ме радује што је отворен овај топик и морам да се захвалим свима ваама који сте учествовали, јер запуштене фасаде су проблем који треба решити. Београд би просто заблистао кад би фасаде добиле ново рухо. Чињеница је да о фасадама нико није водио рачуна дуго времена и да су прилично запуштене, вероватно баш зато што се нико није осећао одговорним и надлежним. Власници станова треба да буду свесни да су управо они задужени са одржавање заједничгог простора зграде (фасада, улаза, лифтова...). Сви се слажемо да садашњи систем није баш најефикасниј и да пре свега треба да постоји боља организација. Пре свега инфостан је јако неозбиљна орагизација и црамота је да у целом граду само се инфостан бави комуналним услогама тог типа. Кад би постојало висе таквих комуналних предузећа, грађани би имали више изора, била би већа конкуренција, а самим тим и резултати би били бољи, тим пре што инфостан има свега 10-ак локација у граду, а мислим да је то не довољно, јер свако насеље требало да поседује бар једну установу која се бави комуналним проблеимма (у овом случају инфостан који је једини).
Проверила сам на њиховом званичној јавној презентациј ( www.infostan.co.yu ) и тамо сам наишла на следеће:
Usluga Osnova za obracun Cena Od kada vazi
Zakupnina (0%) koeficijenat 0,0957768 01.01.07
Smeće (8%) m2 3,93 01.02.07
Grejanje (8%) m2 43,82 01.02.07
Voda (8%) m3 35,19 01.02.07
Zagrevanje vode (8%) m3 58,22 01.02.07
Dimničar (18%) m2 0,97 16.11.05
Naknada za priobalja (0%) m3 0,262 12.03.05
Eko zaštita (0%) m2 0,60 01.01.06
Održavanje zajedničkih
uređaja u zgradama (18%) m2 0,8708 01.02.07
Održavanje fasada (18%) m2 0,578 01.02.07
Održavanje liftova (18%) m2 2,3537 01.02.07
Održavanje krovova (18%) m2 1,4515 01.02.07
Hitne intervencije (18%) m2 1,4515 01.02.07
Čišćenje zgrade
(18%) stambena jedinica 129,00 01.02.07
Dunav osiguranje m2 2,00 01.05.06
Viner osiguranje m2 4,03 01.02.04
DDOR - Novi Sad m2 1,08 01.03.04
Cepter članovi domaćinstva 99,00 01.03.06
Zajednička električna energija (18%) Iznosi se dobijaju od JP EDB 01.01.05
Gradsko gradjevinsko zemljište - 1. zona (0%) koeficijent 1,909444 01.02.07
Gradsko gradjevinsko zemljište - 2. zona (0%) koeficijent 1,432185 01.02.07
Gradsko gradjevinsko zemljište - 3. zona (0%) koeficijent 0,953797 01.02.07
Gradsko gradjevinsko zemljište - 4. zona (0%) koeficijent 0,469971 01.0

Тако да већ постоји ставка на рачуну инфостана која се односи на одржавање фасада и износи 18%. Онда, није ми јасно на шта се то односи „одржавање заједничких уређаја у згради“?!?! Прво сам помислила да је то можда одржавање лифтова, али за то већ постоји засебна ставка! А оно што ме је највише запанило јесте да се за потрошњу заједничке електричне енергије издваја исто колико и за одржавање фасада!!!! Па да ли је могуће да једна сијалица потроши толико!?!?
Дакле, шта може да се уради да би се што више фасада обновило у догледно време:
-Прво инфостан мора да постане озбиљна установа и да по могућности постоји више таквих комуналих установа које ће грађани моћи да бирају, а не да постоји монопол, по принципу „то ти је, како ти је“. И свима нам је јасно да је „кућни савет“ промашено „удружење“ и да то тако не функционише, довољно је да постоји једна особа која ће да минира и тако да никад не дође до договора. Стога, комуланна предузећа треба да редовно обавештавају грађане и да се повремено (бар једном годишње одржавају састанци са станарима и то у њиховим просторијама).
-Било би ок када би градјани могли да дигну безкаматни кредит и да од тог новца обнове фасада, а да зајам врате рецимо у периоду од 1-4 године уплатницама инфостана. Мада тако већ нешто постоји, акција „поправимо заједно“, истина то не би требало да буде избор, већ обавеза.
-Грађани који обнављају фасада, да се ослободе годишљег пореза, исто да важи и за приватна и правна лица. Доста зграда у центру града има пословне просторе у приземљу, тако да би новац од прикупљеног пореза био уложен у обнову фасаде.
-Не би било лоше да се прошири листа грађевина које че да буду под заштитом државе.
-Истина је да имамо и проблем са инфраструктуром, камиони и даљe пролазе кроз центар, надам се да ће то све да макар мало другачије изгледа када се заврши заобилазница.
 
sanja":a3g889zn je napisao(la):
Пре свега инфостан је јако неозбиљна орагизација и црамота је да у целом граду само се инфостан бави комуналним услогама тог типа.
... јер свако насеље требало да поседује бар једну установу која се бави комуналним проблеимма (у овом случају инфостан који је једини).

Održavanje fasada (18%) m2 0,578 01.02.07
Održavanje liftova (18%) m2 2,3537 01.02.07
Održavanje krovova (18%) m2 1,4515 01.02.07
Hitne intervencije (18%) m2 1,4515 01.02.07


Тако да већ постоји ставка на рачуну инфостана која се односи на одржавање фасада и износи 18%.

Било би ок када би градјани могли да дигну безкаматни кредит и да од тог новца обнове фасада, а да зајам врате рецимо у периоду од 1-4 године уплатницама инфостана. Мада тако већ нешто постоји, акција „поправимо заједно“, истина то не би требало да буде избор, већ обавеза.

-Грађани који обнављају фасада, да се ослободе годишљег пореза, исто да важи и за приватна и правна лица. Доста зграда у центру града има пословне просторе у приземљу, тако да би новац од прикупљеног пореза био уложен у обнову фасаде.
.
Info-stan se samo bavi naplatom za usluge raznih kom.preduzeća, on je kao inkasant-blagajnik, a drugi imaju obavezu da izvode radove ili pružaju usluge.

Učesnici (davaoci usluga) u Sistemu objedinjene naplate su:

JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija"
JKP "Beogradske elektrane"
JKP "Gradska čistoća"
Javno preduzeće za stambene usluge
Preduzeće "Dimničar"
JP EPS "Elektrodistribucija Beograd
http://www.infostan.co.yu/LHome/index.aspx?id=4

Održavanje fasada (18%) m2 0,578

Ovo 18% se odnosi na PDV, a 0,578din/kvm se plaća Gradu za rekonstrukciju fasada , ali pogledajte Vaše račune da li i Vi plaćate tu stavku......ja je nemam.
Ko i to plaća može i da traži održavanje fasade.

U vezi kreditiranja se slažem i pisao sam o tome ovde.

Predlog da se vrši oslobađanje od poreza onih koji renoviraju fasade je dobar.
To bi moglo da bude ono učešće od 30% u akciji Grada.
 
Postoji jos jedan primer koji potseca na Igumanovljevu palatu. Na kupoli izuzetno lepe zgrade vlade srbije koja je podignuta pre WWII sa ukusom i smislom za lepo postavljena je figura zene koja drzi u desnoj ruci visoko podignutu krunu. Naravno, ovo je razumljivo posto je Jugoslavija onda bila kraljevina. Posle rata komunisti su postupili nesto blaze u odnosu na Igumanovljevu palatu. Skulpturu zene su ostavili ali su joj "odsekli" desnu ruku sa krunom i montirali drugu ruku sa bakljom. Srecom, figura zene je dosta visoko pa se to tesko vidi i ako je uradjeno primitivno. Sve skupa zvuci crnohumorno ali predlazem da se vrati ruka sa krunom. Ne zato sto sam za kralja vec zato sto mislim da treba cuvati i postovati dela prethodnih generacija. Nadam se da ne zvuci pateticno iako sam to pomenuo vise puta u ovom forumu na pr. kad je u pitanju Slavija. Sasvim je drugo kada predlazem rusenje nekih zgrada koje smetaju i kvare izgled ne zato sto su ruzne vec zbog samog polozaja. Tu je dobar primer zgrada "Madere". I u takvim slucajevima u civilizovanom svetu se na mestu gde je bila srusena zgrada postavi spomen ploca sa podacima kad je podignuta, kad je srusena, sta je bilo u njoj itd.
 
Ево у овој вести се може видети комплетан поступак програма "Поправимо заједно" а на крају су и подаци о до сада урађеном. Моје мишљење остаје непромењено, неефикасни систем који се мора мењати.
Мало сам уредио текст да би био прегледнији

http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1266176

Пон, 26. фебруар 2007.
Нови позив за градски програм „Поправимо заједно”

Секретаријат за комуналне и стамбене послове објавиће у среду, 28. фебруара, нови јавни позив скупштинама и саветима стамбених зграда за суфинансирање радова инвестиционог одржавања кровова, фасада и лифтова. Учешће скупштине зграде у стварним трошковима поправке крова, фасаде или лифта, не може да буде мање од 30 одсто, што значи да ће Градска управа финансирати ове радове са највише 70 процента. Рок за достављање пријава је 25. мај 2007. године.

Циљ јавног позива је пружање помоћи грађанима у остваривању њихове законом утврђене обавезе у погледу финансирања радова инвестиционог одржавања стамбених зграда, чијим се извођењем отклања опасност по живот и здравље људи и обезбеђује њихова сигурност. Радови ће се обавити у наредној години, а из буџета града Београда за 2008. годину биће обезбеђено око 300 милиона динара за финансирање дела стварних трошкова за поправку заједничких делова стамбених зграда, кровова, фасада и лифтова, а у оквиру програма Секретаријата за комуналне и стамбене послове – рекла је за БЕОИНФО Дуња Кнежевић, секретар Секретаријата за комуналне и стамбене послове.

Скупштине, тј. савети стамбених зграда који желе да учествују у суфинансирању треба да

- поднесу пријаву (образац 1, преузети са сајта www.beograd.org.yu или писарнице Секретаријата за комуналне и стамбене послове), оверену печатом скупштине (савета) стамбене зграде и потписану од председника, са јасно дефинисаним предметом пријаве, као и основним подацима о стамбеној згради, одлуку скупштине зграде (образац 2), потписану од власника станова којима припада више од половине укупне површине станова и других посебних делова зграде

- оверен пројекат за извођење радова инвестиционог одржавања (крова, фасаде, лифта).

- потребно је одвојено доставити предмер (без цена), према приложеном моделу, са идентичним описима као у предмеру и предрачуну из пројектне документације и цртеже у формату А4, јер ће се он користити за расписивање конкурса за извођача радова.

- потребна је и потврда Завода за заштиту споменика културе града Београда о статусу објекта.

Уз пројекат, који је сходно статусу објекта рађен по конзерваторским условима, обавезно је приложити и :

- сагласност Завода за заштиту споменика културе града Београда на пројекат,
- записник са одлуком о избору овлашћеног председника скупштине зграде,
- број рачуна,
- ПИБ скупштине зграде и
- копију уговора са банком у којој је отворен рачун,
- извештај о стању дуга стамбене зграде на дан 30. јуна 2006. године (за период од 1. јануара 2003. до 30. јуна 2006. године), који се прибавља у ЈКП „Инфостан“.

Уколико су ненаплаћене обавезе стамбене зграде више од 10 одсто износа задужења за наведени период, пријава скупштине стамбене зграде неће се разматрати.

Пријаву и наведену документацију скупштине зграде треба доставити у затвореној коверти писарници у згради Градске управе, Голсвордијева 35, Београд, са назнаком: Секретаријату за комуналне и стамбене послове, пријава за јавни позив „Поправимо заједно”. У пријави обавезно навести име, презиме и број телефона председника скупштине зграде, као и овлашћене особе за контакт. Комисија коју именује градоначелник Београда, након извршене ревизије достављених пројеката, утврдиће ранг-листу приспелих пријава, а на основу критеријума и расположивих финансијских средстава, о чему ће подносиоци пријава бити благовремено обавештени.

Поправка кровова, фасада и лифтова почеће након потписивања уговора о суфинансирању радова између Градске управе, то јест Секретаријата за комуналне и стамбене послове и скупштина зграда, након спроведеног поступка јавне набавке за избор извођача радова и склапања уговора са извођачем и надзором извођења радова, као и након уплате средстава, то јест процентуалног учешћа скупштине зграде, а према усвојеној ранг-листи и динамици коју утврди градоначелник Београда. Непотпуна и неблаговремена документација неће се разматрати.

На основу четири јавна позива од 2003. године до данас, у оквиру пројекта „Поправимо заједно” до сада је санирано 340 објеката. У току су припремни радови на још 54 објекта. До данас је обновљено 56 фасада, 197 кровова и 86 лифтова, чиме је побољшана сигурност становања и улепшан град. Из градског буџета за ову намену досад је издвојено укупно 300 милиона динара, а учешће скупштина станара износи 94 милиона динара.
 
Ovo je smesno!! 56 FASADA je odnovljeno u cetiri godine!! Pa koji ce nam ovaj program onda???

Novac za fasade mora da se otme ljudima, druge nema!! Znaci, povecaj porez, ili kao sto Jelena rece, porez na imovnu, i eto novca za fasade!!
 
To je nemoguce, od 2003ce, samo su uradili 56 fasada!!!!!!!!!!!!! :mad:
Kako moze da se dode u kontakt sa infostanom, i da im se kaze da moraju da povecaju porez ili porez na imovinu, pa ce onda imati novac za fasade :o
 
@ petar
"Info-stan se samo bavi naplatom za usluge raznih kom.preduzeća, on je kao inkasant-blagajnik, a drugi imaju obavezu da izvode radove ili pružaju usluge." -već napisano

Problem sa ovako malim brojem prijava za ovaj gradski program je , kao i obično, novac.
U Javnom pozivu jedna od stavki koje treba da ispune kandidati za program je i "kapara":

Ј А В Н И П О З И В
СКУПШТИНАМА И САВЕТИМА СТАМБЕНИХ ЗГРАДА
РАДИ СУФИНАНСИРАЊA РАДОВА ИНВЕСТИЦИОНОГ ОДРЖАВАЊА
КРОВОВА, ФАСАДА И ЛИФТОВА

"- да су упознати са елементима за уговарање (моделом уговора) и да су сагласни да председник скупштине/савета зграде потпише уговор са Градском управом, то јест Секретаријатом за комуналне и стамбене послове о регулисању међусобних односа у вези са суфинансирањем трошкова инвестиционог одржавања зграде и да се на име гаранције уплати капара у износу од 100.000 динара, која ће по завршетку радова ући у коначни обрачун износа стварних трошкова, који сходно понуђеном проценту уплаћује скупштина/савет зграде"

ceo text http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1265994

Ovaj način sufinansiranja treba izmeniti, ublažiti , omogućiti da se plaća u više rata preko Info-stana.
"Грађани који обнављају фасада, да се ослободе годишљег пореза, исто да важи и за приватна и правна лица. Доста зграда у центру града има пословне просторе у приземљу, тако да би новац од прикупљеног пореза био уложен у обнову фасаде." by Sanja

Grad mora da uvede više modaliteta plaćanja, jer nije potrošen planirani novac ni za prošlu god.a za ovu treba odvojiti još veću sumu.
 
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=100905&datum=2007-03-10

Opet pala fasada
R. Dr., 9. mart 2007

DEO fasade sa petog sprata zgrade u Balkanskoj 14, strovalo se u petak na trotoar. Srećom, u trenutku pada niko nije prolazio tim delom ulice i povređenih nema.
Snažan vetar podvukao se pod fasadnu oblogu od stiropora i čelične žice, kojim je obložen skoro nazidani deo potkrovlja. Majstori koji su prošlog leta radili fasadu slabo su fiksirali oblogu malterom, tako da se lako odvojila od zida i pala.
- Uvek kada dune vetar strahujemo dok prolazimo ulicom - kaže Snežana Pavlović, radnica privatne parfimerije ispred čijeg izloga se fasada srušila na tlo. Neko je mogao da nastrada.
Iako se fasadna obloga strovalila rano ujutru, opasnost za prolaznike su građani prijavili tek oko 14 časova. Tek tada je ispred zgrade stigla patrola policije koja je obezbedila mesto pada i sprečila pešake da prolaze ispod ostatka fasade koju je vetar preteći ljuljao. Šteta je mogla biti i veća, jer je preko zida sa koga se stiropor odlomio prebačeno i više kablova, a instaliran je i jedan klima uređaj.
Balkanska ulica je već postala ozloglašena po broju odronjenih fasada. Zgrade u njoj su uglavnom stare i oronule, tako da pešake svaki jači nalet vetra dovodi u opasnost. Da podsetimo, sličan slučaj se dogodio pre dva meseca, kada je sa susedne zgrade komad betona pao na parkirane automobile, nanevši im veću materijalnu štetu.

PETI PUT
OVO je već peti put u poslednjih pet meseci da "opasnost sa visine" ugrožava bezbednost u prestonici. Krajem oktobra prošle godine pala je betonska kugla u Resavskoj ulici. Potom se 26. januara obrušila fasada u Čika Ljubinoj ulici, a 29.januara se srušio zid zgrade u Takovskoj. Istog dana padali su delovi fasada u Balkanskoj, Kosovskoj, Nušićevoj i Makedonskoj ulici.
 
Занимљиво

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=100987&datum=2007-03-11

Grafiti umesto fasada
B. R., 11. mart 2007

BILO da su kratke maštovite poruke i izjave ljubavi u žurbi nažvrljane na fasadama zgrada, političke poruke za "dnevnu upotrebu", ili murali za čije su stvaranje ulični umetnici, vešto se sakrivajući od policije, verovatno potrošili celu noć - u Beogradu ne možete pobeći od grafita. Mislite da znate ko ih crta? Razmislite ponovo.

- Zabluda je da su grafiteri vandali ili narkomani. Takvi ne bi imali potrebu da se izraze i svoju ideju pretoče u sliku. Najviše je, naravno, mladih, ali ima tu i starijih ljudi, zaposlenih, pa i sa porodicama - priča Stevan Karanović, predsednik "Grafita", prvog srpskog udruženja crtača po zidu, koje trenutno ima 74 člana. - Naravno, treba praviti razliku između onih koji ruže fasade i zidove haotičnim i nasumičnim žvrljanjem, i umetnika koji ulepšavaju grad.
...

Beograd je, kažu grafiteri, prepun ruševina koje bi, uz neznatna ulaganja, umesto naličja grada mogla postati njegovo lice, a umesto rugla - umetnička dela.

- Takav je, na primer, ceo industrijski blok od Bulevara despota Stefana do Đure Đakovića. Od napuštenih i oronulih fabrika niko nema koristi. Isto je i sa velikim firmama, kojima bi vesela nacrtana reklama bila mnogo bolja od klasične. Naša ideja je da zašarenimo grad, i da tako mladim ljudima damo šansu da se dokažu - nastavljaju u Udruženju. - Želja nam je da Beograd dobije i muzej grafita. Jedina institucija takve vrste u svetu za sada postoji u Bronksu, u Njujorku, pa bi to obogatilo i turističku ponudu grada.
Stevan Karanović ide čak dotle da je spreman da Gradu ustupi svoju kuću u Dobračinoj 59, koja je već u nezvaničnom vlasništvu uličnih umetnika.

ANTI-GRAFITI
IZ gradske kase svake godine izdvajaju se značajna sredstva kako bi se uklonili grafiti sa fasada i javnih spomenika, a površina koja se čisti prelazi i 10.000 kvadratnih metara. Tehnika uklanjanja zavisi od podloge fasade. Skidanje natpisa hemijskim postupkom ne oštećuje fasadu i primenjuje se na zgradama od kulturnog značaja, dok se procesom peskiranja skine oko milimetar fasade. Spomenici i zgrade koje su pod zaštitiom države "premazuju" se i antigrafitnom zaštitom koja pomaže da se natpis lakše očisti.
 
To je ludilo, zamisli da svaka zgrada ima grafiti umesto fasade?! Mislim da bi beograd bio 'romanticni' grad da bi vecina fasada bile ovakve
 
^^ Мислим, стварно штета, раније се тако лепо уклапала у околину :)
Лепо, лепо, мада нисам љубитељ розе боје на фасадама
 
Vrh