Понедељак, 14. новембар 2011.
Рестаурација фасада под заштитом државе
Град Београд финансираће током идуће године рестаурацију још осам фасада под заштитом државе.
Планом је предвиђена обнова фасада у Симиној 19 и 21, Ресавској 51, Светозара Марковића 52а, Француској 37а, Џорџа Вашингтона 26, Проте Матеје 52, Господар Јевремовој 35 и Делијској 3.
Објекат у Ресавској 51, „Санаторијум Врачар”, данас Институт за урологију и нефрологију КЦС, саграђен је 1910, према пројекту архитекте Николе Несторовића, у стилу академизма. Мансарда и крило према Бирчаниновој улици дозидани су 1930. године.
Зграда у Француској 37а саграђена је 1938. године, према пројекту архитекте Милутина Пецића, у духу академизма. Четвороспратни објекат накнадно је надзидан за још два спрата.
Угаона зграда у Џорџа Вашингтона 26 подигнута је 1910. године према плановима инжењера Петра Путника. Још два спрата и мансарда дозидани су 1923, према плановима истог пројектанта.
Зграда у Проте Матеје 52 саграђена је 1912, у духу академизма, са елементима сецесијске пластике на фасади.
Дом друштва Црвеног крста у Симиној 19 изграђен је 1879, према пројекту Александра Бугарског, једног од највећих српских архитеката 19. века. Два спрата и мансарда дозидани су 1925–27. године.
Зграда Црвеног крста у Симиној 21 сазидана је 1935. године, према пројекту архитекте Миловоја Смиљанића, у стилу академизма.
Вишеспратни стамбени објекат у Јевремовој 35 изграђен је 1936. у модернистичком маниру архитектуре међуратног периода.
Фасада објекта у Светозара Марковића 52а налази се у оквиру целине „Стари Београд”, која ужива статус претходне заштите.
direktor":2hi0eqyb je napisao(la):Zavrsena fasada u resavskoj odlicno izgleda
jlaki":owd9b16x je napisao(la):direktor":owd9b16x je napisao(la):Zavrsena fasada u resavskoj odlicno izgleda
Koja fasada?
Pedja_Nbg":1lzx1sli je napisao(la):jlaki":1lzx1sli je napisao(la):direktor":1lzx1sli je napisao(la):Zavrsena fasada u resavskoj odlicno izgleda
Koja fasada?
Homer Jay":22holty3 je napisao(la):
Autor: N. R.
Igumanova palata obasjana najmodernijim osvetljenjem
Igumanova palata, jedno od najreprezentativnijih zdanja Beograda dobila je novo dekorativno osvetljenje najsavremenije LED tehnologije koje je juče pušteno u rad. Grad je investiciju vrednu 11 miliona dinara uložio u postavljanje 50 reflektora, od kojih 41 pripada familiji LED, koja je tehnološki najusavršenija, pogotovo u dekorativnom osvetljenju.
Radovi su izvedeni u rekordno kratkom roku, s obzirom da je objekat pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada,i da je fasada veoma stara, zbog čega su preduzete posebne mere zaštite od oštećenja.
Igumanova palata podignuta je 1938. prema projektu Branka i Petra Krstića u stilu modernizma. Sima Andrejević Igumanov, trgovac, je 1872. otvorio Bogoslovsko učiteljsku školu u Prizrenu. Izdržavanje škole je obezbedio time što je podigao palatu na Terazijama u Beogradu i stvorio zadužbinu koja je donosila redovne prihode. Na vrhu palate se prvobitno nalazila skulptura Sime Igumanova sa siročićima, rad vajara Lojze Dolinara.
Homer Jay":3gzix4xk je napisao(la):Moje fotke od sinoc:
Fotka iz Danasa je, naravno, mnogo bolja. Moje jednostavno previse sljaste, osvetljenje je u stvarnosti mnogo disretnije. Vidi se da skulptura nedostaje.
NOVI 011":aasw1co0 je napisao(la):Pre par godina radio sam na obnovi jednog objekta na Bulevaru isto pod zaštitom države (bio sam šljaker,fizikalac) i dok su "stručnjaci iz crne trave" razbijali stari malter,razbili su i glavu nekoj statui koja je krasila zgradu. Došao izvodjač,digla se frka,šta sad i došli do genijalnog rešenja. Otišli kod gipsara napravili novu devojku i okačili. Kad je završena zgrada došli "stručnjaci" iz grada da vide kako je obnovljena fasada,nisu ni primetili da je devojak nova stavljena. Tako da mogu da zamislim šta li sve fali na ovoj fasadi,kad se ovako blista P.S Oće i ova da menja boje kao semafor,pošto je DISKO PALATA već opčinila turiste iz Evrope i Azije