Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

Pa tzv. tudjice se koriste, valjda, da bi se bolje razumeli, a ne slabije.

Ja sam snazno za to da ako se neka rec odomaci pod jednim znacenjem, onda pod tim znacenjem treba i da ostane, a ne da mu trazimo poreklo i sta ta rec stvarno znaci u izvornom obliku. Svi evropski jezici su pozajmljivali iz grckog i latinskog iako mnoge od tih reci u izvornom obliku ne znace ono za sta se koriste danas . Np. ako je pijaca "trznica" , onda treba da ostane da znaci trznica, a ne trg. itd.

Meni je zanimljivo zbog cega se rec "pijaca" kod nas odomacila kao i umesto "trznice", i to ima neku svoju istoriju poimanja stvari na ovim prostorima.

Srpski jezik je u velikom delu satkan od pozajmljenih reci, za razliku od hrvatskog gde su skoro za svaki novi pojam trazili domacu rec.
 
Ali pijaca i pjaceta nije isto.
Pjaceta je umanjeno od pjaca, dakle mali trg.

A to što je kod nas pijaca u međuvremenu dobila drugoznačenje nema veze.
 
Problem je sto su kod nas pjaca i pijaca isto, jer kad mozemo negde da imamo lep trg, mi cemo tu nakalamiti jednu pijacu.
 
Drakche":3ecd70l7 je napisao(la):
Pa tzv. tudjice se koriste, valjda, da bi se bolje razumeli, a ne slabije.
....
Srpski jezik je u velikom delu satkan od pozajmljenih reci, za razliku od hrvatskog gde su skoro za svaki novi pojam trazili domacu rec.

Hahaha, lepo me nasmeja "hrvatskog"... Jedan dijalekt istog jezika koji samo i iskljucivo u hrvatskoj misle da je poseban (a ako je poseban ispalo bi da se odnosi samo i iskljucivo na cakavski). Po drugim zemljama na katedrama jezika se ne uce srpski i hrvatski, vec jedan ili drugi posto oni u ovo nase ludilo ne zalaze. Nazalost, sada uglavnom hrvatski posto se kao i obicno bolje guraju na zapadu.

A kod nas se odomacilo pijaca, ja ne vidim kao slabost to sto jezik lako prihvata tudice, a ovo cak i ne bih rekao da je ista.
 
+ bosanski, takozvani "CBS jezik", slazem se, hocu da kazem da su hrvati oduvek trazili domace reci za nove pojmove koji su uglavnom dolazili iz nemackog, da ne nabrajam primere (i ne racunajuci reci koje su izmisljali za vreme tudjmana).
Tudjice nisu samo uvezene reci iz drugih jezika, vec nesto sto je takodje tipicno za odredjeni region i sto ima svoju istoriju; zbog cega se bas ta strana rec odomacila za odredjeni pojam, a ne neka druga, kako je izvedena itd.
 
Da se vratimo mi na nas skver, trg, forum, pjacu, plato... kako god...
On je mali i ne zahteva velika sredstva za uredjenje (mogli su i mnogo ranije)
te je odlično sto su odlučili da ga urede :kk:

STF hvala za upucivanje :)
 
dsc09382.jpg

dsc09381.jpg

dsc09380.jpg

dsc09383.jpg
 
1607946_Plato_Djoke_Vjestice_4_v.jpg


1607939_Plato_Djoke_Vjestice_3_v.jpg


1607969_Plato_Djoke_Vjestice_7_v.jpg


1607974_Plato_Djoke_Vjestice_8_vjpg.jpg


Он (Siniša Mali) је најавио да ће се у наредних десетак дана кренути са реконструкцијом још једног малог трга код Електродистрибуције Београд, такође у Масариковој улици. Цветни трг ће, према његовим речима, бити у потпуности преуређен, такође и такозвани Парк фудбала на Аутокоманди, као и један мањи трг на Врачару.

Izvor: Grad Beograd
 
To je sinoc otvoreno oko 20h a stepenice koje vode sa platoa u masarikovu se raspadaju zid isaran ali to se nevidi na slikama ,sve se radi polovicno
 
stepenice koje vode sa platoa u masarikovu se raspadaju zid isaran
:laugh: :lool: :lool:
Pa tako je kad umesto uredjenja trga, skvera, platoa ... urede kao ,,p(i)jacu :D
 
dsc09493.jpg

dsc09492.jpg

A ovdje fali jos jedan panel djeluje nedovrseno
dsc09491.jpg

dsc09490.jpg

dsc09489.jpg

dsc09488.jpg

dsc09486.jpg

a ovi cvijetovi sa zadnje strane su fejk tj stampani nisu napravili obostrani cvijeti zid
dsc09487.jpg

ebiga sve se radi do pola stepenice su i grafite su ostavili ko zna kome
samo da podjsetim koliko je ono ovo kostalo miliona dinara
 
gde to ima da se gradonacelnik jednog milionskog grada pojavljuje i slika na 'otvaranju' svakog uredjenog mini skvera ili parkica?
 
Ma sramota je to sto u vesti mozemo videti samo fotografije funkcionera tj u ovom slucaju gradonacelnika a ne i skvera kome je navodno posvecena vest.
 
Zamenili su nekoliko sijalica i promenili cveće.
Sada su počeli da "svečano otvaraju" i nakon završetka redovnog održavanja. Super.

Sledeće je svečano otvaranje popravljenog semafora (uz obavezno spominjanje minimalng ulaganja zbog promene licne).
 
Sićve najavio rekonstrukciju Cvetnog trga do kraja ove godine:

Петак, 27. март 2015.

Весић: На реконструисаном Цветном тргу биће постављена позоришна алеја

Градски менаџер Горан Весић најавио је данас, поводом Светског дана позоришта, да ће на реконструисаном Цветном тргу бити постављена мала позоришна алеја у оквиру које ће се налазити бисте наших истакнутих глумаца, као и сцене из култних представа.

– Предвиђено је да се алеја налази у доњем делу Цветног трга, с обзиром на то да је тај простор сада неуређен. Локација је примерена, будући да се налази у центру града и преко пута Југословеснког драмског позоришта и Студентског културуног центра. Мислим да то може да буде нови кутак у Београду, где ће грађани имати прилику да се подсете на људе који су дали свој допринос развоју глуме у Београду и Србији – истакао је Весић и додао да се нада да би реконструкција Цветног трга могла да буде завршена у току ове године.

Он је у Атељеу 212, где је промовисана серија поштанских марака са ликовима неколико познатих редитеља, истакао да је Светски дан позоришта леп повод да се подсетимо живота и рада Јована Ристића Рице, Радивоја Лоле Ђукића, Мирослава Беловића, Александра Ђорђевића, Огњенке Милићевић, Славољуба Стефановића – Равасија, Саве Мрмка и Љубомира Муција Рашкића.

– У разговору са председником Удружења драмских уметника Војом Брајовићем сложили смо се да је позоришним уметницима потребно обезбедити боље услове за рад, а заслужним позорнишним уметницима, који нису више међу нама, одати почаст именовањем улица или установа културе по њиховом имену – истакао је градски менаџер.

Izvor: Grad Beograd

Molim te, Bože, samo da ne bude ovako nešto:

MA140470E.jpg
 
Pa valjda ce rusiti objekte zelenila ja tu nista nebi dirao .
A spomenike mogu postaviti od ulaza u jdp ka slaviji izmedu fontane i zida
 
Vrh