Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

stf

Professional
Učlanjen(a)
22.01.2010.
Poruke
12.185
Pohvaljen
12.800
Отварам тему поводом објаве резултата управо завршеног конкурса за три градска трга. На овој теми ћемо се убудуће бавити јавним просторима Старог Београда, пратити њихов развој и предлагати решења у духу праве Беобилд радионице. :gobb:

Сквер у улици Краља Петра, аутори Милош Пашић /Делија/ и Стефан Милојевић /СТФ/
4.png
 
Homer Jay":7is6xzwz je napisao(la):
Rezultati konkursa za tri skvera u Starom gradu:

ГРАДСКА ОПШТИНА СТАРИ ГРАД УПРАВА ГРАДСКЕ ОПШТИНЕ
у сарадњи са Друштвом архитеката Београда

Објављују резултате

отвореног идејног једностепеног анонимног урбанистичко-архитектонског конкурс за израду решења за три јавна градска простора на територији Градске општине Стари град у Београду, и то: Сквер код кафане „Стара Херцеговина", Сквер Мире Траиловић и Сквер код ОШ „Михаило Петровић Алас"

Резултати за Сквер код кафане „Стара Херцеговина" :

Прва награда у износу од 100.000,00 нето динара :

Ауторска шифра „64336“ – радна шифра 50
Ауторски тим: Павле Стаменовић, Душан Стојановић, Жарко Узелац
Сарадници : Христина Тошић, Ана Шулкић

Друга награда у износу од 80.000,00 нето динара :

Ауторска шифра „96301“ – радна шифра 65
Аутори: Бојана Марковић, Никола Стојковић, Лука Остојић, Мина Кордић

Две Треће умањене једнаковредне награда у износима од по 30.000,00 нето динара:

Ауторска шифра „02688“ – радна шифра 48
Рад је израђен у фирми „ДОМУС“, архитектонски атеље Сомбор
Аутори: Мијић Ђорђе, Мијић Олгица
Сарадници: Јањатовић Влада, Лакатош Ренато, Мијић Коста, Боговац Маријана

Ауторска шифра „71161“ – радна шифра 59
Ауторски тим: Наташа Торбица, Дарја Чоко, Жељко Ивковић


Резултати за Сквер Мире Траиловић

Прва награда у износу од 100.000,00 нето динара :

Ауторска шифра „85447“ – радна шифра 56
Аутори: Дејан Милановић, Душан Цветковић, Петар Опачић, Никола Милановић, Христина Стојановић

Друга награда у износу од 80.000,00 нето динара :

Ауторска шифра „33494“ – радна шифра 43
Аутори: Тијана Витомир, Марија Миковић, Невена Коцић, Зорана Лужанин, Небојша Стевановић

Две Треће умањене једнаковредне награда у износима од по 30.000,00 нето динара:

Ауторска шифра „ 00800“ – радна шифра 34
Аутори: Соња Дедић, Мила Мојсиловић

Ауторска шифра „64336“ – радна шифра 50
Ауторски тим: Павле Стаменовић, Душан Стојановић, Жарко Узелац
Сарадници : Христина Тошић, Ана Шулки


Резултати за Сквер код ОШ „Михаило Петровић Алас" :

Прва награда у износу од 100.000,00 нето динара :

Ауторска шифра „64336“ – радна шифра 50
Ауторски тим: Павле Стаменовић, Душан Стојановић, Жарко Узелац
Сарадници : Христина Тошић, Ана Шулкић

Друга награда у износу од 80.000,00 нето динара :

Ауторска шифра „72461“ – радна шифра 54
Аутори : Весна Јовановић, Александра Ћурчин

Две Треће умањене једнаковредне награда у износима од по 30.000,00 нето динара:

Ауторска шифра „67686“ – радна шифра 25
Аутори: Александар Бурсаћ, Марија Бјелић, Наталија Паунић, Бојана Бјелић

Ауторска шифра „33235“ – радна 28
Аутори: Бранислав Митровић, Драгана Јеремић, Драгана Граховац, Огњен Крашна

Све накнадне информације учесници на конкурсу ће добити преко сајта Друштва архитеката Београда.

У Београду, 08.априла 2013. (16,00 часова)

Жири конкурса:

Председник Жирија,
Проф.Зоран Лазовић, дипл.инж.арх.,с.р.

и чланови:

Коста Андрић, с.р.
Марко Бастаћ, с.р.
Александра Тилингер, дипл.инж.арх.,с.р.
Александар Бобић, дипл.инж.пејз.арх.,с.р.

Izvor: Društvo arhitekata Beograda

Dakle, autor rekonstrukcije Savskog trga Žarko Uzelac i njegov tim, dobili su prvu nagradu za skver kod Stare Hercegovine i skver kod OŠ "Mihailo Petrović Alas", dok su za Skver Mire Trailović dobili treću nagradu. (Dajte 2012 šećer i vodu, molima vas :D). Prvu nagradu za taj prostor je osvojio tim studija "Re:act".

Čini se da je na konkursu učestvovalo dosta mladih arhitekata, od onih matorijih i poznatijih vidim samo Branu Mitrovića (ako je to uopšte to taj Brana Mitrović).

Samo bih hteo da kažem i to da sam video Delijin i STF-ov rad za Skver kod OŠ "Mika Alas" i da mi je jako žao što nisu predali svoj rad na konkurs. Odlično izgleda, lep dizajn klupa i vodenih površina, a jako mi se sviđa i upotreba drveta - baš onakav urbani javni prostor kakvog bih voleo da ima više po našem gradu.

EDIT II - Našao sam sve prvonagrađene radove :)

Pobednički rad "Re:acta" za Skver Mire Trailović:

bitef%2001.jpg


bitef%2002.jpg


bitef%2003.jpg


Zeleni zid :)

Izvor: Re:act

Pobednički rad za Skver kod OŠ "Mika Alas":

tumblr_ml0ikiXXOw1qa3auko1_1280.jpg


tumblr_ml0ikiXXOw1qa3auko2_1280.jpg


tumblr_ml0ikiXXOw1qa3auko4_1280.jpg


Stepenište blejalište :)

Pobednički rad za Skver kod kafane "Stara Hercegovina"

tumblr_ml0ivaTfhG1qa3auko1_1280.jpg


tumblr_ml0ivaTfhG1qa3auko3_1280.jpg


tumblr_ml0ivaTfhG1qa3auko4_1280.jpg


Šumica :)

Izvor: Pavle Stamenković
 
А сада рад који смо радили Делија /Милош Пашић/ и моја маленкост /Стефан Милојевић/.

Нисмо га предали, али по резултатима можемо да видимо да нисмо погрешили. Још један у низу београдских конкурса који срамоте струку. Још један у низу конкурса са једним те истим именима у прва три. Још један у низу конкурса са безидејним и немаштовитим константно рециклираним полуидејама...

8.jpg

wl1tt1.jpg

4.png

7.jpg

6.jpg

axmgd2.jpg

5.png
 
Какву би штету претрпели да сте предали, зашто у напред одустајати?
Изгледа прелепо.
Да сте додали " локија" победили би сигурно :D
 
Нисмо унапред одустали.Нисмо стигли на време да завршимо пројекат.Али ми је сада драго што га нисмо послали јер бисмо само допринели легитимитету овог скарадног конкурса.
 
autor rekonstrukcije Savskog trga Žarko Uzelac i njegov tim, dobili su prvu nagradu

Jojoj, sje********toru Beograda se osladila šema, pa opet otima pare iz našeg Bg fonda
ima li iko oči da vidi, ama dokle još
 
Pa Uzelac je dobio cak 2 prve nagrade od moguce 3 on je valjda profesor na sumarskom faksu ja svejedno mislim da ste trebali da se potrudite da zavrsite i predate rad ,da li ce negdje biti izlozba radova ,izgleda da su makete trazili zbog kvazi rendera,
Samo da dodate trouglasti naslon na sred klupe
 
Ovo je TRAGEDIJA kakvi su radovi pobedili ! Stef i Delija SVAKA CAST ! Bio bi to jakooo lep urbani dzep...ovako dobijamo betonsko stepeniste koje ce biti isarano i ispljuvano za mesec dana...ode jos jedan urbani prostor u nepovrat :(
 
Sada mi je jasno,znam taj skver i onaj zanimljivi sat.A tek ce staviti stepenice,bez veze totalno.
 
Иначе,могла би тема да се преименује у нешто одређеније типа "Реконструкција три дорћолска платоа" или нека остане ово ако бисмо да обухватимо све будуће реконструкције мањих јавних површина у граду.
 
stf":2ma5e3wm je napisao(la):
А сада рад који смо радили Делија /Милош Пашић/ и моја маленкост /Стефан Милојевић/.

Нисмо га предали, али по резултатима можемо да видимо да нисмо погрешили. Још један у низу београдских конкурса који срамоте струку. Још један у низу конкурса са једним те истим именима у прва три. Још један у низу конкурса са безидејним и немаштовитим константно рециклираним полуидејама...

8.jpg

wl1tt1.jpg

4.png

7.jpg

6.jpg

axmgd2.jpg

5.png

Po mom ukusu :D

Nešto slično ovome sam video na TV prošle godine, u Bejrutu mislim, i izgleda fantastično.

Ovakve stvari nam trebaju, a ne unapred propali mega-giga projekti.
 
iako je prosao konkurs mislim da treba da objavite ovaj projekat makar u novinama. I za slaviju su izabrali najbolje radove pa su tek posle u novinama izbacili najbolji predlog...siguran sam da imate podrsku celog foruma :)
 
Rad vam je odličan. Oplemenio bi skver. Pobednicki su bezživotni. Meni očajni. Šteta što niste stigli da pošaljete. Ne zamarajte se sa legitimnošću, verujte da se niko neće uzbuditi. Osim nas na forumu
 
Slazem se da je vas predlog bio mnogo lepsi i, tako reci, funkcionalniji. Onaj pobednicki rad, bez uvrede autoru, lici kao mesto gde ce se nocu okupljati narkomani.
 
Сквер Мире Траиловић je решење које може да се издаје за 10 евра дневно, као помоћно средство за реконструкције фасада!
 
Не само да је Узелац добио две прве и једну трећу награду, него је поново ту и Re:act са потпуно идентичним фазоном као и за Славију. Можда ћемо и на неком следећем конкурсу опет добити грађевинске скеле са пузавицом.

Узелац барем није био толико безобразан па је понудио различита решења за разлику од Re:act екипе.
 
Што се скеле тиче рад је скоро па идентитачан ПРВОЈ вежби из техничког цртања у СРЕДЊОЈ архитектонској школи. Требало би да још увек имам те цртеже,ако нађем усликаћу вам и поставићу овде. Дакле,ово исто цртају деца од 15 година.
 
Majko mila, ajde sto svi pobednicki radovi ocajno izgledaju, nego je jos gore u funkcionalnom smislu cak i za nas laike.
A vas dvojica, no excuses, jeste ovde sve namesteno i degradirano ali nema predaje! Zasto postoji Beobuild? :)
 
Ако је неко у струци, логично је да погледа по неку реч и на интернету, неку критику, похвалу за свој рад. То што се нико ни не јавља, рецимо овде да оповргне тврдњу, својеврстан је доказ истинитости ваших речи о намештању.

Ја би бар рекао лажете, нећу са вама ни да се објашњавам, овако :kum:
 
wow, tek sam sad video prikaze. Pun pogodak! Meni su bukvalno svi elementi sjajni. Posebno ona oborena debla kao detalj nisam mogao da ne primetim :D Jako, jako lepo.
Bicu politicki korektan, pa necu komentarisati pobednike.
 
Ja sam prestao da ucestvujem na konkursima u Beogradu, NE VREDI, na kraju ispadne samo gubljenje vremena.
 
Evo naslona stf kojeg bih dodao na klupice ali u formi dvostrukog
florian-riviere.jpg
 
Не претеруј. Клупе су одличне. Само не знам каква им је статика и колико би издржале скакање неиживљених бу****. Велика штета је што Делија и СТФ нису конкурисали, јер рад им је супериоран у односу на оно беескрвно "блејалиште".

А што се тиче прве награде на Скверу Мире Траиловић, занима ме шта значе оне шаре по плочнику. Мисле ли да то ураде бехатоном, или некако другачије?

Мени се лично једино свиђа решење за Стару Херцеговину, али то ће да ураде на куково лето. Нема шанси да наши вајни "пејзажисти" постигну онакву какофонију боја, а камоли да је после успешно одржавају. Они највише воле да засаде пар липа или јаворова у низу, а траву сачекају да сама никне. Садња одраслог дрвећа за њих је "немогућа мисија" (ајд' баш да не претерујем, садили су овеће платане у Булевару и сви су се примили, али то је изузетак).

Има ли ко рендере других и трећих награда?
 
Vrh