Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

Šomi, ispravio sam ti post ;)

Somi303":7u85p8t7 je napisao(la):
Невиђено бацање Delezovih пара.

Ne znam zašto su svi protiv rekonstrukcije Cvetnog trga!? OK, razumem donekle argument da ima prečih stvari u gradu, ali ako je već "Delez" (čiji se objekat nalazi na trgiću) izrazio spremnost da finansira radove, i ako možemo da dobijemo uređeniji i otvoreniji javni prstor, ne vidim u čemu je problem?

Cvetni trg danas ne izgleda tragično (kao npr. Slavija ili Trg Republike), ali se ne može reći i da izgleda naročito lepo. Mene su, iskreno, ona betonska bela ogradica, žute pločice i alu kiosci (u kojima su cvećare) oduvek malo nervirali. Naročito ta ograda koja je uvek izgledalo tako ružno, nepotrebno i bezlično, kao da ograđuje neko dvorište ovde u Boleču.

Pritom, moram vas sve podsetiti da je Cvetni trg još jedan u nizu onih projekata koji su godinama skupljali prašinu po fiokama. Jedan od onih projekata sa održanih, a nikada realizovanih konkursa, kakvih je u Beogradu bilo na desetine u poslednjih deceniju i po. Konkurs za Cvetni trg održan je još 2000. godine, dok je SPO bio na vlasti u gradu. Na konkursu je pobedila Ksenija Bulatović, po čijem se (nešto izmenjenom) projektu i danas radi rekonstrukcija.

Radujem se i postavljanju spomenika Pekiću koji je bio veliki pisac, ali još veći čovek. Jedino se nadam da će biti razuma da se na kraju odustane od Vesićeve ideje glumačke staze - strahujem na šta bi to moglo da liči i bojim se da bi naružilo tek sređeni trg.

Tako da je meni ovo sa Cvetnim trgom skroz OK priča. Znam da ekipa na vlasti u gradu iritira mnoge ljude, znam da nam zemlja više liči na cirkus nego na državu, ali ne bi bilo loše ponekad biti malo otvoreniji za stvari koje i nisu tako loše :sesir:
 
Делезове или наше, бацају се за џабе по мом мишљењу. Цветни трг је мени прелеп овакав какав је, а мане које има се могу буквално за џабе исправити. Сад ћемо добити још један поплочани трг без зеленила, а сад је лепо ушушкан испод дрвећа. Назадовање као и са већином ствари коју ова власт ради.
 
Подржавам уређење Цветног трга, нарочито његово "отварање" према Краља Милана. Лично волео бих да је уклоњен Макси, али то наравно није реално. Видећемо како ће бити изведено, надам се да ће Делез контролисати на који начин се троше његова средства.
 
Zgrada u kojo je Maxi je stara pijačna zgrada iz 1889.
Beli zid je takođe na to mestu već dosta dugo, mislim čak od pre I svetskog rata.

Trg je odavno zreo za sređivanje, ali tu zgradu, zid i hrast (pošto nije na trasi puta :) ) ne bi trebalo dirati.
 
Била је, али није пуно остало од њене оригиналне конструкције. А ни тада нису били нарочито њоме задовољни, пошто је друштво за улепшавање Врачара ангажовало арх. Маслаћа и Поповића да ураде онај чувени пројекат из 1910. или модерни арх. Јана Дубовија из 1927. до чије реализације нажалост није дошло. Да су они у питању, бранио бих. Овако, зграда и зидине само затварају слободан приступ парку.
Можда би Макси могао под земљу.. Храст, наравно додатно заштитити, редовно одржавати да траје што дуже и буде што лепши.
 
Da se inspirišemo. Transformacije trgova kroz sočivo Google Street View :)

if-designed-well-urb-i-says-a-public-space-functions-as-a-place-of-permanence-where-we-socialize-rather-than-just-a-passage-to-get-us-from-point-a-to-point-b.jpg


a-little-greenery-goes-a-long-way-in-bordeux-france.jpg


copenhagen-actually-removed-some-greenery-to-make-space-for-pedestrians.jpg


in-budapest-hungary-a-well-manicured-curb-looks--and-smells--far-more-pleasant-than-a-bunch-of-trash-cans.jpg


cobblestone-is-back-in-style-in-d-poland.jpg


Još slilčnih transformacija ulica i javnih prostora na http://www.techinsider.io/urbi-before-a ... ery-2015-8
 
Nazalost mi nismo pametni.

Takve prostore pretvaramo u pijace ili parkinge.
 
Na zalost, mi i kad vidimo ove slike mislimo da je to rezervisano za neke druge gradove. Ne vjerujemo da ovako moze biti i u Beogradu a moze.
 
Nepopravljivi optimista пише:
Transformacije biciklističke infrastrukture kroz sočivo Google Street View :)
Стварно си непоправљив. Твој оптимизам се граничи са утопизмом. :sesir:

Да ли има неко код нас да то види. Већина трансформација не захтева превелика улагања, али ми све морамо да доведемо до апсурда са којекавим међународним "коњкурсима". Ако неко решење не кошта милијарде евра и технички је готово неизводљиво, не заслужује да се о томе разговара. :bash:
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OJMtbCoqupw[/youtube]
:lol:
 
Plato Slobodan Jovanovic nekad i sad


pravnistara3.jpg


Pravni_fakultet-w.jpg


0000897661_l_0_v57bbu.jpg


pravni.jpg


20150819105407.jpg


20150922075455.jpg


20150922075533.jpg


20150923073521.jpg


20150923073546.jpg


20150924091309.jpg


20150924091313.jpg


20150924091347.jpg


20150924121111.jpg


20150924121146.jpg


20150924134336.jpg


20150924170645.jpg


20150924170717.jpg


20150924170647.jpg


20150924170749.jpg


20150924170800.jpg


20150926133526.jpg


20150926133547.jpg


20151005072948.jpg


I mali tas

20150926133802.jpg


20150926133828.jpg


20150926133850.jpg


20150926133905.jpg


20150926133921.jpg
 
Sređuje se skver kod "Stare Hercegovine".

Уређење сквера између Венизелосове, Војводе Добрњца и Цариградске

1704970_buduci_izgled_v.jpg


Радници ЈКП „Зеленило – Београд” започели су уређење сквера између улица Венизелосове, Војводе Добрњца и Цариградске. Уређује се зелена површина од безмало две и по хиљаде квадратних метара са припадајућим пешачким деловима и платоима. Новим решењем очуван је јавни карактер овог простора и његова приступачност за све.

Стазе и платои ће бити израђени од камених гранитних плоча сиве боје. У близини улаза на сквер, из правца Венизелосове ка Цариградској, биће направљене фонтана и јавна чесма, које ће додатно оплеменити читав простор. Зидови који окружују фонтану облажу се каменим плочама, гранит сиве боје, ширине 50 и дебљине 20 центиметра, и биће израђени од армираног бетона. На зидовима ће бити фиксиране клупе од храстових лајсни. Укупна дужина клупа на зидићима износи 90 метара, а биће постављене и три ђубријере.

1704975_radovi_v.jpg


На скверу ће бити направљено и ново игралиште за децу, са пет реквизита, а испод реквизита биће изливена гумена подлога на површини од 250 квадратних метара.

Поред постојеће вегетације, планирана је садња још десет садница и покривача тла, док ће на остатку површине бити постављен травни бусен. На скверу ће бити постављена декоративна расвета, као и аутоматски заливни систем.
Рaдoви су пoчeли 28. сeптeмбрa, a зaвршeтaк je планиран зa 15. дeцeмбaр oвe гoдинe.

Izvor: Grad Beograd
 
Jel jos neko primecuje da je zelenilo Beograd napredovalo kao preduzece, ili sam se istripovao?
@Homer, super za vest.
 
Jel ono bio konkurs za taj parkic izgleda da nece biti radjeno po istom .Jest napredovalo zelenilo kao da su se probudili
 
zexland":34w6si3i je napisao(la):
Jeste, vidi se napredak, malo su se dozvali pameti :)

Tesko, i dalje dosadan i monoton asortiman- jasen, javor, lipa, breza... jasen, javor, lipa, breza... jas........ :kafa:
 
Ал се неко уталио око ових зелених зидова. Стављају их и где треба и где не треба. Исто важи и за прекомерни број ових дрвених жардињера. Плато испред правног сада изгледа као неки хортикултурални сајам.
 
Delija zelene zidove radi samo zelenilo njihove sadnice ,njihovi radnici isto i ove kutijaste zrdinjere , da je malo pretrpano jeste ,Sat nije mogao da se poprvi pa je uklonjen tako bar kazu
 
Onda nema svrhe da rade tako nesto, ovim se nista konktretno ne dobija, samo se trose pare na glupostima.
 
Vrh