Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

Цветни трг – цветна пијаца
Око 2.000 квадрата између Његошеве и Улице краља Милана требало би да буде преуређено према идејама које су овенчане првом наградом на архитектонском конкурсу пре 15 година, али никада нису остварене
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cvetni-trg-projekat-2.jpg

Замишљено је да дотеривање трга буде обављено без великих грађевинских интервенција
Скулптура Борислава Пекића у седећем положају, оставе за цвеће у сутерену до којих ће се пробијати дневна светлост, преуређена фасада „Макси” супермаркета са надстрешницом, новине су предвиђене на Цветном тргу. Око 2.000 квадрата између Његошеве и Улице краља Милана требало би да буде преуређено према идејама које су овенчане првом наградом на архитектонском конкурсу пре 15 година, али никада нису остварене. На иницијативу градског урбанисте, ауторском тиму у саставу: архитекта Ксенија Булатовић, ИгорЧубри, Јелена Чубри и Биљана Михајловић, поверен је задатак да победничко идејно решење прилагоде тако да Цветни трг буде дотеран без великих грађевинских интервенција. Практично, задржано је само партерно уређење трга.

– Предвиђено је сређивање простора испод трга, где су смештени јавни тоалети и оставе за цвеће. Оне ће имати природно осветљење и визуру преко четири стаклена кубуса на тргу. У једној од тих кућица биће лифт-платформа за снабдевање цвећара у сутерену. За потребе промоција, изложби и других манифестација, цвеће ће се износити натрг и то ће постати цветна пијаца – објашњава Ксенија Булатовић, архитекта и аутор идејног решења.

Постојеће баште кафића у Његошевој улици биће задржане, али ће њихове газде морати да воде рачуна да боју и величину тенде ускладе и имаће још један услов. Баште више неће моћи да буду застакљене и затворене. Степениште ће послужити за одмор и сужаваће се према Улици краља Милана, а постојећа стабла биће сачувана.

Све ове замисли требало би да буду видљиве на Цветном тргу до краја године, верује Милутин Фолић, градски урбаниста. Изузетак је, каже он, преуређење сутерена које зависи од тога колико ће бити новца за улепшавање трга. Према прелиминарним прорачунима, за тај посао потребно је 400.000 евра. Ако спонзори на које град рачуна, али још не жели да открива њихова имена, одреше кесу и подземни простор биће обновљен ове године.

– Преговарамо са спонзором да поклони део новца за сређивање Цветног трга, а део ће бити финансиран из буџета. Тај сада запуштени простор један је од најзначајних тргова у граду и наша идеја је да га претворимо у место окупљања – истиче Фолић.

Д. Мучибабић

-----------------------------------------

Рециклирани пројекти

Осим првонаграђеног идејног решења за уређење Цветног трга, још један пројекат, Теразијска тераса, који је такође освојио највише гласова жирија пре осам година у „рециклираној” верзији требало би да послужи за улепшавање тог јавног градског простора. Да ли су то преседани или је таква пракса уобичајена?

– Инвеститор који расписује конкурс, а у овим примерима то је град, када откупи радове са јавног надметања, има право да изабере оно које му одговара и реализује га. У сваком случају, боље је узети решења са конкурса и прилагодити их него кроз јавну набавку за израду техничке документације (пројекта) изабрати пројектанта на основу најниже понуђене цене – објашњава Весна Цагић Милошевић, председница Друштва архитеката Београда.

објављено: 29.03.2015

Izvor: Politika
 
A da uzmu jovinov projekat kad vec izvlace projekteviz ladica nevidim da ista fali cvjetnom trgu ina neki smek
 
Prvo su govorili da će Pekić dobiti svoj spomenik na Cvetnom Trgu, onda su demantovali tu vest i rekli da će mu postaviti bistu u dvorištu 3. beogradske Gimnazije. Otkud to da je Pekićev spomenik ponovo u igri za Cvetni Trg?

I šta je bilo sa planom da znameniti pozorišni glumci dobiju svoje spomenike na Cvetnom Trgu!? (vest pomenuta na prethodnoj strani)

Ovo je više nemoguće pratiti...
 
Idiotizam do idiotizma...
Pola grada vapi za bilo kakvim ulaganjem i oplemenjivanjem, ali oni su odlucili da 'investiraju' na lokaciji koja je koliko toliko OK....
 
Dao sam Lakiju plus, ali nije dovoljno. Moram još jednom da istaknem ovaj 'običaj' naših vlasti.

Umesto da središ tamo gde možeš, ti budžiš nešto već pristojno.
 
Gradski čelnici: Do kraja godine rekonstrukcija Cvetnog trga

Beoinfo | 22. 05. 2015. - 14:23h | Foto: M. Mitrović | Komentara: 0
Gradonačelnik Siniša Mali, gradski menadžer Goran Vesić i glavni gradski urbanista Milutin Folić prisustvovali su danas izložbi i aukciji starih fotografija sa motivima Beograda, održanoj na Cvetnom trgu.

616795_cvetni-trg-mitar-mitrovicbeograddi003533630preview_f.jpg


Gradski čelnici najavili rekonstrukciju Cvetnog trga
- Cvetni trg ima bogatu i zanimljivu istoriju i želja nam je da budućom rekonstrukcijom spojimo tradicionalno i novo. Pre godinu dana najavili smo da ćemo raditi na obnavljanju velikog broja trgova, pjaceta, urbanih džepova, parkova, a kruna tog napora biće upravo rekonstrukcija ovog trga. Očekujemo da će ona početi u sledećih nekoliko nedelja, a važno je to što će posao biti poveren uglavnom gradskim preduzećima - rekao je Siniša Mali.


On je izrazio veliku zahvalnost kompaniji "Delez", najpre zbog renoviranja najstarije i jedne od najlepših samoposluga u Beogradu, a naročito zbog odluke da donira novac za obnavljanje čitavog trga. Zahvalnost je upućena i svima koji su učestvovali na konkursu za budući izgled Cvetnog trga.

- Po okončanju rekonstrukcije, ovaj deo Beograda u potpunosti će promeniti svoj izgled - poručio je gradonačelnik.

Gradski menadžer Goran Vesić je naglasio da je za Beograd veoma važna svaka kompanija koja "širi svoje poslovanje i otvara nova radna mesta", među kojima je "Delez" sa skoro 11.000 zaposlenih.

- Cvetni trg je posebno mesto u Beogradu. Najpre, na njemu se nalazi hrast lužnjak, star više od dvesta godina, a ovde je još 1843. godine napravljena cvetna pijaca, a potom je otvorena i prva samoposluga na Balkanu. Zato vam zahvaljujem što ulažete u Beograd i u tome ćete uvek imati podršku Skupštine grada - naglasio je Vesić.

Predstavnik "Deleza" Slobodan Rudan najavio je da će kompanija i ubuduće primenjivati strategiju poštovanja svih zahteva potrošača, a sa Gradom Beogradom će obnoviti Cvetni trg i tako ulepšati ovaj deo glavnog grada.

Sva sredstva dobijena na aukciji osam starih fotografija Beograda biće preusmerena Roditeljskoj kući "Zvončica".

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/561027 ... etnog-trga
 
Cvetnom trgu je bez sumnje potrebno osvezenje, sto ukljucije i ovaj deo Njegoseve ul. koja je 'pesacka zona'.

Po postavljenom renderu moze se zakljuciti da ce opet doci do sece stabala koji su dusa trga.
"Cvetni trg" me asocira na trg sa puno cveca, a manje betona, ne na pijacu gde se prodaje cvece, no dobro.
Ako vec ruse objekte, mogli su i ovaj gde je maxi supermarket, kako vidim samo ce biti renoviran.
Nekoliko metara od Cvetnog Trga ka Slaviji onaj ogromni plac i dalje zvrlji prepun korova.
Samo u ul. Kr. Milana ima onoliko zgrada koje treba da se renoviraju.

Ono sto mi je u prici najvise sumnjivo su opet ti neki "sponzori velikog srca" koji ce da finansiraju uredjivanje trga, koji se "za sada ne spominju", te zato ne mozemo da pretpostavimo koji interes imaju. Plaketu za dobrocinstvo sigurno ne.
 
Trgu nista nefali netreba nista dirati navodno ce delez da plati
 
Platou ništa ne fali za balkanske standarde, sa naglaskom na "balkanske". Inače je u potpunosti nefunkcionalan i ružan. provincjalan. Čak i Raška, podno Kopaonika ima neuporedivo lepši cvetni "trg".
 
Imamo mi gorih i vecih rupa i po balkanskim standardima za sredjivanje
 
Vesić o svemu. Pljušte obećanja, a Cvetni trg mu je u prvom planu.

Недеља, 05. јул 2015.

Горан Весић: Радови на уређењу Цветног трга почињу током јула

1683303_Vracar_v.jpg


Градски менаџер Горан Весић разговарао је данас на Каленић пијаци са грађанима Врачара. Говорећи о плановима за ову градску општину Весић је најавио да ће током јула почети радови на уређењу Цветног трга.

– Цветни трг, који овај град уређује од 1843. године, биће потпуно реконструисан захваљујући донацији коју је обезбедио град. Трг ће бити спуштен у ниво улице Краља Милана са посебним местом за храст који је стар преко 200 година. У доњем делу реконструисаног трга према бившој кафани „Полет” предвиђено је место за споменик једном од најчувенијих српских писаца и Врачарцу Бориславу Пекићу. На простору поред саме улице Краља Милана где се данас налазе продавнице цвећа током наредне године биће направљена глумачка стаза на којој ће бити постављене статуе наших познатих глумаца, писаца и редитеља које ће представљати сцене из њихових представа или свакодневног живота. Овај посао урадићемо у сарадњи са Удружењем драмских уметника Србије. Тако ће Цветни трг постати један од најлепших тргова Београда са потпуно новим садржајем. У горњем делу Цветног трга остаће баште али ће оне морати да буду у бојама које су у складу са одлуком града и неће моћи да буду затворене. Реконструкција Цветног трга ће се радити у две фазе и то прво доњи део а потом и горњи како би током радова могао живот несметано да се одвија и како би баште са горњег дела биле што краће уклоњене. Наредних година уређиваће се фасаде на Цветном тргу и верујем да ће он добити изглед којим би се поносило Друштво за улепшавање Врачара које управо на Цветном тргу основано 1884. године и које се бавило уређењем овог простора – изјавио је Весић.

Он је најавио реконструкцију Кумановске улице као и уређење више урбаних џепова међу којима је најзначајнији онај у Новопазарској улици.

– Урбане џепове уређујемо у договору са грађанима пратећи њихове иницијативе а током наредних десетак дана почеће да се уређује фасада у Његошевој 20 на кући пуковника Елезовића која је саграђена 1927. године према пројекту архитекте Александра Дерока и представља споменик културе. Ова фасада ће бити реновирана донацијом Поштанске штедионице – рекао је Весић и додао да ће током 2016. године бити реконструисан Јужни булевар у делу између улица Максима Горког и Грчића Миленка.

Током августа месеца биће расписан тендер за реконструкцију Трга Славија и Булевар ослобођења све до Аутокоманде. Овај тендер ће бити урађен тако да се неће дешавати грешке из ранијих тендера као што је био онај за реконструкцију Војводе Степе који смо затекли од претходне власти. Посао реконструкције ће бити урађен у најкраћем могућем року, а по завршетку посла Славија ће постати један од најлепших београдских тргова са прелепом фонтаном у средини. Плато између нове зграде Народне банке односно улице Краља Милутина и Славије биће претворен у трг и на њему ће се налазити споменик Димитрију Туцовићу. Улица кнегиње Зорке биће претворена у пешачко - бициклистичку улици односно у њој ће важити зона успореног саобраћаја у којој ће пешаци и бициклисти имати предност у односу на аутомобиле – рекао је Весић грађанима Врачара и додао да ће „до краја године Врачаром проћи први електрични аутобуси”.

Он је поменуо да ЈКП „Градске пијаце” заједно са градским урбанистом Милутином Фолићем раде на пројектима реконструкције најважнијих београдских пијаца међу којима се налази и Каленић пијаца.

– Каленић пијаца већ деценијама вапи за реконструкцијом и време је да се позабавимо томе наредне године. Пијаца треба да буде очувана јер она представља историју нашег града али да буде уређенија. Уређењем Каленића решићемо заувек комунални неред који влада око пијаце, отерати препродавце и овај део града уредити. Реконструкција Каленић пијаце је велики посао али верујем да бисмо наредне године могли да имамо усвојен пројекат како се створила претпоставка да кренемо у реализацију – рекао је Горан Весић грађанима.

Весић је на крају додао да ће ЈКП „Јавно стамбено” посветити у наредним месецима посебну пажњу стамбених зградама које одржава и да ће обавити разговоре са председницима скупштина станара о проблемима које имају у зградама. „То деценијама нико није урадио и показује да је политика ове градске власти да брине о грађанима”, истакао је Горан Весић.

Izvor: Grad Beograd

Drago mi je za spomenik Pekiću da će ipak biti na Cvetnom trgu, a ne u dvorištu Treće gimnazije (nemam ništa protiv Gimnazije, samo mislim da pisac i pre svega, čovek kao Pekić zaslužuje vidljivije mesto).

Neću da hejtujem, bilo bi lepo da živimo u univerzumu gde se Vesićeva obećanja nekada i ostvare. Živi bili,pa videli. Biću srećan ako u julu zaista krenu od tog Cvetnog trga.
 
Homer Jay":37vlclb8 je napisao(la):
...Neću da hejtujem, bilo bi lepo da živimo u univerzumu gde se Vesićeva obećanja nekada i ostvare. Živi bili,pa videli. Biću srećan ako u julu zaista krenu od tog Cvetnog trga.

Ma jok , stvarno ce da rade
lokalne kafedjije koje su uspele da zatvore početak Njegoševe
(bitna ulica za rasterecenje saobracaja)
samo su odlućili da prošire biznis tj. svoje bašte :kum:
 
"biće napravljena glumačka staza na kojoj će biti postavljene statue poznatih srpskih glumaca, pisaca i reditelja"

Скопје 2014, евЕ нас.
 
Вожд":1r691x2m je napisao(la):
"biće napravljena glumačka staza na kojoj će biti postavljene statue poznatih srpskih glumaca, pisaca i reditelja"

Скопје 2014, евЕ нас.

Pa kad volimo da glumimo ludilo.
 
Кад политичар на јавној функцији стоји испред страначког штанда са свим страначким обележјима, а притом говори о теми која је од општег интереса и спада у делокруг његовог јавног деловања, онда је то чиста злоупотреба функције у страначке сврхе. Таквог треба сматрати шарлатаном и новинари треба да игноришу све исте или сличне појаве. Ех, утопије...
 
Vesić: Rekonstrukcija Cvetnog trga počinje oko 20. jula

BEOGRAD - Rekonstrukcija Cvetnog trga počinje oko 20. jula i trebalo bi da traje najduže 70 dana, izjavio je danas gradski menadžer Goran Vesić i najavio i početak rekonstrukcije Ulice Vuka Karadžića tokom leta.

"Trg će imati dva nivoa, donji na kome se nalaze sada cvećare biće spušten u nivo Ulice kralja Milana i integrisan sa tom ulicom. Tako će Cvetni trg biti integrisan u našu centralnu gradsku ulicu. Podzemni javni toalet će biti rekonstruisan", rekao je Vesić gostujući na Studiju B.

On je naveo da će u donjem delu trga biti posebno očuvan hrast koji je star preko 200 godine, a da će se do gornjeg dela trga, na kome se danas nalaze bašte, dolaziti stepenicama i taj deo će biti integrisan u novo rešenje trga, saopšteno je iz gradske uprave.

"Tokom naredne godine, u saradnji sa Udruženjem dramskih umetnika Srbije biće raspisan konkurs za „glumačku stazu" u okviru koje će biti postavljeno desetak statuta poznatih srpskih glumaca, reditelja i dramskih pisaca u pozama iz njihovih predstava ili života", rekao je Vesić.

On je dodao da veruje da će ova staza biti posebna atrakcija Beograda i podsećanje mlađim generacijama na one umetnike koji su svojim radom dali doprinos razvoju našeg grada kao što su Danilo Bata Stojković, Zoran Radmilović, Vlastimir Đuza Stoiljković ili Pavle Vujisić.

On je rekao da će u donjem delu, u nivou bivše kafane „Polet", biti postavljen spomenik Borislavu Pekiću i da će tako Cvetni trg dobiti nove sadržaje.

Vesić je najavio da će do 1. oktobra biti rekonstruisan trg na ulazu na Pravni fakultet na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Beogradske ulice.

"Ovaj trg će biti uređen, a krasiće ga bista profesora Pravnog fakulteta, uglednog pravnika i državnika Slobodana Jovanovića čiji život i delo treba da budu uzor mladim studentima Pravnog fakulteta", rekao je Vesić.

On je naveo da će na malom Tašmajdanu, iza Pravnog fakulteta biti urađen mali amfiteatar za predavanja na otvorenom uz biste profesorima Pravnog fakulteta Mihajlu Konstantinoviću i Radomiru Lukiću.

"Rekonstrukcija Ulice Vuka Karadžića počeće oko 1. avgusta i trajaće 120 dana. Ulica će biti pretvorena u pešačku zonu i to je početak pretvaranja užeg centra grada u pešačku zonu po ugledu na svetske gradove", istakao je Vesić.

On je najavio da će Grad u narednom periodu promeniti pravila kada je u pitanju održavanje fasada - sve zgrade čiji su vlasnici lokalna samouprava, državna uprava, javna preduzeća, znači čiji su vlasnici pravna lica imaće obavezu da sami uređuju svoje fasade i svakih nekoliko godina ih obnavljaju kao što je to u Parizu.

"Obaveza uređenja fasada se neće odnositi na stambene zgrade već samo na zgrade u kojima se nalaze državni organi, jedinice lokalne samouprave i Republike Srbije, javna preduzeća ali i druge privatne kompanije koje su vlasnici zgrada", rekao je Vesić.
 
Glupava im je rekonstrukcija Cvetnog trga bez vracanja početka Njegoševe u vapajucu saobracajnu funkciju
ovako samo lokalnim kafedjijama besplatno uredjuju ekserijer i proširuju besplatno nj. poslovni prostor
 
Cvetni trg je upravo lep kao pesacka zona, i nista ne bi licio kada bi se Njegoseva otvorila za saobracaj, posebno automobilski ili autobuski. Jedna od retkih mirnih oaza u centru.

Koliko vidim po renderu (koji deluje prazno i bez dinamike i drvenih elemenata, vode, fontane), drvece ce biti poseceno. Verovatno tako mora zbog nivelacije, ali dusa me boli. Prva asocijacija na Cvetni trg je prijatna hladovina i cesma sa vodom ili postojeca ukrasna česma u gornjem delu. Kafedzije, zapravo, i ne smetaju toliko svojim sezonskim bastama.

Maxi je vec renoviran.
 
OK , onda zašto ne bi produžili pešaćku zoni i spred same gimanazije u Njegoševoj
pa tu su nam gomile dece .... pa i hotel ..
kojima je ta pešačka zona itekako još neophodnija :)
 
^ Ako nista drugo, zbog snabdevanja Maxi-ja. Što se mene tiče, voleo bih da pešačka zona bude sve do Beogradske ili bar Kralja Milutina. ;)

To bi stvorilo haos u saobraćaju u okolnim jednosmernim ulicama. No, to je cena koju bi trebalo platiti.
 
Не би могло због хотела "Парк", јер гости хотела који долазе колима, треба да имају слободан прилаз.
 
Madridski standard, cvecare na Plaza Tirso de Molina:

Tirso_de_Molina_005.jpg


IMGP0008.jpg



I knjizara na plaza Santa Barbara:

71904056.jpg


45609223.jpg
 
Danas počinje rekonstrukcija Cvetnog trga!

Prva faza rekonstrukcije Cvetnog trga počinje danas i trajaće između 70 i 75 dana, dok će tokom naredne godine biti raspisan konkurs za "Glumačku stazu" na kojoj će biti postavljeno desetak statuta poznatih srpskih glumaca, reditelja i dramskih pisaca.

BEOGRAD - Prva faza rekonstrukcije Cvetnog trga počinje danas i trajaće između 70 i 75 dana, dok će tokom naredne godine biti raspisan konkurs za "Glumačku stazu" na kojoj će biti postavljeno desetak statuta poznatih srpskih glumaca, reditelja i dramskih pisaca u pozama iz njihovih predstava ili života.

Trg će, prema rečima gradskog menadžera Gorana Vesića, imati dva nivoa, pa će tako donji deo na kojem se sada nalaze cvećare biti spušten u nivo Ulice kralja Milana i integrisan sa njom.

"Tako će Cvetni trg biti integrisan u našu centralnu gradsku ulicu", rekao je Vesić u izjavi dostavljenoj Tanjugu i dodao da će u donjem delu trga biti posebno očuvan hrast star više od 200 godina sa kojim se Beograd i njegovi građani ponose.

Gornji deo trga, na kojem se danas nalaze bašte će se, najavio je Vesić, raditi u drugoj fazi rekonstrukcije i taj deo će biti integrisan u novo rešenje trga.

Tokom naredne godine, u saradnji sa Udruženjem dramskih umetnika Srbije (UDUS) biće raspisan konkurs za "Glumačku stazu", dodao je Veisć koji veruje da je zbog blizine Jugoslovenskog dramskog pozorišta Cvetni trg pravo mesto za tu stazu.

"Verujem da će ta staza biti posebna atrakcija prestonice i podsećanje mladim generacijama na umetnike koji su dali svoj doprinos razvoju našeg grada kao što su Danilo Bata Stojković, Zoran Radmilović, Vlastimir Đuza Stoiljković ili Pavle Vujisić", naglasio je gradski menadžer.

Ističući da će Cvetni trg dobiti nove sadržaje, Vesić je podsetio i da će u donjem delu, u nivou bivše kafane "Polet", biti postavljen spomenik srpskom književniku i dramskom piscu Borislavu Pekiću.

Predsednik UDUS-a, glumac Voja Brajović rekao je da postavljanje spomenika Pekiću predstavlja doprinos afirmaciji pozorišne umetnosti i kulture.

"Sve što se tiče afirmacije ljudi koji su stvaraoci i umetnici je veoma bitno jer umetnost najviše doprinosi kulturi jednog društva i njenom civilizacijaskom napretku", izjavio je Brajović Tanjugu i dodao da na taj način treba obeležavati upravo one koji su stvaraoci i koji su gurali napred svoj rod.

Brajović je istakao da je UDUS pozdravio postavljanje na Cvetnom trgu statua poznatih srpskih glumaca, reditelja i dramskih pisaca koje će prikazivati scene iz njhovih predstava ili života.

"Udruženje dramskih umetnika je to pozdravilo jer to predstavlja obeležavanje skoro svih dramskih umetnika, bilo da su da su pisci, reditelji, glumci", ocenio je Brajović.

Naglasio je i da rekonstrukcija Cvetnog trga predstavlja doprinos afirmaciji pre svega pozorišne, a onda i umetnosti opšte kulture.

Ćerka Borislava Pekića, Aleksandra Pekić kaže da je sa oduševljenjem prihvatila vest da će u čast njenog oca na Cvetnom trgu biti postavljen spomenik.

Ona je u izjavi Tanjugu rekla da će ceo kompleks na Cvetnom trgu ulepšati Beograd i da je to ozbiljan projekat i novo stecište kulturnog ambijenta glavnog grada.

"Inicijativa Skupštine grada je dobrodošla, a pogotovu sto će se tu odigravati recitali, književne večeri i razni drugi dogadaji. Posebno nam je drago što ce Pekićev spomenik baš tu biti postavljen, on je živeo i bio jako vezan za Vračar", istakla je ona.

Kako je dodala, veoma je zadovoljna saradnjom sa gradskim menadžerom, od koga je, kako kaže, i potekla "ta brilijantna inicijativa".

Inače, na Cvetnom trgu se nalazi hrast lužnjak, star više od 200 godina, a tu je još 1843. godine napravljena cvetna pijaca, a potom otvorena i prva samoposluga na Balkanu.

http://tanjug.rs/full-view.aspx?izb=190935
 
Током поподнева сам направо две слике у пролазу. За сада је ту само ограда, унутар које још нисам приметио радове.

117781261020568449664476.jpg


118058921020568449592474.jpg
 
Vrh