Цветни трг – цветна пијаца
Око 2.000 квадрата између Његошеве и Улице краља Милана требало би да буде преуређено према идејама које су овенчане првом наградом на архитектонском конкурсу пре 15 година, али никада нису остварене
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Замишљено је да дотеривање трга буде обављено без великих грађевинских интервенција
Скулптура Борислава Пекића у седећем положају, оставе за цвеће у сутерену до којих ће се пробијати дневна светлост, преуређена фасада „Макси” супермаркета са надстрешницом, новине су предвиђене на Цветном тргу. Око 2.000 квадрата између Његошеве и Улице краља Милана требало би да буде преуређено према идејама које су овенчане првом наградом на архитектонском конкурсу пре 15 година, али никада нису остварене. На иницијативу градског урбанисте, ауторском тиму у саставу: архитекта Ксенија Булатовић, ИгорЧубри, Јелена Чубри и Биљана Михајловић, поверен је задатак да победничко идејно решење прилагоде тако да Цветни трг буде дотеран без великих грађевинских интервенција. Практично, задржано је само партерно уређење трга.
– Предвиђено је сређивање простора испод трга, где су смештени јавни тоалети и оставе за цвеће. Оне ће имати природно осветљење и визуру преко четири стаклена кубуса на тргу. У једној од тих кућица биће лифт-платформа за снабдевање цвећара у сутерену. За потребе промоција, изложби и других манифестација, цвеће ће се износити натрг и то ће постати цветна пијаца – објашњава Ксенија Булатовић, архитекта и аутор идејног решења.
Постојеће баште кафића у Његошевој улици биће задржане, али ће њихове газде морати да воде рачуна да боју и величину тенде ускладе и имаће још један услов. Баште више неће моћи да буду застакљене и затворене. Степениште ће послужити за одмор и сужаваће се према Улици краља Милана, а постојећа стабла биће сачувана.
Све ове замисли требало би да буду видљиве на Цветном тргу до краја године, верује Милутин Фолић, градски урбаниста. Изузетак је, каже он, преуређење сутерена које зависи од тога колико ће бити новца за улепшавање трга. Према прелиминарним прорачунима, за тај посао потребно је 400.000 евра. Ако спонзори на које град рачуна, али још не жели да открива њихова имена, одреше кесу и подземни простор биће обновљен ове године.
– Преговарамо са спонзором да поклони део новца за сређивање Цветног трга, а део ће бити финансиран из буџета. Тај сада запуштени простор један је од најзначајних тргова у граду и наша идеја је да га претворимо у место окупљања – истиче Фолић.
Д. Мучибабић
-----------------------------------------
Рециклирани пројекти
Осим првонаграђеног идејног решења за уређење Цветног трга, још један пројекат, Теразијска тераса, који је такође освојио највише гласова жирија пре осам година у „рециклираној” верзији требало би да послужи за улепшавање тог јавног градског простора. Да ли су то преседани или је таква пракса уобичајена?
– Инвеститор који расписује конкурс, а у овим примерима то је град, када откупи радове са јавног надметања, има право да изабере оно које му одговара и реализује га. У сваком случају, боље је узети решења са конкурса и прилагодити их него кроз јавну набавку за израду техничке документације (пројекта) изабрати пројектанта на основу најниже понуђене цене – објашњава Весна Цагић Милошевић, председница Друштва архитеката Београда.
објављено: 29.03.2015
Izvor: Politika