Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

A propo ovih klupa - iste ovakve su postavljene duž šetališta od "Jugoslavije" do ušća, umesto starih koje su imale naslone.

Lepo izgledaju, i odlične su za mlade i parove koji bi da se opruže, ali apsolutni promašaj jer su nasloni na klupama ipak potrebniji starijima i onima koji se lakše umore. Klupe treba da služe svima, nisu samo za pokazivanje. To je dugačak potez, mogli su bar da kombinuju klupe sa i bez naslona...
 
Сизиф,

Овако очајни победнички рад наводи на закључак да би наш дефинитивно био победнички, јер без претеривања, не могу да се пореде. Са те стране ми дође криво што нисмо предали рад. Са друге стране, просто одбијам да поверујем да није било квалитетнијих радова. Просто не желим да прихватим могућност да нам је струка до те мере деградирана у квалитету.

Са треће стране, очито је да су конкурсни колачи подељени, тако да за конкурсе за објекте обавезно неку награду добија АРЦВС, док за јавне просторе тај колеч деле Ре:акт и Узелац....

Клупе су од ливеног бетона и имају јаке противтег темеље, нема никакве опасности за одваљивање.
 
stf":2l4mdgco je napisao(la):
Сизиф,

Овако очајни победнички рад наводи на закључак да би наш дефинитивно био победнички, јер без претеривања, не могу да се пореде. Са те стране ми дође криво што нисмо предали рад. Са друге стране, просто одбијам да поверујем да није било квалитетнијих радова. Просто не желим да прихватим могућност да нам је струка до те мере деградирана у квалитету.

Са треће стране, очито је да су конкурсни колачи подељени, тако да за конкурсе за објекте обавезно неку награду добија АРЦВС, док за јавне просторе тај колеч деле Ре:акт и Узелац....

Клупе су од ливеног бетона и имају јаке противтег темеље, нема никакве опасности за одваљивање.

Можда је решење да се запослите код горе поменутих.

Радови ће видети светлост дана, а њима нека славе. Ми знамо...
 
stf":k46wgpp1 je napisao(la):
А сада рад који смо радили Делија /Милош Пашић/ и моја маленкост /Стефан Милојевић/.

Нисмо га предали, али по резултатима можемо да видимо да нисмо погрешили. Још један у низу београдских конкурса који срамоте струку. Још један у низу конкурса са једним те истим именима у прва три. Још један у низу конкурса са безидејним и немаштовитим константно рециклираним полуидејама...

8.jpg

wl1tt1.jpg

4.png

7.jpg

6.jpg

axmgd2.jpg

5.png

Sjajno. Ni sama ne bih mogla bolje da opisem ovaj konkurs - dakle nemastovite poluideje je jedan veoma tacan opis!
Nasuprot tome, ovaj Vas rad je slika i prilika originalnosti.
Kako se klupe izvijaju iz poda - neocekivano, galantno, suptilno.
Materijalizacija je topla i racionalna - IMA DUSU - A TO JE ONO STO FALI SRPSKIM KVAZI POLU ARHITEKTAMA !!!!!!!!!!
 
Takodje mi se dopada nacin na koji ste napravili paralelu izmedju starog i novog, odlicno uhvaceni kadrovi. Atmosfera u nagovestaju, trava taman toliko. Odlicno!
 
@ ArogantnaKraljica

Dobrodošla na forum! Ima nas ovde još arogantnih, neće ti biti dosadno... 8)
 
Duleja":2fvl8lo9 je napisao(la):
@ ArogantnaKraljica

Dobrodošla na forum! Ima nas ovde još arogantnih, neće ti biti dosadno... 8)


hvala,
moram da priznam da sam se zapravo registrovala jer sam bila isprovocirana ovom temom - apsolutno se poistovecujem sa vecinom komentara (manje vise).

bolje vas nasla :kafa: !!
 
Uf, videla sam rešenja na superprostor sajtu i mogu vam reći da sam blago rečeno razočarana...

Koliko dobrih radova su moje kolege uradile i poslale, a nisu dobile nikakvo priznanje.
Rad o kome se diskutuje ovde je odličan!
Vrlo originalno!
Jedino mi nisu jasna stabla koja su "oborena" i šta je autor hteo da postigne ovim neekološkim potezom??

Pozdrav!
 
Meni je super ovaj vas projekat. Nekako kao da ste izneli komadić nečijeg doma u javni prostor. Volim nekako da se u parku osetim kao na svome (imam parket u dnevnoj sobi).

A ovi pobednici sto mi projektuju park bez klupe, brate, ne plaćam ja porez da bi sedeo na travi kao neki ker.
 
GredaKoncept":30d20rvx je napisao(la):
Jedino mi nisu jasna stabla koja su "oborena" i šta je autor hteo da postigne ovim neekološkim potezom??

Verujem da je autor želeo da asocira na šumski ugođaj, gde se dešava da stabla ljosnu usled dotrajalosti. Usred urbane sredine, u tom mikro-prostoru, ovaj akcenat oslobađa mozak od svega što je u okolini, pa i tu, arhitektonski i urbanistički regulisano. Zbog toga mislim da je to upravo ekološki gest, a ne obrnuto. Debla bi, razume se, bila doneta i instalirana...

Dobrodošlica i tebi! :)
 
Duleja":3p1uhtl6 je napisao(la):
GredaKoncept":3p1uhtl6 je napisao(la):
Jedino mi nisu jasna stabla koja su "oborena" i šta je autor hteo da postigne ovim neekološkim potezom??

Verujem da je autor želeo da asocira na šumski ugođaj, gde se dešava da stabla ljosnu usled dotrajalosti. Usred urbane sredine, u tom mikro-prostoru, ovaj akcenat oslobađa mozak od svega što je u okolini, pa i tu, arhitektonski i urbanistički regulisano. Zbog toga mislim da je to upravo ekološki gest, a ne obrnuto. Debla bi, razume se, bila doneta i instalirana...

Dobrodošlica i tebi! :)


Hvala na dobrodošlici! :)

Zaista, stabla izgledaju kao da su ljosnula.
Tek sad vidim da zapravo nisu posečena stabla sa lokacije, a ako su doneta sa strane to je svakako ekološki i podržavam ovaj originalni pristup problematizovanju zelenila u gradu.

evo linka gde su objavljena i ostala rešenja sa konkursa, koja kad se pogledaju može se zaključiti da prva mesta i nisu toliko crna. :laugh:

http://www.superprostor.com/rezultati-k ... 9#comments
 
Добро нам дошли на форум и хвла на комплиментима.

Образложење победничког решења за сквер код старе херцеговине

Ovo je "park – pejzažni vrt – prirodnija prirodnost / Toponim: stena

Prostor skvera projektovan je kroz dijalektički odnos gradskog prostora i prostora parka. Time se čistina skvera uslovno rečeno polarizuje na gradski prostor skvera i prirodni prostor parka.

Gradski prostor skvera u potpunosti je popločan kaldrmom, bez nivelacija koje bi struktuirale kretanje, otvarajući celokupno polje skvera prema pešacima i susedstvu. Time je prostor skvera oslobodjen za spektar ugostiteljskih, kulturno-umetničkih i svakodnevnih aktivnosti.

Prirodni prostor parka je kontrapunkt takvom prostoru. Park nije dizajniran kao oblik, šema, geometrija ili silueta, već kao komad izvorne prirodnosti. Pravilna i apsolutna geometrija kružnice nagoveštava kontinuitet te prirodnosti, te da je u pitanju tek fragment, otisak. Park je pristupačan i udoban, u tom smislu on nije tek slika prirodnosti, ali ga njegova nepatvorenost istovremeno čini intimnim, skrovitim mestom, dečijim imaginarijumom."

:shock: :lool: :bash: :violina:

Ово је људи надреално
 
Delija":1vru6xk7 je napisao(la):
Добро нам дошли на форум и хвла на комплиментима.

Образложење победничког решења за сквер код старе херцеговине

Ovo je "park – pejzažni vrt – prirodnija prirodnost / Toponim: stena

Prostor skvera projektovan je kroz dijalektički odnos gradskog prostora i prostora parka. Time se čistina skvera uslovno rečeno polarizuje na gradski prostor skvera i prirodni prostor parka.

Gradski prostor skvera u potpunosti je popločan kaldrmom, bez nivelacija koje bi struktuirale kretanje, otvarajući celokupno polje skvera prema pešacima i susedstvu. Time je prostor skvera oslobodjen za spektar ugostiteljskih, kulturno-umetničkih i svakodnevnih aktivnosti.

Prirodni prostor parka je kontrapunkt takvom prostoru. Park nije dizajniran kao oblik, šema, geometrija ili silueta, već kao komad izvorne prirodnosti. Pravilna i apsolutna geometrija kružnice nagoveštava kontinuitet te prirodnosti, te da je u pitanju tek fragment, otisak. Park je pristupačan i udoban, u tom smislu on nije tek slika prirodnosti, ali ga njegova nepatvorenost istovremeno čini intimnim, skrovitim mestom, dečijim imaginarijumom."

:shock: :lool: :bash: :violina:

Ово је људи надреално

Ma nijeeee breee. Vaš projekat je nadrealan ovo je samo nemoguće xaxa ;D
 
Postoji li razlog za dinamični izgled klupa? Da bi oni koji požele da sednu znali da treba što pre da skliznu, izvinjavam se, da odu? Ako ne shvate takvu poruku, nedostatak naslona je tu da bi osigurao kratak boravak?

Čudno je ovo vreme, bitno je kako izgledaš i kako se predstavljaš, ne i služiš li čemu. Pa bio klupa ili predsednik države ili vlade.
 
Delija":sx66k3xt je napisao(la):
Добро нам дошли на форум и хвла на комплиментима.

Образложење победничког решења за сквер код старе херцеговине

Ovo je "park – pejzažni vrt – prirodnija prirodnost / Toponim: stena

Prostor skvera projektovan je kroz dijalektički odnos gradskog prostora i prostora parka. Time se čistina skvera uslovno rečeno polarizuje na gradski prostor skvera i prirodni prostor parka.

Gradski prostor skvera u potpunosti je popločan kaldrmom, bez nivelacija koje bi struktuirale kretanje, otvarajući celokupno polje skvera prema pešacima i susedstvu. Time je prostor skvera oslobodjen za spektar ugostiteljskih, kulturno-umetničkih i svakodnevnih aktivnosti.

Prirodni prostor parka je kontrapunkt takvom prostoru. Park nije dizajniran kao oblik, šema, geometrija ili silueta, već kao komad izvorne prirodnosti. Pravilna i apsolutna geometrija kružnice nagoveštava kontinuitet te prirodnosti, te da je u pitanju tek fragment, otisak. Park je pristupačan i udoban, u tom smislu on nije tek slika prirodnosti, ali ga njegova nepatvorenost istovremeno čini intimnim, skrovitim mestom, dečijim imaginarijumom."

:shock: :lool: :bash: :violina:

Ово је људи надреално

Ja to zovem foliranje.
Mrtva trka između "koncepta ovde i tamo" Mosta na Adi i "Park nije dizajniran kao oblik, šema, geometrija ili silueta, već kao komad izvorne prirodnosti"
 
душан":wbc10p03 je napisao(la):
Postoji li razlog za dinamični izgled klupa? Da bi oni koji požele da sednu znali da treba što pre da skliznu, izvinjavam se, da odu? Ako ne shvate takvu poruku, nedostatak naslona je tu da bi osigurao kratak boravak?

Постоји а то је да клупе на платоу не изгледају као страно тело већ саставни део његове архитектуре.То ни једна типска клупа која може да се набави не би могла да оствари.Иначе чак и у Београду имаш читав низ места где су клупе без наслона. Поред тога не знам како недостатк наслона скраћује боравак на тој клупи.
 
Delija":su1meh3f je napisao(la):
Поред тога не знам како недостатк наслона скраћује боравак на тој клупи.

Procitao sam negde da se gradske klupe namerno prave neudobne da ih beskucnici ne bi koristili za spavanje.
 
ArogantnaKraljica
GredaKoncept
ProdawatzMagle

Добродошли на форум,

Ваши коментари су потврда да смо успели у намери да направимо пријатну топлу и неусиљену атмосферу простора којег свако може осећати као део свог приватног дворишта. Иако је простор јавни, желели смо да атмосфера буде интимна и улива неку сигурност.

Делија
Реља

Ово "образложење" победничког решења је филозофирање без покрића илити улично речено, пресеравање. Исчитавањем редова се тако јасно осећа усиљеност и префорсираност филозофске идеје која је претерана и са циљем да засени потпуно никакав дизајн.

Успелим идејама није потребна тона филозофије да би се идеја приближила људима. Упоредите само количину филозофије коју смо исписали за образложење нашег концепта простора.
 
Delija":3txj9qac je napisao(la):
душан":3txj9qac je napisao(la):
Postoji li razlog za dinamični izgled klupa? Da bi oni koji požele da sednu znali da treba što pre da skliznu, izvinjavam se, da odu? Ako ne shvate takvu poruku, nedostatak naslona je tu da bi osigurao kratak boravak?

Постоји а то је да клупе на платоу не изгледају као страно тело већ саставни део његове архитектуре.То ни једна типска клупа која може да се набави не би могла да оствари.Иначе чак и у Београду имаш читав низ места где су клупе без наслона. Поред тога не знам како недостатк наслона скраћује боравак на тој клупи.

Po toj logici bi se i ljudi mogli smatrati stranim telom?

Zašto nedostatak naslona skraćuje boravak – teško je opustiti se na sedištu bez naslona, tako se mogu samo odmoriti delimično noge, a kičma ostaje pod tenzijom. Mislio sam da kao argument pokrenem starost sedača, ali ako se dobro sećam, ni kao klinac se nisam dobro osećao na takvim klupama.

Pozdravljam spremnost da se izbegnu neodgovarajuća tipska rešenja. Ali ne treba zaboraviti da su ljudi sačinjeni od mesa i kostiju. Specifično raspoređenih. To su često zaboravljali i najbolji majstori Bauhausa.

Moram još nešto da primetim: sve klupe su izložene suncu? Lepo u oktobru, manje u julu.
 
душан":2supyixl je napisao(la):
Po toj logici bi se i ljudi mogli smatrati stranim telom?
То је нека твоја логика мени недокучива.
душан":2supyixl je napisao(la):
Moram još nešto da primetim: sve klupe su izložene suncu? Lepo u oktobru, manje u julu.

Одлично си прометио.Сви рендери су рађени са позицијом сунца у мају месецу,ујутро у 09:30 часова како би приказ платоа био што светлији и јаснији. У свим осталим временским периодима током дана цео плато је под хладовином.Иначе су крошње дрвећа у реалности чак нешто и веће него што сам их је одрадио у сцени тако да је питање да ли би тог излагања сунцу било и у 09:30 које би иначе у јутарњим часовима било и пожељно.
 
Beograd bi trebalo da ima saksije pričvršćene na uličnu rasvetu duž važnijih šetališta, u Knezu, Zemunskom keju i sl. To ima Pančevo na prilazu gradu i duž mosta preko Tamiša, i jako lep utisak ostavlja.
 
Vrh