Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Одлуке треба да донесу стручњаци, кинолози. Ја бих имао на уму и ризик међусобног клања паса што није ретка појава.
Slažem se. Samo što i tu treba da rade ljudi koji nisu izričiti da mora jedan jedinstven pristup za sve vrste ili oni koji ne znaju najbolje svoj posao.
 
Ovo je apsolutno strašno. Ali imam osećaj da nisam ni malo informisan. Da.li je vlasnički pas u pitanju? Ako jeste, kako će biti kažnjen vlasnik? Ako nije, koje će mere biti preduzete da se kontrolišu psi lutalice u tom delu grada? Da li je MUP dao bilo kakvu izjavu? Kako će reagovati nadležni organi kako bi se nešto slično (ili ne daj bože gore) sprečilo ubuduće? Koja je rasa psa? Da li je pas bio vezan? Da li je dete učinilo nešto da bi izazvalo takvu reakciju (ne kažem da je dete krivo, ali mislim da nije nerazumno pitanje)? Da li je moguće na neki način edukovati sadašnje vlasnike pasa? Da li je moguće obavezati ih da njihovi psi (pogotovo ako spadaju u kategoriju opasnih pasa) budu vezani ili nose brnjice? Da li je moguće edukovati buduće vlasnike pasa o pravilnom ponašanju (čak npr. kroz neki program u školama)? Itd, itd...

Svaki normalan novinar bi se setio da postavi bar nekoliko od ovih pitanja. Meni je trebalo dva minuta da ih smislom (a imam ih još ako treba) i smatram da je prosto ispod svake granice profesionalnosti da se pusti u javnost ovakva vest bez najmanje nekog pokušaja da se čitaocima predstave bar neki odgovori na njih. Mislim ovde i na javni servis i na N1, koji sebe predstavlja kao visoko profesionalna platforma za informisanje javnosti.

Svi znamo da su nam mediji na apsolutnom dnu (pogotovo kada se radi o domaćoj političkoj sceni), ali ovde se ne radi o nekoj politizovanoj temi - ovo je prosto ne obavljanje svog posla od strane novinara na najelementarijem nivou.

(oprostite za duži post, malo me je naljutilo ponovno suočavanje sa stanjem u našem tzv. "novinarstvu")
 
Toliko je bilo povređene dece od vlasničkih i pasa lutalica zadnjih godina i sta se desilo ništa puna je tema sličnih primera
 
Toliko je bilo povređene dece od vlasničkih i pasa lutalica zadnjih godina i sta se desilo ništa puna je tema sličnih primera
Realno to je skandal. Pogotovo s obzirom na to da vlasničkih pasa svih vrsta ima više nego ikada. Sva tela treba da budu pod pritiskom da pronađu odgovarajuća rešenja. Kinološki savez, veterinarska inspekcija, itd. Po meni, odgovor "mi nismo nadležni" ne pije vodu. Svi su nadležni. Ne mora da se izmišlja topla voda. Može da se pogleda kakva rešenja za to postoje u svetu i da se kombinuju ili prilagode našim uslovima. Kapiram da bi par pametnih ljudi sa pristupom internetu mogli da naprave niz predloga, od izmene zakona do podzakonskih akata za nedelju dana... Kada bi im neko naložio to da urade.
 
Може нпп. вертеринарска инспекциј ада оде на сајт кинолошког савеза и да види колико има одгајивачница на сајту а колико релуларно пријављених у управи за ветерину.

Већа сам писао о овоме и РТ Балкан је једини колико знам истражио овај проблем.


Писао сам и ветеринарској инспекцији али одговора није било.
 
Realno to je skandal. Pogotovo s obzirom na to da vlasničkih pasa svih vrsta ima više nego ikada. Sva tela treba da budu pod pritiskom da pronađu odgovarajuća rešenja. Kinološki savez, veterinarska inspekcija, itd. Po meni, odgovor "mi nismo nadležni" ne pije vodu. Svi su nadležni. Ne mora da se izmišlja topla voda. Može da se pogleda kakva rešenja za to postoje u svetu i da se kombinuju ili prilagode našim uslovima. Kapiram da bi par pametnih ljudi sa pristupom internetu mogli da naprave niz predloga, od izmene zakona do podzakonskih akata za nedelju dana... Kada bi im neko naložio to da urade.
У Европи су пре увођења закона о заштити добробити животиња извршили масовну еутаназију паса луталица. Код нас је закон уведен пре редукције популације паса луталица.
Посебна прича су неконтролисано тржиште кућних љубимаца, одсуство конкретне одговорности надлежних, дивљаштво са одгајивачницама, дивљаштво са неодговорним држањем паса по селима, предграђима и нехигијенским насељима, одбијање стерилизације куја и бацање штенаца у дивљину.
 
У Европи су пре увођења закона о заштити добробити животиња извршили масовну еутаназију паса луталица. Код нас је закон уведен пре редукције популације паса луталица.
Nisam znao za to, u kojoj evropskoj državi su to uradili?
Посебна прича су неконтролисано тржиште кућних љубимаца, одсуство конкретне одговорности надлежних, дивљаштво са одгајивачницама, дивљаштво са неодговорним држањем паса по селима, предграђима и нехигијенским насељима, одбијање стерилизације куја и бацање штенаца у дивљину.
Verovao ili ne, to sve što si naveo je samo vrh ledenog brega.
 
Vrh