Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Тешко, пошто немамо институцију која би то контролисала. Евентуално би опао број по урбаним зонама, али у већини случајева су већи проблем пси из семируралних и руралних зона.
 
Ne postoji mehanizam za najjednostavnije stvari dnevnog zivota. Te su komplikovanija rijesenja naucna fantastika.
Bice da je zabrana fundament za bilo kakav napredak u vezi bezbijednosti gradjana. I onda slijedi masovno ubijanje u velikoj mjeri nevinih zivotinja.
Jer nismo sposobni rijesavanja drustvenih problema na humanisticki i civilizovan nacin. Porazno.
 
U SAD se većina, barem ono što sam video u raznoraznim emisijama, tih agresivnih pasa eutanazira, jer ih nije moguće rehabilitovati. Kada bi se tako nešto počelo raditi kod nas, izvrši se procena psa, pa nakon toga odluka, a ona bude da je jedino rešenje eutanazija, digla bi se i kuka i motika protiv toga i napali bi se kako ne rade u interesu životinja, već idu linijom manjeg otpora...​
 
Све зависи од тога зна ли се за нешто или не. Скоро је био ужасан случај једног азила за псе у Великом Градишту, где је пронађено неколико десетина лешева паса, можда чак и око 100, у разним фазама распада, од свежег леша до костура. Наводно су угинули од глади.
 
Тренутно сам у њЕмачкој, никад нисам видео нигде ниједног пса луталицу, нити чопоре дивљих паса по улицама, ни у најгрђој вукојебини,
нити психопате које пуштају питбулове у парк пун деце, нема ни оно кад пролазиш поред нечије капије или дворишта да те испрепада нека мрцина од кера, генерално много мање лудих кучкара него код нас,

и нисам један од оних који хвали западне земље, ова Немачка је тешка курчина од државе, једино боље него у Србији су плате, пиво ( невероватно стварно, питање да ли ћу се жив вратити) возови и немогућност да те растргне неки кер на улици,

за нас који смо навикли у Србији на све и свашта, стварно надреално делује да нигде нема керова луталица.
 
Немци су прво извршили масовну еутаназију луталица пре око 40-50 година, а онда увели строге контроле одгајивача и власника. Има код њих лудих кучкара, доста се усвајају пси из азила из Србије по Њемачкој. Али немају штанцере штенади нити слободношетајуће сеоске-приградске џекије.
 
Ne znam za druge, ali ja nisam mislio da se sada bilo šta eutanizira, nego da se npr. donese zakon 2025. da se zabranjuje uvoz, odgajanje i prodaja pitbulova, a da po istom zakonu od 2037. (kad većina postojećih pitbulova bude pri kraju), da će od tada biti zabranjeno i držanje. Tako svi koji su na dan donošenja zakona (2025.) imali pitbula, mogli bi da ga zadrže do kraja njegovog života. A u međuvremenu bi ih bilo sve manje i razvila bi se ta svest da pitbul = kršenje zakona. Tako da od 2037. bi ostalo jedva nešto malo fijuka i krimosa koji bi ihi dalje držali i igrali se sa zakonom. I ostao bi možda poneki vlasnik sa starim psom, kojeg bi nadležni pustili, jer ga je nabavio pre 2025.

Elem, sve to bi bilo bolje nego što je sada jer bi se broj tih kerova smanjio za 90% i uz to bi svi koji bi ih imali i dalje, posle stupanja zabrane za držanje 2037. - bili oprezniji. Jer znaju da ako upadnu u neki incident, odgovarali bi i za posledice ali i za držanje pitbula.

Ne mora zakon da radi 100% niti da se u njegovu primenu krene prvog dana od usvajanja (mislim na ovo za držanje, od 2035. u mom primeru). Dovoljno je da se većina ljudi okane od držanja i romantizovanja te kretenske rase i da se smanji njena zastupljenost u naseljima.

Ni (masovno) navikavanje Srba da staju pešacima na pešačkom se nije desilo preko noći, niti je zastupljeno baš 100.00%. Ali je iz godine u godinu, narod navikavan da se na pešačkom staje i da je to norma, navika, praksa, kultura. E isto može da bude i sa držanjem pitova. Neće ništa preko noći, i neće biti 100% efikasno, ali će (zakon) vremenon dovesti do toga da niko normalan ne radi to i da ljudi to smatraju prestupom. Pogotovu što većina u Srbiji i ne voli pitbulove i često se priča o zabrani. Tako da bi i narod podržao to i proširila bi se svest o tome i navika.
 
Poslednja izmena:
Постоје сличне иницијативе у свету за друге расе, нпр. за булдоге само из других разлога. Доста раса је створено накарадно.
 
Немци су прво извршили масовну еутаназију луталица пре око 40-50 година, а онда увели строге контроле одгајивача и власника. Има код њих лудих кучкара, доста се усвајају пси из азила из Србије по Њемачкој. Али немају штанцере штенади нити слободношетајуће сеоске-приградске џекије.
Lako je Nemcima, oni imaju dosta iskustva sa masovnim eutanazijama.
 
Нажалост да. Енглези исто, током 2. рата, када су због глади еутаназирали љубимце у гасним коморама.
 
Kontrola između ostalog i odgovornog vlasništva nad ljubimcima je jedan od zadataka komunalne milicije(kako samo to rogobatno zvuči - milicija).

Sad, to što su se oni pretvorili u inkasanta za PArking servis je drugi par opanaka
 
Ево имамо већ други пример азила са очајним условима. Нажалост међусобно клање и канибализам нису ретка појава ни у уређеним азилима. Пси у великим групама затворени на мањи простор често кидишу на новодошле псе.
 
Ево имамо већ други пример азила са очајним условима. Нажалост међусобно клање и канибализам нису ретка појава ни у уређеним азилима. Пси у великим групама затворени на мањи простор често кидишу на новодошле псе.
Imao sam mali uvid u situaciju sa azilima pre jedno pet godina kad sam radio na projektu za jednu mrežu humanitarnih organizacija. Da skratim, trenutno stanje je da postoji mnoštvo zvaničnih i nezvaničnih organizacija za zaštitu životinja koje se sve bore za mali broj projekata iz EU i drugih donatora + za jednako mali broj donacija gradjana... Nijedna od tih organizacija nije realno održiva, u smislu da imaju dovoljno sredstava da plate radnike i da pokriju sve ostale troškove. Ono što ih uopšte održava u životu (kol'ko tol'ko) je što ljudi rade za dž i doniraju sopstvena sredstva. Na primer, u Loznici (ako sam dobro zapamtio) postoji azil koji vodi jedna žena i sve finansira iz svoje penzije iz Švedske ili Švajcarske.

Nije mnogo bolja situacija i za razne humanitarne koje se bave ljudskim problemima. Mada ja smatram i da je ovo indirektno ljudski problem al ajde da ne ulazimo u to sad.

Poenta je da bi trebalo da dođe do neke konsolidacije kako bi jedna veća organizacija (ili par takvih) efikasnije radila i uspešnije privlačila donacije, ali se to prosto ne desava iz raznih razloga.

Od države, naravno, ne treba ništa očekivati. Mada vredi pomenuti da je jako slabo regulisana cela oblast.

Kako to sve promeniti? Nije nemoguće i imam neke ideje ali bi to zahtevalo da neko ozbiljan, sa ozbiljnim kapacitetima, ozbiljno radi na toj temi* - trenutno prosto nema ko će to da radi jer bi takva osoba ili tim ljudi koji to radi morao da bude plaćen za to, a sredstava prosto nema.

* Da li sam dovoljno puta koristio reč "ozbiljno" u ovoj rečenici, sami procenite.
 
Ово у Гроцкој је и горе него што сам замишљао. Осетљиви боље да заобиђу овај видео.
 
Инфо са Дивчибара:
Тамо је у току интензивна градња, испред градилишта се већ формирају чопори, име доста хране која остане од радника. А видео сам и лисицу која се креће буквално по територији тих чопора, опасност од беснила у најави.
Азил није решење које може да помогне кад пси крену неконтролисано да се размножавају.
 
Ja nemam svog psa, ali ponekad čuvam kucu porodičnih prijatelja, sada su na moru pa su nam ga ostavili. Super je kuca, vesela, dobro istrenirana, ja ga ipak držim na povocu ipak nije moj ne poznajemo se baš dobro, iako me voli.
Priđe mi jedna gospođa i pita da li je sterilisan, kažem da. Na šta sledi "kako vam nije žao da to radite, pa psi pate zbog toga!" Došlo mi je da je izudaram tu u sred parka, ali sam rekao nešto u fazonu " kako vama nije žao da ga ne sterilišete"
 
Ja nemam svog psa, ali ponekad čuvam kucu porodičnih prijatelja, sada su na moru pa su nam ga ostavili. Super je kuca, vesela, dobro istrenirana, ja ga ipak držim na povocu ipak nije moj ne poznajemo se baš dobro, iako me voli.
Priđe mi jedna gospođa i pita da li je sterilisan, kažem da. Na šta sledi "kako vam nije žao da to radite, pa psi pate zbog toga!" Došlo mi je da je izudaram tu u sred parka, ali sam rekao nešto u fazonu " kako vama nije žao da ga ne sterilišete"
Šta da se radi, neki ljudi su prosto usamljeni (a i nevaspitani) pa na razne načine traže pažnju.

Meni je jednom, kada mi je videla psa nakon šišanja za letnje uslove (visoke temperature, popino prase, krpelje, itd.) jedna gospođa rekla "Kuku lele, ala ste ga olindrali". Kad se toga setim, i dalje mi je drago što sam uspeo da je iskuliram i što nisam ništa rekao. Starija osoba je u pitanju, šta ja imam da ispravljam njene krive Drine.
 
Ово у Гроцкој је и горе него што сам замишљао. Осетљиви боље да заобиђу овај видео.
Hvala za upozorenje. Ja ne smem na ovo ni da kliknem.
 
Инфо са Дивчибара:
Тамо је у току интензивна градња, испред градилишта се већ формирају чопори, име доста хране која остане од радника. А видео сам и лисицу која се креће буквално по територији тих чопора, опасност од беснила у најави.
Азил није решење које може да помогне кад пси крену неконтролисано да се размножавају.
Срећом беснило није дуго пријављивано на нашој територији, а томе је допринела вакцинација дивљачи из ваздуха гранулама које садрже вакцину.

Ja nemam svog psa, ali ponekad čuvam kucu porodičnih prijatelja, sada su na moru pa su nam ga ostavili. Super je kuca, vesela, dobro istrenirana, ja ga ipak držim na povocu ipak nije moj ne poznajemo se baš dobro, iako me voli.
Priđe mi jedna gospođa i pita da li je sterilisan, kažem da. Na šta sledi "kako vam nije žao da to radite, pa psi pate zbog toga!" Došlo mi je da je izudaram tu u sred parka, ali sam rekao nešto u fazonu " kako vama nije žao da ga ne sterilišete"
Људи нису свесни да нпр. мужијак који није кастриран а не пари се може да оболи од тумора тестиса, и да нестерилисане женке могу да оболе од гнојног запаљења материце.
 
Инфо са Дивчибара:
Тамо је у току интензивна градња, испред градилишта се већ формирају чопори, име доста хране која остане од радника. А видео сам и лисицу која се креће буквално по територији тих чопора, опасност од беснила у најави.
Азил није решење које може да помогне кад пси крену неконтролисано да се размножавају.
Imamo vikendicu gore, skrajnutu malo, dalje od centra. Prošle godine smo videli čopor kako juri srnu. A i pre 15-20god dok je još bilo čobana po katunima, su se žalili da im lutalice u čoporima napadaju ovce. Na Kopaoniku su zimus bila dva prijavljenja napada na skijaše. Dok imaju hrane situacija je podnošljiva, ali zimi i/ili kada se planina isprazni od gostiju bude nezgodno.
 
Ти сеоски дивљи чопори су попут чопора вукова, кидишу на дивљач и стоку. Опет узрок проблема је што пси нису стерилисани.
 
Vrh