Šta je novo?

Проблем неодговорних власника паса

Одлуке треба да донесу стручњаци, кинолози. Ја бих имао на уму и ризик међусобног клања паса што није ретка појава.
Slažem se. Samo što i tu treba da rade ljudi koji nisu izričiti da mora jedan jedinstven pristup za sve vrste ili oni koji ne znaju najbolje svoj posao.
 
Ovo je apsolutno strašno. Ali imam osećaj da nisam ni malo informisan. Da.li je vlasnički pas u pitanju? Ako jeste, kako će biti kažnjen vlasnik? Ako nije, koje će mere biti preduzete da se kontrolišu psi lutalice u tom delu grada? Da li je MUP dao bilo kakvu izjavu? Kako će reagovati nadležni organi kako bi se nešto slično (ili ne daj bože gore) sprečilo ubuduće? Koja je rasa psa? Da li je pas bio vezan? Da li je dete učinilo nešto da bi izazvalo takvu reakciju (ne kažem da je dete krivo, ali mislim da nije nerazumno pitanje)? Da li je moguće na neki način edukovati sadašnje vlasnike pasa? Da li je moguće obavezati ih da njihovi psi (pogotovo ako spadaju u kategoriju opasnih pasa) budu vezani ili nose brnjice? Da li je moguće edukovati buduće vlasnike pasa o pravilnom ponašanju (čak npr. kroz neki program u školama)? Itd, itd...

Svaki normalan novinar bi se setio da postavi bar nekoliko od ovih pitanja. Meni je trebalo dva minuta da ih smislom (a imam ih još ako treba) i smatram da je prosto ispod svake granice profesionalnosti da se pusti u javnost ovakva vest bez najmanje nekog pokušaja da se čitaocima predstave bar neki odgovori na njih. Mislim ovde i na javni servis i na N1, koji sebe predstavlja kao visoko profesionalna platforma za informisanje javnosti.

Svi znamo da su nam mediji na apsolutnom dnu (pogotovo kada se radi o domaćoj političkoj sceni), ali ovde se ne radi o nekoj politizovanoj temi - ovo je prosto ne obavljanje svog posla od strane novinara na najelementarijem nivou.

(oprostite za duži post, malo me je naljutilo ponovno suočavanje sa stanjem u našem tzv. "novinarstvu")
 
Toliko je bilo povređene dece od vlasničkih i pasa lutalica zadnjih godina i sta se desilo ništa puna je tema sličnih primera
 
Toliko je bilo povređene dece od vlasničkih i pasa lutalica zadnjih godina i sta se desilo ništa puna je tema sličnih primera
Realno to je skandal. Pogotovo s obzirom na to da vlasničkih pasa svih vrsta ima više nego ikada. Sva tela treba da budu pod pritiskom da pronađu odgovarajuća rešenja. Kinološki savez, veterinarska inspekcija, itd. Po meni, odgovor "mi nismo nadležni" ne pije vodu. Svi su nadležni. Ne mora da se izmišlja topla voda. Može da se pogleda kakva rešenja za to postoje u svetu i da se kombinuju ili prilagode našim uslovima. Kapiram da bi par pametnih ljudi sa pristupom internetu mogli da naprave niz predloga, od izmene zakona do podzakonskih akata za nedelju dana... Kada bi im neko naložio to da urade.
 
Може нпп. вертеринарска инспекциј ада оде на сајт кинолошког савеза и да види колико има одгајивачница на сајту а колико релуларно пријављених у управи за ветерину.

Већа сам писао о овоме и РТ Балкан је једини колико знам истражио овај проблем.


Писао сам и ветеринарској инспекцији али одговора није било.
 
Realno to je skandal. Pogotovo s obzirom na to da vlasničkih pasa svih vrsta ima više nego ikada. Sva tela treba da budu pod pritiskom da pronađu odgovarajuća rešenja. Kinološki savez, veterinarska inspekcija, itd. Po meni, odgovor "mi nismo nadležni" ne pije vodu. Svi su nadležni. Ne mora da se izmišlja topla voda. Može da se pogleda kakva rešenja za to postoje u svetu i da se kombinuju ili prilagode našim uslovima. Kapiram da bi par pametnih ljudi sa pristupom internetu mogli da naprave niz predloga, od izmene zakona do podzakonskih akata za nedelju dana... Kada bi im neko naložio to da urade.
У Европи су пре увођења закона о заштити добробити животиња извршили масовну еутаназију паса луталица. Код нас је закон уведен пре редукције популације паса луталица.
Посебна прича су неконтролисано тржиште кућних љубимаца, одсуство конкретне одговорности надлежних, дивљаштво са одгајивачницама, дивљаштво са неодговорним држањем паса по селима, предграђима и нехигијенским насељима, одбијање стерилизације куја и бацање штенаца у дивљину.
 
У Европи су пре увођења закона о заштити добробити животиња извршили масовну еутаназију паса луталица. Код нас је закон уведен пре редукције популације паса луталица.
Nisam znao za to, u kojoj evropskoj državi su to uradili?
Посебна прича су неконтролисано тржиште кућних љубимаца, одсуство конкретне одговорности надлежних, дивљаштво са одгајивачницама, дивљаштво са неодговорним држањем паса по селима, предграђима и нехигијенским насељима, одбијање стерилизације куја и бацање штенаца у дивљину.
Verovao ili ne, to sve što si naveo je samo vrh ledenog brega.
 
Danas sam se poslom zatekao u Savskim blokovima i čuh razgovor dvojice komšija. Jedan od njih je šetao odraslog psa veličine ženske torbice. Priča kako se pre neki dan njegov pas sav tresao na 23°C.​
 
 
Тако је то кад умишљени клинац жели да буде опасан преко кера. Дефинитивно предуслов за држање неких раса мора да буде обука и власника и паса. Али проблем је што нема никакве ефикасне контроле власништва.
 
Ово су у ставри најчешћи напади са смртоносним исходом. Кад клинцу досади да се игра са псом и само га преда родитељима. Са оваквим псима или успоставш доминацију и будеш нон стоп са њим или је он успоставља најчешће са фаталним последицама.
 
Пси нису играчке. А неке расе су потенцијално опасне по живот. Власници паса морају да буду озбиљни људи.
 
Власници паса морају да буду озбиљни људи.​
U tom slučaju bi smo imali 1% legalnih držanja pasa. Kod nas vlada mišljenje da za držanje pasda nije potrebno ništa više nego da se kupi / nabavi pas. Isto kao što se za vožnju kola većinski smatra da je potrebno imati samo vozilo i da se legne na papučicu za gas.​
 
Treba lepo zakonom zabraniti uvoz i držanje pitbulova i drugih opasnih šenutih rasa i to je to. Bilo bi i tada švercovanih primeraka, ali mnogo manje. I krili bi se više kad su u javnosti.

Par desetina zemalja po svetu već ima zabranu uvoženja i držanja:
Код нас су и онако већином илегални пси без чипа и вакцинације.
 
Тако је то кад умишљени клинац жели да буде опасан преко кера. Дефинитивно предуслов за држање неких раса мора да буде обука и власника и паса. Али проблем је што нема никакве ефикасне контроле власништва.
Prvi korak mora da bude neka zakonska zabrana (ili strogo licenciranje vlasnika) koja će da se odnositi prvenstveno na uzgajivače. Drugi je obaveza da se psi određenih rasa ili "kategorija" sterilišu. Treći da se zabrani uvoz i držanje uopšte.

To je prosto previše složen niz koraka da bi naša država mogla tako nešto da sprovede, a da to bude pravedno.

Iskreno, ne vidim neko realno rešenje ovde.
 
Potrebna su jasna pravila i stroga kontrola. Po najvise za ove rase iz ociglednog razloga. Ima tu dobrih primjera u Evropi.
Nego mi kao drustvo nismo naucili postovati zakon. A kamoli sta znaci odgovornost prema bicu i okruzenju.
Sve to je potrebno, jer drzava sigurno nece biti sposobna da uradi svoj dio posla.
Iskreno, iako znam da nije pravi put, trebace jednostavna zabrana za poneke rase. To naravno samo po sebi nece biti rijesenje.
Ali eto, vec sada se kao vlasnik ne osjecam bezbijedno setajuci psa kroz nase gradove zbog ovih. Kako zbog agresivnih psi, tako zbog tupih vlasnika.
Mislim uz zabranu su roditelji barem u mogucnosti da pozovu policiju, kad vide kako likovi setaju svoju zvijer pored igralista.
Ovo trenutno je savrsen primjer kako se pretvori nebriga odgovornih u nasilje protiv velike vecine.

Zanimljivo, Beograd je pun prodavnica za kucne ljubimce. I to prilicno skupih.
Ali nikad nisam upoznao Beogradjanina koji vodi psa kod trenera.
 
Проблем је у слабим механизмима контроле. Ко брани некоме у нпр. картон ситију или неком селу да илегално иза уџерице има шупу-штенару за коћење опасних раса или уопште паса?
 
Nijedan zakon se nikad ne poštuje 100%.

Ali kada bi cela Srbija znala da su pitbilovi ilegalni i da samo bandoglavi fijuci i kriminalci žele da ih imaju, promenio bi se (dodatno) odnos prema njima i toj rasi, i broj ljudi koji bi ih držali po stanovima i kućama bi opao za 70-80%. Samo najbandoglaviji bi nastavili da ih drže.
 
Vrh