Još jedan udar anti-građevinskog lobija! :o Haha, šalim se. Samo uređivanje grada koji svi izdržavamo i činimo. :wink:
SAVSKI KEJ BEZ NOĆNIH KLUBOVA Nova pravila za vlasnike splavova, a evo kada ISTIČE ROK za primenu novih propisa
Vlasnici splavova na rekama u Beogradu imaju rok od 2 godine da namenu, visinu, arhitektonski izgled, međusobno udaljenje od drugog objekta, kao i protivpožarne uslove usklade sa novim propisima.
Novim planom o postavljanju plutajućih objekata definisane su zone za njihovo postavljanje, koje se u većoj meri podudaraju sa već postojećim zaposednutim zonama u svim delovima grada, međutim ima i nekih novina na koje je ukazao glavni gradski urbanista Marko Stojčić.
– Novina je da su odvojene zone po nameni. Više nije moguće da plutajući objekti različite namene budu u istoj zoni. Na primer, na Savskom keju, koji je u blizini stambenih zgrada, više neće biti moguće postavljati noćne klubove i slične objekte koji proizvode buku. Taj prostor će biti rezervisan samo za restorane – precizirao je gradski urbanista.
On je dodao da je od sada u zonama koje su u okviru kulturno-istorijskih celina regulisana visina plutajućih objekata.
– Takođe, svaki objekat na vodi će proći i arhitektonsku kontrolu koja mora biti u skladu sa propisima i zonom u kojoj se nalazi, a koju će verifikovati Komisija za planove Skupštine grada. Vlasnici tih objekata imaju rok od 2 godine da namenu, visinu, arhitektonski izgled, međusobno udaljenje od drugog objekta, kao i protivpožarne uslove usklade sa novim propisima – kazao je Stojčić za TV K1.
Istakao je da će izazov biti da se u dogledno vreme reši i tretman otpadnih voda, s obzirom na veliki broj plutajućih objekata koji taj otpad izbacuju direktno u Savu i Dunav, navodi se u saopštenju Sekretarijata za informisanje.
Novina je, prema njegovim rečima, da će vlasnici biti u obavezi da potpišu ugovor o zakupu i plaćaju taksu Gradu Beogradu, što danas nije slučaj.
– Grad nema nikakvih prihode od tih objekata, s obzirom na to da je to javna obala i pripada svim građanima Beograda, to nije normalna situacija. Takođe, zakupci tog prostora neće imati prava da utiču na izgled obale, to jest da ruše ili grade u prostoru koji ne pripada njihovom splavu – precizirao je Stojčić.
Kako kaže, ovim planom su definisane zone gde je moguće, odnosno gde nije moguće postavljati plutajuće objekte.
- Definisane su i zone gde je uslovno moguće postavljanje takvih objekata. Na primer, ako je u blizini nekog vodnog objekta, potrebna je i dozvola JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” – naveo je gradski urbanista.
https://www.blic.rs/vesti/beograd/savsk ... ok/c72nd79