Тужба тужбу стиже
Грађевински инспектори утврдили злоупотребе у изградњи објекта, а суд ћути годину дана и тражи преиспитивање кривичне пријаве – каже Ђорђе Бобић, градски архитекта
Удружења архитеката Србије и Београда, Инжењерска комора и Академија архитектуре недавно су се упустили у борбу за заштиту ауторских дела и предложили оснивање апелационог Суда части и грађевинске полиције.
Разлог је једноставан – инвеститори у току градње мењају пројекте, дивља градња, према њиховој оцени, није заустављена, кровови се често обрушавају, радници гину на градилиштима, а за то нико не одговара.
Такву намеру донекле подржава и Ђорђе Бобић, градски архитекта, али напомиње да без ефикасног судства нема бољитка, јер закони постоје, али се казнене одредбе не примењују.
Осим заштите изведених архитектонских дела, кажњавањем оних који их руше и уништавају, посебну пажњу, према мишљењу струковних удружења, треба посветити заштити ауторског дела у фази настанка, односно у процесу разраде пројекта и изградњи, јер их инвеститори и извођачи радова радикално мењају током изградње.
– Четири основне професионалне институције позивају институције власти државе и локалне управе да зауставе и казне несавесне како би заштитили архитектонска дела од бруталног насртаја неконтролисаног капитала коме је искључиво циљ остваривање профита и по цену деградирања јавног урбаног простора, хуманог и естетског лица града – пише у саопштењу.
Представници удружења су се договорили да оснују заједнички апелациони одбор суда који би се бавио неуспелим резултатима матичних судова части, односно непримереним пресудама.
Када је реч о оснивању грађевинске полиције, која успешно послује у многим земљама, она би по службеној дужности излазила на терен, пратила рад на градилиштима, проверавала да ли се поштују правила градње и да ли су радници пријављени и осигурани.
Намере струковних удружења донекле подржава и Ђорђе Бобић, градски архитекта, али према његовом мишљењу, оснивање грађевинске полиције је непотребно, јер већ постоје грађевински инспектори.
Кључна ствар је, каже он, ефикасност судова.
Архитектонска дела штити Закон о ауторским делима који је, према његовој оцени, добар, али судови очигледно немају разумевање за то.
– Када је недавно срушена кућа у Таковској улици, на месту догађаја су се појавили грађевински инспектори и полиција, поднели су кривичне пријаве и ту је њихов посао завршен. Све остало је на суду.
Није поента да имамо грађевинску полицију која не може ништа друго да ради осим да поднесе пријаву, а ми за то већ имамо инструменте. Оно што јесте проблем – треба уподобити закон да то буде процесуирано.
Цео систем треба увезати и крунисати га правилним и ефикасним радом суда. То је суштина. На моју иницијативу, у протекле две године, од када радим као градски архитекта, јавни правобранилац Скупштине града је поднео 100 кривичних пријава и ниједна није пресуђена – објашњава градски архитекта.
Као пример лошег рада судства он наводи случај Мосорске 7, где је инвеститор изградио три пута више квадрата него што је дозвољено и прекршио многа правила струке.
– Потпуно је недвосмислено утврђено шта се десило. Годину дана траје истражни поступак. Потом је стигло писмо у Градску скупштину у коме нас суд упућује да преиспитамо целисходност и сврсисходност кривичне пријаве. Чему онда напор грађевинске инспекције, јавног правобраниоца – пита Бобић.
Према његовој оцени, дивља градња у централним општинама је готово искорењена.
Он наводи да би око 3.000 кућа, у свим општинама укупно, могло да буде одмах порушено, јер су одбијени захтеви за њихову легализацију.
– Али ниједна још није уклоњена, јер су сви у неком судском поступку – тужба на тужбу и тако у недоглед до Врховног суда. Ми седимо и чекамо да се нешто деси – каже градски архитекта.
http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=21535