Šta je novo?

Šta jedemo?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900763#p900763:2l31pakt je napisao(la):
11030 » Ned Nov 21, 2021 7:26 pm[/url]":2l31pakt]Što se tiče srpske tj seljačke kuhinje da nije zdrava ne bi starci na selu živeli po 100 godina. Naravno bez prežderavanja i bez kafanskih varijanti. Šta je to nezdravo u sarmi, pasulju itd? Nezdravo je samo ako umesto dve sarme sabiješ 10. Svinjska mast uopšte nije nezdrava, naravno u malim količinama (kao i svaka vrsta masti).
Sarma sama po sebi nije nezdrava, vec je problem sto se uobicajeno u Srbiji dodaju slanina, dimljene butkice, neki dodaju i mast ili ulje, ili presole.

Ja sam naveo gore modifikaciju koja bi po meni bila i ukusna i zdrava, ali tako niko ne sprema u Srbiji.
Cak su Rumuni napravili najbolju sarmu na takmicenju u Vojvodini, sramota za srpsku kuhinju :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900787#p900787:2lth85nx je napisao(la):
chiko » Ned Nov 21, 2021 9:13 pm[/url]":2lth85nx]Da si lepo procitao clanak video bi da se pojam "mediteranska dijeta" odnosi na:
The term “Mediterranean diet” (MedDiet) was coined by Ancel Keys in the early 1960s and is based on the traditional culinary practices of rural areas of Southern Italy (where he lived), Crete, other parts of Greece, and other countries of the Mediterranean basin in the 1950s–1960s [1].
Znaci clanak govori o tradicionalnim jelima nabrojanih regiona i navode se brojne zdravstvene prednosti.

To sto su Italijani i Grci debeli, je sto nista ne rade, kako ti kazes, vec samo rentaju.
Cuj, Kricani zive duze, ne zbog zdrave ishrane, nego sto nista ne rade, ovo je biser godine :)

I ne izmisljaj i ne lazi opet da sam rekao da se maslinovo ulje treba piti u litrima.
Za przenje sam ti vec rekao, ne trvrdim da je maslinovo ulje bolje za przenje od masti, vec da ne treba uopste prziti ili gledati da se jede sto manje przenog, jer neje zdravo kako god da okrenes.

Nego kako komentarises one rang liste zdravih kuhinja, to si zaboravio da pomenes ?

Dakle uzima se vreme kad nisu imali šta da jedu i po tome se naziva DIJETA? :D Daj bre uozbilji se već jednom. To pišu ovi koji ništa ne rade kako da žive zdravo. I xxplicitno si tvrdio za prženje okreni par stranica nazad pa da vidiš, i o tome pričamo već neko vreme. S obzirom da su svi mediteranci debeli jer ništa ne rade, onda je naša kuhinja zdravija jer naš seljak radi ceo dan i živi dugo.

Za maslinovo ulje i litre sam spomenuo jer si navodio ed maslinovo ulje kao eliksir života, a najmanju trunku svinjske masti kao potencijalnu smrt. Evo i sada kod sarmi, kakve veze ima ako neko stavi slaninu ako pojede dve sarme i ide da kopa 20 ari?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900794#p900794:2aameyqr je napisao(la):
mariks » Ned Nov 21, 2021 9:22 pm[/url]":2aameyqr]Dakle uzima se vreme kad nisu imali šta da jedu i po tome se naziva DIJETA? :D Daj bre uozbilji se već jednom. To pišu ovi koji ništa ne rade kako da žive zdravo.
Idemo dalje:
There are some geographical differences in the traditional Mediterranean dietary pattern, but they all share the use of olive oil as the main culinary fat
Explictino da ne moze explicitnije se tvrdi da je osnova mediteranske dijete maslinovo ulje, i zakljucuje se da je ta ishrana najzdravija.

S obzirom da su svi mediteranci debeli jer ništa ne rade, onda je naša kuhinja zdravija jer naš seljak radi ceo dan i živi dugo.
Ovo je toliko besmislena i glupa recenica.

Za maslinovo ulje i litre sam spomenuo jer si navodio ed maslinovo ulje kao eliksir života, a najmanju trunku svinjske masti kao potencijalnu smrt.
Znaci da si lagao, jer nisam rekao da se trebaju piti litri ulja, kao i da trunka svinjske masti znaci smrt.
Ovo je tesko podmetanje i spinovanje.
Ono sto sam rekao je da je svinjska mast nezdrava, i to se itekako razlikuje od ovoga sto ti izmisljas.

Evo i sada kod sarmi, kakve veze ima ako neko stavi slaninu ako pojede dve sarme i ide da kopa 20 ari?
Kakvo bre kopanje, ove masne sarme rokaju skoro svi u Srbiji, i oni sto ne ustaju sa stolice.
Opet besmislena recenica, kakve veze ima da li kopa, ako se hrani nezdravo.
Moze da kopa, i da se hrani zdravo, jedno ne iskljucuje drugo.

Nego, opet ne pomenu one liste zdravih ishrana, znaci to nisu DIJETE nego bas ISHRANE.
 
Ne, spinuješ da nema dalje :) takodje rečenice su ti besmislene i glupe da i ne čudi zašto misliš da je voda sa Krita eliksir života, a sarma smrt. Spominješ dijete i ishranu 60tih, a pričaš o sarmama i šta se danas jede kod nas i to misliš da jedu SVI. Da svinjska mast jeste nezdrava, skoro isto koliko i maslinovo ulje. A tek ako misliš da to što žive na čistom vazduhu, pored mora, bez stresa i u izobilju sunca nema veze sa dugotrajnošću života to je tek biser. Onda nam je beograd ideala sa ovakvim vazduhom da nema zdravije. A kad se još uzme naš delikates kiseo kupus i njegova količina vitamina c + ostalih vitamina i minerala pa mi živimo extra, kakav mediteran. A taj što kopa hrani se 10x zdravije od tebe samo ti ne možeš nikako da razumeš suštinu pa misliš da je sve nezdravo.

Na one liste ću ti odgovoriti kada daš neki smislen odgovor na postavljena pitanja u predhodnim postovima. Do tada :sesir:
 
"voda sa Krita"
Prolupao si definitivno...

Zanimljivo, na drugim temama si normalan, cak sam se iznenadio kako zrelo razmisljas na jednoj od tema, mislio sam da su ti uhakovali nalog :)
Ali na ovim opstim temama, npr kovid, suncetiebem, koja kolicina besmislenih postova.
Kao dr Jekil i mr Hajd.
 
11030":3g6mwkfh je napisao(la):
Zašto je onda surutka toliko cenjena?

Surutka je odličan pročišćivač organizma, prvenstveno jetre u kojoj se talože toksini. Korisna je pre svega za ljude koji su na nekim jačim lekovima, terapijama.

To sam i ja čuo, ali isto to važi i za mleko, zar ne?
Zar se mleko ne daje prilikom nekih trovanja, čak i kod izloženosti radioaktivnosti?
 
Zar nije 65% ljudi alergično na laktozu?
 
Nisu naši ljudi u tom procentu netolerantni na laktozu. Dule, jeste mleko se daje pri nekim akutnim trovanjima ali za surutku znam sigurno da i lekari preporučuju za čišćenje organizma, nisam čula da preporučuju mleko za tu vrstu detoksikacije. I to kozju surutku da budem precizna, domaću ne industrijsku.
 
Ma znam, ali mi nije jasno zašto kada je surutka bukvalno osiromašeno mleko, a jedino čega mnogo više ima u mleku nego u surutki su proteini i masti?

Mogu da shvatim da su masti problem, ali imamo mleko sa 0.5% masti (koliko ima i surutka), a da proteini budu problem - to mi je teško da shvatim, ali možda je baš tu problem.

O tome koliko je bolje kozije mleko nego kravlje bi se dalo raspravljati - možda bi neko ko je bliži tehnologiji mogao da objasni da li postoji neka razlika u obradi kravljeg i kozijeg mleka?
 
Evo, našao sam nešto što mi ima logike

So if their nutrition content is almost the same, is goat or cow milk healthier?
Not really, but it’s complicated. Both goat and cow milk offer myriad nutrition benefits, but goat milk may be easier on the digestive system. That’s because the levels of micro-proteins that make it hard for some people to digest are lower in goat milk than in cow milk. The fat molecules (or globules, if you want to get technical) are also smaller, which makes it easier for your body to process.

Because it’s thought to be easier to digest, there’s a misconception that goat milk is lactose-free. (That’s the sugar found in dairy that can cause tummy trouble for people with a lactose allergy or intolerance.) It’s actually not: Goat milk does have less lactose than cow milk, but not enough to make it lactose-free. Still, it might be easier for you to stomach (pun intended) because of its molecular structure.

Ovo je samo primer koliko prosto brojanje makronutrijenata ponekad nije dovoljno (o brojanju samo kalorija tek da ne pričam).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900838#p900838:1u8zya11 je napisao(la):
chiko » Ned Nov 21, 2021 11:22 pm[/url]":1u8zya11]"voda sa Krita"
Prolupao si definitivno...

Zanimljivo, na drugim temama si normalan, cak sam se iznenadio kako zrelo razmisljas na jednoj od tema, mislio sam da su ti uhakovali nalog :)
Ali na ovim opstim temama, npr kovid, suncetiebem, koja kolicina besmislenih postova.
Kao dr Jekil i mr Hajd.

Hvala, na žalost Ja ne mogu reći da si ti normalan na nekoj o tema jer samo troluješ neznanjem u pojedinim temama tj ovde i kovid, u drugima i ne pišeš. Ali eto, ponešto nekad i naučiš od tih mojih besmislenih postova iako to nećeš da priznaš, kao npr sada. Ne trebaš mi se zahvaljivati :sesir: Na žalost od tvojih besmislenih postova ne može se ništa naučiti već naprotiv. :blah:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900936#p900936:1lox9zy1 je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 22, 2021 10:41 am[/url]":1lox9zy1]Ma znam, ali mi nije jasno zašto kada je surutka bukvalno osiromašeno mleko, a jedino čega mnogo više ima u mleku nego u surutki su proteini i masti?

Mogu da shvatim da su masti problem, ali imamo mleko sa 0.5% masti (koliko ima i surutka), a da proteini budu problem - to mi je teško da shvatim, ali možda je baš tu problem.

O tome koliko je bolje kozije mleko nego kravlje bi se dalo raspravljati - možda bi neko ko je bliži tehnologiji mogao da objasni da li postoji neka razlika u obradi kravljeg i kozijeg mleka?

To ni meni nije jasno. Jedino mi ima smisla, pošto je surutka faktički otpad u proizvodnji sira, da je jeftinije od mleka. A s obzirom da ljudi generalno ne vole kozje mleko možda bi koristili kravlje koje će im teže pasti. Na žalost pravu istinu kao i uvek ne možemo saznati jer se sve vrti oko profita. Svakako nije loše povremeno popiti i surutku.
 
Ogroman broj ljudi je alergičan na mleko, upravo zato što to nije hrana namenjena, ni primerena čoveku, već mladuncima drugih sisara. Majmuni, koji su genetski najbliži čoveku, jedu male količine mesa jer su svaštojedi, ali odraslom majmunu, ne pada na pamet da sisa žirafu. Sreću imaju oni, koji na mleko imaju jaku alergijsku reakciju, pa na vreme prestanu, u odnosu na one, koji imaju blagu, jer decenijama oštećuju digestivni trakt, naročito creva.
 
Da, ali zato je kozje primerenije od kravljeg jer je valjda blize ljudkom sastavu i lakše se vari, ali životinje nemaju tu tehnologiju da nakon nestanka majčinog mleka krenu u proizvodnju drugog. Ako pogledamo životinje onda mleko potpuno treba ukinuti nakon odredjenog uzrasta, nekima naravno i smetaju mlečni proizvodi ali šta je sa onima kojima to mleko iz nekog razloga pomaže tj za neku vrstu detoksikacije?
 
Kako tačno mleko škodi čoveku (većini)?

Postoji li neki rad o tome?

To što ga majmuni ne piju, ne znači ništa. Majmuni recimo ne jedu pečeno meso, pa to ne znači da to nije dobro za čoveka.

Čovek već milenijumima pije tuđe mleko i organizam nam se prilagodio tome. Po meni je dobar test da se vidi šta smo jeli pre 50 i više godina tu teško može da se nađe nešto što je u međuvremenu dokazano kao nezdravo i štetno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901002#p901002:2iuvs3n2 je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 22, 2021 12:04 pm[/url]":2iuvs3n2]Kako tačno mleko škodi čoveku (većini)?

Postoji li neki rad o tome?

To što ga majmuni ne piju, ne znači ništa. Majmuni recimo ne jedu pečeno meso, pa to ne znači da to nije dobro za čoveka.

Čovek već milenijumima pije tuđe mleko i organizam nam se prilagodio tome. Po meni je dobar test da se vidi šta smo jeli pre 50 i više godina tu teško može da se nađe nešto što je u međuvremenu dokazano kao nezdravo i štetno.

https://medlineplus.gov/genetics/condit ... ommunities.
 
To je netolerancija na laktozu koja se nekome desi u mladosti, nekima kasnije, a nekima ne uopšte.

Lactose intolerance in infants (congenital lactase deficiency) is caused by mutations in the LCT gene. The LCT gene provides instructions for making the lactase enzyme. Mutations that cause congenital lactase deficiency are believed to interfere with the function of lactase, causing affected infants to have a severely impaired ability to digest lactose in breast milk or formula.

Lactose intolerance in adulthood is caused by gradually decreasing activity (expression) of the LCT gene after infancy, which occurs in most humans. LCT gene expression is controlled by a DNA sequence called a regulatory element, which is located within a nearby gene called MCM6. Some individuals have inherited changes in this element that lead to sustained lactase production in the small intestine and the ability to digest lactose throughout life. People without these changes have a reduced ability to digest lactose as they get older, resulting in the signs and symptoms of lactose intolerance.

Naravno kome smeta mleko neće ga ni piti ali šta je sa onima kojima ne smeta? Takodje postoje netolerancije i na odredjene lekove što ne znači da štete svima. Nije svaki organizam isti ali kako da budemo sigurni da konzumacija mleka šteti organizmu više nego što pomaže kako si naveo? Može biti da čovek i pored netolerancije i dalje konzumira mleko i mlečne proizvode ili ima blage netolerancije pa neprimećuje i tako šteti organizmu. Ali ne znam da je konzumacija mleka sama po sebi štetna.
 
Dule, surutka se valjda razlikuje od mleka po tome što je fermentisan proizvod i samim tim zdraviji/lakši za varenje itd.

Što se tiče alergija na mleko, znam da su Azijati većinom netolerantni na laktozu, za naš narod teško da je većinski netolerantan.

A krava vs koza osim u sastavu mleka koza pobeđuje i u sveopštem zdravlju, neindustrijskom uzgoju, nekljukanju antibioticima i nemuljanjem sa kvalitetom mleka (masa industrijskog kravljeg mleka nije sveže već mleko u prahu). Današnje mleko iz prodavnice je čisto smeće i zato ga ne treba piti.
 
Ja ne mogu da pijem mleko, ali jogurt mogu i to svakodnevno.
Jos nisam cuo za obrnuto, da neko moze da pije mleko, a ne moze jogurt. Mozda i ima, ali znatno redje.
Verovatno u procesu fermentacije mleko postaje mnogo bolje za varenje.

Kravlje vs kozje mleko, mislim da mnogo vise zavisi od same zivotinje (sta je jela, gde je boravila, otvoreno/zatvoreno) i kako je mleko obradjeno (aditivi) nego od same vrste mleka.
Ali ako su uslovi bili isti, svi hvale to kozije mleko, pa bih rekao da je ono zdravije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901013#p901013:21is6gzn je napisao(la):
mariks » Pon Nov 22, 2021 12:32 pm[/url]":21is6gzn]To je netolerancija na laktozu koja se nekome desi u mladosti, nekima kasnije, a nekima ne uopšte.

Lactose intolerance in infants (congenital lactase deficiency) is caused by mutations in the LCT gene. The LCT gene provides instructions for making the lactase enzyme. Mutations that cause congenital lactase deficiency are believed to interfere with the function of lactase, causing affected infants to have a severely impaired ability to digest lactose in breast milk or formula.

Lactose intolerance in adulthood is caused by gradually decreasing activity (expression) of the LCT gene after infancy, which occurs in most humans. LCT gene expression is controlled by a DNA sequence called a regulatory element, which is located within a nearby gene called MCM6. Some individuals have inherited changes in this element that lead to sustained lactase production in the small intestine and the ability to digest lactose throughout life. People without these changes have a reduced ability to digest lactose as they get older, resulting in the signs and symptoms of lactose intolerance.

Naravno kome smeta mleko neće ga ni piti ali šta je sa onima kojima ne smeta? Takodje postoje netolerancije i na odredjene lekove što ne znači da štete svima. Nije svaki organizam isti ali kako da budemo sigurni da konzumacija mleka šteti organizmu više nego što pomaže kako si naveo? Može biti da čovek i pored netolerancije i dalje konzumira mleko i mlečne proizvode ili ima blage netolerancije pa neprimećuje i tako šteti organizmu. Ali ne znam da je konzumacija mleka sama po sebi štetna.

Kod starijih ljudi se intolerancija penje na 90%, tako da su retki kojima ne smeta.
Da li je zdravo za one koji nisu alergični je posebna tema, o kojoj postoje protivrečni stavovi.
 
Pa o tome se radi. Ne znamo, svakako kome smeta on izbegava mleko. Evo ja npr ne mogu da jedem jabuke i to mi je bas krivo, a izgleda ne mogu ni sveže šargarepe, a nekad sam ih tamanio.
 
Svima onima kojima je ponestalo ideja, šta bi da ponesu na posao, u školu, na sport ili izlet - evo predloga: to je deo moje borbene dijete, tj. obrok koji (između ostalog) nosim na šljaku.

Ljubitelji kačamaka znaju, ostale da podsetim. Vrlo brzo se sprema, a kombinacije su mnoge, sa čime ga obogatiti. Ova varijanta ide ovako: polenta (2-3 kašike), bademi, seme bundeve, seme lana, susam, ovsene pahuljice, suvo voće (ovde urme i aronija), maslinovo i ulje bundeve.

kachamak to go.jpg


Sameljem bademe i golicu u prah, pa to bacim na ulje (oko 80 stepeni) jedno minut-dva, tek da zamiriše na prženo. Ostalo u videu, da potvrdim kako sve traje desetak minuta, ili dok 3 puta otpevam "Bella ciao" (ovog puta u sebi). :)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VBQlXvFVTtE[/youtube]
 
Vrh