Šta je novo?

Šta jedemo?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899169#p899169:3ik0urpu je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 16, 2021 5:05 pm[/url]":3ik0urpu]

edit: zaboravih, ali to se valjda podrazumeva - unošenje dovoljno masti, jer masti su ono što nas drži sitima, a ne ugljeni hidrati.

Kako kad chiko kaže da srbi samo jedu mast i da je to smrt? Vidiš da sećer i masne naslage nemaju veze jedno sa drugim. Samo pola čaše maslinovog ulja 3 puta dnevno i ladna voda sa Krita, ne treba nam ništa drugo. I bolje je transmast nego mast za prženje i to smo zaključili :)

Za održiv način života je najbolje da pratite šta vam organizam govori i da se u skladu sa time i ponašate.

Tako je. Već smo rekli da nijedan organizam nije isti i da ono što odgovara meni ne mora da znači da odgovara tebi. Za skidanje sa nepotrebnih UH ja sam koristio makrobioticku ishranu, prva dva nivoa tri meseca. Došao sam do toga da mi više hleb nije potreban ( a pre sam ga jeo uz sve), peciva, šećera unosim manje jer mi telo ne traži i td... Mesec dana je bila frka, drugi mesec privikavanje, trećeg meseca sam već mogao da biram šta ću da jedem. Sada sam našao balans za sebe (za razliku od chika ne pijem maslinovo ulje umesto vode i ne idem na krit da jedem ribu) i koristim najbolje i najprirodnije od naše kuhinje, a imamo sve, od oraha, preko govedine, svinjetine, ribe, pa do voća i povrća i uvek se može naći sveže, ne moramo d a idemo na Krit, lako dostupno i jeftino. Za vikend vadio krv, proveravao sve, sve je u idealnim granicama sem hdl na donjoj, moram da pojačam odredjene masti. Za mene bolje od Srpske kuhinje nema.
 
Slazem se marikse.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899765#p899765:2orihad1 je napisao(la):
astrodule » Čet Nov 18, 2021 10:45 am[/url]":2orihad1]Deca se mažu govnima i jedu sline pa to ne znači da nam g*** i sline trebaju.
Upravo.

Drugo, nikad u zivotu nisam video nijedno dete da jede MALTER o.O
 
Pa mali Zoki koji voli Tita ga jede :)

Što se tiče odvikavanja od hleba i slatkiša - može, naravno da može, ali lakše je nastaviti ih jesti.
 
Da, fora je samo što ih jedeš mnogo manje, a da ne misliš o tome. Možda je i bolje nastaviti da jedeš nego da ukineš skroz i da se osećaš opterećenim. Makrobiotikom sam isčistio organizam do te mere da nemam više potrebu. Naravno popijem i ja koka kolu (ili pepsi), pojedem slatkiš, pojedem začinjeno i masno, ne bežim ni od čega niti se nešto preterano ustručavam, samo nalazim balans koliko god je moguće po svom organizmu i trošenju energije, a da ne moram da se odričem svega.

Još jedna stvar koju nikako da kažemo, osećaj sitosti dolazi tek nekih 10tak minuta posle obroka, zato se ljudi često prejedaju. Takodje poželjno je dugo žvakati hranu, bukvalno je razvodniti kako bi se varenje olakšalo i energija (ukoliko je trošimo) ne bi trošila nepotrebno na varenje. Zato kad smo bolesni npr jedemo kuvano, supe, čajeve... laganu hranu da bi telo imalo energije da se bori sa uljezom.
 
Nije neki veliki uzorak ali primer iz moje šire familije. Ljdui koji žive ili su živeli na selu imaju skoro za deceniju veći životni vek od onih koji žive u gradovima. Naravno, nije samo ishrana u pitanju, nego i vazduh, voda, svakodnevni rad itd. Ali ipak je indikativno
 
Kao i uvek, rešenje je vrlo prosto, ali sve je u glavi.

Svi očekuju da im neko drugi reši problem pa daju pare da im neko napravi novi režim ishrane, da ih trenira, da idu na trčanje, a sve to možeš i sam uz bukvalno 3-4 sata čitanja (za početak) gde možeš saznati sve što treba za početak.

Kasnije se nastavlja sa čitanjem, ali to dolazi prirodno jer spoznaješ nove stvari i želiš neke stvari da pojasniš samom sebi (o ishrani i treningu).

Sve u svemu, sigurno pametnije potrošeno vreme nego gledanje neke serije na silu koja ti se ne sviđa posle par epizoda, ali gledaš do kraju jer svi pričaju o njoj, ili listanje tuđih Instagrama i zanimanja šta rade u životu neki anonimusi.
 
Na selu, duži životni vek imaju oni koji imaju dobru genetiku ili bar dovoljno savesti da se na vreme pregledaju i/ili reaguju dok neka bolest ne preraste u nešto gore. Inače, mimo toga, gomila ljudi po mnogim krajevima u Srbiji ne vode nikakvog računa o svom zdravlju. Vode se logikom ''pa ako ne boli, znači nije ništa, proći će''.

A i ipak je ovo zemlja gde je i dalje jako popularan mit da rakija dnevno leči sve.
Svi očekuju da im neko drugi reši problem pa daju pare da im neko napravi novi režim ishrane, da ih trenira, da idu na trčanje, a sve to možeš i sam uz bukvalno 3-4 sata čitanja (za početak) gde možeš saznati sve što treba za početak.
Donekle se slažem. Pošto postoje poremećaji koje ljudi imaju i vuku sa sobom a da ih nisu ni svesni. Znam devojku koja se 2 godine zlopatila i išla po lekarima - neke od njih poznajem lično - i svi smo bili ubeđeni da je (postala) alergična na gluten. Na kraju se ispostavilo da je alergična na laktozu.

Mada i mene je to tada malo iziritiralo, da prođeš timove i timove lekara i da se svi drže teze da je do glutena a da nikome na pamet ne padne da proveri jel laktoza. Pogotovu kad osoba ima simptome intolerancije na laktozu. Znači nema ulcerozni kolitis, nema pankreatitis, ovo ono... nego brate zna se šta su simptomi intolerancije na laktozu (da ne zalazim sad u detalje).


To je doduše sve bilo u državnoj bolnici tako da bar nisu bacane pare. Ali da, ima mnogo tih koji bacaju pare za nešto što mogu donekle i sami da isprobaju. Evo ja nedavno, pre nego što sam otkrio da imam Helikobakter, gledao da vidim ima li POUZDANIH testova za intoleranciju na gluten i laktozu. I ima. Ali se kreću oko 5.000. Za obično vađenje krvi! :lool: Reko hvala lepo, da dajem 10.000 ne pada mi na pamet. Uzeću sam i jedan mesec jesti sve bez laktoze, a drugi mesec jesti sve bez glutena. Pa ću videti sam kako se osećam sa i bez tih sastojaka u jelima.

Ta testiranja i pregledi po laboratorijama, pogotovu privatnim, su postala opasan biznis i dranje. Naravno, i Kovid histerija je tu mnogo uticala, pošto je em eksplodirao broj hipohondara (ja zastupam redovno pregledanje i oprez, ali ne i ekstrem u vidu blejanja po bolnicama čim se zakašlješ) em sad imaju izgovore da narokaju cene pregleda i analiza.
 
Uzeću sam i jedan mesec jesti sve bez laktoze, a drugi mesec jesti sve bez glutena. Pa ću videti sam kako se osećam sa i bez tih sastojaka u jelima.

Upravo tako. Takav test je dovoljan za većinu ljudi koji imaju neki problem - mleko ili gluten.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899765#p899765:3pk7czup je napisao(la):
astrodule » 18 Nov 2021 10:45[/url]":3pk7czup]Deca se mažu govnima i jedu sline pa to ne znači da nam g*** i sline trebaju.

Instikt je lako prevariti u današnje vreme, naj jači odbrambeni sistem
ometa se svesno i ne svesno od strane drugih i nas samih.
U urbanom okruženju ,postaje marginalan
Konkretmo ovde govorimo o hrani
i naša instiktivna želja za odredjenom vrsti hrane ometena je raznolikim arsenalom
poćevši od reklama pa do totalno pogrešnih preporuka lekara (ulje-mast)
Nema vece gluposti od pržene svinjske kremenadle na ulju a ispravnije i zdravije je baš na njenoj svinjskoj masti....
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899807#p899807:24moqv0x je napisao(la):
mariks » Čet Nov 18, 2021 1:44 pm[/url]":24moqv0x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899169#p899169:24moqv0x je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 16, 2021 5:05 pm[/url]":24moqv0x]

edit: zaboravih, ali to se valjda podrazumeva - unošenje dovoljno masti, jer masti su ono što nas drži sitima, a ne ugljeni hidrati.

Kako kad chiko kaže da srbi samo jedu mast i da je to smrt? Vidiš da sećer i masne naslage nemaju veze jedno sa drugim. Samo pola čaše maslinovog ulja 3 puta dnevno i ladna voda sa Krita, ne treba nam ništa drugo. I bolje je transmast nego mast za prženje i to smo zaključili :)
Ovo samo znaci da ne razumes procitano, nista drugo :)
Takodje jedini si covek koji tvrdi da su svinjska mast, puter i margarin zdraviji od maslinovog ulja.
Mada te brojne studije i statistike pobijaju, ali nema veze bitno da se brabonja nesto.
 
Jaka stvar, čovek ima svoj stav i ne plasira ga ni u medijima ni u struci ni na nekoj tribini nego u običnom neobaveznom razgovoru sa drugima na forumu.

S druge strane, mediji - i ne, ne mislim samo na one što ti prezireš, i ne govorim samo o domaćim - i žurnali su puni kontradiktornih izjava, studija i otkrića na dnevnom nivou. Te prži u maslinovom ulju, te ne prži. Te drži zejtin u frižideru, te ne drži ga. Te 2 jaja dnevno su dobra, te nisu dobra i vode u bolest. Te ovo, te ono...

Svaki dan nešto novo. Rabbit season, duck season, rabbit season, duck season...
Mast season, suncokret season, palma season, maslina season... Svaki božji dan neki novi postulat i reč Božja.
I to ni manje ni više nego u profesijama i industrijama (prehrana, nutricionizam, medicina i farmakologija) koje su prožete raznim sponzorstvima, interesima, lobistima, taborima, pohlepom i svakakvim drugim abominacijama.


A još uvek se sećam - i imam i linkove ako treba - onog dana kad sam pogledao snimak dr Petra Borovića iz Batuta koji kaže da i 1 mg kofeina dnevno vodi u bolesti i prevremenu smrt... a onda se setim i iskopam snimak od prošle godine gde gastroenterolog Perišić na Prvoj priča kako roka 12 kafa dnevno i kako je to super.

Msm toliko o tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899851#p899851:2new8sv7 je napisao(la):
chiko » Čet Nov 18, 2021 3:28 pm[/url]":2new8sv7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899807#p899807:2new8sv7 je napisao(la):
mariks » Čet Nov 18, 2021 1:44 pm[/url]":2new8sv7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899169#p899169:2new8sv7 je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 16, 2021 5:05 pm[/url]":2new8sv7]

edit: zaboravih, ali to se valjda podrazumeva - unošenje dovoljno masti, jer masti su ono što nas drži sitima, a ne ugljeni hidrati.

Kako kad chiko kaže da srbi samo jedu mast i da je to smrt? Vidiš da sećer i masne naslage nemaju veze jedno sa drugim. Samo pola čaše maslinovog ulja 3 puta dnevno i ladna voda sa Krita, ne treba nam ništa drugo. I bolje je transmast nego mast za prženje i to smo zaključili :)
Ovo samo znaci da ne razumes procitano, nista drugo :)
Takodje jedini si covek koji tvrdi da su svinjska mast, puter i margarin zdraviji od maslinovog ulja.
Mada te brojne studije i statistike pobijaju, ali nema veze bitno da se brabonja nesto.

Ja vidim da samo ti ne razumeš pročitano (iako ne volim da koristim te ultra pametne izraze). Prvo, Ja NIGDE nisam spomenuo margarin, pogotovo da je zdraviji, to si ti nešto umislio jer verovatno ne čitaš već gledaš samo kako da ispadneš pametniji. Drugo, nigde nisam ni spomenuo da je svinjska mast i puter zdravije od maslinovog ulja. Ali eto ne znam nikoga ni ko jede svinjsku mast i puter uz salatu. Ono što je nekima jasno i logično i što ja tvrdim je da je prženje na svinjskoj masti i puteru mnogo zdravije nego na transmasti (koje nastaju i iz maslinovog ulja na visokim temperaturama) tj da je daleko zdravije. I da je bolje jesti neobradjeno extra devicansko maslinovo ulje nego mast tj mast umesto transmasti(a zašto sam ti objasnio u jednom od postova). Trebalo bi malo da pročitaš te studije koje spominješ. Ili lepo postavi ovde studiju da je za dugotrajno prženje na većim temperaturama bolje maslinovo ulje nego mast. Takodje i kolike su razlike izmedju maslinovog ulla i masti tj zašto je jedno zdravo da pijemo umesto vode, a drugo smrt u malim količinama pogotovo kad se prži.

Takodje ti si jedini čovek koji tvrdi da trebamo ići na Krit da bi se hranili zdravo, da Srbi jedu mast umesto salate i piju pasulj jer ništa drugo nemaju, ali nema veze bitno da se brabonja nešto. Opet kažem nije mast = holesterol = debeo. Postoji više vrsta masti, više vrsta i maslinovog ulja, više vrsta holesterola... i zapravo zdravo je kombinacija svega, a ne generalizovanje i izbacivanje kompletne ishrane. Uprošćenim jezikom, umerenost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899866#p899866:2v2r5j5p je napisao(la):
mariks » Čet Nov 18, 2021 4:32 pm[/url]":2v2r5j5p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899851#p899851:2v2r5j5p je napisao(la):
chiko » Čet Nov 18, 2021 3:28 pm[/url]":2v2r5j5p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899807#p899807:2v2r5j5p je napisao(la):
mariks » Čet Nov 18, 2021 1:44 pm[/url]":2v2r5j5p]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899169#p899169:2v2r5j5p je napisao(la):
astrodule » Uto Nov 16, 2021 5:05 pm[/url]":2v2r5j5p]

edit: zaboravih, ali to se valjda podrazumeva - unošenje dovoljno masti, jer masti su ono što nas drži sitima, a ne ugljeni hidrati.

Kako kad chiko kaže da srbi samo jedu mast i da je to smrt? Vidiš da sećer i masne naslage nemaju veze jedno sa drugim. Samo pola čaše maslinovog ulja 3 puta dnevno i ladna voda sa Krita, ne treba nam ništa drugo. I bolje je transmast nego mast za prženje i to smo zaključili :)
Ovo samo znaci da ne razumes procitano, nista drugo :)
Takodje jedini si covek koji tvrdi da su svinjska mast, puter i margarin zdraviji od maslinovog ulja.
Mada te brojne studije i statistike pobijaju, ali nema veze bitno da se brabonja nesto.

Ja vidim da samo ti ne razumeš pročitano (iako ne volim da koristim te ultra pametne izraze). Prvo, Ja NIGDE nisam spomenuo margarin, pogotovo da je zdraviji, to si ti nešto umislio jer verovatno ne čitaš već gledaš samo kako da ispadneš pametniji. Drugo, nigde nisam ni spomenuo da je svinjska mast i puter zdravije od maslinovog ulja. Ali eto ne znam nikoga ni ko jede svinjsku mast i puter uz salatu. Ono što je nekima jasno i logično i što ja tvrdim je da je prženje na svinjskoj masti i puteru mnogo zdravije nego na transmasti (koje nastaju i iz maslinovog ulja na visokim temperaturama) tj da je daleko zdravije. I da je bolje jesti neobradjeno extra devicansko maslinovo ulje nego mast tj mast umesto transmasti(a zašto sam ti objasnio u jednom od postova). Trebalo bi malo da pročitaš te studije koje spominješ. Ili lepo postavi ovde studiju da je za dugotrajno prženje na većim temperaturama bolje maslinovo ulje nego mast. Takodje i kolike su razlike izmedju maslinovog ulla i masti tj zašto je jedno zdravo da pijemo umesto vode, a drugo smrt u malim količinama pogotovo kad se prži.

Takodje ti si jedini čovek koji tvrdi da trebamo ići na Krit da bi se hranili zdravo, da Srbi jedu mast umesto salate i piju pasulj jer ništa drugo nemaju, ali nema veze bitno da se brabonja nešto. Opet kažem nije mast = holesterol = debeo. Postoji više vrsta masti, više vrsta i maslinovog ulja, više vrsta holesterola... i zapravo zdravo je kombinacija svega, a ne generalizovanje i izbacivanje kompletne ishrane. Uprošćenim jezikom, umerenost.
Laz je da sam tvrdio da treba ici na Krit, samo sam rekao da je mediteranska izhrana jedna od najzdravijih, i da je mnogo zdravija od TIPICNE srpske ishrane.
Znaci TIPICNA mediternska ishrana je zdravija od TIPICNE srpske ishrane. Ako ne znas sta su tipicna srpska i mediteranska ishrana to je tvoj problem, malo se obrazuj.
To sto ti jedes koziji sir ne znaci da vecina ljudi u Srbiji to radi. Uzgred koziji proizvodi su tipicni bas za taj Mediteran a ne za centralnu Evropu.
Tako da dosta podmetanja i pisi ono sto sam stvarno rekao, a ne neke izmisljotine.

Jedino si u pravu za margarin, to nisi rekao, ali sam naveo jer se dosta koristi u srpskoj ishrani.

A za duboko i dugo przenje, pa upravo je to osnova nezdrave ishrane, i to bi trebalo skroz izbegavati.
I toga je srpska kuhinja prepuna.
 
Pominjao si Krit više puta, kako oni žive dugo jer jedu ono što mi ne jedemo, no nebitno služio sam se tvojom metodom i zaključcima. Nema potrebe da se obrazujem, dovoljna mi je italija i Grčka da vidim koliko su masni i gojazni tako da se TIPIČNO hrane lošije od mene :) Cilj je naći balans i ne izbegavati ništa, pa čak ni prženo ako voliš, bitno je samo kako spremaš i koliko često to konzumiraš jer ti odmah pomisliš na fritezu, a ja na kuvani(na pari) juneći biftek blago propržen na malo putera(sad ćeš reći i da junetina nije u Srpskoj kuhinji) sa začinima, a i pasulj bogami volim. Kao što je već rečeno nije poenta nešto skroz izbegavati.

Ono što ti pričaš nije tipična srpska kuhinja jer je to delo propagande koju smo mi (i veci deo sveta) usvojili tipa margarin i rafinisano biljno ulje. Naše babe i dede nisu to imali pa su jeli i živeli 100god pa se postavlja pitanje kako ako se hrane smrću. Fora je što i dalje se ljudi teško navikavaju na ono što su im pričali pa je još uvek kod nekih suncokretovo ulje umesto masti jer, kao što i ti slično misliš, mast = smrt, ulje = život. Sa druge strane od kada znam za sebe znam za koze i ljude koje ih gaje, tako da su kozji proizvodi postojali i mnogo pre mene i tebe samo što takodje zbog propagande nisu dovoljno zaživeli da se nadju na svačijem stolu. Ovo sve opet ne znači da prosečan čovek na mediteranu jede samo kozje proizvode, ribu na pari i salatu sa maslinovim uljem, a prosečan Srbin jede mast umesto salate. To što su im neke namirnice zdravije ne znači da se hrane zdravo jer i od zdravih namirnica možeš da napraviš otrov.

Sve ok, mediteranske namirnice jesu zdrave samo nema smisla demonizovati ni naša jela jer ako ti spremaš na margarinu ili gibanicu sa suncokretovim uljem, krompir u fritezi... ne mora da znači da svi to rade. To što je kod nas pljeskavica na svakom koraku ne mora da znači da je svi jedu(kao i giros). Moja keva ne koristi margarin, a ni suncokretovo ulje nešto preterano, većinom mast. Rekoh već, baba vozi 91 godinu, ćale bije 70tu i svi hvala bogu pokretni i zdravi, a da nisu čuli za mediteran. Znači nije TIPIČNO. Tako gledano ni prosečan mediteranac ne radi koliko prosečan Srbin. A ni mast ni puter nisu isto što i smrt (ako gledamo u potrebnim količinama, kao i maslinovo ulje jer će te i maslinovo ulje ugojiti). Tako da samo malo edukacije kako da napraviš zdrav obrok sa domaćim namirnicama i nema potrebe da gledaš Krit, Japan, Zimbabve ili šta već. A ako već misliš da kod nas nema ništa zdravo i da je jedini izlaz u "mediteranskoj" kuhinji (koja su delom i naša jela) onda nemam ništa protiv, samo nema potrebe da nas koji mislimo drugačije ubedjuješ u suprotno.
 
nadjoh zanimljiv post

Ihxnzxs.jpg
 
Tako je. Zato nemamo porez na šećerne napitke i sličan otrov.

Zato nemamo vidne kampanje za zdrav život, a ova epidemija je najbolji primer koja pokazuje da je među zdravim osobama najmanje preminulih.

I još jedna mantra kod nas koja nikako nije tačna. Znate ono kad kažu, zdrav je, može volu rep da iščupa, jak je, ima 100kg (na 180cm), a nigde mišića, samo je zaokrugljen. Ili ono debelo dete - zdravo dete. Jedi, vidi kako si mršav i slično.

Da li se mršavost povezuje sa siromaštvom, pa su to neki kompleksi - verovatno, mada sada imamo sve više gojaznih a siromašnih (jedu jeftini hleb da se zasite)
 
Mislim da je vrlo cesto hleb koji kuoujemo nezdrav.
Hleb iz pekara koji se prodaje koa integralni cesto je beli hleb obojen melasom.
Hlebovi u prodavnicama cesto imaju konzervans, mleko u prahu itd, da bi duze trajali.

Koji hleb je najbolji i gde se kupuje?
 
Najbolji je onaj koji sam napraviš, nažalost sve po radnjama je prepuno aditiva.
 
Sličan odgovor sam dobio za humus. Jasno je da je uglavnom najbolje da sami nešto napravimo, poželjno da uzgajamo svoju stoku i živinu, takođe imamoe svoju baštu, njivu i sl.

Ali pošto većina živi u gradskoj sredini i nije baš u prilici da sve sama napravi dobro bi došla preporuka nekog proizvoda koji se pokazao kao dobar a da je moguće da se kupi u nekoj radnji.
 
Kupovni humusi u Maksiju i Idei su dobri. Ne znam im imena ali def te marke u te dve radnje. E sad, za ukus mora svako sam da vidi koji mu najvise prija.
 
Meni humus iz lidla odgovara, ali volim nekako one sa ukusom, umesto "vanila" humusa.
Što se tiče hleba, i opet taj što se pravi kod kuće nije opet zdrav toliko koliko neko možda želi. Opet se tu kupuje brašno, koje je upitnog kvaliteta, pa mleko, kvasac. Tako da, ako idemo u ekstrem, najzdravije je sam uzgajati žitarice iz pouzdanih izvora, pa mleko, itd.
Ipak, zdravije je sigurno sam napraviti hleb, bez onih konzervansa, aditiva i slično. Moja majka je davno uzela onaj automat za pečenje hleba, tzv. pekaru, i ja sam uvek bio oduševljen kako ispadne dobar hleb odatle. Pa tako da, ako neko ne voli ili nema vremena da sam mesi hleb, može uzeti taj automat, relativno su jeftini.
 
Ja vam preporucujem da nadjete "svog" prozivodjaca za kokosije meso.
Takvih ljudi ima jako malo. Ima na Kalenicu takav covek, ima i na Bajloniju itd...

Sto se tice mleka, kazu da su bolje mlkekare koje nisu u Vojvodini, tipa Granice itd. (manje su, bolja voda koju krave piju itd)
 
Sličan odgovor sam dobio za humus.

I taj je bio u pravu. Ne morate da zaorete njivu da vam rodi žito i leblebija, dovoljno je da izbegnete samo veštačke boje i aditive. Hleb nije neko majstorstvo umesiti, a ne zahteva ni previše vremena. Mene naravno mrzi da to radim redovno, pa kupujem. Najlepši mi je Baltički hleb iz Maxija ali nema deklaraciju tako da ko zna šta je u njemu.
 
Tako je. CIlj je izbeći aditive i hemiju generalno, razna nezdrava ulja. Ako bih kupovao to je ražani hleb iz lidla, meni se svidja, kao i standardni hleb iz neke pekare. Ali ne oni dugotrajni hlebovi nego oni koji su sutradan kao kamen :) a i bolje se naprave prženice (topljenice) od starijeg hleba.

Humusi kupovni su mi svi slični, a ako već kupujem onda često ne gledam sastav jer znam da nije zdrav tako da je svejedno :) Uskoro ću u nabavku pa ću baš pogledati ima li neke razlike po markama.
 
Vrh