Šta je novo?

Cene nekretnina

70.000 šta? Dinara, eura?

EDIT: Sad sam sakpirao da “za ucesce i namestaj” Samo ne znam kako za namestaj 20k € kad i stanu po svemu sudeci fali samo garnitura, trpezarijski sto i televizor. Pre bih rekao nekih 10k
I agencijska provizija 2% tj 5000 evra., i 4 televizora, i notari, katastri, porezi ...
 
Zasto li ove stanove prodaju ako je dobra zarada od izdavanja? Zasto su ih kupili ako su planirali da ih odmah prodaju? Kolika je realna traznja jer neko zeli da zivi u tom stanu ili da ga izdaje, a koliko ovakvih kupovina sa ciljem preprodaje po vecoj ceni?
P.S. Ovo su retoricka pitanja.
Cisto da se podsetimo ovakvih oglasa kad cujemo da je u nekoj zgradi sve rasprodato jos pre izgradnje prvih temelja. Ocigledno se vrlo cesto traznja zasniva na tome da neko misli da ce neka zgrada biti trazena i da ce cene rasti, pa da kupi na vreme. Koliko ce biti ovakvih kupovina sad kad vise nemamo rast cena?
 
Zasto su ih kupili ako su planirali da ih odmah prodaju?
Pre se kupovalo, da bi se prodalo po višoj ceni nakon izgradnje, to je uobičajeno.

Nisam pratio te hajpovane novogradnje. Ako je povećan broj oglasa za prodaju stanova u njima (a da porast nije posledica izgradnje nove lamele, npr), to može da znači da trenutni vlasnici ne veruju u dalji rast cena/rente tih novih stanova.
 
Ništa od obaranja kamatnih stopa. Cena nafte je trenutno na najvišem nivou u ovoj godini. A Ameri tek moraju da napune rezerve.


 
Evo objašnjenje zašto su pali prihodi od PDV-a u državi a i kako se hladi privredna aktivnost.

Znači pad u celoj EU veći od očekivanog!! Najnovija informacija i još na to dodajte skoro sigurno povećanje kamate od min 0.25% od strane ECBa
 
To sto smo imali rast u jednom periodu ne znaci da ce se nastaviti.
Kao drugo, ovo je APP oglas, trenutno se Petica u novogradnji pridaje za 2.800 evra (pre mesec dana prodat), znaci mozda 1% rasta za godinu dana, a kao starogradnja se prodaju za 2.900, 3.200. Znaci, ovaj moze da peva ako izvuce 3k e /m2.
Pogledajte prilog 172162
To što se sad proknjižilo kao novogradnja je stari ugovor i više Petica nema da se kupi. Tako da tih cena nema!
Ja bi rado platio te cene ali mislim da nema šanse po tim cenama.
 
Ništa od obaranja kamatnih stopa. Cena nafte je trenutno na najvišem nivou u ovoj godini. A Ameri tek moraju da napune rezerve.


Kamate ce samo da rastu u EU dok god traje rat u Ukrajini! To je jasno kao dan i NEMA veze sa stanjem u ekonomiji!
 
Kamate ce samo da rastu u EU dok god traje rat u Ukrajini! To je jasno kao dan i NEMA veze sa stanjem u ekonomiji!
Znaci smatras da rast nije ogranicen i da moze da raste na kolikogod procenata? Ne mislim u teoriji, nego to je ono sto ocekujes da se desi u praksi? I ovde pitam za konstantan rast, tu ne racunaml stagnaciju
 
Deluje da su pojedinci po drasticno nizim cenama od slicnih oglasenih u Halo Oglasima realizovali kupovine u prethodnom mesecu, Big -1000€. Nisam tako brzo ocekivao 1.8k€-2k€ za Big Residences, 2.6k€-2.8k€ za Kenedi i Arcadiu za 2.6k€
cene.png
 
Znaci smatras da rast nije ogranicen i da moze da raste na kolikogod procenata? Ne mislim u teoriji, nego to je ono sto ocekujes da se desi u praksi? I ovde pitam za konstantan rast, tu ne racunaml stagnaciju
Ja ljudi nemojte me sad bukvalno shvatati. Naravno da neće da raste na hiljade % i milione % kao što je bilo kod Slobe! Ali da neko očekuje PAD kamatnih stopa do 2026 mislim da nije realno. Pad na niži nivo od ovoga NEMA šanse ni teoretske! Na koliko će procenata da raste zavisi od puno faktora ali će da raste! Jednostavno shvatite EU finansira rat najvećim delom (pored US, ali nije na US teritoriji). Na to dodajte 12 miliona izbeglica (zvanično) ili 15 miliona nezvanično koje plaćaju po EU (školovanje, zdravstvo itd...).
Održavaju grivnu (ukrajinsku valutu) stabilnom :)) Što opet košta.
Setite se samo Srbije 1991, 1992, 1993... I teorije " Srbija nije u ratu" (kao i EU mi nismo u ratu). Ali sve plaćamo ...
Keš se povlači sa svih mogućih mesta. Veliki je sistem i zato se ne vidi odmah, ali eto polako vidite.

@keks - Ideja da kamatne stope nemaju veze sa ekonomijom dok je rat. Pa logično, ako ste na ratnoj privredi. Poslednje što mislite je ekonomija. EU da misli samo o ekonomiji, ne bi uvela sankcije Rusiji, ne bi uvozila 3-5x skuplji gas. Ne bi uništavala gasovode i naftovode, mostove, itd... Nije tema ovog foruma. Ali vratite se samo 3 meseca pre šta su svi govorili, dostigli smo max kamatne stope nema više. Sad već dva guvernera (belgijski i austrijski) kažu kamate će ići gore. (odgovor ćete znati za 9 dana da li sam u pravu). Ja kažem kamate će RASTI ili ostajati na trenutnim nivoima barem do 2026 (dok kad su i NATO i Rusija napravili planove da rat traje). Ako ne i duže. Neće to biti sada opet da napomenem eksponencijalni, ali ili će pauzirati podizanje pa onda opet 0,25% pa pauza pa opet gore. Ali na niže NEMA.
Sačekajte pa ćete videti.
Većini zapadnih kompanija je naređeno da se povuku iz Rusije - šta je to ako nije rat. Jel to ekonomski opravdano da prodaš fabrike koje rade za 1e i napustiš tržište od 150 miliona ljudi za 1e. Pa ja bi platio 10e i 100e za Reno fabriku u Rusiji!:) Ali niko mi ne nudi niti me pita da li hoću da kupim.
 
Deluje da su pojedinci po drasticno nizim cenama od slicnih oglasenih u Halo Oglasima realizovali kupovine u prethodnom mesecu, Big -1000€. Nisam tako brzo ocekivao 1.8k€-2k€ za Big Residences, 2.6k€-2.8k€ za Kenedi i Arcadiu za 2.6k€
cene.png
Ovo nema veze sa stvarnim prodajama. To su uglavnom "šeme". Kupi na firmu, sačeka malo pa proda sam sebi. A ujedno ga i opremi i sve i odbija PDV na sve. To nema šanse da vi kupite po toj ceni!
 
Ovo nema veze sa stvarnim prodajama. To su uglavnom "šeme". Kupi na firmu, sačeka malo pa proda sam sebi. A ujedno ga i opremi i sve i odbija PDV na sve. To nema šanse da vi kupite po toj ceni!
Što drugim rečima znači da realizovane cene ne odgovaraju stvarnim i da je prosek cena viši nego što je to prikazano na sajtu?
 
Što drugim rečima znači da realizovane cene ne odgovaraju stvarnim i da je prosek cena viši nego što je to prikazano na sajtu?
Tako je. Ima mnogo kupoprodaja koje se dese u okviru porodice. Na primer brat proda sestri ili neki rodjaci a dogovore se po nekoj ceni koja je ispod trzisne.
Zatim ima situacija neko mora hitno da proda tipa zbog lecenja i umesto da ga da javno da ga nekome koga zna po ispod trznisnoj ceni. @Wolf je jednom rekao da ipak i ako postoje takvi slucajevi da ne igraju veliku ulogu u brojevima kada se gleda procentualno.
 
Deluje da su pojedinci po drasticno nizim cenama od slicnih oglasenih u Halo Oglasima realizovali kupovine u prethodnom mesecu, Big -1000€. Nisam tako brzo ocekivao 1.8k€-2k€ za Big Residences, 2.6k€-2.8k€ za Kenedi i Arcadiu za 2.6k€
cene.png
Za kenedi imas i ugovor od 4300e po m2, to ti je realna trzisna cena za manji stan, ovo ostalo je ko zna sta. Znam (posto imam stan u toj zgradi) da ti niko ne bi u toj zgradi dao stan za 2600, ne zavaravaj se.
 
Uzrok svih nesporazuma na ovoj temi može da se nađe u ovom kratkom savetu:

"Čuvajte se finansijskih saveta koji dolaze od ljudi koji igraju drugačiju igru od vaše" -> "Psihologija novca", Morgan Hausel
 
U zemlji gde je gorivo i hrana najskuplja a najnekvalitetnija, rastu i stanovi najskuplji a najnekvalitetniji, u gradu koji je u vrhu svetske mape zagađenosti, gde se pliva u vodi i fekalijama, gde narod nestaje sve progresivnije mi ulažemo silan napor da održimo cenu kvadrata stana.
 
Vrh