Šta je novo?

Cene nekretnina

Pojavljuje se sve za sta je overen ugovor kod Notara i za sta je izvrsen promet.
 
@Defke, da li si video tvoj stan na cenenekretnina, ili bilo koji ugovor za tvoju zgradu?

Prelistao sam par meseci u nazad i nisam video ni jedan ugovor u vezi tvoje zgrade, ako ne grešim.
Nema nista za moju zgradu, mi smo potpisali predugovore, ugovori su tek na 80%, cak se ni kes kupovine jos ne pojavljuju.
 
Novoodobreni stambeni krediti po mesecima, u milionima evra.
Izvor: https://www.nbs.rs/export/sites/NBS_site/documents/statistika/monetarni_sektor/SBMS18.xls
Dinarski iznosi prevedeni u EUR po kursu 117.4 radi aproksimacije (kurs nije varirao +/- 0.2 od toga)
Mesec
2021.
2022.
2023.
Januar
81​
69​
66​
Februar
82​
77​
59​
Mart
107​
105​
72​
April
127​
88​
61​
Maj
92​
94​
63​
Jun
119​
93​
67​
Jul
94​
83​
58​
Avgust
90​
88​
Septembar
93​
91​
Oktobar
94​
91​
Novembar
93​
97​
Decembar
107​
105​
Ukupno
1,180
1,080
445
Za period Jan-Jul
703
609
445


1693914937913.png
 
Poslednja izmena:
Novoodobreni stambeni krediti po mesecima.
Izvor: https://www.nbs.rs/export/sites/NBS_site/documents/statistika/monetarni_sektor/SBMS18.xls
Dinarski iznosi prevedeni u EUR po kursu 117.4 radi aproksimacije (kurs nije varirao +/- 0.2 od toga)
Mesec
2021.
2022.
2023.
Januar
81​
69​
66​
Februar
82​
77​
59​
Mart
107​
105​
72​
April
127​
88​
61​
Maj
92​
94​
63​
Jun
119​
93​
67​
Jul
94​
83​
58​
Avgust
90​
88​
Septembar
93​
91​
Oktobar
94​
91​
Novembar
93​
97​
Decembar
107​
105​
Ukupno
1,180
1,080
445
Za period Jan-Jul
703
609
445
Em je 40% manje u vrednosnom iznosu, a u broju jedinica još i više pošto su cene znatno višlje nego 2021 ili 2022. Tako da se mnogo manje jedinica kupilo na stambeni kredit. I to je evidentno. Čak se i iznos po meseci stabilizovao na oko 60miliona eura +-.

Svaka čast Djunis na ovim informacijama. Zadnji kvartal 2023 će biti jako značajan.
 
Otprilike 27% smanjen broj kredita za period jan-jul u odnosu na prošlu godinu, što je negde u liniji sa padom prometa od 30%.
 
Em je 40% manje u vrednosnom iznosu, a u broju jedinica još i više pošto su cene znatno višlje nego 2021 ili 2022. Tako da se mnogo manje jedinica kupilo na stambeni kredit. I to je evidentno. Čak se i iznos po meseci stabilizovao na oko 60miliona eura +-.

Svaka čast Djunis na ovim informacijama. Zadnji kvartal 2023 će biti jako značajan.
Da. Mogli bi da u pregled uključimo i efekat međugodišnjeg rasta cena.
Npr 2022/2021 je 10%
2023/2022 20%?
 
Otprilike 27% smanjen broj kredita za period jan-jul u odnosu na prošlu godinu, što je negde u liniji sa padom prometa od 30%.
I meni to ide u prilog tezi da kreditne kupovine, pogotovu starogradnje, imaju efekat multiplikatora.
Tj. svakih 10 kreditnih kupovina napravi (potpuno ili delimično) još (lupam) 3-7 keš kupovina. Pa od tih 3-7 bude još 1-3, itd.
 
I meni to ide u prilog tezi da kreditne kupovine, pogotovu starogradnje imaju efekat multiplikatora.
Tj. svakih 10 kreditnih kupovina napravi (potpuno ili delimično) još (lupam) 3-7 keš kupovina. Pa od tih 3-7 bude još 1-3, itd.
Recimo da je ta teza tačna, važila je i pre skoka cene kredita. To je ok, al je manje važno.

Smisao komentara sutraw-a je bio da je pad kredita u direktnoj relaciji sa padom prometa.
 
Kako komentarišeš @djunis82 ?
Recimo da je ta teza tačna, važila je i pre skoka cene kredita. To je ok, al je manje važno.

Smisao komentara sutraw-a je bio da je pad kredita u direktnoj relaciji sa padom prometa.
-27% je smanjenje VREDNOSTI odobrenih kredita.
Koliko pojedinačnih stambenih kredita manje, možemo nagađati.
Recimo da je međugodišnji (2023/2022) rast cena stanova 20%, to bi dalo -39% pad BROJA odobrenih stambenih, tj. kreditnih kupovina.

U tom smislu, manje kreditnih kupovina će, dejstvom multiplikatora, smanjiti i broj gotovinskih kupovina.
Ali to nije trenutni, već efekat odloženog dejstva
 
Moj komentar je implicirao vezane kupovine. U nekom od tekstova koji stalno izlaze sa komentarima analitičara iz industrije sam pročitao da svaka kreditna kupovina u proseku generiše još 3-5 vezanih kupovina. Sad koliko je to istina...Svakako ovo smanjenje odobrenih kredita je negde u korelaciji sa padom prometa, samo teško je reći egzaktno kakvoj.
 
-27% je smanjenje VREDNOSTI odobrenih kredita.
Koliko pojedinačnih stambenih kredita manje, možemo nagađati.
Recimo da je međugodišnji (2023/2022) rast cena stanova 20%, to bi dalo -39% pad BROJA odobrenih stambenih, tj. kreditnih kupovina.
Hvala na računici. 39% se relativno poklapa sa YoY padom prometa po velikim gradovima, za koje je najeci broj kredita išao.

Naravno, nekoliko procenata pada kredita mora da se desi i zbog poskupljenja kredita, malo više poslovne neizvesnosti, pada zarada nekih industrija i drugog.
 
Poslednja izmena:
Mislim, ovde neki pisu ko bi sta trebalo da radi, kao da svako pojedinacno za sebe ne zna da uporedi svoju platu, troskove, kiriju i potencijalnu ratu za kredit i donese odluku. Kao da niko ne zna da ako placas kiriju tebi stan ne ostaje, a ako placas ratu za stan tebi stan ostaje. Svi to znaju, nisu ljudi glupi. A samim tim nisu ni glupi da nasedaju i na neke druge price poput agencijske FOMO propagande.
Slažem se ali onda ne treba svaki drugi post da bude "bolje plaćati kiriju jer možeš da predješ u drugi stan, nemaš opterećenje rate..." i slično. Verovatno od ljudi koji su stanodavci.
Realno ako gledas, ti koji su 2010. govorili da nije vreme za kupovinu i jesu bili u pravu. Cene su padale do 2015. godine, sto znaci da se isplatilo cekati tih godina :) Tek posle je krenuo rast, i bio je relativno spor, (sto znaci da ni tad nije bilo potrebe za zurbom) do pre mozda 3 godine kad je bio veci rast. Tj. mozda bi bilo bolje reci ne da su u pravu da "nije pravo vreme za kupovinu" nego da "ne treba zuriti".
Mislim da ne postoji "pravo vreme za kupovinu", ali postoje situacije kad treba kupovati samo "ako bas moras". Kad je pravo vreme za kupovinu, o tome se moze suditi samo ako gledas unazad, i to je u velikoj meri individualna kategorija, ali postoje situacije kad je jednostavno pametno "ne zuriti ako nemas potrebe da zuris", a mislim da je sad takvo vreme.
Bum postova "nije vreme za kupovinu" i "cene su u balonu" se desio od 2016/2017te. Taj ko je odlučio "da ne žuri" od tog vremena se lepo naplaćao kirija i dočekao mnogo veće cene. Sa poslednjom rečenicom se slažem, trenutno, ako nema potrebe da se žuri i ima mesta kalkulisanju bolje je malo sačekati. Cene ne idu ka gore, promet pada.
 
Ako je veza između broja novih kredita i broja evidentiranih kupoprodaja uopšte na RGZ-u linearna (sa koeficijentom sličnim iz meseca u mesec) ili ako je čak sa naizgled potpuno nasumičnim koeficijentom onda je to sa poprilično velikom verovatnoćom pokazuje da vezane kupovine nisu česte i da ne preovlađuju na tržištu.
 
Zanimljivo, razno razni krš stanovi u bloku 44 se već godinu dana prodaju za 3k€/m2+ a sad je pre koji dan izašao kompletno renoviran i delimično opremljen stan za 2500€/m2, spustiš za još 10% - 15% i dodješ do cene iz 2019/2020…


EDIT: Zapravo, za 2200€/m2 - 2500€/m2 si u bloku 44 u 2020. mogao da dobiješ samo stan kome je potrebno renoviranje
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo, razno razni krš stanovi u bloku 44 se već godinu dana prodaju za 3k€/m2+ a sad je pre koji dan izašao kompletno renoviran i delimično opremljen stan za 2500€/m2, spustiš za još 10% - 15% i dodješ do cene iz 2019/2020…


EDIT: Zapravo, za 2200€/m2 - 2500€/m2 si u bloku 44 u 2020. mogao da dobiješ samo stan kome je potrebno renoviranje
Ovo su vec normalne cene ali ipak za ove velike stanove. Sad cekamo i normalne cene za manje stanove.
 
Vrh