Šta je novo?

Cene nekretnina

Za US tržište to može biti i istina, ali mislim da kod nas cene nemaju gde gore više. To je čak i onaj agent za nekretnine iz City Experta rekao skoro, da ni oni ne vide gde bi cene više rasle jer je i ovaj nivo sad previše jak za profil prosečnog kupca kod nas. Investiciono svakako više nema računa da se kupuje jer je RoI na renti očajan (a bio je i pre rasta).

U najgorem slučaju videćemo pad kamatnih stopa i stagnaciju cena, što opet znači da je bolje čekati.
 
Izgleda da od metroa nema nista ni u ovoj deceniji.

Ispade jos jedan kec iz rukava. Znaci ko god je kupovao neke periferije u nadi da mu tu prodje metro morace da ceka neki sledeci ciklus da se nahajpuju cene.

E jbg. Izgleda da ce Mirjevo 5K morati da saceka barem do 2050 (i slovima dvehiljadepedest-e). Evo jedan zanimljiv info vezano za pad cena iz prve ruke prodavca. Dva stana gotovo identicna jedan iznad drugog, prvi je prodat u peak-u za 150K a drugi je skoro na trzistu i to oglasen za 140K i niko ne zove. U pitanju je kraj kod opstine Novi Beograd.
 
Bilo bi zanimljivo znati info da li su sajtovi za nekretnine doživeli pad posete, sesija, click rate itd. Mozda bi @Wolf mogao da kaže jel beleži pad kod njega na sajtu ili ne, vidim da si postavio GA i GTM 🙂
 
Drugar stručnjak za nekretnine i prodavac nekretnina u većoj Beogradskoj agenciji kaže da ako se ovako nastavi moraće da menja posao
Kaže lako je vlasniku, nakupio se, smanjice broj agenata i to je to..a ja?
On dva meseca živi od onoga sto je ustedeo prošle godine … prodaja stala
 
Drugar stručnjak za nekretnine i prodavac nekretnina u većoj Beogradskoj agenciji kaže da ako se ovako nastavi moraće da menja posao
Kaže lako je vlasniku, nakupio se, smanjice broj agenata i to je to..a ja?
On dva meseca živi od onoga sto je ustedeo prošle godine … prodaja stala
Odakle vama ljudima toliko drugara agenata za nekretnine kad ih mrzite toliko, da mi je znati.
 
S
Ovo i ja mislim, ne vidim drugo objašnjenje. Bankari nisu spremni da se klade da će kamatne stope ostati na ovom nivou kroz godinu -dve. Opet, to ne znači da će tačno tako da bude, ali očigledno niko mnogo ne veruje u "zvanične prognoze" centralnih banaka. Njima uopšte nije problem da okrenu ćurak naopako u trenutku. Gledajući na taj način, itekako ima smisla pričekati pola godine-godinu, naročito ukoliko čovek veruje i u pad cena. Namerno koristim izraz "verovanje", jer to je ono što se meni čini mogo korisnije og logike i analiza u ovakvom vremenu...
Meni skroz ima smisla takva strategija.
U mom slucaju mi je to bio razlog za kupiti sada, jer ako mi rata sada odgovara, ocekujem da odavde ide samo na bolje, odnosno da ostane ista ili pada. Ali da kupujem kao investiciju, verovatno bih izabrala da sacekam malo.
 
Jel u planu i srednja škola?
Iako već postoji srednja škola u Čajetini koja je udaljena oko 8 minuta busom, postoji ideja za srednjom školom i na samom Zlatiboru. S obzirom da se tu planira sportsko-obrazovno-duhovni sadržaji, možda je smeste na imanju manastira Hilandar koje je na 5 minuta busom od centra...videćemo


Prva svetski poznata hotelska grupa Karizma ulazi na Zlatibor, premijum segment nastavlja lagani razvoj
 
Izlazimo, krećemo se. Komuniciramo sa ljudima iz okruženja.Imamo razvijen socijani život.
Odatle.
Ne blejimo ceo dan na forumu i vrtimo besmislene brojke u krug ako neki autistični savanti.
Ako ne shvatas brojke ne znaci da su besmislene. Nadji nekog drugara da ti ih objasni onda haha :)

I nije da ne blejis nego si stidljiv malo:
Ćao, nov sam na forumu ali čitam ovu temu godinama.
Nije mi se uključivalo jer nisam imao te ’’krtine’’ da napišem a i zanimljivije mi bilo da čitam.Ako mi ne objave ovo nema ni veze.
 
I meni je iz agencije receno da je interesovanje drasticno opalo, da uticu na prodavce da koriguju cenu, ali da su prodavci veoma tvrdoglavi. Kao sto sam napisao, mislim da se agencijama obija o glavu to sto su hajpovali prodavce poslednjih nekoliko godina i da sad ne mogu da im objasne da dolazi trziste kupaca.
 
Iako već postoji srednja škola u Čajetini koja je udaljena oko 8 minuta busom, postoji ideja za srednjom školom i na samom Zlatiboru. S obzirom da se tu planira sportsko-obrazovno-duhovni sadržaji, možda je smeste na imanju manastira Hilandar koje je na 5 minuta busom od centra...videćemo


Prva svetski poznata hotelska grupa Karizma ulazi na Zlatibor, premijum segment nastavlja lagani razvoj
Kako je rešena zdravstvena zaštita na Zlatiboru, jesu počeli da otvaraju privatne klinike? Pošto onaj čemer od ambulante u Čajetini ipak ne priliči premium turističkoj destinaciji.
 
I meni je iz agencije receno da je interesovanje drasticno opalo, da uticu na prodavce da koriguju cenu, ali da su prodavci veoma tvrdoglavi. Kao sto sam napisao, mislim da se agencijama obija o glavu to sto su hajpovali prodavce poslednjih nekoliko godina i da sad ne mogu da im objasne da dolazi trziste kupaca.
Sva sreća pa prodavci mogu da čekaju godinama, za razliku od kupaca. FOMO kod prodavaca ne postoji.
 

 
Drugar stručnjak za nekretnine i prodavac nekretnina u većoj Beogradskoj agenciji kaže da ako se ovako nastavi moraće da menja posao
Kaže lako je vlasniku, nakupio se, smanjice broj agenata i to je to..a ja?
On dva meseca živi od onoga sto je ustedeo prošle godine … prodaja stala
Zamisli da nije štedeo već da je slušao kolege i ulagao dalje u nekretnine.
 
Sva sreća pa prodavci mogu da čekaju godinama, za razliku od kupaca. FOMO kod prodavaca ne postoji.
Mislim da FOMO uvek postoji na obe strane, jer ako zelis da prodas nekretninu i ne zelis da korigujes cenu za 10% recimo, mozes doci u situaciju da za godinu ili 2 moras da spustis 20%. A faktor inflacije je svakako tu. Poenta je sto niko ne zna sta ce se desavati u narednih godinu, dve, tri, ovde se samo predvidja ili nagadja. Kad budem krenuo u konkretne pregovore, javicu kako stoje stvari.
 
Ne, ne, lagano ja sve shvatam kada piše razuman, kredibilan čovek.
Kada neko napiše da je nešto čuo, saznao, video ne napadaj nego pusti ljude da pričaju.Ovde smo da čujemo to a ne tvoje vapaje za pažnjom.
Ne napada niko ni tebe za tvoje interpretacije interpretacija koje samo tvoja mikro klika odobrava.
 
Mislim da FOMO uvek postoji na obe strane, jer ako zelis da prodas nekretninu i ne zelis da korigujes cenu za 10% recimo, mozes doci u situaciju da za godinu ili 2 moras da spustis 20%. A faktor inflacije je svakako tu. Poenta je sto niko ne zna sta ce se desavati u narednih godinu, dve, tri, ovde se samo predvidja ili nagadja. Kad budem krenuo u konkretne pregovore, javicu kako stoje stvari.

Videćemo neki pad starogradnje nadam se u narednih 2-3 kvartala, ali novogradnja će se tvrdoglavo držati koliko god je moguće, pogotovo ako ECB bude najavio pad kamata u 2024.

Doduše, mislim da masa ovih oglašenih stanova u starogradnji po nerealno visokim cenama je APP šema prodavaca koji se nadaju da mogu da zavaljaju svoju šupu za velike pare i da će to nestati sa tržišta ako budu pale cene.
 
Jos kaže da prosečan prodavac im kaže “Da ja stavim ovoliko, možda naleti neka bu****”
Možda naiđe neka bu**** ali bu**** sa parama je sve manje.
I meni je iz agencije receno da je interesovanje drasticno opalo, da uticu na prodavce da koriguju cenu, ali da su prodavci veoma tvrdoglavi. Kao sto sam napisao, mislim da se agencijama obija o glavu to sto su hajpovali prodavce poslednjih nekoliko godina i da sad ne mogu da im objasne da dolazi trziste kupaca.
Kapiram da prosečni prodavac starogradnje nije opterećen kreditom, to je uglavnom nasleđena nekretnina pa odvali neku visoku cenu po principu APP, ne gori mu pod nogama to što pre da proda. Takvo stanje može da traje godinama, dok likvidnost na tržištu presušuje i promet vrtoglavo pada.
 
Vrh