Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo su vec normalne cene ali ipak za ove velike stanove. Sad cekamo i normalne cene za manje stanove.
U Bloku 44 su uglavnom oko 100 kvadrata stanovi, tu i tamo poneki koji je oko 80 kvadrata. Svi su skoro bili u izvornom stanju sa namestajem iz praistorije, pa su isli za oko 3000€/m2. Ovaj je veliko iznenadjenje.

Znači, ako se ovaj prodaje za 2500€/m2 dal su svi ostali u bloku 44 onda APP varijanta i precenjeni? Da li im je onda “realna” vrednost ispod 2000€/m2?
 
U Bloku 44 su uglavnom oko 100 kvadrata stanovi, tu i tamo poneki koji je oko 80 kvadrata. Svi su skoro bili u izvornom stanju sa namestajem iz praistorije, pa su isli za oko 3000€/m2. Ovaj je veliko iznenadjenje.

Znači, ako se ovaj prodaje za 2500€/m2 dal su svi ostali u bloku 44 onda APP varijanta i precenjeni? Da li im je onda “realna” vrednost ispod 2000€/m2?
Znaci ovom da stavis kes na sunce dao bi za 2350-2400 po kvm.
 
Ono sto se, barem na trzistu nekretnina u Nisu, znacajno promenilo u poslednje 3-4 godine jeste sledece:
  • Cene stanova u izgradnji na dobrim lokacijama su bile 800-900 evra, sad su oko 2.000 evra, prakticno uopste ne postoji popust za kupovinu u izgradnji, jedino sto u slucaju solidne traznje inevstitor jos dodatno nize cenu u toku izgradnje pa mozes da racunas da si nesto malo jeftinije kupio ako si kupio u izgradnji, ali to je relativno zanemarljiva usteda. Nisam siguran kakva je sad situacija s obzirom na veliki pad traznje. Uglavnom, iako statisticki cene jesu mozda porasle u skoro istom procentu kao i zarade, i ako ignorisemo efekat kamatnih stopa, cene stanova u izgradnji su vece skoro 150%.
  • Cene vecih stanova su bile jeftinije po m2 u odnosu na manje stanove, sad te razlike skoro da uopste i nema.
Ne znam kakvi su bili prodavci poslednjih godinu-dve dana dok je trajao ovaj hype, ali sam iz prica stekao utisak da su jako tesko spustali cene u odnosu na one iz oglasa.
Tako da, koliko god neki pricali da je odnos cena i plata isti, i da je razlika samo u kamatnim stopama, ipak se ne bih slozio.
Ono sto ja licno ocekujem u narednom periodu, barem za pocetak, to je bukvalno vracanje na period od pre 3+ godina:
  • Nize cene u izgradnji
  • Nize cene po m2 za vece stanove
  • Lakse spustanje cena stanova u oglasima
A koliko ce to izazvati pad cene statisticki i da li cemo imati i generalni pad cena svih nekretnina, videcemo, ali i ove promene bi mnogo znacile.
 
Ono što sam ja primetio u zadnjih nedelju dana da se odjednom pojavio veći broj manjih stanova (tipa novogradnja ili nedavno izgrađenih) koje prodaju vlasnici:



Po meni to znači da oni koji su kupili s željom da zarade sada su ih stavili na tržište sa željom da se što pre proda po ovim cenama. Još se cene za novije vrte oko 3800 e kvm (i nema povrata PDVa jer zvanično se vode kao "starogradnja" iako neki nisu ni useljeni...

U svakom slučaju više nisu nenormalne cene za izgrađene stanove tipa 5k+ po kvm.
 
Ono što sam ja primetio u zadnjih nedelju dana da se odjednom pojavio veći broj manjih stanova (tipa novogradnja ili nedavno izgrađenih) koje prodaju vlasnici:
Interesantni su delovi teksta oglasa.

U kompleksu nema lokala i poslovnog prostora, potpuna privatnost. (za razliku od West kule i West 65)
Stan ima otvoren pogled, ne gleda u zgradu kao većina u Bloku 65.
Ne saradjujem sa agencijama.


Ćovek ne voli agencije, West kulu i blok 65 generalno.



Po meni to znači da oni koji su kupili s željom da zarade sada su ih stavili na tržište sa željom da se što pre proda po ovim cenama. Još se cene za novije vrte oko 3800 e kvm (i nema povrata PDVa jer zvanično se vode kao "starogradnja" iako neki nisu ni useljeni...

U svakom slučaju više nisu nenormalne cene za izgrađene stanove tipa 5k+ po kvm.
 
Poslednja izmena:
Po meni to znači da oni koji su kupili s željom da zarade sada su ih stavili na tržište sa željom da se što pre proda po ovim cenama.

Što ima smisla, jer trenutno nije realno da cene rastu više od ovoga. S druge strane, ako krenu da padaju cene, moguće je da ćemo videti vlasnike da povuku ove nekretnine sa oglasa.
 
Interesantni su delovi teksta oglasa.

U kompleksu nema lokala i poslovnog prostora, potpuna privatnost. (za razliku od West kule i West 65)
Stan ima otvoren pogled, ne gleda u zgradu kao većina u Bloku 65.
Ne saradjujem sa agencijama.


Ćovek ne voli agencije, West kulu i blok 65 generalno.


Malo mu ispucao zid...

A ima i neke mrlje po plafonima na par mesta

#gds

zid.png
 
Kakva li će biti razlika za stanove kupljene 2022. i 2025., analitičaru naš?
 
Ma naravno, lik samo ide na FOMO priču, kao i mnogi ovde, u nedostatku argumenata i logike.

Pa će sad kao da bude trend uvek kao u periodu 2019. - 2022. i ništa drugo ne postoji.

A svi su veverice...
 
Pokusavam da zamislim profil kupca tog stana u bloku 44, petoclana porodica, u startu za ucesce i namestaj 70.000 i rata 1200 evra na 30 godina.
 
Pokusavam da zamislim profil kupca tog stana u bloku 44, petoclana porodica, u startu za ucesce i namestaj 70.000 i rata 1200 evra na 30 godina.
Koji je profil kupca tvog stana koji prodajes Olivere?
Mora da je neki drugi profil posto je cena po kojoj prodajes 3k. Kojem profilu si prilagodio cenu svog stana? Taj isti kojeg ocekujes da kupi od tebe ce da kupi i to u bloku 44.
 
Pokusavam da zamislim profil kupca tog stana u bloku 44, petoclana porodica, u startu za ucesce i namestaj 70.000 i rata 1200 evra na 30 godina.
70.000 šta? Dinara, eura?

EDIT: Sad sam sakpirao da “za ucesce i namestaj” Samo ne znam kako za namestaj 20k € kad i stanu po svemu sudeci fali samo garnitura, trpezarijski sto i televizor. Pre bih rekao nekih 10k
 
Ako su cene porasle od 2006. do 2008., ko zna koliko ce porasti od 2008. do 2015. :)
Nisi razumeo ono što sam hteo da kažem, cene su već nakon sredine 2020. počele strmoglavo da rastu zbog raznoraznih faktora koji se u to vreme nisu mogli predvideti (Korona, inflacija, rat u Ukrajni, itd.) Međutim, ovde se govori o ljudima koji su kupili u Q2 2022. nakon što su svi ovi faktori koji su doprineli rastu bili već uveliko poznati. U to vreme, svi trezveni umovi ovog foruma pisali su da je stanje neodrživo i da sledi pad. Razumem da je neko ko je kupio 2019. profitirao ni kriv ni duzan, ali ako je neko ko je kupio toliko kasno nakon samo 15 meseci ocekuje toliku zaradu, onda stvarno kapa dole za dobar investicioni osecaj.
 
Nisi razumeo ono što sam hteo da kažem, cene su već nakon sredine 2020. počele strmoglavo da rastu zbog raznoraznih faktora koji se u to vreme nisu mogli predvideti (Korona, inflacija, rat u Ukrajni, itd.) Međutim, ovde se govori o ljudima koji su kupili u Q2 2022. nakon što su svi ovi faktori koji su doprineli rastu bili već uveliko poznati. U to vreme, svi trezveni umovi ovog foruma pisali su da je stanje neodrživo i da sledi pad. Razumem da je neko ko je kupio 2019. profitirao ni kriv ni duzan, ali ako je neko ko je kupio toliko kasno nakon samo 15 meseci ocekuje toliku zaradu, onda stvarno kapa dole za dobar investicioni osecaj.
“Kapa dole za dobar investicioni osecaj.” Kapa dole jer je oglasio stan za 1000€ po kvadratu nakon sto ga je kupio u 2022 Q2?! Hahahaha neverovatno sta sve necu procitati…
 
Nisi razumeo ono što sam hteo da kažem, cene su već nakon sredine 2020. počele strmoglavo da rastu zbog raznoraznih faktora koji se u to vreme nisu mogli predvideti (Korona, inflacija, rat u Ukrajni, itd.) Međutim, ovde se govori o ljudima koji su kupili u Q2 2022. nakon što su svi ovi faktori koji su doprineli rastu bili već uveliko poznati. U to vreme, svi trezveni umovi ovog foruma pisali su da je stanje neodrživo i da sledi pad. Razumem da je neko ko je kupio 2019. profitirao ni kriv ni duzan, ali ako je neko ko je kupio toliko kasno nakon samo 15 meseci ocekuje toliku zaradu, onda stvarno kapa dole za dobar investicioni osecaj.
To sto smo imali rast u jednom periodu ne znaci da ce se nastaviti.
Kao drugo, ovo je APP oglas, trenutno se Petica u novogradnji pridaje za 2.800 evra (pre mesec dana prodat), znaci mozda 1% rasta za godinu dana, a kao starogradnja se prodaju za 2.900, 3.200. Znaci, ovaj moze da peva ako izvuce 3k e /m2.
1693931129039.png
 
Poslednja izmena:
Ono što sam ja primetio u zadnjih nedelju dana da se odjednom pojavio veći broj manjih stanova (tipa novogradnja ili nedavno izgrađenih) koje prodaju vlasnici:



Po meni to znači da oni koji su kupili s željom da zarade sada su ih stavili na tržište sa željom da se što pre proda po ovim cenama. Još se cene za novije vrte oko 3800 e kvm (i nema povrata PDVa jer zvanično se vode kao "starogradnja" iako neki nisu ni useljeni...

U svakom slučaju više nisu nenormalne cene za izgrađene stanove tipa 5k+ po kvm.
Ovo bas deluju kao app cene, ali valja ispratiti pa videti da li se i za koliko prodalo.
 
Vrh