Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije Beograd za svakoga, jeftiniji život se može naći u tem Somboru, Vlasotincu, Kuršumliji, Prijepolju, Kragujevcu, Leskovcu. Kirije su pristupačne, stan od 50 kvadrata se nadje za 100 ili 150 eura. Kuće su isto po sličnoj ceni.
Ako je neko živeo u Nižnjem Novgorodu, Saransku, Rostovu na Donu, Jekaterinburgu, Vladivostoku, sve to može da preslika za neki svoj grad-ekvivalent u Srbiji i prilagodi svoj džep.

Ruku na srce, Rusa je sve manje, skupa smo zemlja, skuplja nego u EU, a plate nisu neke... znaju da računaju odlično.
Da li je bolje ziveti u Beogradu sa platom od 700 evra i kirijom od 400 evra ili u Vlasotincu sa platom od 0 dinara i bez troskova kirije za stan jer imas svoj stan/kucu? Ljudi sa razlogom odlaze u vece gradove jer u manjim mestima prakticno nema perspektive. S obzirom da Beograd postaje sve skuplji, veca je verovatnoca da taj neko ode za inostranstvo nego da se vrati u svoje mesto bez ikakve perspektive. Naravno, ima izuzetaka ako neko radi remote, ako se uglavnio u neko javno preduzece preko stranke, ali za one koji nisu iz te price i one koji gledaju buducnost povratak u manje mesto nije resenje, mozda jeste kratkorocno, ali dugorocno mnogi nazalost zele da pobegnu iz takvih mesta.
 
Prijatelj izdaje apartmane i stanove po crnogorskoj obali. Mnogi Rusi su došli sa parama, ali nije neka lova. Polako je krckaju.
Nisu klošarski Rusi, znaju engleski jezik tečno i imaju struku. Neki rade remote.
Slično je kao u Srbiji.
Ali neki ne rade apsolutno ništa. Samo čekaju da prodje rat i valjda da se vrate tamo odakle su došli.
Takvima je svejedno gde se nalaze, samo da je mirno i niska cena kirije. Bio on u Beogradu ili Vranju.

P.s. jedan Rus koji je uzeo smeštaj čeka vizu za USA. Na duže staze mnogi će otići, realno...
 
Prijatelj izdaje apartmane i stanove po crnogorskoj obali. Mnogi Rusi su došli sa parama, ali nije neka lova. Polako je krckaju.
Nisu klošarski Rusi, znaju engleski jezik tečno i imaju struku. Neki rade remote.
Slično je kao u Srbiji.
Ali neki ne rade apsolutno ništa. Samo čekaju da prodje rat i valjda da se vrate tamo odakle su došli.
Takvima je svejedno gde se nalaze, samo da je mirno i niska cena kirije. Bio on u Beogradu ili Vranju.

P.s. jedan Rus koji je uzeo smeštaj čeka vizu za USA. Na duže staze mnogi će otići, realno...
Verovatno im roditelji rade u Rusiji i šalju novac. Cilj je da izbegnu mobilizaciju i prežive rat. Podržavam jer ko je lud da izgubi glavu da bi se neki ološ tamo obogatio.

Da li poznajete nekoga ko je digao kredit da bi kupio stan i izdavao ga Rusima po visokoj ceni?
 
Prijatelj izdaje apartmane i stanove po crnogorskoj obali. Mnogi Rusi su došli sa parama, ali nije neka lova. Polako je krckaju.
Nisu klošarski Rusi, znaju engleski jezik tečno i imaju struku. Neki rade remote.
Slično je kao u Srbiji.
Ali neki ne rade apsolutno ništa. Samo čekaju da prodje rat i valjda da se vrate tamo odakle su došli.
Takvima je svejedno gde se nalaze, samo da je mirno i niska cena kirije. Bio on u Beogradu ili Vranju.

P.s. jedan Rus koji je uzeo smeštaj čeka vizu za USA. Na duže staze mnogi će otići, realno...
32000 Ukrajinaca je trenutno u CG što je najveci procenat u Evropi u odnosu na lokalno stanovnistvo.
 
Pa zar nisi ti analitičar? :)

  1. Prvo, nepristupačni gradovi se računaju kroz odnos primanja i cene, a ne samo cene.
  2. Drugo, raspitaj se da li tek tako remote radnici mogu da nastave da rade kao i do sada ("nema veze što ste Rusi, niste u Rusiji"), ili prave razne vratolomije da bi obezbedili isti, ili našli novi posao iz Srbije.
  3. Već su ti odgovorili za kvalitet gradnje u Rusiji, a i stvarno, porediti ta dva grada sa Beogradom je maltene kao porediti Pariz sa Sarajevom.
Moskva i st Peter su nepristupacniji od Beograda bas kroz odnos primanja i cene, jednu od retkih u Evropi koji to jesu. U apsolutnom cenama tek.
 
U vezi ove trenutne krize bankarske krize jedna stvar mi nije jasna. Poslednjih 200 godina bukvalne sve oblasti nauke i tehnologije su napredovale sem bankarskog sistema.

Sada u 2023 pored silnih kompjutera i experata dogodi se da propadne jedna od vecih banaka u svetu. Ne znam sa cime da uporedim, ali kao kada bi se gradio neki najveci aerodrom na svetu, i posle 10 godina gradnje svi ti silni experti shvate da je napravljen u krateru ugasenog vulkana i da tu nema uslova za sletanje .... i nikom nista, ajmo dalje u sledeci krater.

Mozda vi znate, ali ja nisam cuo da igde postoje ovakva provaljivanja sem u bankarskom sistemu.
 
Prodaja stanova nije bila manja poslednjih 30 godina, zvanična informacija.
Volim ovaj redemption arc Kaće Lazarević u poslednjij sezoni.

Od ‘manipulatora koji širi paniku kod ovog napaćenog naivnog naroda’ do ‘zvanične informacije’.

Čekam sledeći plot twist koji će je vratiti u negativce.
 
U vezi ove trenutne krize bankarske krize jedna stvar mi nije jasna. Poslednjih 200 godina bukvalne sve oblasti nauke i tehnologije su napredovale sem bankarskog sistema.

Sada u 2023 pored silnih kompjutera i experata dogodi se da propadne jedna od vecih banaka u svetu. Ne znam sa cime da uporedim, ali kao kada bi se gradio neki najveci aerodrom na svetu, i posle 10 godina gradnje svi ti silni experti shvate da je napravljen u krateru ugasenog vulkana i da tu nema uslova za sletanje .... i nikom nista, ajmo dalje u sledeci krater.

Mozda vi znate, ali ja nisam cuo da igde postoje ovakva provaljivanja sem u bankarskom sistemu.
Iskreno, ja ne pratim previse situaciju, ali ima tu vise stvari u igri. Ali situaciju mozda najvise objasnjavaju poznate fraze: "privatizacija profita, socijalizacija gubitaka" i "previse veliki da bi propao" kad su banke u pitanju. Zbog toga su banke spremnije da preuzimaju rizike, i dok god ostvaruju profit oni ga izvlace iz banke, kad ostvare gubitak onda svi moramo da ih spasavamo. Samo sto mislim da u slucaju aktuelne krize banke nemaju toliko veliku ulogu kakvu su imale 2008. Koliko ja vidim, mnoge banke su opreznije, povecane su rezerve koje banke moraju da imaju da bi se smanjio izlozenost riziku, ali izgleda nije uvedena mera koja obavezuje banke na ogranicenje rizika putem diversifikacije svojih plasmana. I sad ce verovatno to uvesti. Pa ce za 10 godina opet biti neka kriza jer su banke ulagale recimo samo na odredjena trzista, pa ce onda uvesti mere da banke moraju diversifikovati svoja ulaganja na razlicita trzista. Ono sto bi i moja baba smislila kako treba upravljati rizikom to moze svako da smisli i sad, ali se uvek ostavi prostor da banka moze da rizikuje i uzima ekstra profite bez velike bojazni od gubitaka jer se zna da ce to uglavnom neko pokriti. Znaci, nije da se neke stvari ne znaju, nego se namerno prave takvim da bi mogle da se rade neke stvari.
 
Iskreno, ja ne pratim previse situaciju, ali ima tu vise stvari u igri. Ali situaciju mozda najvise objasnjavaju poznate fraze: "privatizacija profita, socijalizacija gubitaka" i "previse veliki da bi propao" kad su banke u pitanju. Zbog toga su banke spremnije da preuzimaju rizike, i dok god ostvaruju profit oni ga izvlace iz banke, kad ostvare gubitak onda svi moramo da ih spasavamo. Samo sto mislim da u slucaju aktuelne krize banke nemaju toliko veliku ulogu kakvu su imale 2008. Koliko ja vidim, mnoge banke su opreznije, povecane su rezerve koje banke moraju da imaju da bi se smanjio izlozenost riziku, ali izgleda nije uvedena mera koja obavezuje banke na ogranicenje rizika putem diversifikacije svojih plasmana. I sad ce verovatno to uvesti. Pa ce za 10 godina opet biti neka kriza jer su banke ulagale recimo samo na odredjena trzista, pa ce onda uvesti mere da banke moraju diversifikovati svoja ulaganja na razlicita trzista. Ono sto bi i moja baba smislila kako treba upravljati rizikom to moze svako da smisli i sad, ali se uvek ostavi prostor da banka moze da rizikuje i uzima ekstra profite bez velike bojazni od gubitaka jer se zna da ce to uglavnom neko pokriti. Znaci, nije da se neke stvari ne znaju, nego se namerno prave takvim da bi mogle da se rade neke stvari.
Nisam se ni ja udubljivao previse, jer je postalo predvidivo i dosadno prilicno. 3 čoveka izazovu krizu na globalnom nivou ... vazi.
 
Sorry,
Među najgorima smo po korupciji u Evropi (videh samo jednu ili dve države u Evropi koje su gore od nas).

Ima dosta afričkih zemalja koje su gore po korupciji od nas, zapatio se i kod njih najgori ološ na vlasti. Nisu ni imali šansu da nešto naprave od sebe jer su ih do skoro drndale kolonijalne sile. Bolje pozicije u društvu dobijali su poltroni i muljatori, koji su davali privilegije sebi sličnima. Bolji i sposobniji su bežali u normalne države, a ostala je sirotinja koja se prilagođava eto takvoj vlasti i podmicivanjem dolazi do onoga šta joj je za život neophodno.
 
Volim ovaj redemption arc Kaće Lazarević u poslednjij sezoni.

Od ‘manipulatora koji širi paniku kod ovog napaćenog naivnog naroda’ do ‘zvanične informacije’.

Čekam sledeći plot twist koji će je vratiti u negativce.
Ona jeste običan manipulator, kao i njena bratija, ali ako kaže da je toliko slaba prodaja stanova poslednji put zabeležena '93, verovatno ne laže jer su to lako proverljivi podaci. Nije luda da laže nešto šta za 5 minuta može da se proveri.
 
Ona jeste običan manipulator, kao i njena bratija, ali ako kaže da je toliko slaba prodaja stanova poslednji put zabeležena '93, verovatno ne laže jer su to lako proverljivi podaci. Nije luda da laže nešto šta za 5 minuta može da se proveri.
Pa jesu lako proverljivi podaci i za 5 minuta se vidi da je u Februaru 2023., i sa nepotpunim podacima, samo starogradnji prodato vise nego i novogradnji i starogradnji u Februaru 2015. npr. Znaci nidje veze izjava.
 
Sorry,
Među najgorima smo po korupciji u Evropi (videh samo jednu ili dve države u Evropi koje su gore od nas).

Ima dosta afričkih zemalja koje su gore po korupciji od nas, zapatio se i kod njih najgori ološ na vlasti. Nisu ni imali šansu da nešto naprave od sebe jer su ih do skoro drndale kolonijalne sile. Bolje pozicije u društvu dobijali su poltroni i muljatori, koji su davali privilegije sebi sličnima. Bolji i sposobniji su bežali u normalne države, a ostala je sirotinja koja se prilagođava eto takvoj vlasti i podmicivanjem dolazi do onoga šta joj je za život neophodno.
A vidi i Rusiju kako dobro stoji.
 
Pa jesu lako proverljivi podaci i za 5 minuta se vidi da je u Februaru 2023., i sa nepotpunim podacima, samo starogradnji prodato vise nego i novogradnji i starogradnji u Februaru 2015. npr. Znaci nidje veze izjava.
Javi se toj Kaći Lazarević, pa raspravi sa njom, ne znam na koji grad se to odnosi i na koji period konkretno misli. Wolf je preneo šta je ona danas izjavila u nekoj emisiji.

2015 je otprilike bila dno prethodne ekonomske krize, posle smo počeli da se oporavljamo. Sad smo tek na početku krize.
 
Tacno je da je 2015. bio dosta manji promet nego sad. Ali opet, sad imamo dosta vezanih kupoprodaja, tako da se jedna ista nekretnina prometuje vise puta. Takodje, to je bio period kad je bila dozvoljena trgovina neuknjizenim nekretninama, i velika je verovatnoca da se one ne nalaze u ovoj statistici. Ne kazem da je sad manji obim trgovine nego 2015., ali da statistika ne mora da bude relevantan pokazatelj barem u ovom slucaju.
Ali je dobra stvar sto su svi postali svesni da su cene dostigle neki svoj maksimum i svi ocekuju pad cene (zbog cega i agenti imaju manji obim posla), sto ce izazvati pad traznje i dovesti cene na neki normalniji nivo. Naravno, ako se opet nesto ne poremeti.
 
Javi se toj Kaći Lazarević, pa raspravi sa njom, ne znam na koji grad se to odnosi i na koji period konkretno misli. Wolf je preneo šta je ona danas izjavila u nekoj emisiji.

2015 je otprilike bila dno prethodne ekonomske krize, posle smo počeli da se oporavljamo. Sad smo tek na početku krize.
Rekla si da se lako proverava i ja sam lako proverio.

Ako ne znas na koji period i na koji grad misli, zasto u nekoliko postova ponavljas da je prodaja nikad gora u poslednjih 30 godina i da je to ‘zvanicna informacija’?
 
Rekla si da se lako proverava i ja sam lako proverio.

Ako ne znas na koji period i na koji grad misli, zasto u nekoliko postova ponavljas da je prodaja nikad gora u poslednjih 30 godina i da je to ‘zvanicna informacija’?
Voditelji je u svakoj emisiji predstavljaju kao ,, stručnjaka za nekretnine", navodno je i veštak za nekretnine na sudu, ima više važnih funkcija.

Meni je logično da neće lagati ono što može da se proveri za 5 minuta, ali će lagati sve ostalo šta nije lako proverljivo, zarad svojih interesa.

Ko si ti da se ja tebi pravdam i šta te briga uostalom.

Prenela sam ono što je neki zvaničnik rekao u nekoj emisiji, ako se tebi ne sviđa, piši joj na mail i raspravljaj se sa njom.
 
Tacno je da je 2015. bio dosta manji promet nego sad. Ali opet, sad imamo dosta vezanih kupoprodaja, tako da se jedna ista nekretnina prometuje vise puta. Takodje, to je bio period kad je bila dozvoljena trgovina neuknjizenim nekretninama, i velika je verovatnoca da se one ne nalaze u ovoj statistici. Ne kazem da je sad manji obim trgovine nego 2015., ali da statistika ne mora da bude relevantan pokazatelj barem u ovom slucaju.
Ali je dobra stvar sto su svi postali svesni da su cene dostigle neki svoj maksimum i svi ocekuju pad cene (zbog cega i agenti imaju manji obim posla), sto ce izazvati pad traznje i dovesti cene na neki normalniji nivo. Naravno, ako se opet nesto ne poremeti.
Ne verujem ni ja da bi ona smela da kaže nešto šta nije tačno, a lako se da proveriti. Ima neka caka sigurno zbog koje je februar 2023 gori od februara 2015. Možda je izuzela stanove koji nisu uknjiženi, ili novogradnju koja je kaparisana ko zna kad, a podaci tek sad ubačeni u katastar.
 
Meni se kanda čini da ti Česi ipak šalju mnogo manje posla.
👍

Imam samo jednu klijentkinju iz Češke, divna devojka🙂

A ostali likovi su uglavnom iz okruženja, naleti po neki stranac. Trenutno najviše imam domaćih, ali po pravilu oni kojima je pomoć neophodna. Nema onih koji me zovu iz čistog luksuza jer ih mrzi da nešto urade kako valja.

Imam dve nove klijentkinje od prekjuče, pa se radujem. Jedna baš dobro uči i brzo kapira, a druga isto nije loša.

Muž mi je otišao na teren, neće ga biti nekoliko dana, pa sam se smorila.

Radujem se što je prodaja nekretnina toliko pala, zaslužili smo svi mi sa ove teme da se konačno skućimo i da za godinu dve pišemo o nekim lepšim stvarima.

Botovi stavljaju zlobne komentare i ubeđuju nas da nikad nećemo skupiti dovoljno za stan, baš jadno s njihove strane, ali ima dosta takvih ljudi. Ne skupljamo pare za Rolex nego za stan.

Meni bi bilo baš odvratno sve i kada bi neko ubeđivao ljude koji skupljaju pare za Rolex da ih neće nikada skupiti, jer će ti satovi biti sve skuplji. Ako je to nečija želja, poštuj je, nemoj širiti zlobu na sve strane jer su tebi prihodi zbog manjka debila na ovoj planeti umanjeni.
 
Pošto me je @mariks pre nekih mesec dana javno blatio na temi o radnim pravima da sam loš stanodavac, da to radim iz najgorih pobuda i tsl., da pisani ugovor nisam hteo samo kako bih sebe zaštitio a da me za stanarku nije briga... Evo šta stanarka kaže o tome...

InShot_20230316_043252535.jpg


Inače je devojka milenijalac, a Novi Sad je bukvalno kao da je studentski kampus ceo grad, ja ga tako doživljavam... Ne kajem se što sam tamo kupio nekretninu pre 2 godine i raduje me što ću uvek dok ga budem izdavao samo sa mladima sarađivati...
 
Volim ovaj redemption arc Kaće Lazarević u poslednjij sezoni.

Od ‘manipulatora koji širi paniku kod ovog napaćenog naivnog naroda’ do ‘zvanične informacije’.

Čekam sledeći plot twist koji će je vratiti u negativce.
Rekla je jednu stvar za koju mi se čini da otkriva razloge zašto ovo priča. Rekla je da ljudi tvrdoglavo drže cene. Kaci i ekipi odgovara da imaju transakcije bez obzira na cenu nekretnina. Bolje da se proda stan za manje para nego da se ne proda. Čini mi se da je njena priča ovaj put usmerena na "tvrdoglave prodavce".
 
Rekla je jednu stvar za koju mi se čini da otkriva razloge zašto ovo priča. Rekla je da ljudi tvrdoglavo drže cene. Kaci i ekipi odgovara da imaju transakcije bez obzira na cenu nekretnina. Bolje da se proda stan za manje para nego da se ne proda. Čini mi se da je njena priča ovaj put usmerena na "tvrdoglave prodavce".
Da li može neko da postavi link do te vesti ili videa, nigde ne mogu da nađem poslednji Kaćin uradak. Pravim kolekciju njenih izjava.
 
Vrh