Šta je novo?

Cene nekretnina

Ekologija se shvata sasvim ozbiljno. Probaj da baciš gume od auta u običan kontejner, policija ti dođe na vrata u roku od 15 minuta.
Mogu da potvrdim ovu info. Jos posto ne smeju da to urade, ostave ih u zajedničkim prostorijama ili vešernici zgrade.
Tek o nameštaju da ne govorimo. Moraju da plate nekoga samo da im odnese na bezbedno mesto za recikliranje.
Da ostaviš veš mašinu ili stari kauč kod kontejnera - kazne su paprene ako te ulove, a kamera ili drukara na sve strane.
Šta mislite koliko ima stvari iz uvoza u Srbiji koje su faktički poklonjene? To rade ovi naši kokošari pa preprodaju po buvljacima ili KupujemProdajem, razne vitrine, krevete, ormane, gume, felne...
 
Švajcarci se ne brinu oko te banke kao mi :) govorim to jer radim za firmu čije je sedište u Švajcarskoj, niko ni da pomene danas dešavanja - radni dan prošao kao i obično, idemo dalje...
Mene ako pitaš crkavanje neke banke na drugom kraju planete teško da ima mnogo veze sa nama. Nego tu priču su dohvatili mesetari iz agencija i investitori, pa to tumače kao predznak propasti svih banaka i pokušavaju da nagovore ljude da razoroče štednju i ulazu u nekretnine.

Pošto je većina ljudi prilično naivna i neuka, retko ko uopšte ima dovoljno sumu novca ne štednji kojom bi mogao da kupi stan (veći deo štednje je već otišao u nekretnine, a ostali su sitniji ulozi).
 
Na vrhu liste nepristupačnih gradova Moskva i St. Peter. Pa nije li onda logično da je tim ljudima koji su došli ovde iz Rusije, Beograd zapravno izuzetno povoljan i da umesto u nekoj raspaloj hruščovki, ovde mogu da kupe stan u centru za sličan novac? Pri tome njima se primanja nisu smanjila usled preseljenja jer se mahom radi o remote radnicima, dakle nije li ovo što si naveo argument da cene zapravo porastu u Beogradu usled povećanje tražnje?
Pa zar nisi ti analitičar? :)

  1. Prvo, nepristupačni gradovi se računaju kroz odnos primanja i cene, a ne samo cene.
  2. Drugo, raspitaj se da li tek tako remote radnici mogu da nastave da rade kao i do sada ("nema veze što ste Rusi, niste u Rusiji"), ili prave razne vratolomije da bi obezbedili isti, ili našli novi posao iz Srbije.
  3. Već su ti odgovorili za kvalitet gradnje u Rusiji, a i stvarno, porediti ta dva grada sa Beogradom je maltene kao porediti Pariz sa Sarajevom.
 
Ja sam ovaj stan svakako i hteo da prodam, preko puta je napravljena zgrada koja mi zaklanja sunce i u kojoj je otvorena prodavnica pa je stalno neka buka zbog istovara.

Sad je idealna prilika da ga se resim.
 
Priliv para og gastarbajtera prošle godine je bio skoro 4.6 milijardi evra,a udeo stranih investicija 4,4 milijarde evra.Na to da dodamo i domaću ukupnu štednju građana od 12 milijardi evra, i preko 100 milijardi dinara,To je dovoljan novac, da održi cene nekretnina na nekom stabilnom nivou u dužem periodu.
 
Priliv para og gastarbajtera prošle godine je bio skoro 4.6 milijardi evra,a udeo stranih investicija 4,4 milijarde evra.Na to da dodamo i domaću ukupnu štednju građana od 12 milijardi evra, i preko 100 milijardi dinara,To je dovoljan novac, da održi cene nekretnina na nekom stabilnom nivou u dužem periodu.
Sto se lepo ne predstavis na kom si projektu? Mene zanima Voždovac, bolje požuri dok ne odem na Dorćol 😉
 
Priliv para og gastarbajtera prošle godine je bio skoro 4.6 milijardi evra,a udeo stranih investicija 4,4 milijarde evra.Na to da dodamo i domaću ukupnu štednju građana od 12 milijardi evra, i preko 100 milijardi dinara,To je dovoljan novac, da održi cene nekretnina na nekom stabilnom nivou u dužem periodu.
Vrlo lepo napisano, ali suštinski besmisleno.
 
Ja sam ovaj stan svakako i hteo da prodam, preko puta je napravljena zgrada koja mi zaklanja sunce i u kojoj je otvorena prodavnica pa je stalno neka buka zbog istovara.

Sad je idealna prilika da ga se resim.
Druže, stan se prodaje pre nego što krenu prekoputa prvi ašovi i krampovi. Šta si čekao do sada? :(
 
Priliv para og gastarbajtera prošle godine je bio skoro 4.6 milijardi evra,a udeo stranih investicija 4,4 milijarde evra.Na to da dodamo i domaću ukupnu štednju građana od 12 milijardi evra, i preko 100 milijardi dinara,To je dovoljan novac, da održi cene nekretnina na nekom stabilnom nivou u dužem periodu.
Vrlo lepo napisano, ali suštinski besmisleno.

Ovde je neko pisao o krizi 90-tih,ovo je u vezi sa tim,i nije besmisleno.
 
Aj vrati molim te onu tvoju sliku sa Avatara, mnogo lepo se slaže sa ovim što pišeš😉

Ne zna se šta je lepše od ta dva.

Sa klijentkinjom iz Češke se slažem odlično, dosad mi je uplatila više stotina EUR više nego što sam joj tražila, pa sam joj za poslednji rad rekla da ne mora platiti jer vidim da devojka nije pri parama.

Eto, normalni ljudi tako sarađuju, a mesetari i sendvičari dangube po forumima pišući nebuloze.
Kada bih mogao da podesim tvoj avatar, a da mora da bude iz domace serije, stavio bih Biseniju Gavrilovic, podsecas me na nju,:):):)

A sto se frilensinga tice, tu mogu reci da sam za tebe doktor, jer dve prosecne plate za rad sa ino klijentima je amaterizam.

Sto se tice cene stanova, moj stav je jasan, svaka prica o padu od 20% do kraja godine po meni je smesna, ako ni zbog cega drugog, onda zbog cinjenice da takvi padovi ne idu tako brzim tempom, mozda za par godina, ali sa ovom inflacijom, to je jednostavno nerealno. Ti ako si kes kupac, a verovatno jesi, samo gubis novac cekanjem. Ako si kreditni, onda mozes i da cekas, kosta te samo kirija. Mada ja licno ne znam da li bih danas kupio stan.
 
Kada budem imao neke konkretne inormacije,prvo ću ovde da objavim.
Nema poente pisati o nečemu ,a projekat nije stigao do javnog uvida.
Zato jedva čekam da vidim cene Transport banje,to će biti dobar pokzatelj za cene novogradnje na Voždovcu.

Neko je pisao o krizi 90-tih,ovo je čisto u vezi sa tim i nije besmisleno.
Ako navedes koliki je priliv, bez da napises koliki je odliv, onda je to besmislen podatak.
 
Priliv para og gastarbajtera prošle godine je bio skoro 4.6 milijardi evra,a udeo stranih investicija 4,4 milijarde evra.Na to da dodamo i domaću ukupnu štednju građana od 12 milijardi evra, i preko 100 milijardi dinara,To je dovoljan novac, da održi cene nekretnina na nekom stabilnom nivou u dužem periodu.
Moguće, 24 % doznaka se koristilo za kupovinu nekretnina, prema zvaničnim izvorima.

Ali prošle godine su cene nekretnina rasle u zapadnoj Evropi, a sada su u padu. Da li će Mišo iz Hanovera sada kupiti deci po stan na Vračaru, da im se nađe?

Prognoza (pa proveravamo 31. decembra svake godine:)): ove godine će cene ostati stabilne, sa eventualnim padom do 3 %, a rasti neće sigurno, na godišnjem nivou. Sledeće godine ide nešto veći pad, do 5-6 posto (ipak smo mi sporo tržište), a nakon toga niko živi ne zna šta može da se dešava.

Naravno to sve uz pretpostavku da svetska dešavanja ostanu na ovom nivou ludila, da ne uđemo u neku novu dimenziju potresa.
 
Sto bi rekao moj drug labud beli , ako je premijum na Voždovcu@2100€/kvm, daj da vidimo 👍 taj deo oko Transporta je ceo u pripremi za izgradnju, sa svih strana…investitori raznorazni, ima i mutnih likova… sumnjam da mogu da se djoraju sa Stankom Popovićem ako se zainati…
 
Imam osecaj da ce i sledece 2024. godine kad cene budu pale i dalje
pisati kako su 2022. godine porasle cene stanova :)
Priliv para og gastarbajtera prošle godine je bio skoro 4.6 milijardi evra,a udeo stranih investicija 4,4 milijarde evra.Na to da dodamo i domaću ukupnu štednju građana od 12 milijardi evra, i preko 100 milijardi dinara,To je dovoljan novac, da održi cene nekretnina na nekom stabilnom nivou u dužem periodu.
Pa i ranije smo imali velike prilive iz inostranstva. Nekretnine se isplati kupovati kad su relativno jeftine i da bi im se ocuvala vrednost uoci inflacije. U momentu kad im je cena na samom vrhu, a recesija je na vratima, u vreme kad se uveliko uvecavaju kamatne stope, kad je rentabilnost izdavanja takodje na samom vrhu, sanse za dalji rast su skoro nikakve, a za pad vrlo solidne.
Niko ne spori da postoje ljudi sa puno novca, niko ne spori da su nekretnine dobra investicija i nacin za ocuvanje vrednosti novca, niko ne spori da postoji traznja ljudi da zive u velikim gradovima, narocito u Beogradu. Ali jednostavno su cene otisle toliko nagore da su postale prakticno nedostizne za vecinu ljudi, a samim tim i neodrzive, i pad cena je vrlo ocekivan.

Onaj ko je imao novca i ko je hteo da savuca vrednost novca u vreme korone i inflacije do sad je verovatno vec kupio nekretninu. Ko je mogao da uzme kredite kupio je stan dok su bili relativno jeftini i dok su bile jako niske kamatne stope. Sad je skupo uzimati kredit, a cene su ogromne, i ko god ima novca vise mu se isplati da saceka eventualni pad cena i u medjuvremenu skupi jos malo, nego da odmah ulozi u nekretnine, jer je veca sansa da ce cene pasti nego da ce mu inflacija pojesti novac u nekoj vecoj meri. Naravno, ko nema svoj stan, a treba mu krov nad glavom, za njega ima smisla kupiti stan i sad ako je u mogucnosti. Ali stan vise nije toliko isplativa investicija kao sto je bio. Ja bih uskoro mozda mogao da imam dovoljno ucesca za neki stan, i da uzmem kredit, ali nisam toliko lud niti da kupujem po ovim cenama, niti da se zaduzujem po ovim kamatama.

Ljudi ne kapiraju osnovnu sustinu restriktivne ekonomske politike, tj. kamatnih stopa. Njihov cilj je da se poskupi zaduzivanje, smanji stampanje novca i smanji potrosnja kako bi se time oborila traznja i potrosnja. Ako centralna banka povecava kamatne stope da bi smanjila traznju, sta mislite, kako to moze da utice na cene nekretnina? Tu se sve poremecuje. Mnogo je manje stambenih kredita, samim tim je mnogo manje i vezanih kupovina kesom, investitori teze mogu da dobiju kredite pa ce verovatno biti spremniji da barem u izgradnji smanje cene stanova (ranije su cene u izgradnji bile mnogo nize nego sad u odnosu na cenu na kraju),... Ljudi razmisljaju o drugim oblicima investiranja. Ako na zapadu padaju cene, a kod nas ne padnu, verovatno je veca verovatnoca da ce gastarbajteri (na koje se mnogi pozivaju) kupiti stan u inostranstvu nego ovde. Pa i nasi ljudi koji imaju para sve cesce kupuju stanove u drugim zemljama. Uz ovakve cene trziste ce se umrtviti i jedini koji ce moci da prodaju svoje stanove su oni koji su spremni da spuste cene. Mislim, videcemo sta ce vreme pokazati, za sad se ispostavlja da vec imam ozbiljan pad prometa, a verovatno uskoro i korekciju cena. Naravno, pad cena nece ici tako brzo, jer je potrebno vreme da prodavci koji su naduvali cene svojih stanova nece moci da ih prodaju dok ne spuste cenu, ali, ako ne bude bilo nekih nepredvidjenih okolnosti, pad je gotovo siguran.
 
Poslednja izmena:
Moguće, 24 % doznaka se koristilo za kupovinu nekretnina, prema zvaničnim izvorima.

Ali prošle godine su cene nekretnina rasle u zapadnoj Evropi, a sada su u padu. Da li će Mišo iz Hanovera sada kupiti deci po stan na Vračaru, da im se nađe?

Prognoza (pa proveravamo 31. decembra svake godine:)): ove godine će cene ostati stabilne, sa eventualnim padom do 3 %, a rasti neće sigurno, na godišnjem nivou. Sledeće godine ide nešto veći pad, do 5-6 posto (ipak smo mi sporo tržište), a nakon toga niko živi ne zna šta može da se dešava.

Naravno to sve uz pretpostavku da svetska dešavanja ostanu na ovom nivou ludila, da ne uđemo u neku novu dimenziju potresa.
Ma kakav je to pad, ako je raslo 30% u godini toliko i da padne…
P.S.pažnja osnovica nije ista 😉
 
Ove i naredne godine,siugurno će se smanjiti broj novogradnje.
Neće se doći u situaciju,da se izgradi više kvadrata,nego što tržište može da upije,pa da dođe do nekog značajnog smanjenja cena.
Stagnaciju i blagi pad, sigurno treba očekivati,ali nikavi potresi i značajni padovi ,realno nisu mogući.
Tako da se slažem sa CCC-om.
Ko god da je kupio investicioni stan,sigurno nije dao poslednji dinar,i sigurno nije ostao bez svih priliva,pa da je primoran da ga proda ,da bi preživeo.
Kome je porasla rata za stan,i živi u njemu,taj već sada zna, u koji hotel i koje mesto, neče ići ove godine na odmor.Tako da i oni neće prodavati stanove zbog nemogućnosti da ih otplate.
Nema kritične mase nelikvidnih,za neko dramatično spuštanje cena koje svi priželkuju.
 
Poslednja izmena:
Ove i naredne godine,siugurno će se smanjiti broj novogradnje.
Neće se doći u situaciju,da se izgradi više kvadrata,nego što tržište može da upije,pa da dođe do nekog značajnog smanjenja cena.
Stagnaciju i blagi pad, sigurno treba očekivati,ali nikavi potresi i značajni padovi ,realno nisu mogući.
Tako da se slažem sa CCC-om.
Ko god da je kupio investicioni stan,sigurno nije dao poslednji dinar,i sigurno nije ostao bez svih priliva,pa da je primoran da ga proda ,da bi preživeo.
Kome je porasla rata za stan,i živi u njemu,taj već sada zna, u koji hotel i koje mesto, neče ići ove godine na odmor.Tako da i oni neće prodavati stanove zbog nemogućnosti da ih otplate.
Nema kritične mase nelikvidnih,za neko dramatično spuštanje cena koje svi priželkuju.
Zašto bi investitori manje gradili, ako očekuju samo stagnaciju i blagi pad? Ako im se isplati sada, isplatiće im se i sa blagim padom.
 
Pa biće oprezni, 3 puta će da razmisle da li će ući u projekat ili ne.

Da li će ljudi kupovati? Da li će opet biti neka nestašica materijala ili značajni porast cena istog?

Ta pitanja će mnoge manje igrače da obeshrabre.
 
E da smo uložili u krave pre 2 godine :)

 
Moguće, 24 % doznaka se koristilo za kupovinu nekretnina, prema zvaničnim izvorima.

Ali prošle godine su cene nekretnina rasle u zapadnoj Evropi, a sada su u padu. Da li će Mišo iz Hanovera sada kupiti deci po stan na Vračaru, da im se nađe?

Prognoza (pa proveravamo 31. decembra svake godine:)): ove godine će cene ostati stabilne, sa eventualnim padom do 3 %, a rasti neće sigurno, na godišnjem nivou. Sledeće godine ide nešto veći pad, do 5-6 posto (ipak smo mi sporo tržište), a nakon toga niko živi ne zna šta može da se dešava.

Naravno to sve uz pretpostavku da svetska dešavanja ostanu na ovom nivou ludila, da ne uđemo u neku novu dimenziju potresa.
Uh...

Prema zvaničnim informacijama, poslednji put je bila ovako loša prodaja stanova bila 93. godine, znači u vreme najveće inflacije i krize, kada su plate bile 5 maraka. Većini ljudi je standard drastično opao jer su hrana i troškovi stanovanja poskupeli dvostruko, da ne govorim o cenama nameštaja i putovanja... za to vrijeme plate su se povećale u proseku možda 30%, znači ne prate uopšte stopu inflacije, već žestoko zaostaju.

Toliki porast cena je čist rezultat ekstraprofiterstva (seljaku plate litar mleka 30 RSD, a onda prodaju litar jogurta po ceni od 220 RSD).

Cena jednosobnog stana na prosečnoj lokaciji koja nije predaleko od centra je postala dostupna samo onima koji zarađuju trostruku prosečnu platu. Uzmimo primer lekara koji ima platu oko 1.000 EUR i ne živi od Mita. Banka mu traži blizu 800 EUR za ratu kredita za najobičniji jednosoban stan. Šta njemu ostane za život, ako se odluči za ovaj kredit? Bukvalno bi morao da radi dva posla narednih 20 godina. Nema logike i neodržive su ove cene.

Neko će reći nema veze što prodaja stanova ne ide nikako, prodavci će i dalje držati visoke cene. Ne ide to tako, jer masa ljudi se seli, razvodi, deli nasledstvo, nema snage i novca za renoviranje stana, niti želi da se u penziji bavi izdavanjem, ima grozna iskustva sa stanarima, prodaje manji stan da bi kupio veći, ne može da otplati kredit...

... ono što sam već napisala, gore navedene kategorije oglase stan na hitnu prodaju i obaraju cenu dok god da ne prodaju. Niko nije lud da čeka narednih pet ili 10 godina da se cene stanova ponovo podignu, jer neće sigurno živeti 200 godina. Obaraju cenu svakog meseca za 3%, pa kad ulove kupca. Ako ti neko danas nudi cenu 15% manju u odnosu na onu koju si ponudio, to može da bude sjajna prilika. Ako je propustiš, sledeći kupac će ti ponuditi još nižu cenu i to ko zna kad.

Mnogi na temi kao da ne razumeju da je ovo očajna zemlja sa 80% relativno siromašnih ljudi. 80% ljudi živi od 1 do 1 i presipa iz šupljeg u prazno. Kad im zatreba novac, prodaju po ceni po kojoj mogu da prodaju, nema čekanja.

Neki za sada kalkulisu jer su čuli da se u vreme najezde Rusa stan dobro prodavao, ali treba malo vremena da shvate da su Rusi uglavnom otišli ili odlaze i da je to vreme davno iza nas.
 
Pa zar nisi ti analitičar? :)

  1. Prvo, nepristupačni gradovi se računaju kroz odnos primanja i cene, a ne samo cene.
  2. Drugo, raspitaj se da li tek tako remote radnici mogu da nastave da rade kao i do sada ("nema veze što ste Rusi, niste u Rusiji"), ili prave razne vratolomije da bi obezbedili isti, ili našli novi posao iz Srbije.
  3. Već su ti odgovorili za kvalitet gradnje u Rusiji, a i stvarno, porediti ta dva grada sa Beogradom je maltene kao porediti Pariz sa Sarajevom.
Sad stvarno ne znam o čemu govoriš, Moskva i St. Peter su upravo nepristupačni jer su niska primanja lokalnog stanovnišstva. Kada bi imali plate bile kao u Cirihu, onda bi ti gradovi bili jeftini, ali pošto nisu, ovako su najnepristupačniji u celoj Evropi.
Ako si iole upoznat sa situacijom u Srbiji, znaš da se obarazovani i relativno situirani ljudi masovno iseljavaju iz ove zemlje ne zato što ne mogu da priušte stan, već upravo iz razloga što ne postoji uređen pravni sistem, što se ne poštuju ljudske slobode, što cvetaju mito i korpcija, itd. Pogledaj bilo koju relevatnu listu ovih elemenata pa uporedi kako se Rusija kotira u odnosu na Srbiju u navedenim kategorijama- daleko je gora situacija. Pa ako bi prosečan stanovnik Beograda mogao da stavi prst na čelo i da kaže "pa čekaj, ja po ovoj ceni mogu da kupim stan u _______" (umetnuti veliki broj gradova po centralnoj, južnoj, a i zapadnoj Evropi), šta bi tek trebalo da kaže prosečan stanovnik Moskve kome su cene na nivou Londona, a plata višestruko niža. Naravno, za razliku od prosečnog stanovnika Beograda, prosečni stanovnik Moskve ne može ni da prismrdi u EU kao turista, a kamoli nešto više tako da su njima tek opcije limitirane i svako ko je iole normalan gleda da zapali iz tog toksičnog okruženja bilo gde, pa čak i u raspali Beograd.
 
Nije Beograd za svakoga, jeftiniji život se može naći u tem Somboru, Vlasotincu, Kuršumliji, Prijepolju, Kragujevcu, Leskovcu. Kirije su pristupačne, stan od 50 kvadrata se nadje za 100 ili 150 eura. Kuće su isto po sličnoj ceni.
Ako je neko živeo u Nižnjem Novgorodu, Saransku, Rostovu na Donu, Jekaterinburgu, Vladivostoku, sve to može da preslika za neki svoj grad-ekvivalent u Srbiji i prilagodi svoj džep.

Ruku na srce, Rusa je sve manje, skupa smo zemlja, skuplja nego u EU, a plate nisu neke... znaju da računaju odlično.
 
Sad stvarno ne znam o čemu govoriš, Moskva i St. Peter su upravo nepristupačni jer su niska primanja lokalnog stanovnišstva. Kada bi imali plate bile kao u Cirihu, onda bi ti gradovi bili jeftini, ali pošto nisu, ovako su najnepristupačniji u celoj Evropi.
Ako si iole upoznat sa situacijom u Srbiji, znaš da se obarazovani i relativno situirani ljudi masovno iseljavaju iz ove zemlje ne zato što ne mogu da priušte stan, već upravo iz razloga što ne postoji uređen pravni sistem, što se ne poštuju ljudske slobode, što cvetaju mito i korpcija, itd. Pogledaj bilo koju relevatnu listu ovih elemenata pa uporedi kako se Rusija kotira u odnosu na Srbiju u navedenim kategorijama- daleko je gora situacija. Pa ako bi prosečan stanovnik Beograda mogao da stavi prst na čelo i da kaže "pa čekaj, ja po ovoj ceni mogu da kupim stan u _______" (umetnuti veliki broj gradova po centralnoj, južnoj, a i zapadnoj Evropi), šta bi tek trebalo da kaže prosečan stanovnik Moskve kome su cene na nivou Londona, a plata višestruko niža. Naravno, za razliku od prosečnog stanovnika Beograda, prosečni stanovnik Moskve ne može ni da prismrdi u EU kao turista, a kamoli nešto više tako da su njima tek opcije limitirane i svako ko je iole normalan gleda da zapali iz tog toksičnog okruženja bilo gde, pa čak i u raspali Beograd.
O, Bože, na kojoj planeti ti živiš...

Srbija je među prvima u svetu po korupciji, čini mi se da je samo Kazahstan gori od nas, znači crnje biti ne može...

Rusija je daleko iza, vezano za korupciju.

Ne znam kako možeš napamet da pišeš takve gluposti.

Pokušavaš da nas ubediš da će još 400.000 Rusa da se doselili baš u Beograd koji je apsolutno dno po svemu. Tačno je da je 400.000 Rusa i Ukrajinaca prošlo kroz Srbiju, boravilo ovde par meseci i uhvatilo prvu priliku da pobegne što dalje, koliko smo sređena država i koliko se poštuju prava običnog čoveka.

Rusi iz srednje klase obično opisuju Srbiju ovim rečima: užasno skupa zemlja, a veoma malo dobiješ za svoj novac. Raj za mesetare, poltrone i kriminalce, za običnog čoveka pakao.
 
Vrh