Šta je novo?

Cene nekretnina

@Defke Ne kažem svaki, mislio sam da ni Hristiana nije rekla svaki, nego navela primer zašto neko tako radi... Agentu je naravno u interesu da se proda što pre, al ljudi imaju svoje kompleksne ideje i planove, nije svakom stani pani...

Pogotovo sada kad je neki pik ima mnogi da oglase da im stoji za prodaju pa ako prođe prođe...
 
Banalizacija

Uber banalizacija

Banalizacija opet, nije uber, ali je baš super fora.

MetaBanalizacija(Banalizacija nad banalizacijama)

Defkara ti uopšte ne učestvuješ u diskusijama, druge učesnike tretiraš kao debile, sve se svodi na trolovanje. Ne znam da li sve shvataš bukvalno pa slučajno vadiš iz konteksta, aplifikuješ do banalnosti i to predstavljaš kao argumente. Ili banalizuješ namerno, čisto da bi sebe zabavio.
Banalizujem ono sto je u startu predstavljeno banalno. Ako autor nije bas tako mislio ima nista ga ne kosta da u postu od nekoliko pasusa stavi malo zdravorazumskih ograda.

@Defke Ne kažem svaki, mislio sam da ni Hristiana nije rekla svaki, nego navela primer zašto neko tako radi... Agentu je naravno u interesu da se proda što pre, al ljudi imaju svoje kompleksne ideje i planove, nije svakom stani pani...

Pogotovo sada kad je neki pik ima mnogi da oglase da im stoji za prodaju pa ako prođe prođe...
Pa i ja navodim da agentu bas i nije u interesu da gomila takve prodavce jer mu je teze da svakom sledecem prodavcu objasni gde je neka realna cena.
Agent nema poslednju rec ali deo njegovog posla jeste da pomogne prodavcu da dodje na realnu trzisnu cenu.
Pogotovo ako je situacija takva da je prodaja odjednom najslabija u prethodnih 30 godina.
Po treci put, manje predstavljanja ljudi kao karikatura, malo vise gledanja situacije iz tudje perspektive pa ce biti i manje banalizovanja.
 
Iako je izdat manji broj građevinskih dozvola ovo samo može uticati na dalji rast cena. Isto kao što je bilo i posle 2009.... not.
A niko ne prica o broju kvadrata u tim gradjevinskim dozvolama. Koliko sam cuo u pitanju je slican broj kvadrata! Tako da to nece imati nikakvog uticaja na trziste nekretnina!!!

1678978074429.png
 
Poslednja izmena:
Ako je tako,onda je to dokaz ,da u igri ostaju samo najveci igrači.
 
e ovo je glavni problem za kupce investicionih stanova.... Ukoliko se desi da 50kvm na dobroj lokaciji u novogradnji iznosi 500eur mesecno - Da bi kupio stan od 50kv trebas da das 150k eur i verovatno da cekas kraj izgradnje ili kraj renoviranja i ti onda imas realno oko 300-350eur cisto na mesecnom nivou (kada odbijes odrzavanje, poreze, raznorazne rezije i rizike da nekih meseci stan stoji prazan...)

Iz ugla investitora suvise je to mala vrednost (3% prinosa godisnje na ulozen novac) - ako se stvarno desi da bude veliki disparitet izmedju cene rente i nabavne cene stana

Ali treba racunati i na to da ce za koju godinu i to ici navise - pa dugorocno u Beogradu na boljim lokacijama sigurno nece biti gubitak. A sada glavno je pitanje za sve koji kupuju investicionu nekretninu da li je pravi momenat za to ili ne (za one koji imaju ogromnu lovu to i nije pitanje)

Za krov nad glavom - stvarno se vodim onome "kupujes kad imas za ono sta zelis"
 
Iz ugla investitora suvise je to mala vrednost (3% prinosa godisnje na ulozen novac) - ako se stvarno desi da bude veliki disparitet izmedju cene rente i nabavne cene stana
Zamisli nekoga ko je u maju 2022. kupio stan po mnogo vecoj od realne cene, jer je ocekivao prinos od Rusa. Kao da ce oni ostati ovde vecinu zivota. Tipa 800 eur mesecno, da godisnje bude dobar cca 10.000 eur, pa da nekretninu otplati posle 15 godina, a ne 20 ili 22 kako bi trebalo. Sad, kako je Rusa sve manje, a kirije osetno padaju, Morace da ceka mnooogo duze da bi povratio ulozeno.

Sada, ljudi se preracunavaju jer Rusi beze, sve ih je manje, morace se prilagodjavati manjim kirijama, i shodno tome planirati investiciju.
 
e ovo je glavni problem za kupce investicionih stanova.... Ukoliko se desi da 50kvm na dobroj lokaciji u novogradnji iznosi 500eur mesecno - Da bi kupio stan od 50kv trebas da das 150k eur i verovatno da cekas kraj izgradnje ili kraj renoviranja i ti onda imas realno oko 300-350eur cisto na mesecnom nivou (kada odbijes odrzavanje, poreze, raznorazne rezije i rizike da nekih meseci stan stoji prazan...)

Iz ugla investitora suvise je to mala vrednost (3% prinosa godisnje na ulozen novac) - ako se stvarno desi da bude veliki disparitet izmedju cene rente i nabavne cene stana
Onda treba orociti EUR ili dinare u banci.
Ljudi koji su kupili stanove ranije i sada uzivaju u visokoj renti treba da se zapitaju koliki je taj neki "trzisni ROI". Stan je mozda platio 50k eur i uzima od nedavno rentu 600 EUR meecno ali mora se uzeti u obzir da je taj stan danas vredi 100k eur i onda se racunica menja. Treba gledati neki paritet cena i kroz to videti sta zaista ima smisla.
 
Stan je mozda platio 50k eur i uzima od nedavno rentu 600 EUR meecno ali mora se uzeti u obzir da je taj stan danas vredi 100k eur
Bitno je da je on uzeo za 50k eur i da rentira za 600 - to je najbitnije. Ovo sto danas vredi 100k je samo dodatni plus, taj stan moze prodati bez problema sutra za 80k eur
 
Ruse sam uvek smatrao prolaznom kategorijom,ne znam ko je uopste mogao da pravi računicu o kupovini na bazi njih,to je neozbiljno.
Na sve faktore koji utiču na cenu kvadrata,zaboravio sam neuknjižene stanove, koji nisu u prometu,a njihov broj uopšte nije mali.
 
Onda treba orociti EUR ili dinare u banci.
Ljudi koji su kupili stanove ranije i sada uzivaju u visokoj renti treba da se zapitaju koliki je taj neki "trzisni ROI". Stan je mozda platio 50k eur i uzima od nedavno rentu 600 EUR meecno ali mora se uzeti u obzir da je taj stan danas vredi 100k eur i onda se racunica menja. Treba gledati neki paritet cena i kroz to videti sta zaista ima smisla.
Sta bi se dobilo orocenjem u banci kada je inflacija 15%? Cist gubitak.
Cist gubitak je posedovati papirni novac jer je nastampana ogromna kolicina.
 
jel moze da se navede izvor da rusi beze?
Ovo bih voleo i ja da vidim. Sve pominjemo to bezanje Rusa kao cinjenicu, a ja ih ne vidjam nista manje nego prethodnih meseci.

Imamo samo video jednog Rusa koji ide iz Srbije jer je skupo, a taj lik i nije dosao trajno vec je vlogger koji menja zemlje na par meseci.
 

Imas stare informacije. Na terenu je vec dokazano.
Vec sam pisao da su mnoge ruske porodice krenule dalje.
U razred zajedno s mojim detetom u Beogradu, bila ruska devojcica od septembra do decembra. U januaru su pobegli za USA cim su dobili vizu, komplet porodica.
Ko je zdravorazuman da zivi ovde kad su Vucic i Putin skoro na isti kalup?

Ovo nije jedini slucaj, ima ih. Vidis da se Kaca Lazarevic vise zali nego ja? :)
 
Ovo bih voleo i ja da vidim. Sve pominjemo to bezanje Rusa kao cinjenicu, a ja ih ne vidjam nista manje nego prethodnih meseci.

Imamo samo video jednog Rusa koji ide iz Srbije jer je skupo, a taj lik i nije dosao trajno vec je vlogger koji menja zemlje na par meseci.
Ali otišao je već Sergey Crazy Russian. Sad će i ostali.
 

Imas stare informacije. Na terenu je vec dokazano.
Vec sam pisao da su mnoge ruske porodice krenule dalje.
U razred zajedno s mojim detetom u Beogradu, bila ruska devojcica od septembra do decembra. U januaru su pobegli za USA cim su dobili vizu, komplet porodica.
Ko je zdravorazuman da zivi ovde kad su Vucic i Putin skoro na isti kalup?

Ovo nije jedini slucaj, ima ih. Vidis da se Kaca Lazarevic vise zali nego ja? :)

pitam, jer kod mene u zgradi se doselilo njih 3 porodice, a neke ne mirisem, pa me cisto interesuje trend osim rekla kazala
 
Od mene imaš potvrdnu informaciju da ih je sve manje. Porasta nema, a ni stagnacije, već blagi pad.

Četiri vrste Rusa ima:
1) Krckaju lovu, smrde po Srbiji i Crnoj Gori, nemaju posao
2) Nemaju nešto love, ali rade bilo šta u Srb i CG samo da opstanu, jer ne žele da ratuju
3) Čekaju vizu za bolje i sređene države, s obzirom da sa blanko pasošem ne mogu u EU, imaju dosta love
4) Rade remote u Srbiji, mogu da plate stan dva-tri puta više nego što realno vredi (stan na Lekinom Brdu, 50kv, izvorno stanje, pre februara 2022. kirija mesečna bila 270e, sad Rus plaća 750e bez problema, sam je u stanu)

Ono što je dobro, Kaća Lazarević je iskrena u zadnje vreme, a vodeći se geslom Abrahama Linkolna: "Možeš lagati neke ljude sve vreme, možeš lagati sve ljude neko vreme, ali ne možeš lagati sve ljude sve vreme."
:)
 
Sta bi se dobilo orocenjem u banci kada je inflacija 15%? Cist gubitak.
Cist gubitak je posedovati papirni novac jer je nastampana ogromna kolicina.
U pravu si potpuno!
Kad se razboliš i odeš po lekove - traže ti da platiš zlatom

Kad odeš da operišeš kuk, doktori u kliničkom ti kažu "može, i daj nam četvrtinu svog stana da te poguramo na listi"

Eto krećemo od sutra da definišemo ugovore sa radnicima da ih placamo u Bitkoinima, nećemo više dolare i evre jer ne vrede ni pisljivog boba

Od sad radim po kvm po čašu , ne po eur po čašu
 
Svako neka radi kako misli da treba, ne pricam o 1000e, nego o 100 000+e u kesu.
Ako ti drzis 100 000+e u kesu, meni je svejedno sta ces sa njima, ja nisam tako naivan.
Ko god danas steka kes treba da proveri da li mu se neki kablovi ne dodiruju.
Treba biti likvidan, ali ne vise od toga.
 
Poslednja izmena:
e ovo je glavni problem za kupce investicionih stanova.... Ukoliko se desi da 50kvm na dobroj lokaciji u novogradnji iznosi 500eur mesecno - Da bi kupio stan od 50kv trebas da das 150k eur i verovatno da cekas kraj izgradnje ili kraj renoviranja i ti onda imas realno oko 300-350eur cisto na mesecnom nivou (kada odbijes odrzavanje, poreze, raznorazne rezije i rizike da nekih meseci stan stoji prazan...)

Iz ugla investitora suvise je to mala vrednost (3% prinosa godisnje na ulozen novac) - ako se stvarno desi da bude veliki disparitet izmedju cene rente i nabavne cene stana

Ali treba racunati i na to da ce za koju godinu i to ici navise - pa dugorocno u Beogradu na boljim lokacijama sigurno nece biti gubitak. A sada glavno je pitanje za sve koji kupuju investicionu nekretninu da li je pravi momenat za to ili ne (za one koji imaju ogromnu lovu to i nije pitanje)

Za krov nad glavom - stvarno se vodim onome "kupujes kad imas za ono sta zelis"
+1

... Računaj da ako se taj stan kupuje na kredit, kupac banci mora da iskešira u najmanju ruku duplo, taj stan će ga koštati 300.000 EUR, a uz dobru sreću godišnje će donositi 4.000 EUR (i to je pitanje jer su ulaganja u stan koji se izdaje ogromna, popravke, krečenje, zamena nameštaja, investicioni fond zgrade... ko god je izdavao nešto, zna o čemu pričam). Ukratko, potrebno je između 80 i 90 godina izdavanja tog stana da bi kupac banci vratio 300.000 evra, koliko će mu ona naplatiti.
 
Banci se ne vrati duplo ni po danasnjim kamatama na 30 godina, a kamoli po kamatama koje su vazile u poslednjih 10 godina/na kraci rok.
 
Banci se ne vrati duplo ni po danasnjim kamatama na 30 godina, a kamoli po kamatama koje su vazile u poslednjih 10 godina/na kraci rok.
Ako hoćeš fiksnu kamatnu stopu s kojom si načisto koliko će ti banka naplatiti u narednih 20 godina, vraćaš banci duplo.

Ako pristaješ na varijabilnu kamatu stopu, ko zna šta će da te sačeka, za koju godinu dvostruka ili trostruka rata kredita.

U decembru je bila ponuda u Unicredit banci koja izgleda otprilike ovako: dobiješ 100.000 EUR na kredit, otplaćujem fiksnu kamatnu stopu narednih 20 godina, mesečna rata je 792 EUR. Vraćaš banci okruglo duplo.
 
Vrh