Šta je novo?

Cene nekretnina

Na primer,kakvu cenu očekujete od najnovijeg kompleksa na Voždovcu,Transport Banja-Eliksir.
Dajte da vidimo ,ko će da pogodi cenu,ko će najbolje da sagleda stanje tržišta u narednih par meseci.,odnosno u naredne 2 godine, koliko će verovatno trajati gradnja.
To če biti ,prvi veći kompleks ,koji će biti pod udarom nepovoljnih kredita,i da vidimo koliko su ti keš kupci ,spremni da plate u očekivanju nižih cena.
Da li će naduvana cena strarogradnje u okolini,uticati na cenu Eliksira,ili će ih Eliksir ,eliksirati na zemlju ???
Nakon njih ,verovatno za par meseci kreće i Tesla u komšiluku,biće tu maltene sve ukupno 1.000 stanova,idealno za konstruktivnu raspravu i proveru svih teorija, izneseneih u par desetina stranica unazad.
Ono što sigurno pretpostavljam,je da će prodaja,ići suskcesivnije,nego što su i sami planirali,zbog novonastale finansijske situacije.
Tesla ima sve pare na gomili,za Eliksir ne znam.Verovatno će oba investitora,ponuditi samo manji broj stanova odmah,kako bi nakupili, bar neki minimum obrtnih sredstava.
 
Poslednja izmena:
Sta je uzorak? Mislim ako je 100% nečega onda je to populacija u stručnom terminu, a uzorak je reprezentativan deo tog skupa koji dobro odslikava karakteristike populacije ;)
 
Ozbiljan pad prometa na NBG:
Screenshot_2023-03-09-21-08-02-147_com.android.chrome~2.jpg
 
Podaci za februar su ažurirani na cenenekretnina.rs!
Mislim da smo na 95%+ uzorka, cak sam se i dvoumio da li da stavim februar kao podrazumevani mesec vec sada.
Za svaki slucaj, odlozicu za jos nedelju dana.
Ubuduce cu verovatno ranije postavljati mesec kao podrazumevan, ali cu zadrzati upozorenje dok nismo na ~100% uzorka.
Za sada je i dalje najgori Februar u poslednjih 5 godina, mada je blizu i ako se doda jos tih 5%-10% onda ce upasti u neki prosek. Svakako sigurno losije od prethodnog.

Za sada samo 31 prodata novogradnja na NBG sto najvise bode oci i verovatno je deo koji najvise fali, posto su Zemun i NBG do sada najvise kasnili.

Sve u svemu, ovo ce biti prvi mesec od septembra '22 da imamo YoY pad prometa. Da li je to samo zbog izuzetno jakog proslog Februara ili je konacan pocetak trenda, videcemo u Martu.
 
Meni je to potpuno pogrešan pristup koji govori o nezainteresovanosti ili nemogućnosti neistomišljenika da odgovori inteligentnije osobi suprotnog mišljenja.
Ja im inteligentno odgovaram vec nekoliko meseci, ali me mrzi vise, dok citam njihove poruke osecam se kao da slusam Pink ili da citam Informer :)
Stvara se eho komora gde želiš da slušaš samo ono što ti odgovara.
Pa i kad ne slusam znam sta ce reci, kao sto znam sta pricaju na RTS-u i Pinku na vestima iako ih ne gledam :)
Nije ti palo na pamet da ovde, pored ljudi koji kukaju na cene jer ne mogu da se skuće, ima i kukača na cene stanova jer čekaju da kupe svoj 3,4,5ti... stan?
Ima i za to leka, provera porekla imovine i progresivni porez na imovinu,ali to kod nas nece zaziveti. U svakom slucaju, sa padom cene stanovi bi definitivno postali dostupniji. I da neko kupi svoj 3. ili 4. opet ce biti dovoljno stanova i za ostale po nizim cenama.
Sa druge strane, pošto se provlači priča da programeri još malo pa nemaju za 'leba, kolika je tvoja plata i za koliko godina si uspeo da skupiš za stan u Beogradu iako ne želiš da ga kupiš po ovim cenama? (znam da nećeš reći platu ali čisto odgovori bar godina)
Ja imam platu 2.800 evra neto, ali godinama sam radio za dosta manje. Trenutno nemam ni za ucesce za stan u Beogradu, jer sam pre par godina kupio stan u Nisu., Stan cu mozda kupovati tek za 3-4 godine, taman dok padnu cene :)
Podaci za februar su ažurirani na cenenekretnina.rs!
Mislim da smo na 95%+ uzorka, cak sam se i dvoumio da li da stavim februar kao podrazumevani mesec vec sada.
Za svaki slucaj, odlozicu za jos nedelju dana.
Ubuduce cu verovatno ranije postavljati mesec kao podrazumevan, ali cu zadrzati upozorenje dok nismo na ~100% uzorka.
Cene manje-vise iste. Imamo mozda blagi rast sto spada u statisticku gresku, ali se nazire dalji pad prometa.
 
Poslednja izmena:
Ima i za to leka, provera porekla imovine i progresivni porez na imovinu,ali to kod nas nece zaziveti. U svakom slucaju, sa padom cene stanovi bi definitivno postali dostupniji. I da neko kupi svoj 3. ili 4. opet ce biti dovoljno stanova i za ostale po nizim cenama.
To nije odgovor na moje pitanje. Stanovi će usled krize biti dostupniji ali kome? Onome ko je ostao bez posla ili onome ko kupuje treći, peti stan i Vama koji bijete 2,3,5k evra platu mesečno? KOji je to procenat stanovništva?

Ja imam platu 2.800 evra neto, ali godinama sam radio za dosta manje. Trenutno nemam ni za ucesce za stan u Beogradu, jer sam pre par godina kupio stan u Nisu., Stan cu mozda kupovati tek za 3-4 godine, taman dok padnu cene
Super, znači na 3,4 godine stan. Hvala na odgovoru za platu.

Dakle vidimo da i ti pišeš subjektivno, tebi je stalo da ti kupiš jeftinije, ne i da padnu cene zbog "ljudi koji ne mogu da kupe stan". Rešenje je jednostavno, pad prometa i povećanje ponude usled čega će doći do pada cena. Ko priželjkuje krizu, nadam se da će i njega kriza zahvatiti.

@favelitodesbelgradito
Bravo, tek sada i Ja vidim da predhodnih 50 strana dominiramo defke, shade, vradovic i moja malenkost. Štaviše, nijednog posta izmedju, a Ja u tim postovima već navijam za 10k m2 u Kaludjerici u svakom drugom postu. To se zove percepcija i oko sokolovo. Niko do sada nije video taj šablon. Bravo. Blagi naklon kako si provalio niz.
 
To nije odgovor na moje pitanje. Stanovi će usled krize biti dostupniji ali kome? Onome ko je ostao bez posla ili onome ko kupuje treći, peti stan i Vama koji bijete 2,3,5k evra platu mesečno?


Super, znači na 3,4 godine stan. Hvala na odgovoru za platu.

Dakle vidimo da i ti pišeš subjektivno, tebi je stalo da ti kupiš jeftinije, ne i da padnu cene zbog "ljudi koji ne mogu da kupe stan". Rešenje je jednostavno, pad prometa i povećanje ponude usled čega će doći do pada cena. Ko priželjkuje krizu, nadam se da će i njega kriza zahvatiti.

@favelitodesbelgradito
Bravo, tek sada i Ja vidim da predhodnih 50 strana dominiramo defke, shade, vradovic i moja malenkost. Štaviše, nijednog posta izmedju, a Ja u tim postovima već navijam za 10k m2 u Kaludjerici u svakom drugom postu. To se zove percepcija i oko sokolovo. Niko do sada nije video taj šablon. Bravo. Blagi naklon kako si provalio niz.
Evo moja rodjaka recimo skuplja godinama za svoj prvi stan, zive u muzevom stanu od 35m2 njih troje. Ima kes, zaradila tako sto je godinama stedela od plate kao lekar, i taman kad je stigla do nekog iznosa sa kojim moze da razmislja o kupovini cene otisle u nebo., Bilo bi mi drago da recimo padnu cene i da recimo ona moze da kupi stan.
Inace, prosto mi je neverovatno kako je vama normalno pranje novca, nelegalna gradnja, nijednu losu rec za to niste rekli, a ovde srdacno napadate svakog ko iznosi stavove u vezis sa cenama i to na licnoj bazi. Klasican argumentum ad hominem. Hvala sto si se javio, na tebe sam zaboravio. Ides i ti na ignore. Poz
 
Poslednja izmena:
Inace, prosto mi je neverovatno kako je vama normalno pranje novca, nelegalna gradnja, nijednu losu rec za to niste rekli, a ovde srdacno napadate svakog ko iznosi stavove u vezis sa cenama i to na licnoj bazi. Hvala sto si se javio na tebe sam zaboravio. Ides i ti na ignore, Poz
Kao što rekoh, nedostatak inteligentnog odgovora. Ja bih baš voleo da vidim gde sam Ja to napisao da želim da rastu cene i kako je pranje novca normalno. Evo prelistaj postove i ukaži mi na grešku. Ali je zato sasvim inteligentno i realno da stanove kupuju samo kriminalci. Štaviše, to je neki začarani krug Vas koji ne znate drugačije sem da sve ostale koji ne pričaju da smo najgori na planeti smestite u koš sa botovima i navijačima za rast i kriminal. "Ako nisi sa mnom onda si protiv mene" Kao kada bih Ja sve Vas koji priželjkujete krizu nazvao botovima koji želite najgore ljudskom rodu da bi Vi više stanova strpali sebi u džep.

Evo, od kako si me stavio na ignore, već je pala cena za 20%. Svakako želim da ti se tvoja rodjaka što pre skući, ali ne tako što će kriza ostaviti bez posla 50% ljudi i što 50% ljudi neće imati šta da jede, što će 50% ljudi ložiti parket da se zagreje... već smanjivanjem ionako prenaduvanih cena padom prometa i povećanjem ponude, a možda i ne mora svako iz unutrašnjosti da dodje u Beograd na Vračar, Stari grad, Nbg pa će i tu cene pasti i povući Beogradske centralne cene na dole isto kao i periferne.
 
Kao što rekoh, nedostatak inteligentnog odgovora. Ja bih baš voleo da vidim gde sam Ja to napisao da želim da rastu cene i kako je pranje novca normalno. Evo prelistaj postove i ukaži mi na grešku. Ali je zato sasvim inteligentno i realno da stanove kupuju samo kriminalci. Štaviše, to je neki začarani krug Vas koji ne znate drugačije sem da sve ostale koji ne pričaju da smo najgori na planeti smestite u koš sa botovima i navijačima za rast i kriminal. "Ako nisi sa mnom onda si protiv mene" Kao kada bih Ja sve Vas koji priželjkujete krizu nazvao botovima koji želite najgore ljudskom rodu da bi Vi više stanova strpali sebi u džep.

Evo, od kako si me stavio na ignore, već je pala cena za 20%. Svakako želim da ti se tvoja rodjaka što pre skući, ali ne tako što će kriza ostaviti bez posla 50% ljudi i što 50% ljudi neće imati šta da jede, što će 50% ljudi ložiti parket da se zagreje... već smanjivanjem ionako prenaduvanih cena padom prometa i povećanjem ponude, a možda i ne mora svako iz unutrašnjosti da dodje u Beograd na Vračar, Stari grad, Nbg pa će i tu cene pasti i povući Beogradske centralne cene na dole isto kao i periferne.
Meni je pre neki dan objasnjavao da ako investitori zbog ukidanja konverzije dobiju jeftinije zemljiste, jos teze ce spustati cene jer imaju veci profit (!?!).

Nema, jedino resenje za ovu situaciju je totalna kataklizma koja ce da potopi sve sem njegovog steka koji ce nekako da ostane iste vrednosti. Ko se ne slaze, mora da ima neki interes, on ga inace nema uopste lol.
 
Meni je pre neki dan objasnjavao da ako investitori zbog ukidanja konverzije dobiju jeftinije zemljiste, jos teze ce spustati cene jer imaju veci profit (!?!).
To i ima smisla tj može da radi u obostranom smeru. Može investitor lakše da spusti cene jer ga je zemljište jeftinije izašlo tj troškovi su niži, a takodje može i da drži duže visoku cenu jer je imao jeftinije troškove pa naplatom skupljih stanova (ako ih proda po skupljoj ceni) omogući sebi da duže čeka sa spuštanjem cena. Koji je od ova dva primera realniji zavisi od same situacije i investitora. Jedno je sigurno, svakako nije nikome u interesu da stan stoji neprodat i da sebi uskraćuješ profit koji možeš uložiti u drugi projekat.
 
Brojke za Novi Sad me raduju. Video sam naznake jos u oktobru, jedva cekam decembar da vidim.

I decembar je stigao, Wolf hvala ti mnogo sto si mi pokazao da se moja ocekivanja ispunjavaju.

Pred kraj prosle godine sam pozeleo nasem narodu da ne bude kratkog pamcenja ali posto su Vr & De & company solili pamet svima nama nakon gore citiranog, evo da ponovim ovaj i najavim ocekivanja za ovu godinu sto se tice nekretnina.

Novi Sad svom snagom u rikverc!!!
Screenshot_2023-03-10-01-18-00-918_com.android.chrome.jpgScreenshot_2023-03-10-01-18-15-319_com.android.chrome.jpg
 
LUDILO rast.jpg



Svako moze da tumaci drugacije. Ja tumacim ovo ovako. Cene su toliko porasle u Novom Sadu da su na trzistu ostali samo kupci koji bas zele da kupe "po svaku cenu".

Neverovatno koliko su skocile cene u Novom Sadu.
 
Poslednja izmena:
Oglasi se svakodnevno pune novim stanovima sa cenama najvećim ikada. Izgleda da smo ušli u fazu kada prodavci shvataju da im vreme prolazi pa ludačkim cenama pokušavaju po principu ako prođe prođe.
Međutim prodaja pada a sa njom i ukupna količina para koja se vrti. Agencije i država sada počinju da profitiraju osetno manje od onoga što su planirali. Ako to bude 15% manje od plana to je veliki udarac po džepu i u tom slučaju visoke cene nekretnina nemaju nikakvu funkciju.

Tako da očekujem da će i agencije i država preko medija početi da urgiraju na prodavce da smanje cene kako bi se promet povećao.
 
Oglasi se svakodnevno pune novim stanovima sa cenama najvećim ikada. Izgleda da smo ušli u fazu kada prodavci shvataju da im vreme prolazi pa ludačkim cenama pokušavaju po principu ako prođe prođe.
Međutim prodaja pada a sa njom i ukupna količina para koja se vrti. Agencije i država sada počinju da profitiraju osetno manje od onoga što su planirali. Ako to bude 15% manje od plana to je veliki udarac po džepu i u tom slučaju visoke cene nekretnina nemaju nikakvu funkciju.

Tako da očekujem da će i agencije i država preko medija početi da urgiraju na prodavce da smanje cene kako bi se promet povećao.
Neće to biti baš lako, država neće tek tako odustati od visokih cena, nije im u interesu zbog BNV uberprojekta.


I ovo silovanje medijskog prostora u vezi povećanja penzija i ostalih ekonomskih "uspeha". Oni sada pokušavaju da zadrže napumpano ekonomsko stanje. Na neki način održavaju fatamorganu. Videćemo koliko dugo će to trajati. Neće moći doveka, kad tad će nastupiti nova ekonomska realnost, nećemo moći to da izbegnemo.
 
Neće to biti baš lako, država neće tek tako odustati od visokih cena, nije im u interesu zbog BNV uberprojekta.
Tako je, faktor BNV sam ispustio iz vida uprav sam se i ja setio toga.
I ovo silovanje medijskog prostora u vezi povećanja penzija i ostalih ekonomskih "uspeha". Oni sada pokušavaju da zadrže napumpano ekonomsko stanje. Na neki način održavaju fatamorganu. Videćemo koliko dugo će to trajati. Neće moći doveka, kad tad će nastupiti nova ekonomska realnost, nećemo moći to da izbegnemo.
Država gleda šta se više isplati, pa će prema tome i postupati. Nedavno je bio podatak za Ameriku da je usled pada prodaje protekle godine ukupna masa novca potrošenog u nekretninama smanjena za neku neverovatnu cifru, ne sećam se tačno koliku. Lako je preko poreza na promet izračunati koliko je država izgubila. Dobro, oni štampaju pare pa je to malo drugačije nego kod nas, ali i oni sada priželjkuju pad cena na državnom nivou kako bi povećali promet.
Ovde imamo BNV iz koga se pune privatni džepovi, ali opet i država ima interes u pogledu celokupnog prometa. Verovatno će pritisak biti usmeren u početku samo na vlasnike starogradnje.
 
U Bugarskoj se u 2022 (sto im je jos rekordna godina) izgradilo 2,5 puta manje kvadrata nego u Srbiji 2021 (https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti/gradjevinarstvo/stanovi). A Sofija je opet jefitnija i to poprilicno. Nista mi u vezi Bugara i Rumuna nije jasno :)
Pa mislim da mi sami sebe precenjujemo :) Najiskrenije...
Ne znam sta se desava, ali eto iskustva sa skijalista ove godine jeste da su u Bugarskoj dosta pristupacniji sa cenama svega. Ali apsolutno svega

A kada pogledas, oni zadnjih godina dosta bolje napreduju od nas i pre svega lakse voditi posao kod njih(dosta nasih ljudi ima otvorene firme u Bugarskoj, narocito ljudi koji se bave spedicijom/transportom). Daleko su oni od uredjene zemlje o kojima pisemo i sa kojima se mi poredimo - kao sto rekoh, to je nas najveci problem.
Mi Beograd stavljamo u rang Beca :) A za Srbiju i dalje 'fantaziramo' da smo po svemu daleko ispred Rumunije i Bugarske
Treba malo gledati realno - daleko smo mi od najgorih, sta vise Srbija je dosta dobra za zivot kada se pogleda situacija u svetu. Ali smo to, cist prosek (na svetskom nivou) i nista vise od toga. A u Evropi smo na dnu liste, na zalost
 
Usporavanje se već oseća u vazduhu i u broju oglašenih stanova čije cene probijaju plafon. Uvećava se ponuda, ali stidljivo. Otpuštanja su već krenula polako, isprati prethodne postove, neko je podelio i redit stranicu sa otpuštanjima u IT-u. Iako ja ne verujem da će biti značajnih otpuštanja, neke profesije i pozicije će to potkačiti i neki ljudi će to osetiti.
Ma sve to stoji za ekonomiju ali ekonomiju uređenih država, mislim da to ne utiče na naše keš kupce koji će ove godine činiti 90% kupaca. Da navedem neke "primere" keš kupaca Jel dobio neko nekad račun kod stomatologa? Dobar stomatolog može za 10god na crno da uštedi za stan. Frizeri, koje kakvi saloni za žene... Izdavanje stanova? Pa tu je tek 90% na crno, retko ko plati državi porez. Kupujem-prodajem sajt npr. hiljade ljudi živi na crno i to odlično, kompjuteri i tv iz mađarske bez pdv-a, telefoni, garderoba, satovi, parfemi, naočare, alati i onda u toj sivoj ekonomiji imamo i dodatnu podelu na fejk i na original svakako i jedna i druga siva ekonomija 1/1.. Zgrada svaka novogradnja ima sprat viška. Jel to moguće u Francuskoj? Kriminal i nameštanja u politici, sportu, pomenute flaferke, pevačice i tiktokerke.... Poenta je da u desetine hiljada ljudi u Srbiji živi od posla i kombinacija koje jednostavno ni ne postoje u Austriji, Australiji, Nemačkoj, Japanu, Kanadi itd... Pa ne možemo onda gledati njihove ekonomske grafikone i očekivati i kod nas isto. Ti ljudi koji na crno relativno lako dolaze do novca čine većinu keš kupaca stanova.

Evo npr primera nefunkcionisanja zapadne ekonomije u Srbiji.

Ti već sada imaš značajan pad kreditnih kupaca. Od novembra, decembra praktično. I to je kumulativan efekat. Svi ti neprodati stanovi se samo kumuliraju na tržištu iz meseca u mesec. Pri čemu jedan kreditni je na pocetku kupo-prodajnog lanca ko zna koliko keš kupoprodaja. Kreditni jesu 20%, ali ko zna koliko % se uopšte ne bi ni desilo da nije tih 20%. Tako da...
Ok nerealizovana kredit kupoprodaja je početak lanca. Odgovori mi onda na ovaj scenario. U Srbiji je 2021 bilo npr 30% kreditnih kupaca, u 2022 je bilo 20% kreditnih kupaca, zašto je onda cena skočila dodatno npr. 25%. Po tvojoj kumulativno-lančanoj reakciji to bi dovelo da nekog kakvog takvog pada u 2022 a desilo se suprotno.. A desilo se zato što gledaš matematiku npr Norveške i tamo bi tvoj model funkcionisao, ali taj model nema veze sa Srbijom.
 
Ma sve to stoji za ekonomiju ali ekonomiju uređenih država, mislim da to ne utiče na naše keš kupce koji će ove godine činiti 90% kupaca. Da navedem neke "primere" keš kupaca Jel dobio neko nekad račun kod stomatologa? Dobar stomatolog može za 10god na crno da uštedi za stan. Frizeri, koje kakvi saloni za žene... Izdavanje stanova? Pa tu je tek 90% na crno, retko ko plati državi porez. Kupujem-prodajem sajt npr. hiljade ljudi živi na crno i to odlično, kompjuteri i tv iz mađarske bez pdv-a, telefoni, garderoba, satovi, parfemi, naočare, alati i onda u toj sivoj ekonomiji imamo i dodatnu podelu na fejk i na original svakako i jedna i druga siva ekonomija 1/1.. Zgrada svaka novogradnja ima sprat viška. Jel to moguće u Francuskoj? Kriminal i nameštanja u politici, sportu, pomenute flaferke, pevačice i tiktokerke.... Poenta je da u desetine hiljada ljudi u Srbiji živi od posla i kombinacija koje jednostavno ni ne postoje u Austriji, Australiji, Nemačkoj, Japanu, Kanadi itd... Pa ne možemo onda gledati njihove ekonomske grafikone i očekivati i kod nas isto. Ti ljudi koji na crno relativno lako dolaze do novca čine većinu keš kupaca stanova.

Evo npr primera nefunkcionisanja zapadne ekonomije u Srbiji.


Ok nerealizovana kredit kupoprodaja je početak lanca. Odgovori mi onda na ovaj scenario. U Srbiji je 2021 bilo npr 30% kreditnih kupaca, u 2022 je bilo 20% kreditnih kupaca, zašto je onda cena skočila dodatno npr. 25%. Po tvojoj kumulativno-lančanoj reakciji to bi dovelo da nekog kakvog takvog pada u 2022 a desilo se suprotno.. A desilo se zato što gledaš matematiku npr Norveške i tamo bi tvoj model funkcionisao, ali taj model nema veze sa Srbijom.
Kako ne funkcionise model pa i svi ti navedeni zavise od kupovne moci naroda.
Prodavao preko kupujemprodajem ili imao otvorenu prodavnicu potrebni su ti krajnji kupci i ako su ljudi uzdrzani zbog poskupljenja i nesigurnosti i ti ces sporije skupiti za tu kes kupovinu.
 
Vrh