Šta je novo?

Cene nekretnina

Naravno da te nekretnine ne treba izbaciti iz prodaje privremeno vec trajno regulisati njihovo stanje. Ovako se NAMERNO izazvala manja ponuda. Drugo iz prakse vidim u Beogradu da se i dalje tako gradi i prodaje, a ono sto je izgradjeno ne moze da se proda. Pametnom dosta! Trece, neke od tih nekretnina su normalne, samo nisu placene dazbine. Evo ja zivim u takvoj Stankom zgradi jer je firma bankrotirala.
Gledao sam stanove, u Valensiji neki prosek 1300 a u Grckoj samo iskacu ponude za nekretnine na moru. U Beogradu i Srbiji ne vredi ziveti, bez obzira i da cene padnu trostruko. al to je druga tema.

Trajno regulisanje za mene bi bilo da se konačno stane na put divljoj gradnji, a ne da nagrađuješ divljake naknadnom legalizacijom, još im tako ispadne jeftinije nego da su išli legalnim varijantama! Juče sam saznao da u BG ima 220K+ više stanova nego domaćinstava, tako da i taj argument manje ponude nije baš jak, jednostavno se koncentriše kapital, gomilaju se stanovi kao očuvanje vrednosti, a država nema interesa da stane tome na put da ne bi sve oborila, celu industriju koja posredno utiče na sve (pa i svoje fiskalne prihode).

Možda iskaču ponude, ali su iskakale i pre 7 godina kad si mogao na najpoželjnijim lokacijama u centru Soluna da uzmeš sređene stanove za 800 eur/kv. Možemo da diskutujemo sad da li ovde vredi živeti ili ne (slažem se za dosta argumenata da nije dobro i ta Valensija stvarno deluje primamljivo), ali moja poenta je bila da je proporcija cena ostala očuvana! Generalni nivo cena je otišao na gore svuda. Nije kao da je Beograd za to vreme poskupeo duplo, a svi oni stagnirali. Da ne pominjem neke druge evropske destinacije gde su cene otišle još više disproporcionalno. Jako dobro poznajem ženu koja je prodala stan u centru Minhena i kupila u BG više nego što je mogla pre 5 godina.
 
Bas me zanima ko je 70tih-80tih pa i 90tih mogao da izgradi stan ili trzni centar na divlje 😂
Drzavne firme divljaci koje su gradjani ove zemlje nagradjivali svojom ustedjevinom a zauzvrat dobili nelegalan objekat ciji promet je zabranila drzava jer je bila nesposobna 20 godina da resi problem koji je napravila 😂.
Ti "divljaci" su izgradili zemlju i poslovali i u inostranstvu na vrlo zahtevnim projektima a propali su zbog inflacije koja je bila najveca pljacka sopstvenog naroda (meni poznata).

Da se ne zavaravamo da je npr "Mića iz Babušnice" što je dogradio kuću najveći problem jer nije. Mića je 2-3 puta već platio takse za legalizaciju i to je katastar izgubio u prostoru i vremenu. Mića je sad star i ne može time da se bavi. Legalizacija čeka njegove sinove ili unuke kako bi prodali tu kuću i dali učešće za garsonjeru u Mirijevu ili da odu van u inostranstvo
 
Poslednja izmena:
Ne govorim o tim slučajevima, to zaista treba rešiti, negu ugl posle. Beogradska priobalja su lep primer. Bager i teraj dok ne izađeš na čistinu, Fakturu uredno poslati.
 
Ti pricas o pojedinacnim situacijama, o bahatim bogatim, bliski znamo kome pojedincima koji su nedodirljivi u prethodnom, sadasnjem i buducem sistemu.
Ja pricam o problemima obicnih ljudi koji su 90% situacija i sta je drzava uradila i sta radi.
 
To mi kazu ljudi koji se time bave. Bahatost= nepostojanje institucija i sistema
 
Da ne citiram post gde je neko lupio kako je u Srbiji bolji standard. Bukvalno ide facepalm smajli.
Dobro poznajem SNG zemlje ( bivše sssr ), zbog familije i zbog toga što sam proveo poslednjih 4 godina u Ukrajini. Zvanična plata u ovim državama jeste mala ali zbog čega jer državni poslovi su jako malo plaćeni a pola Rusije je propast... Moskva, ST. Petersburg, Kijev, Odesa, Lviv, ne ubrajaju se u taj prosek. Ja ću pisati za Kijev ali sve što napišem još je više u Moskvi.
U normalno vreme cena izdavanja stanova u Kijevu je bila minimum 300-400 evra na kraju grada ne pored metroa. Ja sam iznajmljivao u gradu pored Kijeva za 200 evra. 35 kilometara od centra Kijeva. Da li u Beogradu, osim tokom noći kada izlaze narkomani, budzovani, možeš videti preskupe automobile??? Ne... To je za Kijev a pogotovu za Moskvu normala.
Zemlje SSSRa su pune IT stručnjaka koji rade za američke firme ili sami rade kao freelanceri i zaradjuju ogromnu količinu novca. Ukrajina je po mnooooooooooogo čemu ispred Srbije i ispred celog zapada. Sve usluge koje možeš raditi ( otvoritti račune u banci... itd...) se radi na jedan klik.
Bitno je napomenuti da Ukrajinci, mladi, ne trče da se zaposle za stalno i da češaju j..a... nego lepo smišljaju svoje biznise i zaradjuju na tome.
Ako nekoga interesuje više oko standarda života u Ukrajini možete pitati :)
Zašto bi bilo ko ko je IT (ili bilo kakav drugi) stručnjak koji radi za američku firmu ili kao freelancer to radio iz Kijeva? Prijatna klima, razvijeno društveno uređenje, stabilna lokalna ekonomija? Kažeš pola Rusije je propast, 90% Rusije ne živi u Moskvi niti St. Peteru, mogu misliti kako je njima tek dobro. Sa druge strane ako su ti preskupi automobili koje viđaš na ulici merilo standarda i kvaliteta života u nekom društvu, onda je zaista izlišno diskutovati....
 
Trajno regulisanje za mene bi bilo da se konačno stane na put divljoj gradnji, a ne da nagrađuješ divljake naknadnom legalizacijom, još im tako ispadne jeftinije nego da su išli legalnim varijantama! Juče sam saznao da u BG ima 220K+ više stanova nego domaćinstava, tako da i taj argument manje ponude nije baš jak, jednostavno se koncentriše kapital, gomilaju se stanovi kao očuvanje vrednosti, a država nema interesa da stane tome na put da ne bi sve oborila, celu industriju koja posredno utiče na sve (pa i svoje fiskalne prihode).

Možda iskaču ponude, ali su iskakale i pre 7 godina kad si mogao na najpoželjnijim lokacijama u centru Soluna da uzmeš sređene stanove za 800 eur/kv. Možemo da diskutujemo sad da li ovde vredi živeti ili ne (slažem se za dosta argumenata da nije dobro i ta Valensija stvarno deluje primamljivo), ali moja poenta je bila da je proporcija cena ostala očuvana! Generalni nivo cena je otišao na gore svuda. Nije kao da je Beograd za to vreme poskupeo duplo, a svi oni stagnirali. Da ne pominjem neke druge evropske destinacije gde su cene otišle još više disproporcionalno. Jako dobro poznajem ženu koja je prodala stan u centru Minhena i kupila u BG više nego što je mogla pre 5 godina.
Sto se tice legalizacije, ima tu dosta problema, kada je bila pustena legalizacija, neko je zavrsio posao. Elem to je siroka tema, ali nisam uopste to hteo kao poentu vec da je vlast namerno izbacila te objekte iz prodaje kako bi skocila potraznja novogradnje, a tada su rekli da ce to regulisati do kraja ove godine zakonom, dakle lagali i da je to zbog EU. Da je iz razloga da stanu na put divljoj gradji bilo bi pohvalno ali se i dalje divlje gradi samo to rade njihove kombinacije. Sto se tice cena nekretnina, one ce pasti iz razloga sto nema vise interesa da se ulaze u ono sto pada ili u ono sto ne raste. A kamate u banci ce biti sve vise primamljive...
 
Podaci za novembar su konacno dostupni na cenenekretnina.rs.

Savski venac odnosno BnV je definitivno postalo trziste za sebe i nema mnogo veze sa ostatkom BG-a.

Ovako bi izgledao novembar kada bi izbacili Savski venac i ostavili ostalih 9 opstina:
Screenshot 2022-12-22 at 21.01.35.png
 
Hmm, pa ne može baš tako da se gleda, da nema BNV, kupovalo bi se na drugim mestima u BG valjda. :rolleyes: Takođe znači da tu raste i starogradnja ozbiljnije, čim je eliminacijom SV razlika u rastu starogradnje na nivou celog BG čak 1.5%. Starogradnja je tu morala na SV da poraste 10-15% da bi na nivou grada bila ta razlika.

No nebitno, plašim se da ovo više ne može da se objasni slučajnim varijacijama krajem godine, ali hajde da ispratimo, Slede 2 meseca sa izraženom sezonom. Nemojte da se uplašite ako u decembru vidite još brutalnije brojke i veći rast, ali ni preterano da se obradujete ako vidite pad u januaru! Naravno treba porediti u apsolutnim brojkama, ali i realtivno u odnosu na iste mesece prošlih godina!
 
BnV je projekat vlasti itd itd ... Kupovalo bi se sigurno ali mozda ne ovoliko?
Hmm, pa ne može baš tako da se gleda, da nema BNV, kupovalo bi se na drugim mestima u BG valjda. :rolleyes: Takođe znači da tu raste i starogradnja ozbiljnije, čim je eliminacijom SV razlika u rastu starogradnje na nivou celog BG čak 1.5%. Starogradnja je tu morala na SV da poraste 10-15% da bi na nivou grada bila ta razlika.

No nebitno, plašim se da ovo više ne može da se objasni slučajnim varijacijama krajem godine, ali hajde da ispratimo, Slede 2 meseca sa izraženom sezonom. Nemojte da se uplašite ako u decembru vidite još brutalnije brojke i veći rast, ali ni preterano da se obradujete ako vidite pad u januaru! Naravno treba porediti u apsolutnim brojkama, ali i realtivno u odnosu na iste mesece prošlih godina!
 
Ovo je ludilo!!

Koliko investitora su navukli na nekretnine. Izgleda da ce 2022. da bude najuspesnija godina u istoriji Srbije po pitanju kolicine investicija u nekretnine.
 
BnV je projekat vlasti itd itd ... Kupovalo bi se sigurno ali mozda ne ovoliko?

Kako misliš? Pretpostavka je da bi taj novac svakako završio u betonu, ako ne tu, a onda na drugom mestu (pa bi cene još više otišle zbog manje ponude). Sem ako aludiraš na to da je neko nateran da tu kupi (što nije isključeno).
 
LOL. Nateran pistoljem na čelo. Da je srece da su mene naterali jos neki da kupim kad se prodavao BW Residences.
Nego oni po principu hoćeš-nećeš ako nećeš ima ko hoće.
 
Jbg, ispao si piglu, ali su te naterali makar jedan da kupiš.
 
Totalno sam ispao glup. Cim sam video sa ih boli uvo da mi prodaju trebao sam da znam da imaju gomilu kupaca i jace da navalim. Jbg slusajuci ove na forumu covek bi pomislio jos u septembru da ce biti cupanje parketa da bi se grejali. Zato je uvek vazno slusati zvanicnike ili nekoga ko taj posao direktno radi umesto random ljude, jer obicno vecina pojma nema.
 
Vidi, privilegija je posedovati takvu intuiciju, ne može to svako.
 
Bukvalno. Evo sad je situacija “ono sto je u novembru bice u decembru….” a rast sve zesci i zesci i stalano opravdanja neka. Sad je BNV kriv za rast i sto ljudi ulecu kao ludaci u stanove u Beogradu.
 
Šta je u stvari key note ovog panela:
- da li će se tržište nekretnina Srbije u narednoj godini usporiti,
- 2023. godina je baš idealna prilika za ulaganje u nekretnine,
- da li nam predstoje promene u načinu upisa nepokretnosti i prava na nepokretnost kroz katastar.
 
NS je pukao, jer nije isto što i Bg. Plate su tamo u proseku niže za oko 40%, i grad održava imućnija studentarija iz Rs, i okoline, kao i kockarnice, prostitucija i dilovanje. Ako se ovakva sitiacija nastavi (relativno povoljna radna klima) što se Beograda tiče, može se očekivati pritisak određenog broja ljudi, koji će napuštati NS i krenuti ka Beogradu otprilike 50.000 duša ka Beogradu u 2023 godini.
 
NS je pukao, jer nije isto što i Bg. Plate su tamo u proseku niže za oko 40%, i grad održava imućnija studentarija iz Rs, i okoline, kao i kockarnice, prostitucija i dilovanje. Ako se ovakva sitiacija nastavi (relativno povoljna radna klima) što se Beograda tiče, može se očekivati pritisak određenog broja ljudi, koji će napuštati NS i krenuti ka Beogradu otprilike 50.000 duša ka Beogradu u 2023 godini.
Tebe nije sramota da i dalje trujes??? Posle svih izrecenih katastrofalnih predvidjanja.
 
Vrh