Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

I tu civilizacijski beli čovek naj više i greši ... bolje je da dete bude i siroče nego da ga nema...
Tako je, bolje napraviti i psihijatrijski slucaj koji ce se psihicki zlopatiti do kraja zivota (a vrlo verovatno postati i socijalni ili kriminalni slucaj) nego ne praviti uopste.

Nacija i Bog tako nalazu. A oni znaju najbolje
 
Što reče @Defke , ima baš dosta toga odvratnijeg. Zar ne treba da se poštuju različitosti ? Pogotovo ako te ne ugrožavaju. Zašto tebi smeta što neko voli da pije kapućino u frimi? Ti ga nemoj piti. Ne sviđaju ti se sastanci menadžmenta ? Nemoj biti na istim. Zašto kažeš da ako ti se ne sviđa život u Srbiji treba da samo promeniš lokaciju, a kada se radi o ovim stvarima, kažeš da su najodvratnije i želiš da nestanu umesto da samo promeniš ti svoju lokaciju (radno mesto ) malo mi je to kontradiktorno. Neko nije imao lepo iskustvo na radnom mestu...
Sistem organizacije i eksploatacije u firmama je svuda isti. I u Srbiji i u Kanadi i u Maleziji.
Nije moguce promeniti to promenom lokacije.
 
MC wrote : ,, ...Mislim moze da napravi, ali nije u stanju da im se posveti ili to cini na los nacin.... ,,

Loše misliš , nije stvar u posvećivanje, čak šta više može na još bolji način jer u starijim godinama kristalno jasno šta jeste bitno a šta nije Što u mladim godinama je malko zamućeno ...
Znam ljude, dosli do 40.-45. Ne mogu da podnesu ako im gost u kuci pomeri vaznu na stolu.
Sve ima odredjene pozicije, knjige na polici imaju odredjen raspored.
Kapucino mora biti spremljen od posebnih esavina kafe.
Smeta im promena, navikli su na sebe i svoj zivot kao na postavku. Kao kad se devojcice igraju lutkama.
Oni ne mogu da podnesu da im dete razbije tanjir ili slicno.
Dete im postaje neprijatelj, poremecaj.
Okrenuti sebi samima oni i dalje moraju da izlaze i rade isto sto i pre jer im se cini da tako konzerviraju sopstvenu mladost.
To nije kompatibilno sa imanjem dece.

Deca vrlo dobro znaju da li ste im posveceni ili ne.
Njima je to bitno jer to je ostalo evoluciono.
Oni znaju da je situacija u kojoj im se roditelj ne posvecuje opasna, jer u ta vremena pojelo biih nesto.
Takva deca, postaju jako anksiozna.
 
Ispoštovati imperativ nagona ljudskosti (usadjeno od Boga) jeste produženje vrste a mi mu se suprotstavljamo i djelujemo kao bolest raka u telu, sami sebe jedemo.
u pravu si, taj nagon zaista postoji. Kad te on uhvati zelis dete, pa makar isao bosonog.
Narocito zene. Mene fascinira koliko postaju ushicene kad su trudne i na sedmom nebu zbog toga.
Tu se vidi da je to nagon, tu se vidi to ostvarenje kroz razmnozavanje i ulogu majke.
 
,, ...Tako je, bolje napraviti i psihijatrijski slucaj koji ce se psihicki zlopatiti do kraja zivota (a vrlo verovatno postati i socijalni ili kriminalni slucaj) nego ne praviti uopste.

Nacija i Bog tako nalazu. A oni znaju najbolje.... ,,

Sarkazam na stranu, ali ovo je ne savršeno društveno uredjenje. Staro nije bilo dobro al ovo je gledano iz dr. perspektive manje humano. Na pr:
U starijim uredjenjima za sve je imalo svoje mesto.
Čak i retardirani su imali svoja korisna poslovna zaduženja u društvu. Te nije bilo fatalno imati retardiranog člana porodice, kao danas

Savremeno društvo nema takva ,,radna mesta,, te su takve osobe ne korisne i nose oznaku balasta društva, kao takvi čine da su kao žigosane čitave porodice sa propratnim teškoćama.
Deklarativno na papiru postoji briga, u praksi ona je mala .
Strah od tog promila čini i da nas je manje bez obzira što se radi o procentima da stariji roditelji imaju inteligentnije potomstvo u odnosu na prosek.
 
Nemam pojma sta je pisac hteo da kaze (glup sam) ali niko nije rekao da je sadasnje uredjenje savrseno. Samo da je apsurdno da mediokriteti i bog budu izgovori i autoriteti za pravljenje dece.
U starijim uredjenjima za sve je imalo svoje mesto.
Čak i retardirani su imali svoja korisna poslovna zaduženja u društvu. Te nije bilo fatalno imati retardiranog člana porodice, kao danas
Na koja uredjenja mislis? Posto imam ovde pored sebe troje ljudi koji su rodjeni i odrasli u Jugoslaviji posle rata, i ne mogu da se ne nasmeju na tvoju konstataciju kako "ranije su retardirani imali svoja zaduzenja u drustvu i nije bilo sramota imati retardiranog clana porodice".

Ocigledno imaa pogresnu predstavu koliko su u peoteklim decenijama (mislim prvenstveno na 20. vek) retardirani, sakati i drugi hendikepirani bili skrivani i sramljeni, mnogo mnogo vise nego danas.

Cak se i ja licno secam koliko sam 90ih manje ljudi sa hendikepima vidjao na ulicama i radnim mestima u poredjenju sa danasnjicom.

Retardiranima bilo bolje ranije, porodice se nisu stidele da ih izvedu napolje, bolje napraviti siroce i/ili bednika i prosjaka nego ne praviti decu uopste, Bog i nacija iznad svega... e sta sve necu procitati ovde...

P.S.
Jel si cuo ikada za magazin Lice ulice? Jel znas ko ga deli odnosno prodaje po gradu? Isto tako, jel si cuo za nesto sto se zove "cep za hendikep"? Jel nesto od ta dva postojalo pre 20 ili 50 godina? Ja vala nisam upoznat da je postojalo.
 
Poslednja izmena:
,, ...Tako je, bolje napraviti i psihijatrijski slucaj koji ce se psihicki zlopatiti do kraja zivota (a vrlo verovatno postati i socijalni ili kriminalni slucaj) nego ne praviti uopste.

Nacija i Bog tako nalazu. A oni znaju najbolje.... ,,

Sarkazam na stranu, ali ovo je ne savršeno društveno uredjenje. Staro nije bilo dobro al ovo je gledano iz dr. perspektive manje humano. Na pr:
U starijim uredjenjima za sve je imalo svoje mesto.
Čak i retardirani su imali svoja korisna poslovna zaduženja u društvu. Te nije bilo fatalno imati retardiranog člana porodice, kao danas

Savremeno društvo nema takva ,,radna mesta,, te su takve osobe ne korisne i nose oznaku balasta društva, kao takvi čine da su kao žigosane čitave porodice sa propratnim teškoćama.
Deklarativno na papiru postoji briga, u praksi ona je mala .
Strah od tog promila čini i da nas je manje bez obzira što se radi o procentima da stariji roditelji imaju inteligentnije potomstvo u odnosu na prosek.
Ovo je potpuno tacno. I dete od 4 godine i starac od 90 imali su svoje uloge.
I blago hendikepirani su imali neke uloge.
Za tesko mentalno bolesne, nije bilo mnogo milosti, ni tada ni sada.

Ovo drustvo sada je totalitarno drustvo koje favorizuje mlade i sposobne samce cija se zivotna energija u potpunosti trosi na potrebe Kapitala.
Ono sto je potrebno porkletom Kapitalu, to se trosi.
Ostali su nebitni.
Kapital je bog.
Nas loze u peci kapitala.
Nase konacne izvote spaljuju u peci profita.
Sto je najgore, sami hrlimo "tamo".
 
Хех... Карло то исто причао годинама, па се на крају одсели.

Људи се, иначе, већ сами исељавају из града на далеку периферију - још један проблем је да су нам станови свеукупно мали и скучени за већу породицу, мене овај двоипособни (`бем ти ипособност и ко је измисли!) са нас четворо у њему већ стеже и притиска што реко Балашевић "као пегла" - и људи, природно, теже ка животу у кући. Али та сеоба је сасвим дивља и кроз неку годину закрчиће нам Газелу као ништа досад.

Ево најновији пример: колегиница и муж, уз државну помоћ породицама са децом, купили стан накрај Борче, једноипособан (sic!). И колико деце ће они укупно моћи да имају?

Добрим планирањем и улагањем у приградску железницу овде би се могло ићи проблему у сусрет, али и у корак са потребама становништва. Вин-вин.
Ovo je tema o kojoj smo nedavno pisali ti i ja na podforumu o infrastrukturi.

Sloboda i manje cene u satelitskim naseljima, uz efikasnu želenicu, su jedina garancija za demografsku održivost manjih centara na 50 - 70 km od Beograda. Jer, zašto bi se gurao u stančić u Mirijevu, papreno ga plaćao i, tako skučen, bio onemogućen da osnuješ porodicu ili ograničio sebe na samo jedno dete zbog uslova?
Ali kod nas je problem, a što se do nedavno i videlo sa prugom do Pančeva, da sve i da imamo adekvatnu infrastrukturu, birokratija i korupcija su sposobni da upropaste praktično bilo šta u državi.
Taman ovde mogu da postavim pitanje koje sam onomad zaboravio da napišem na temi o železnici. Da li bi pruga do Pančeva, preko koje su konačno uspostavili kakav-takav normalan takt, mogla da se produži do Kovina i Smedereva, te da se i stanovnicima tih gradova omogući da u jednom gradu žive, a u drugom rade? Da li bi takva investicija imala ok računicu (pod uslovom da birokratija ni ovaj put ništa ne upropasti)?
 
Ovo je tema o kojoj smo nedavno pisali ti i ja na podforumu o infrastrukturi.

Sloboda i manje cene u satelitskim naseljima, uz efikasnu želenicu, su jedina garancija za demografsku održivost manjih centara na 50 - 70 km od Beograda. Jer, zašto bi se gurao u stančić u Mirijevu, papreno ga plaćao i, tako skučen, bio onemogućen da osnuješ porodicu ili ograničio sebe na samo jedno dete zbog uslova?
Ali kod nas je problem, a što se do nedavno i videlo sa prugom do Pančeva, da sve i da imamo adekvatnu infrastrukturu, birokratija i korupcija su sposobni da upropaste praktično bilo šta u državi.
Taman ovde mogu da postavim pitanje koje sam onomad zaboravio da napišem na temi o železnici. Da li bi pruga do Pančeva, preko koje su konačno uspostavili kakav-takav normalan takt, mogla da se produži do Kovina i Smedereva, te da se i stanovnicima tih gradova omogući da u jednom gradu žive, a u drugom rade? Da li bi takva investicija imala ok računicu (pod uslovom da birokratija ni ovaj put ništa ne upropasti)?

Ljudima nije toliko vazno da osnuju porodicu, koliko blizina klubova i splavova.
Iz njjihove perspektive, kupovina 1 sobnog stana u Mirijevu je logicna.
 
Ma ne pucaj tako iz mitraljeza, napamet.

@Zaza Bg
Mogla bi, naravno; imala bi savršenu računicu, jer bi regionalni voz Novi Sad - Beograd - Pančevo - Kovin - Smederevo - Požarevac bio kičma beogradskog regiona, uz ogromne transportne, eklnomske, demografske i socijalne dobitke.

Uz to još Šabac-Ruma-Velika Plana i Valjevo-Zrenjanin.
 
Poslednja izmena:
A koji je to tacno ogroman socijalni dobitak ako covek iz Kovina radi u Indjiji i provede 2-3 sata dnevno u prevozu?
 
Ma ne pucaj tako iz mitraljeza, napamet.

@Zaza Bg
Mogla bi, naravno; imala bi savršenu računicu, jer bi regionalni voz Novi Sad - Beograd - Pančevo - Kovin - Smederevo - Požarevac bio kičma beogradskog regiona, uz ogromne transportne, eklnomske, demografske i socijalne dobitke.

Uz to još Šabac-Ruma-Velika Plana i Valjevo-Zrenjanin.
Da li je neko to svojevremeno predlagao? Gledajući ovako teren, te slobodan prostor na istoku Smedereva, ne deluje da li izgradnja bila preterano komplikovana i skupa (osim mosta, naravno). I kolike bi morale da budu po tebi, odokativno, projektovane brzine da bi omogućile "satelitizaciju" Kovina, Smedereva i Požarevca?
 
Predlagao sam ja, čak, pisao, da sam privatni operater, da bih i voz za Niš terao preko Vukovog spomenika, Pančeva i Smedereva - veliki su gradovi, to železnica voli:)

Pisali smo i u Udruženju ljubitelja železnice o 'Istočnoj magistrali', kojom bi se tranzitni teretni saobraćaj vodio preko Banata, a most kod Kovina bio bi njen obavezan deo.

Imao si prugu Vladimirovac-Kovin, to je bila veza sa Pančevom, ali dosta kružna i to nije rešenje: treba direktno. 160 km/h Pančevo - Kovin, može u početku i jedan kolosek, ostalo koliko može.

Budući da nova niška pruga neće ići, kako je ranije planirano, preko Malog Požarevca - što bi davalo dobru vezu za Smederevo - nego preko Mladenovca i Palanke, onda ovakav predlog dobija na značaju, jer drukčije kvalitetnu vezu sa Smederevom (i Požarevcem, Istočnom Srbijom) nećemo dobiti.
 
Stope fertiliteta je nemoguće vratiti kao što su bile pre nekoliko decenija. To je iluzorno očekivati, demografi su počei da se slažu s tim. Umesto da se traži nemoguće, napadati žene što neće da rađaju optuživati mlade da više vole sebe od potomstva (!), treba raditi na adaptiranje društva novim trendovima i "situacijom na terenu". Biće manje dece a više starih ljudi, treba težiti uključivanjem straijih u društveni život - povećavanjem godišta za penziju, više starčkih domova, reorganizacija zdravstva, školstva, itd.
Nedostatak radne snage može se rešavati uvozom radne snage, sve dok neke zemlje imaju višak mladih ljudi (sa svom pratećim problemima koji su vezani za migracije), većom automatizacijom proizvodnih procesa, smanjivanjem konzumerizma i potrošnje i sl.
 
Ја сам на теми о мегалополису Београд-Нови Сад предлагао да се појас између брзе пруге и аутопута у Срему испарцелише за сателитска насеља која би се ослањала на железницу и аутопут и да се ти плацеви поклањају младим паровима. Драгану се није баш свидела та идеја.
Eво мало више на ту тему:
 
Poslednja izmena:
Ја сам на теми о мегалополису Београд-Нови Сад предлагао да се појас између брзе пруге и аутопута у Срему испарцелише за сателитска насеља која би се ослањала на железницу и аутопут и да се ти плацеви поклањају младим паровима. Драгану се није баш свидела та идеја.
Eво мало више на ту тему:
Trenutno od Rume do Bezanijske kose treba oko 30 min lagane voznje. Kada bi se "satelizovao" Srem putovalo bi se najmanje 60 min u najboljem slucaju.
 
Predlagao sam ja, čak, pisao, da sam privatni operater, da bih i voz za Niš terao preko Vukovog spomenika, Pančeva i Smedereva - veliki su gradovi, to železnica voli:)

Pisali smo i u Udruženju ljubitelja železnice o 'Istočnoj magistrali', kojom bi se tranzitni teretni saobraćaj vodio preko Banata, a most kod Kovina bio bi njen obavezan deo.

Imao si prugu Vladimirovac-Kovin, to je bila veza sa Pančevom, ali dosta kružna i to nije rešenje: treba direktno. 160 km/h Pančevo - Kovin, može u početku i jedan kolosek, ostalo koliko može.

Budući da nova niška pruga neće ići, kako je ranije planirano, preko Malog Požarevca - što bi davalo dobru vezu za Smederevo - nego preko Mladenovca i Palanke, onda ovakav predlog dobija na značaju, jer drukčije kvalitetnu vezu sa Smederevom (i Požarevcem, Istočnom Srbijom) nećemo dobiti.

Ja pored te nove pruge koju predlažes za Smederevo napravio bi i novu prugu ka Sabcu kako bi se dobila transverzala istok zapad sa direktnim vozovima Sabac Smederevo (Požarevac)
 
Razvoj zeleznice bi morao da ide sa decentralizacijom, sa oslobadjem firmi od poreza, ako NISU u Bgd ili NS.
Ima jedan pozitivan razvoj vezan za Ruse i cene nekretnina.
Rusis su izazvali da se jedan deo slabije placenih IT strucnjaka vrati u svoje krajeve.
Tako danas imamo oglase za programerske poslove za Kg i Nis sto je ranije bilo nezamislivo.
Nadajmo se da se ti ljudi vis enikada nece vratiti u Beograd nego da ce uspeti da zive u svojim originalnim sredinama.
 
Stope fertiliteta je nemoguće vratiti kao što su bile pre nekoliko decenija. To je iluzorno očekivati, demografi su počei da se slažu s tim.
То су прилично лоши демографи онда пошто нас историја демографије у земљама које су то рачунале вековима уназад услед закона о расподели земље (највише Кина и Јапан) учи да стопа фертилитета нормално флуктуира кроз људску историју услед културних и социоекономских трендова

Umesto da se traži nemoguće, napadati žene što neće da rađaju optuživati mlade da više vole sebe od potomstva (!),
Нема ништа немогуће у прокреацији, да има нико од нас не би био овде данас
treba raditi na adaptiranje društva novim trendovima i "situacijom na terenu". Biće manje dece a više starih ljudi, treba težiti uključivanjem straijih u društveni život - povećavanjem godišta za penziju, više starčkih domova, reorganizacija zdravstva, školstva, itd.
И ко ће да ради у старачким домовима, домовима здравља и сл? Зашто би ико био луд да улаже паре и труд у одгајање деце да би та иста деца служила људе који су уместо тога бирали хедонизам? Зашто би деца за 50 година морала на леђима да носе армију "childfree" индивидуа којима су путовања и пси били битнији од стварања потомства? Или бар усвајања деце?
Nedostatak radne snage može se rešavati uvozom radne snage, sve dok neke zemlje imaju višak mladih ljudi (sa svom pratećim problemima koji su vezani za migracije), većom automatizacijom proizvodnih procesa, smanjivanjem konzumerizma i potrošnje i sl.
Увоз миграната није решавање ниског наталитета већ дословно шминкање проблема да би се одржала лаж о одрживости болесне и суштински суицидалне културе. Већ сада су почеле богате земље да паниче и отимају се око увоза радника који су заправо вољни и способни да попуне рупу где чак и једна Немачка има проблема да то забашури увозом. А како ће фертилитет у свим земљама света да до краја века опадне испод одрживог нивоа (2.1 деце по жени) јасно је да то није никакво решење већ само одлагање колапса за пар деценија

Обрни-окрени човечанство неће моћи да опстане са актуелном културом и прогресивистичким менталитетом јер води целу врсту у смрт. Да ли ће се култура сломити за 10 година или за 200 очигледно је да ће морати да се мења а када је то већ случај боље да се мења сада док "нас" још има.
 

Evo kakve stimulacije rade pojedini gradovi/drzave da privuku migrante. Vrlo zanimljivo (ako je istina).

Kod nas kad bi migrantima davali po 30k bio bi “skandal” kako dajemo “nas” novac migrantima :)
 
Vrh