Šta je novo?

Zlatibor

Upravo o tome govorim. Zlatibor i treba da se više profiliše kao mesto za aktivni odmor. I ja sam kao laik razmišljao da he idealan za nordihsko skijanje koje trenutno nije razvijeno ni malo. Broj staza i za buciklizam i za planinarenje mira biti veći.

Kada se budemo hvalili brojem ljudi koji se peške ili biciklom popnu so Tornika umesto gondolom tada ćemo moći da kažemo da smo shvatili i prihvatili šta je planina i aktivni odmor.

Za sada nam je u fokusu guzva pred Gold gondolom i “hvaljenje” tim brojkama.
 
Drugaričin suprug, Italijan, industrijalac, fizički ne može da podnese kič i šund Zlatibora. I tako, kad oni dođu u SRB, a ona želi na ZL da odmori malo, on ostane u Beogradu u stanu, a ona ide na ZL sama.

Čovek je multimilioner, zimuje većinom na Alpima... Ne može da veruje kako je onakva lepota Zlatibora uništena neplanskom gradnjom, kičom i šundom. Frapiran je našom nesposobnošću, odnosno sposobnošću da urnišemo takav potencijal.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ahahaha ne budi smešan, šta to oni imaju da ponude šta nema Zlatibor
Idi do Žabljaka pa vidi - čiste šume, uredjene pešačke i biciklističke staze, jezera, vrhovi, izvori pitke vode... Slike su brzinske, slabo sam slikao

IMG-20230722-WA0011.jpg

IMG-20230722-WA0035.jpg

IMG-20230721-092448.jpg

IMG-20230723-112413.jpg

PANO-20230720-144504.jpg
 
Višak vode na Zlatiboru se stvorio od šuta zbog gradilišta, ali sve će to uskoro za koju godinu da prođe jer više skoro da nema slobodnih parcela za gradnju

Što se tiče Žabljaka i Zlatibora, to već nije za poređenje, kao što i Kopaonik i Zlatibor nisu za poređenje, jabuke i pomorandže! Vi imate ljudi koji ne bi izdržali ni jedan dan na Kopaoniku i Žabljaku, to su ozbiljne surove planine gde možete imati 4 godišnja doba u toku jednog dana! Nije to za svakoga. Zlatibor je znatno pitomija planina, što bi rekli za veliku većinu ljudi, iako čak i on ima dosta zahtevnijih staza pa čak i jedan deo koji se zove Zlatiborska amazonija gde nije ni ljudska noga kročila...imate sve na snimku
 
Poslednja izmena:
Malo se ne razumete. Lepotu i mogućnosti Zlatibora verovatno niko ne spori. Ali urbanizacija, kič, neplanska gradnja, poplave... su nešto preko ćega se ne može preći.
Nadam se da moj Zlatar neće doživeti sličnu sudbinu, mada prema do sada viđenom...
 
Ja idem na Zlatibor vrlo cesto i uvijek mu se vracam, bar dva puta godisnje.Zlatibor je postao grad, u okviru fenomenalnog okruzenja.Kao sto i svaki grad ima velike zgrade, kic, i sta vec , tako i Zlatibor.Ali na Zlatiboru pronadjes izuzetan prostor, luks smestaj sa pogledom na sumu, pticice cvrkucu,dostupan i ljeti i zimi, radis sa terase, popodne si za 5 minuta u netaknutoj prirodi cak i bajsom.Neradnim danima fenomenalni izleti, na 15, 20 minuta voznje.Prosetamo sa klincima predvece, palacinke , kolaci...pola sata maksimalno u centru,Klinac voli kosarku i bas je neki dan gledao 3x3 na trgu.Non stop ima interesantnih stvari.Broj turista pokazuje da ipak ZLatibor ima neku svoju pricu.Slazem se da bih ja grad Zlatibor razvijao na drugaciji nacin, kao sto su pojedine ulice iznad crkve i slicno.Ali i dalje bih ga razvijao kao grad, jer Zlatibor to jeste (deo oko jezera).Inace, imam porodicnu kucu na nekoliko kilometara od Zabljaka.Broj turista je prosto neuporediv u korist Zlatibora.Sam grad Zabljak tezi Zlatiboru, i vec su krenuli da prave zgrade, coworking prostore...Priroda oko Zabljaka je fenomenalna, ali je ponuda dosta slabija.Sa stanovnistva drzave i lokalne samouprave, Zlatibor je 10 kopalja ispred Zabljaka.
 
Poslednja izmena:
Malo se ne razumete. Lepotu i mogućnosti Zlatibora verovatno niko ne spori. Ali urbanizacija, kič, neplanska gradnja, poplave... su nešto preko ćega se ne može preći.
Nadam se da moj Zlatar neće doživeti sličnu sudbinu, mada prema do sada viđenom...
Da ali to je svega 1% celog Zlatibora. I dobro, šta sad raditi, da li neko možda razmišlja o miniranju i rušenju sagrađenih zgrada, mislim neki tako zvuče!?
To što neki ne žele da shvate je da se svi moramo ujediniti oko problema i onda kad ga definišemo da uradimo nešto konkretno.
Postoje mnogi planinski centri i banje sa visokim zgradama u zapadnom svetu, do 15-20 spratova recimo u ovom čuvenom francuskom, pogledajte dobro...
Avoriaz_France_winter.jpg


...i šta se po vama prvo nameće kao rešenje za Zlatibor?
 
Ja ne mislim da Zlatiboru treba neko rešenje. Šta je tu je, izgradjen je grad takav kakav jeste, neće ga niko rušiti. Ima svoju ponudu koja je zanimljiva regionalnom trzištu i stranim turistima na proputovanju kroz Balkan. Plus je dobro geografski lociran, na putu ka moru.

I to je to, nastaviće da raste, broj turista će biti veći iz godine u godinu, ali ostajem pri stavu da će broj stranih uvek biti marginalan jer to što nudi trenutno strancima nije zanimljivo.

Ko je makar jednom bio u Sloveniji (ne mora dalje) zna o čemu govorim. Zlatibor tu vrstu turizma nema.
 
Čuj ljudska noga nije kročila :) Vrh...

Što smo ljudi skloni mitovima, samo nas braća crnogorci šiju :) :)
Jedan od najjacih mitova je da je kanjon Drine treci u sveti po dubini, odmah iza Kolorada i kanjona Tare, i to kenjaju neprestano cak i sertifikovani turisticki vodici.
Drugi je da je svaka nasa voda koja kulja iz zemlje neverovatno lekovita i cuvena u svetu.

Sve nase ja naj, mi smo najpametniji itd.
U stvari prosek proseka.
 
Poentiranje na temu Zlatibora i njegovog urbanizma je moderna verzija poentiranja na temu toga ko slusa narodnjake(dok ih se narator, naravno, gadi).
I tako, 30 godina kasnije, malo je splasnuo osecaj apsolutne moralne superiornosti neslusanja narodnjaka, ali imamo neodlazenje na Zlatibor kao novi moralni vrhunac, tu negde sa sablaznjavanjem domacom politikom.

...Dok se prstom ne mrda da se ista od toga promeni, pocev od, recimo, osnovne kulture, solidarnosti, ljudskosti.
A kad bi se sagovornik pritisnuo da da svoje alternative, i turizmu, i muzici, i politici, imalo bi tek sta da se cuje.

Uostalom, neko kupuje sve te golubarnike od 37 kvadrata okovane betonom za 2000 evra kvadrat. A ja i dalje ne srecem nikog ni na brdima, ni na biciklu, ni na stazama, ni dzipom, ma nigde sem u centru.

Nemoj da se lazemo.
 
Višak vode na Zlatiboru se stvorio od šuta zbog gradilišta, ali sve će to uskoro za koju godinu da prođe jer više skoro da nema slobodnih parcela za gradnju

Брате,немаш појма колико бих волео да си у праву , али нажалост они налазе нове плацеве тако што секу шуме по центру :)mad::mad::mad:) . Сада секу шуму између цркве и спортских терена што је централна А зона .
Колико чујем ускоро ће сећи шуму и рушити парк испод Палисада ,а иза пешачке зоне ( колико год то деловало ненормално ,тако је ) ,а зидаће и у шуми где је била стара зграда МУП-а . Ако се то све оствари ,стварно немам речи.....

Како је кренуло најбоље би било да исуше језеро и ту дигну зграде....:ROFLMAO:
 
Ono što ja volim na Zlatiboru je skijanje, nije mi daleko i bude sasvim lepo. To je onaj deo Zlatibora koji i čini da je ovo jedna zaista lepa planina i gde ima dosta šume (borova), a to je ustvari podnožje Tornika. Evo par slika iz februara jednog divnog sunčanog dana.
20230211_100345.jpg

Pogled sa šestoseda na stazu Zmajevac, predivnu i zahtevnu.
20230211_101016.jpg

Izlaz gondole na Tornik. To su uglavnom postioci iz centra Zlatibora. Više su šetači, manje je skijaša.
 
Da ali to je svega 1% celog Zlatibora. I dobro, šta sad raditi, da li neko možda razmišlja o miniranju i rušenju sagrađenih zgrada, mislim neki tako zvuče!?
To što neki ne žele da shvate je da se svi moramo ujediniti oko problema i onda kad ga definišemo da uradimo nešto konkretno.
Postoje mnogi planinski centri i banje sa visokim zgradama u zapadnom svetu, do 15-20 spratova recimo u ovom čuvenom francuskom, pogledajte dobro...
Pogledajte prilog 170103

...i šta se po vama prvo nameće kao rešenje za Zlatibor?
Ово са слике ми се допада. Плански одрађено, уклапа се у околину.

Проблем Златибора није масовна градња, него непланска градња. Од најранијег детињства лета сам проводио у теткиној кући у насељу 25. мај на Златибору. Тада је то било насеље пуно зеленила, викендица са крововима до земље, отворених пространстава и шума (па чак и једна листопадна шума је била у близини). Сада је то насеље постало Калуђерица. Буквално су пресликали методе са Врачара, Звездаре и осталих београдских насеља. Изгледа ружно, сиромашно, и изазива гађење.

Уколико је било потребе за градњом, требало је да се одвоји и направи насеље налик овом са слике које би задовољило повећане капацитете. Ово што су урадили је вишедеценијски злочин. Као Београд, неће се лако поправити.
 
Sve je manje onih nekadašnjih kuća sa dvorištima, ušuškanih u hladu borova.
Ostali su još Karaula i delimično 25.maj i pitanje je dana kada će i oni pasti.
 
Ово са слике ми се допада. Плански одрађено, уклапа се у околину.

Проблем Златибора није масовна градња, него непланска градња. Од најранијег детињства лета сам проводио у теткиној кући у насељу 25. мај на Златибору. Тада је то било насеље пуно зеленила, викендица са крововима до земље, отворених пространстава и шума (па чак и једна листопадна шума је била у близини). Сада је то насеље постало Калуђерица. Буквално су пресликали методе са Врачара, Звездаре и осталих београдских насеља. Изгледа ружно, сиромашно, и изазива гађење.

Уколико је било потребе за градњом, требало је да се одвоји и направи насеље налик овом са слике које би задовољило повећане капацитете. Ово што су урадили је вишедеценијски злочин. Као Београд, неће се лако поправити.
E hvala na komentaru!
Vidiš to je interesantno, naravno slažem se sa tobom ali recimo u francuskoj uopšte nisu planski radili, nego je građeno takoreći gde se moglo, odnosno i "plan" je tako pravljen, s obzirom da je sam zimski centar izgrađen na strmoj steni. E tu sad ima caka u spratnosti pa ako hoćeš spratnost je rađena planski, ustvari jedina i mogla, iako imaju zgrada sa do 20 etaža!
Kod Zlatibora je nešto pitomija geografija, ali opet postoji nagib terena koji od dela do dela bude baš veliki

E tu dolazi do izražaja ono što su francuzi pismeno odradili, a to su FASADE, i takoreći uglavnom sa fasadama i odabirom boje su rešili problem, odnosno uklopili objekte u pozadinu (brdo, stenu, neku prirodnu liniju, šta god...).
Mi nažalost nemamo Komisije za estetiku kao francuzi, da bi se investitori mogli usloviti da grade u duhu sa okolnom prirodom. A nemamo ni pismenih kupaca koji će doći videti render i kazati: "Neću ni jedan jedini evro da uložim u ovo demit dosadno strašilo" :love:
Elem, po mojoj proceni svih tih vizuelno udarnih zgrada na glavnim ulicama u centru ima do 10-15, ako se preračuna da je prerada (rekonstrukcija) fasada jedne zgrade, da bude onako "gotivna" na oko, ustvari u skladu sa prirodom i okruženjem, negde oko 150.000 do 250.000 evra, dolazimo do sume od nekoliko miliona evra da sredimo centar Zlatibora.
I još treba urediti da svaka nova zgrada bude u skladu sa tim i problem je skoro rešen u estetskom smislu, i dobijamo onaj čarobni planinski izgled. Ostale zgrade u drugom redu iza se ne vide ili se čak mogu prekriti njihove fasade zelenilom/borovima koji bi se zasadili. To bi se u drugoj fazi videlo gde je šta ostalo da "štrči"
 
Poslednja izmena:
Naravno, onim investitorima koji su sagradili te dosadne demituše treba zabraniti gradnju u svim turističkim mestima, osim ako sami ne ulože deo profita koji su ostvarili u sređivanje istih tih fasada
 
Vidiš to je interesantno, naravno slažem se sa tobom ali recimo u francuskoj uopšte nisu planski radili, nego je građeno takoreći gde se moglo, odnosno i "plan" je tako pravljen, s obzirom da je sam zimski centar izgrađen na strmoj steni. E tu sad ima caka u spratnosti pa ako hoćeš spratnost je rađena planski, ustvari jedina i mogla, iako imaju zgrada sa do 20 etaža!
Kod Zlatibora je nešto pitomija geografija, ali opet postoji nagib terena koji od dela do dela bude baš veliki
Labude, u francuskoj je planski i kad je neplanski zbog terena, zna se ko gradi, kako gradi, koliko sme/šta da se optereti itd ukratko zna se i poštuje red.

Na Zlatiboru se ne zna nikakav red. Pravi i pekar i apotekar i vlasnik autoservisa, a i građevinski gigant i svi sve znaju sami samo ako imaju nekakav kapital. Od stilova sve je prisutno, od prekršaja takođe, bez ikakvih uklapanja sa prirodom, bez povezanih celina, umerenosti, stila itd. Svako samo gleda svoj interes kao da je sam na planini, da li komšija ima 3 sprata ili 12 je nebitno, zauzetost parcele, infrastuktura ma ništa od toga, samo udri po betonu.
 
Labude, u francuskoj je planski i kad je neplanski zbog terena, zna se ko gradi, kako gradi, koliko sme/šta da se optereti itd ukratko zna se i poštuje red.

Na Zlatiboru se ne zna nikakav red. Pravi i pekar i apotekar i vlasnik autoservisa, a i građevinski gigant i svi sve znaju sami samo ako imaju nekakav kapital. Od stilova sve je prisutno, od prekršaja takođe, bez ikakvih uklapanja sa prirodom, bez povezanih celina, umerenosti, stila itd. Svako samo gleda svoj interes kao da je sam na planini, da li komšija ima 3 sprata ili 12 je nebitno, zauzetost parcele, infrastuktura ma ništa od toga, samo udri po betonu.
Vidiš, nekad precenjujemo https://simpleflying.com/paris-cdg-airport-2004-terminal-2e-collapse/
 
Labude, u francuskoj je planski i kad je neplanski zbog terena, zna se ko gradi, kako gradi, koliko sme/šta da se optereti itd ukratko zna se i poštuje red.

Na Zlatiboru se ne zna nikakav red. Pravi i pekar i apotekar i vlasnik autoservisa, a i građevinski gigant i svi sve znaju sami samo ako imaju nekakav kapital. Od stilova sve je prisutno, od prekršaja takođe, bez ikakvih uklapanja sa prirodom, bez povezanih celina, umerenosti, stila itd. Svako samo gleda svoj interes kao da je sam na planini, da li komšija ima 3 sprata ili 12 je nebitno, zauzetost parcele, infrastuktura ma ništa od toga, samo udri po betonu.
Jeste Skomi, ali ja te pitam gde su i kupci da kazne takve nesavesne investitore...pa mi se najviše pitamo, mi plaćamo!
Inače urb.plan postoji, i gradi se po njemu, i ima mnoge prednosti u odnosu na gradove recimo, jer se ostavlja minimum 6m do sledeće zgrade a najčešće 10-15m pa ima prostora da vazduh cirkuliše. Nije ko u Beogradu recimo gde su napravili "kanjone" od pojedinih ulica, fasada na fasadu, pa niti svetla, niti vetra da malo potera smog

I na kraju krajeva jel neko bije naš narod i taj poznati mentalitet da hoće samo u strogi centar!? Šta je to, statusni simbol...
 
Vrh